Carl Wilhelm Edding ve Volker D. Ledermann’ın Başarı Hikayesi

1960 yılında Hamburg şehrinin Barmbek bölgesinde Carl Wilhelm Edding ve Volker D. Ledermann tarafından yalnızca 500 Marklık bir sermayeyle kurulan Edding, aradan geçen 60 yıl içinde dünyanın en önemli yazı araç ve gereçleri şirketlerinden biri haline geldi. Edding markasının kurucuları Carl Wilhelm Edding ve Volker D. Ledermann, ellerindeki kısıtlı imkanları kullanarak Edding‘in ileride bir dünya devi haline gelmesini sağlayacak çok önemli yatırımları hayata geçirdiler. Bir Ofix Blog klasiği olan başarı hikayeleri köşemizde bu hafta, Carl Wilhelm Edding ve Volker D. Ledermann‘ın başarı hikayesini okurlarımızla paylaşacağız.

Hamburglu İki Girişimci 

Günümüzde birer dünya devi haline gelen hemen tüm şirketlerin kuruluşu, mütevazi başlangıçlara dayanıyor. Bu durumun en güzel örneklerinden birini Edding‘in kuruluşunda görebiliriz. Lise arkadaşı olan Carl Wilhelm Edding ve Volker D. Ledermann, 1950’li yıllarda Avrupa’da kullanımı artmakta olan keçe uçlu kalemlere büyük ilgi duyuyorlardı. Japonya merkezli Pilot markası, bu dönemde Avrupa pazarında önemli bir güce ulaşmaya başlamıştı. Özellikle Pilot kalemler, hem kullanım kolaylığı, hem de yazıya kazandırdığı estetik özellikler nedeniyle dolma kalemlere güçlü bir alternatif haline gelmişti. Keçe uçlu kalemler de yine, yazı deneyimleri için farklı alternatifler sunmaya başlamıştı.

Bu dönemde Carl Wilhelm Edding‘in bir arkadaşı, Japonya’da geliştirilen yeni tip keçe uçlu kalemlerden çok etkilendi ve bu kalemlerden Edding‘e bahsetti. Japonların kullandığı teknikler, keçe uçlu kalemlerin yüzeyde dağılma yapmadan kullanılmasını sağlıyor ve yüzeylerde renkli görüntüler yaratıyordu. Bu ürünlerden çok etkilenen Carl Wilhelm Edding, lise arkadaşı Volker D. Ledermann‘a bu ürünlerin ticaretini yapmayı teklif etti. 1950’lerin sonlarında bu iki girişimci, Japonya’dan Hamburg’a keçe uçlu kalem ithal etmeye başladılar.

II. Dünya Savaşı’nın yaralarını sarmaya çalışan Japonya’da kalem pazarı, ürün çeşitliliği bakımından oldukça gelişmişti. Bununla birlikte, 19. yüzyıldan itibaren geleneksel yazı araç ve gereçlerini bırakarak modern yazı araç ve gereçlerine yönelen Japonlar, savaş dönemi koşullarında modern üretim tekniklerini geliştirmede yetersiz kalmıştı. Üretimde kullandıkları tekniklerde makineleşmeden çok insan gücü belirleyiciydi. Doğal olarak bu durum, ürünlerin kalitesinin istenilen düzeye erişmesini ve standardizasyonu zorlaştırıyordu. Japonya’dan keçe uçlu kalem ithalatında önemli aşamalar kat eden Carl Wilhelm Edding ve Volker D. Ledermann, bu ürünleri modern üretim teknikleriyle birleştirip daha da geliştirerek kendi markalarını yaratmak konusunda çalışmalara başladı.

Lion Marker ve Edding No.1

1960 yılında Carl Wilhelm Edding ve Volker D. Ledermann, yaptıkları çalışmalar sonucunda yağlı ve ıslak yüzeylerde bile kullanılabilen özel bir mürekkep geliştirmeyi başardılar. Bu mürekkep, tıpkı Japonya’dan ithal ettikleri ürünlerde olduğu gibi, yüzeylerde dağılma yapmıyordu. Üstelik, çok daha canlı ve parlak bir renge sahipti ve kullanım sırasında fazla baskı uygulamaya ihtiyaç duymuyordu. Geliştirdikleri bu ilk ürünler için önce Lion Marker ismini kullandılar. Şirketinin adının ise Edding olmasına karar verdiler. Çünkü Edding marka ismini, unutulması güç ve uluslararası geçerliliğe sahip bir isim olarak değerlendirdiler.

O dönemi, “Son derece heyecan vericiydi. Her şey yeni, yepyeniydi bizim için. 500 Mark ve bir daktilodan oluşan sermayemizin, yıllar sonra küresel bir markaya dönüşeceği henüz aklımızdan bile geçmiyordu.” sözleriyle değerlendiren Volker D. Ledermann, Lion Marker ürünlerinin pazarda gördüğü ilgiyi büyük bir şaşkınlıkla karşılamıştı. Hemen her sektörden kullanıcının beğenisini kazanan bu ürünler, özellikle eğitim ve iş dünyasından büyük ilgi görüyordu. Okulda ve işte önemli yazı ve belgelerde renkli işaretlemeler yapmayı sağlayan bu ürünler, önemli kısımları öne çıkartıyordu. Aynı zamanda da bilgi kategorileri oluşturup bilgilerin hatırlanmasını kolaylaştırıyordu.

1960’ların başlarında Lion Marker ürünleri, Hamburg ve çevresinde en popüler yazı araç ve gereçleri içinde yer almaya başladı. Bununla birlikte, ürün isimleri ile şirket adının farklı olması, bu iki girişimci açısından büyümeye yönelik bir handikap olarak değerlendirildi. Eğer şirket ismini marka adı haline getirir ve ürün isimlerinde kullanırlarsa, kalem pazarı içinde daha güçlü bir büyüme yakalayabileceklerini düşündüler. Bunun üzerine, Lion Marker ürün ismini terk ederek ürünlerini Edding No.1 adıyla pazara sundular. Bu ürünleri geliştirmek ve kalem pazarında büyümek için, 1960’ların ikinci yarısından itibaren çok önemli yatırım kararlarını başarıyla uyguladılar.

Kalem Pazarında Büyüme

1970’li yıllar, Edding markası için kalem pazarında büyüme yıllarıydı. Avrupa’da plastik sanayisinin gelişiminin ivmelendiği bu dönemde Carl Wilhelm Edding ve Volker D. Ledermann, Japon pazarında daha fazla tercih edilen metal ham maddelerin yerine plastiğe yöneldiler. Edding ürünlerinde metal yerine plastiğin tercih edilmesi, ürünlerin daha hafif ve ekonomik olmasını sağladı. Plastik sanayisinin yanı sıra biyokimya alanında elde edilen gelişmeler de Edding‘e, renk pigmentleri konusunda daha güçlü alternatifler sundu. Plastik ürünlerle kalem pazarında büyümeye başlayan Edding, ürün çeşitliliğini renkli mürekkeplerle arttırmaktaydı.

Edding‘in kalem pazarında elde ettiği bu büyüme, şirket merkezinin Hamburg’dan Ahrensburg’a taşınmasını gerekli kıldı. Bu taşınmayla birlikte Edding, ulusal ve uluslararası düzeyde ticaret ilişkilerini geliştirdi. Ahrensburg’da çalışmaya başladıkları nakliye firmalarıyla birlikte Edding‘in lojistik gücü ve operasyon yeteneği arttı. Bununla paralel bir şekilde, ürün çeşitliliği pazarın ihtiyaçlarına uygun şekilde artmaya devam etti. Bu dönemi Volker D. Ledermann, şu şekilde anlatmakta. “Artık genişleme ve büyüme yılları başlamıştı. Elimizden gelen her şeyi, kendimizin yapabileceği her şeyi kendimiz yapıyorduk. Pazarlamadan kolilerin paketlenmesine kadar her şeyi. Arkasından kendi inşa ettiğimiz ilk binaya taşındık. Yeni perspektifler, temiz hava… Hepsi bizi bekliyordu.”

Edding‘in sektörde yakaladığı bu ivmeyi kalıcı bir başarıya dönüştürmek için Carl Wilhelm Edding ve Volker D. Ledermann, standardizasyona ve özel üretim tekniklerinin geliştirilmesine büyük önem verdiler. Bu çalışmalar sayesinde Edding ürünlerinin özgün tasarımını ve kalitesini korudular ve rasyonel endüstriyel üretime büyük katkı sağladılar. 1970’li yılların ortalarında Edding‘in cirosunun büyük bir bölümünü B2B satış oluşturuyordu. Bu dönemde özellikle kalıcı işaretleyiciler konusunda geliştirdiği pratik çözümler, bu ürünlerin kurumsal müşteriler arasında büyük talep görmesini sağladı. Fakat, Edding‘in kat ettiği bu hızlı gelişim süreci, kurucu ortak Carl Wilhelm Edding‘in bu sürece ayak uyduramayıp emekliye ayrılmasını da beraberinde getirdi.

Dünya Pazarında Edding

Kurucu ortaklardan Volker D. Ledermann‘ın yönetiminde Edding, yazı araç ve gereçleri alanında pek çok değişimin öncülüğünü yaptı ve dünya pazarında önemli bir konuma yükseldi. Carl Wilhelm Edding döneminde 10 yıl içinde 5 kıtada yaklaşık 100 milyon keçeli kalem satışı gerçekleştiren şirket, Ledermann döneminde yapılan yeni yatırımlarla daha hızlı bir büyüme ivmesi yakaladı. Edding ürünleri, yalnızca kurumsal müşteriler için değil, aynı zamanda bireysel müşteriler için de duygu ve düşünceleri görünür kılmada büyük kolaylıklar sağlıyordu. Bu yönüyle Edding, sıradan bir markör markası olmanın ötesinde, kullanıcıların hayatının bir parçası haline gelmeye başladı. Özellikle 1980’ler, dünya pazarında Edding‘in lider bir oyuncu olarak öne çıkmaya başladığı yıllardı. 1986 yılında Wunstorf’da yeni dağıtım ve lojistik merkezinin inşasını tamamlaması, bu yükselişte Edding‘e büyük avantaj sağladı.

1990’larda Edding, “özel kalemler” yelpazesinde ürün çeşitliliğini arttırmaya devam etti. Bu dönemde ürün portföyünde tahta kalemleri ve fosforlu kalemler, porselen kalemleri ve dekor kalemleri, fayans derz kalemleri ve mobilya rötuş kalemleri yer almaya başladı. Volker D. Ledermann, Edding‘in dünya pazarındaki büyüme stratejisini ürün çeşitliliğindeki bu artış üzerine inşa etti. 1994 yılında hizmete başlayan Bautzen üretim tesisinde CD kalemleri, mobilya rötuş kalemleri, fayans derz kalemi, röntgen kalemi, cilt kalemi, çamaşır kalemi gibi o güne kadar adı bile duyulmamış pek çok yeni ürün tipinin üretimini gerçekleştirdi.

Edding‘in üretim tesislerinde bugüne kadar 700 milyondan fazla kalem ve markör üretildi. Bunlardan 200 milyonu, dünyanın farklı ülkelerindeki üretim tesislerinde üretildi. Edding‘in ürün yelpazesi genişlerken, özellikle okullar ve ofislerde kullanılan beyaz tahta, flipchart ve moderasyon ekipmanlarına yönelik geliştirdiği çözümler pazarda büyük ilgi gördü. Tüketim Malları Araştırma Derneği‘nin (Gesellschaft für Konsumgüterforschung) bir araştırmasına göre 2007-2008 yıllarında Edding 750 hobi sanat kalemi, Avrupa’nın 7 ülkesinde en çok satılan ikinci markör olmayı başardı. İlk sırada ise Edding 3000 yer aldı.

Günümüzde Edding

2005 yılında Edding yönetiminde değişikliğe gidildi ve yönetimi Volker D. Ledermann‘ın oğlu Per Ledermann üstlendi. Konuyla ilgili düşüncelerini Volker D. Ledermann, şu şekilde ifade etti. “Dünya yeni bir milenyuma girerken, Edding bayrağını da ikinci nesil devralmıştı. Şirketin sorumluluğunu oğlum Per Ledermann üstlendi. Oğlum kariyer yolunu seçerken onu daima serbest bıraktım. Örneğin, hekim olmaya karar verseydi, bundan da mutlu olurdum.”

Per Ledermann yönetiminde Edding, 2008 yılında piyasaya sunduğu EcoLine seriyle büyük bir yeniliğe imza attı. Yüzde 90 oranında geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilen EcoLine serisi, çevrenin korunması konusunda önemli bir farkındalık yarattı. Serinin içinde yer alan silinmez markörler, tahta kalemleri ve fosforlu kalemler, benzerlerine oranla çevrenin korunmasına ciddi bir katkı sağlıyordu. Emaye, cam ve melamin gibi gözeneksiz tüm yüzeylerde kullanılabilen bu ürünlerin ışığa dayanıklı mürekkepleri hızlı kuruyor ve butil asetat içermiyor. Edding‘in çevre dostu ürünleri arasında blister ambalajlar ve setler gibi tümüyle kartondan üretilen EcoLine ambalajları da yer almakta. Bu duyarlılıkları nedeniyle Edding, çok sayıda uluslararası ödüle layık görüldü.

Günümüzde Edding‘in en çok talep gören ürünleri arasında Edding 750, Edding 751, Edding 780, Edding 300 ve Edding 8750 ürünlerinin daha fazla ön planda olduğunu söyleyebiliriz. Bunlar içinde Edding 750 paint permanent markör kalem, koyu malzemeler üzerinde bile görünür işaretlemeler için üstün çözümler sunuyor. Edding 751 paint permanent markör kalem çeşitleri, opaklık konusunda daha başarılı sonuçlar vermekte. Edding 780 boya dekor kalemi, ışıltılı dekorasyonlar için tercih edilmekte. Bir Edding klasiği olan Edding 300 koli kalemi, çok amaçlı kullanıma uygun bir markör çeşidi. Edding 8750 endüstri boya kalemi ise ağır sanayinin öne çıkan ürünlerinden biri. Bu ürünlere ek olarak Edding 4095, Edding 360, Edding 8040, Edding 8050 ve Edding mürekkep aramaları, internet kullanıcılarının en sık yaptığı aramalar arasında yer almakta.

Ofis dostu Edding ürünleri Ofix.com’da!

Carl Wilhelm Edding ve Volker D. Ledermann‘ın başarı hikayelerini okurlarımızla paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en çok sipariş verdiği Edding ürünleri içinde ilk üçte yer alan ürünlerimizi kısaca tanıtmak istiyoruz. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Edding 344 Fosforlu Kalem 5 Adet – Karışık Renk

Listemizin ilk sırasında, Edding 344 fosforlu kalem 5 adet – karışık renk var. Turuncu, pembe, yeşil, mavi ve sarı renkli PP gövdeli fosforlu kalemlerden oluşan bu ürünlerde, kokusuz ve hızlı kuruyan özel mürekkep kullanılmakta. Parlak renkleri, fotokopiyle yapılan çoğaltmalarda okunabilirliği azaltmıyor. Kesik uçlu ve klipssiz kapaklı bu ürünler için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Edding 142M Permanent Asetat Kalemi M Uç – Siyah

Listemizin ikinci sırasında, Edding 142M permanent asetat kalemi M uç – siyah var. Silinmelere ve suya karşı oldukça dayanıklı bu ürünlerin mürekkebi su bazlı. Kalıcılık konusunda tatmin edici sonuçlar sağlayan bu ürünlerin yumuşak ucu, kaygan yüzeylerde de başarılı sonuçlar veriyor. Asetat filmlerin yanı sıra cam, plastik, metal ve deri gibi birçok yüzeyde de bu ürünleri kullanabilirsiniz. Asetat kalem çeşitleri arasında en fazla tercih edilen bu ürünler için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Edding 344 Fosforlu Kalem – Sarı

Listemizin üçüncü sırasında, Edding 344 fosforlu kalem – sarı var. Neredeyse bütün kağıt yüzeylerde metin parçalarını ve notları işaretlemek ve vurgulamak için bu ürünleri kullanabilirsiniz. Su bazlı neon mürekkebi güçlü bir parlaklığa sahip olduğu gibi, fotokopiyle yapılan çoğaltmalarda uygulanan zemini örtmemekte. Yeniden doldurulabilme özelliğine sahip bu ürünler için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer Edding ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir