Catan nasıl oynanır?

1995 yılında oyun severlerin beğenisine sunulan Catan, günümüzde en popüler kutu oyunlarından biridir. Aynı zamanda da online versiyonları bulunan bu oyuna ilgi her geçen gün artıyor. Düzenlenen Catan turnuvalarına her seferinde daha fazla oyun sever katılıyor. Oyunun temel kurallarının basit olması ve farklı stratejiler geliştirmeye elverişli olması, hemen her yaş grubundan kullanıcıya kolayca ulaşmasını sağlıyor. Öyle ki, Catan oyunu bugüne kadar 40 dilde yayınlandı ve 30 milyondan fazla satarak çok önemli bir başarıya ulaştı. Yayınlandığı 1995 yılında en iyi kutu oyunu ödülünü kazanan Catan, 2000 yılında yüzyılın kutu oyunu ödülünü kazanarak başarısını tescil ettirdi. Catan fiyat bakımından da bütçe dostu bir oyun. Catan Türkçe kutu oyunları arasında her geçen gün daha popüler hale geliyor. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, Catan oyunu hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Catan oyunuyla henüz tanışmadıysanız, gerekli tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Catan kutu oyunu nasıl oynanır, diye merak ediyorsanız, ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgilere bu yazımızdan ulaşabilirsiniz. 

Catan nedir?

Alman yapımı kutu oyunu Catan, en az 3 kişiyle oynanan ve şans ile stratejiyi bir arada kullanma becerisini geliştiren keyifli bir oyundur. Catan oyununda amaç, Catan adasında gerekli kaynakları temin ederek yerleşim yerlerini geliştirip 10 zafer puanına ulaşmaktır. Catan adasında 19 adet altıgen arazi vardır ve adanın çevresi denizlerle çevrilidir. Adanın hakimi olmak için mücadele eden oyuncular, 5 farklı tipte arazide kaynak üretimi gerçekleştirir. Adada yer alan çölde ise üretim yapılmaz. Oyunu kazanmak için Catan’da köy kurulması, köylerin şehre dönüştürülmesi gerekir. Köylerin zafer puanı 1, şehirlerin zafer puanı 2’dir. Gerekli kaynakları temin edip köy kuran, köyleri şehirlere dönüştürüp 10 zafer puana ulaşan oyuncu Catan’ı kazanır. Oyunun Catan Explorers & Pirates ve Catan Traders & Barbarians gibi farklı versiyonları da mevcut. Oyunun bu versiyonları da aynı temel üzerinde şekillenmekte. Catan Junior versiyonu ise çocukların hayal dünyalarını zenginleştiriyor.

Catan oyunu kaç kişiyle oynanır?

Catan oyunu en az 3 kişiyle oynanır. Catan’ı herhangi bir ek paket almadan en fazla 4 kişiyle oynamak mümkündür. Ek paketle birlikte oynandığında, oyuncu sayısı 6’ya kadar çıkabilir. Catan’ın ülkemizde en yaygın oynanma şekli 3 kişiyle oynama şeklidir. Oyun içinde her oyuncu bir renk seçer ve bu renkteki figürleri kullanır. Ek paketle birlikte oynandığında harita üzerinde oyuncu sayısı kadar farklı renkte köyler, şehirler ve yollar inşa edilir. Catan’ın 4-6 kişiyle oynanma şekilleri bazen daha eğlenceli gelebilir. Çünkü oyuncu sayısı arttıkça yerleşim ve üretim faaliyetleri artar, ticari faaliyetler gelişir. Oyuncular arasında pazarlıklar giderek kızışır. Catan oyunu farklı versiyonlarıyla online kanallardan da oynanabilir. Oyunun örneğin Catan Classic versiyonu, Google Play üzerinden indirilebilir. Fakat, Catan’ın online oynama şekillerinden aynı keyfi almak güçtür. Catan kutu oyunu fiyat bakımından da değişkenlik gösterir. Oyunun farklı versiyonları olduğu gibi, ek paketlerle birlikte fiyatı da farklılaşmaktadır. 

Catan oyunu nasıl başlar?

Oyuna 2 köy ve 2 yol ile başlanır. Catan’da her köy 1 zafer puanı değerindedir. Oyunun başlangıcında her oyuncunun 2 zafer puanı vardır. Oyuncular başlangıçta 2 köy ve 2 yoldan başka hiçbir şeye sahip değildir. Her oyuncunun kendi rengine göre 5 köy, 4 şehir ve 15 yol kurma şansı vardır. Oyunun başlangıcında her oyuncu, 2 köy ve 2 yolunu haritanın üzerine yerleştirir. Diğer figürler ise oyuncunun önünde kalmaya devam eder. Oyunun başında, 6 parçadan oluşan çerçeve düz bir zemine yerleştirilir ve içerisine altıgen arazi parçaları yerleştirilerek harita oluşturulur. Ardından rakam pulları altıgenlerin üzerine yerleştirilir. Kaynak kartları 5 ayrı deste halinde ve yüzü açık şekilde kart kabına yerleştirilir. Oyun sırasında kart kabı haritanın yanında durur. Gelişim kartları ise yüzü kapalı şekilde kart kabında tutulur. Daha sonra oyuncular, kendi köylerinin bulunduğu kaynaklardan birer adet kart alır. Catan oyunu kuralları oyunun tüm versiyonları için geçerlidir. Catan kutu oyunu içeriği oyunun farklı versiyonlarına göre değişebilir. Catan kutu oyunu kuralları ise oyunun tüm versiyonları için geçerlidir. 

Catan oyunu nasıl ilerler?

Catan oyununda farklı yapıları inşa etmek ve köyleri şehirlere dönüştürmek için farklı kaynaklara ihtiyaç vardır. Gerekli kaynaklar üretim veya ticaret yoluyla elde edilir. Oyunda ilerleme, kaynak sağlamak için yapılır ve zar atışıyla gerçekleşir. Oyunda iki adet zar kullanılır ve zarların toplamından elde edilen sayı, hangi arazilerden kaynak üretileceğini gösterir. Catan’da 5 farklı tipte arazi vardır ve her birinde farklı bir üretim gerçekleştirilir. Orman arazilerinde odun, meralarda yün, tarlalarda buğday, taş ocaklarında tuğla, dağlarda ise demir üretimi gerçekleştirilir. Catan’da araziler, rakamlardan oluşan pullarla işaretlenir. Zar atışında örneğin 5 gelmişse, 5 numaralı pula sahip tüm arazilerde üretim gerçekleştirilir. Üretim yapılan arazinin çevresinde köyü veya şehri olan oyuncu, üretimden kaynak elde eder. Bu yönüyle Catan masa oyunu şans ve stratejiyi bir araya getirir. Doğru noktalara köy kuran oyuncular, Catan’da daha hızlı bir büyüme avantajı yakalar. Oyun sırasında kaynak kartları gizli tutulur. 

Catan’da köyler ve şehirler, 3 arazinin kesişiminde yer alır. Böyle olduğu için, gelen zara göre oyuncu, köylerinin ve şehirlerinin çevresindeki 3 araziden de kaynak elde eder. Catan’da kaynak elde etme, yapılan üretime göre 1 adet kaynak kartı almak şeklindedir. Örneğin, orman arazisinin çevresinde köyü olan oyuncu, zar atışında orman arazisi gelmişse 1 adet odun kaynak kartı kazanır. Oyunun ileriki aşamalarında köy ve şehir sayısı artacağı için, atılan zara göre tüm oyuncular üretimden kaynak almaya başlar. İlgili altıgenin kesişiminde birden fazla köyü olan oyuncu, her köy için 1 kaynak kartı kazanır. Altıgenin kesişiminde bulunan şehirler içinse 2 adet kaynak kartı elde eder. Oyun içinde üretim yapılmayan tek arazi çöldür. Oyunun en önemli bileşenlerinden biri olan Hırsız çöl üzerine yerleştirilir. Çölün çevresine kurulan köyler ve şehirler yalnızca diğer 2 arazide üretim yapabilirler. 

Catan oyununda köy nasıl kurulur?

Catan oyununda köyler, yalnızca boş olan kesişim noktalarına ve yol ile bağlantılı şekilde yapılabilir. Kesişim noktası, 3 adet altıgen arazinin birbirine temas ettiği noktadır. Catan’da oyuncular, boş olan kesişim noktalarına köy kurabilirler. Ancak köylerin yol ile bağlantılı olması ve diğer köylere mesafesinin en az 2 olması gerekir. Catan’da uzaklık kuralı hem oyuncunun kendi köyleri, hem de diğer köyler için geçerlidir. Köyün kurulacağı kesişim noktasının çevresindeki 3 kesişim noktasında oyuncunun kendisine veya diğer oyunculara ait başka bir köy olmaması gerekir. Catan oyun kutusunda 4 farklı oyuncu için toplamda 20 köy figürü vardır. Köy kurma şartlarına uygun şekilde her oyuncu en fazla 5 köy kurabilir. Bunlardan 2’si oyunun başında kurulur. Oyunun Catan Kosmos versiyonu, yeni çevre parçaları sayesinde oyunu farklı kurgular içinde oynamayı sağlar. Fakat köy kurma ve diğer konularda temel kurallar yine aynıdır. 

Oyuna başlarken köy yeri seçimi, en önemli stratejik hamlelerinden biridir. Oyun başlangıcında köy yeri seçimini başarılı yapan oyuncular, çevre arazilerden elde edecekleri kaynaklar sayesinde daha hızlı büyüme ivmesi yakalar. Köy yeri seçildikten sonra şans faktörü de belirleyici rol üstlenir. Zar atışında daha fazla gelen rakamların gösterdiği arazilerin çevresinde kurulan köyler daha hızlı büyür. Her köyün zafer puanı 1’dir. Ancak oyuncular 5’ten fazla köy kuramaz. Oyunda esas amaç köy kurmak değil, köyleri şehre dönüştürüp daha yüksek zafer puanına ulaşmaktır. Catan’da ancak varolan bir köy geliştirilerek şehre dönüştürülür. Şehri kurmak için gerekli kaynaklar temin edildikten sonra şehir figürü oyuna girer ve her şehir, oyuncuya 2 zafer puanı kazandırır. Şehir kurulduktan sonra çevresindeki üretimden elde edilecek kaynak kartları 2 katına çıkar. 

Catan oyununda yol nasıl yapılır?

Catan oyununda yollar, yalnızca altıgenlerin kenarlarına yapılabilir. Bir kenara veya kıyıya yalnızca 1 yol yapılabilir. Oyun içinde kenar, altıgen 2 arazinin ortak kenarı olabileceği gibi, 1 altıgenin deniz ile kıyı kenarı da olabilir. Her kenarın iki ucunda kesişim noktaları bulunur. Her yeni yol, bir köyün veya şehrin devamı olarak yapılır. Başka deyişle, köyünüz veya şehrinizin bulunmadığı noktalara yol yapamazsınız. Ayrıca, yol ile ulaşamadığınız bir noktaya köy de yapamazsınız. Yapılan yollar sadece En Uzun Yol kartı geldiğinde zafer puanı kazandırır. Ardışık dizi şeklinde en az 5 uzunlukta yol yapan ilk oyuncu En Uzun Yol kartını elde eder. Bu kartın zafer puanı 2’dir. Oyuncunun kendi yolu üzerinde yaptığı köy veya şehirler, yol dizisinde bozulma meydana getirmez. Ancak, rakip oyuncunun inşa edeceği herhangi bir yapı, ardışık yol dizisinin bölünmesine yol açar. 

Catan oyununda ticaret nasıl sağlanır?

Catan’da üretimin yanı sıra ticaretin de önemli bir rolü vardır. Ticarette başarılı takaslar gerçekleştiren oyuncular, yeni yapılar inşa edip zafer puanlarını arttırmak konusunda avantaj elde eder. Oyun sırasında ticaret yapabilmek için öncelikle tur sırasının oyuncuda olması gerekir. Zarını atan oyuncu ticaret yapma fırsatını değerlendirebilir. Catan oyununda ticaret, kaynak kartlarının diğer oyuncularla takasıyla iç ticaret şeklinde olabileceği gibi, deniz aşırı ticaret şeklinde de olabilir. İç ticaretten farklı olarak deniz aşırı ticarette oyuncu, diğer oyunculara ihtiyaç duymadan kaynak kartı elde edebilir. Limansız ticarette oyuncu, aynı 4 adet kaynak kartını kart kabında dilediği bir başka kartla takas edebilir. Limanlı ticarette ise aynı 3 adet kaynak kartının bir başka kaynak kartıyla takası mümkündür. Ama bunun için oyuncunun bir liman üzerinde köyü veya şehrinin olması gerekir. Oyunun Catan Traders & Barbarians versiyonunda ticari ilişkiler daha ön plandadır. Bu bağlamda Catan Denizciler kutu oyunu da ticari ilişkileri ön plana çıkarır ve ülkemizde hemen her yaş grubu tarafından keyifle oynanmaktadır. 

Catan oyununda Hırsız’ın rolü nedir?

Catan oyununa başlarken Hırsız, çöl arazisine yerleştirilir. Oyun sırasında Hırsız yalnızca zar 7 geldiğinde veya şövalye kartı oynandığında aktifleşir. Zarda 7 geldiğinde, tüm oyuncular ellerindeki kaynak kartlarını sayar. 7’den fazla kaynak kartına sahip oyuncular, ellerindeki kartların yarısını ıskartaya çıkarır. Tek sayılar ise aşağıya yuvarlanır. 7’den az kartı olan oyuncunun hiçbir kartı ıskartaya çıkmaz. Zarda 7 atan oyuncu, Hırsız’ı bulunduğu çölden çıkarmak durumunda kalır ve istediği araziye yerleştirebilir. Üzerinde Hırsız’ın bulunduğu arazide üretim gerçekleşmez. Bu arazinin çevresinde köyü veya şehri bulunan oyuncular kaynak kartı elde edemez. Oyun sırasında Hırsız, zarın yeniden 7 gelmesiyle veya bir oyuncunun şövalye kartını oynamasıyla başka bir araziye geçer. Catan’da Hırsız, oyuna kendi içinde bir dinamizm katar ve sahip olunan kaynakların yatırıma dönüştürülmesi konusunda motivasyon yaratır. Bu gibi özellikleri sayesinde Catan oyun severlerin büyük ilgisini görüyor.

Catan oyununun kuralları nelerdir?

Catan oyununun kuralları son derece basittir. Başlangıçta her oyuncunun 2 adet köyü ve 2 adet yolu vardır. En az 3 kişiyle oynanabilecek Catan ek paket alınarak en fazla 6 kişiyle oynanabilir. Catan kutu içeriğinde 19 altıgen arazi parçası vardır. Bunlardan orman, mera, tarla, taş ocağı ve dağın sayısı 4’er adettir. Ayrıca 1 adet çöl ve 6 adet kıyı parçası bulunur. Kaynak kartlarının sayısı 95 adettir. Odun, yün, buğday, tuğla ve demir için 19’ar adet kaynak kartı bulunur. Gelişim kartları ise 25 adettir. Bunların 14’ü şövalye, 6’sı ilerleme, 5’i ise zafer puanı kartıdır. Kaynak kartları yapı kurmak için kullanılır. Yol yapımı için 1 tuğla ve 1 odun kartı gerekir. Köy için 1 tuğla, 1 odun, 1 yün ve 1 buğday kartı gerekir. Şehir kurmak içinse 3 demir ve 2 buğday kartı gerekir. Ancak şehirler, yalnızca köylerin gelişimiyle kurulur. Gelişim kartı almak içinse 1 demir, 1 yün ve 1 buğday kartı gerekir. Oyun içinde satın alınan gelişim kartları aynı tur içinde değil, bir sonraki turda oynanır. 

Catan oyunu nasıl sona erer?

Catan oyununun sona ermesi için tur sırası gelen oyuncunun 10 zafer puanına ulaşması gerekir. Catan’da her köy 1, her şehir 2 zafer puanı getirir. En Uzun Yol kartının zafer puanı 2’dir. Ayrıca En Güçlü Ordu kartının zafer puanı da 2’dir ve Zafer Puanı Gelişim Kartları 1 zafer puanına sahiptir. Oyunun başında her oyuncunun 2 köyü olduğu için 2 zafer puanı vardır. Oyunu kazanmak için her oyuncu, ek 8 zafer puanına ihtiyaç duyar. Bu puanlara ulaşmak için köyler ve şehirler kurar, ticaret yaparlar. Aynı zamanda da Hırsız’la mücadele etmek durumunda kalırlar. Hırsız’ın bulunduğu arazide kaynak üretimi durduğu için oyunun ilerlemesi yavaşlar. Üstelik oyuncular, 7’den fazla kaynak kartına sahipse bunların yarısını ıskartaya çıkarırlar. Fakat şans ve strateji sayesinde ek 8 zafer puanı elde eden oyuncu Catan’ı kazanır. Kutu oyunları Catan ile oyun severlere farklı kurgulara göre değişik oyun deneyimleri yaşatmaktadır. Catan kutu oyunu ile boş zamanlarınızı sevdiklerinizle birlikte daha keyifli geçirebilirsiniz.

Catan oyununun faydaları nelerdir?

Catan oyununun en önemli faydası, stratejik düşünme ve sorun çözme becerisini geliştirmesidir. Oyunun henüz başından itibaren stratejik düşünmenin önemi kendisini belli eder. Kurulan ilk 2 köyün yerinin nasıl seçildiği, oyunun sonraki aşamalarında gelişmeyi hızlandırıcı bir rol üstlenebileceği gibi, yavaşlatıcı bir rol de üstlenebilir. Oyun ilerledikçe ticaret yoluyla her oyuncu, ihtiyaç duyduğu kaynak kartlarını elde etmeye çalışır. Bunun için oyuncuların belli bir öncelik sıralaması yapması ve buna uygun şekilde planlı hareket etmesi gerekir. Bu yönüyle Catan, stratejik düşünme ve sorun çözme becerisini geliştiren faydalı bir oyundur. Aynı zamanda da oyuncuların iletişim yeteneklerini ve birlikte iş yapabilme becerilerini geliştirir. Halihazırda devam etmekte olan koronavirüs salgını nedeniyle sokağa çıkma kısıtlamalarının sürdüğü bir sırada evde ailecek keyifli vakit geçirmek için Catan kutu oyunu iyi bir seçim olabilir.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir