Carl Johann Freudenberg’in Başarı Hikayesi

1850’li yıllarda Almanya’nın Weinheim şehrinde Heintze und Sammet Deri Tabakhanesi‘ni işleten Carl Johann Freudenberg, kısa süre içinde Avrupa’nın en önemli deri tabakçılarından biri olmayı başardı. Sadece 50 çalışanı bulunan tabakhanede işlediği deri ürünlerini Almanya ve Avrupa’nın pek çok ülkesinde satışa sunan Freudenberg, sektör içinde birçok başarıya imza attı ve standartların oluşmasını sağladı. Heintze und Sammet‘ten sonra kurulan Carl Freudenberg bünyesinde geliştirilen Vileda markası günümüzde temizlik ve hijyen sektöründe dünya liderlerinden biri olmayı sürdürüyor. Bir Ofix Blog klasiği olan başarı hikayeleri köşemizde bu hafta, Carl Johann Freudenberg‘in başarı hikayesini okurlarımızla paylaşacağız. 

Carl Johann Freudenberg kimdir?

Carl Johann Freudenberg, 1819 yılında Almanya’nın Renanya-Palatina eyaletine bağlı Hachenburg şehrinde dünyaya geldi. Tarım ve hayvancılıkla geçimini sürdüren Hachenburglular için deri tabakçılığı en gözde mesleklerden biriydi. Deri ürünlerine küçük yaşlardan itibaren ilgi duyan Freudenberg‘in ailesinde de bu işleri yapan insanlar vardı. Deri tabakçılığı alanında Weinheim şehri ise çok daha ileri bir seviyeye ulaşmıştı. Weinheim’da kullanılan modern makine ve teknikler, özellikle ince dana derisinin işlenmesinde daha nitelikli çözümler sunuyordu. 30 yaşına geldiğinde Carl Johann Freudenberg, Weinheim’a yerleşti ve Heintze und Sammet Deri Tabakhanesi‘ni devraldı. Ortağı Heinrich Christian Heintze‘la birlikte ince dana derisini işleme konusunda çeşitli çalışmalarda bulundu. 

1849 yılında Heintze und Sammet‘te çalışan sayısı yalnızca 50’ydi. Dönemin koşulları içinde son derece zor bir iş olan deri üretimi için toplamda 75 farklı aşama söz konusuydu. Carl Johann Freudenberg için deri işçiliğinde bu aşamaların yerine getirilmesi yeterli değildi. Aynı zamanda da ürünlerin estetik niteliğine dikkat edilmesi gerekiyordu. Hem dayanıklılık, hem de estetik yönden başarılı ürünler, kullanıcıların daha fazla ilgisini çekebilirdi. Weinheim’da kullanılan modern makine ve teknikler sayesinde Freudenberg, deri işlemeciliğinde fark yaratmak için çok önemli bir fırsat yakaladı. Dahası, Weinheim’ın aynı zamanda da Avrupa ve Amerika’ya deri ihraç eden bir ticaret şehri olması büyük bir avantajdı. Yeterince iyi ürünler geliştirmeyi başarabilirse Avrupa ve Amerika’ya ürünlerini ulaştırmak için Weinheim’daki ticari bağlantıları kullanabilirdi.

1850’li yıllardan itibaren Carl Johann Freudenberg, deri işlemeciliğinde adından bahsettirmeyi başardı. Müşteri ihtiyaçları ile yenilikçi çözümler arasında kurduğu denge, ürün geliştirme yeteneğini açık bir şekilde ortaya koymuştu. İnce dana derisinden yaptığı ürünler hem kaliteli, hem de estetik yönden çok başarılıydı. Weinheimlıların büyük beğenisini kazanan bu ürünler, aynı zamanda da diğer dericiler için örnek halini almaya başladı. Freudenberg deri ürünleri Weinheim’ın ardından Almanya’nın pek çok şehrinde müşteri buldu. Böylelikle Freudenberg, deri işlemeciliğinde genel standartların şekillenmesinde kilit bir rol üstlenmeye başladı.

Patentli Deri Üretiminde Carl Johann Freudenberg

Heintze und Sammet‘te kullandığı özel kimyasallar ve tıbbi cihazlar sayesinde Carl Johann Freudenberg, deriye zarar vermeden dayanıklılığını arttıran ve işlenmesini kolaylaştıran özel birtakım yöntemler geliştirmeyi başardı. Bu yöntemler sayesinde Freudenberg deri ürünleri, suya karşı mükemmel bir direnç gösteriyor, su geçirmezlik özelliğiyle öne çıkıyordu. Fabrikada buhar motorunun kullanılmaya başlanması ve makine modernizasyonu çalışmaları sayesinde üretim süreçlerinde çok önemli başarılar elde edildi. Deri işlemeyi kolaylaştıran bu gelişmeler sayesinde ürünlerde yenilikçi birtakım detaylar da yer almaya başladı. 1852 yılında kurduğu cilalama fabrikası ise deriye daha parlak bir görüntü kazandırmasını sağladı.

1855 yılına gelindiğinde Heintze und Sammet‘te üretimin yüzde 80’den fazlasını patentli deri oluşturmaktaydı. Almanya’nın yanı sıra yurt dışından gelen talep de artınca Carl Johann Freudenberg, fabrikayı büyütmeye karar verdi. İhracat süreçlerini kolaylaştırmak ve vergiye bağlı rekabet koşullarını iyileştirmek için ikinci fabrikasını İngiltere’de açtı. Böylelikle Freudenberg deri ürünleri, küresel tedarik zinciri ve satış ağının ilk önemli adımını atmış oldu. İngiltere’nin ardından İskandinavya, Brezilya, İspanya ve Rusya’ya ürünlerini ulaştıran Freudenberg, 1867 yılında ürünlerini Hindistan pazarına sokmayı başardı.

Heintze und Sammet’ten Carl Freudenberg’e

1874 yılında ortağının ölümünün ardından şirketin ismi Carl Freudenberg olarak değiştirildi. Şirket bünyesinde çalışanlara pek çok ekonomik ve sosyal hak tanındı. Öyle ki, Almanya’da zorunlu sağlık sigortası uygulamasına geçilmesinden 10 yıl önce Carl Freudenberg çalışanları bu hakkı elde etmişti. 1880’lerin sonunda toplam çalışan sayısı 500’ün üzerine çıktı. İşlere yetişmekte zorluk çekmeye başlayan Carl Johann Freudenberg en büyük desteği ise oğulları Friedrich Carl ve Hermann Ernst Freudenberg‘den görüyordu. Carl Johann Freudenberg 1898’de hayatını kaybettiğinde, şirketin toplam çalışan sayısı 1300’e, yıllık cirosu ise 12.4 milyon marka ulaşmıştı. Şirketin en parlak dönemi ise 1936 yılında Dr. Carl Ludwig Nottebohm tarafından bulunan sentetik deri kullanımına ilişkin yeni prosedürle başladı. Bu prosedür ilk olarak Vileda ürünlerinde uygulandı ve şirkete temizlik ve hijyen sektöründe dünya liderlerinden biri olma fırsatı sağladı.

Ofis dostu Vileda ürünleri Ofix.com’da!

Carl Johann Freudenberg‘in başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en çok sipariş verdiği Vileda ürünleri içinde ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Vileda Turbo Pedallı Temizlik Seti

Listemizin ilk sırasında, Vileda Turbo pedallı temizlik seti var. Mikrofiber üçgen paspasa sahip bu ürünlerde teleskopik sap, kullanıcının boyuna göre ayarlanabilmekte. Hızlı dönen başlığı, dakikada binden fazla dönüş sayısına çıkabilmekte. Ergonomik pedalı sayesinde hızlı kuruma özelliği sunan ve su sıçramasına karşı önleyici mekanizmaya sahip bu ürünlerin pedal dayanıklılığı oldukça yüksek. Vileda Turbo pedallı temizlik seti için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Vileda Spino Otomatik Sıkmalı Temizlik Seti

Listemizin ikinci sırasında, Vileda Spino otomatik sıkmalı temizlik seti var. Vileda mühendisleri tarafından geliştirilen bu özel üründe, basit birtakım kol hareketleriyle mop sopası kolayca sıkılabilmekte. Ev ve ofis temizliğinde kolaylıkla kullanılabilecek bu ürünler, temizlik için gereksiz emek ve zaman kaybının önüne geçiyor. Vileda Spino otomatik sıkmalı temizlik seti için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Vileda Mikrofiber Temizlik Bezi Avantaj Paketi 35 x 40 cm 5 Adet – Sarı

Listemizin üçüncü sırasında, Vileda mikrofiber temizlik bezi avantaj paketi 35 x 40 cm 5 adet – sarı var. Yüksek emiş gücüne sahip bu ürünlerin paket içi miktarı 5 adet. Yüzde 30 daha fazla mikrofiber özelliğine sahip bu ürünlerdeki özel yumuşak doku, yüzey temizliğini hızlı ve kolay hale getirmekte. Vileda mikrofiber temizlik bezi avantaj paketi 35 x 40 cm 5 adet – sarı ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer Vileda ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir