Çay makinesinde tasarruf nasıl yapılır?

Merhaba sevgili okurlarım! Tasarruf konulu blog dizimin 16. bölümüne hoş geldiniz. Önceki bölümlerde tasarruf yöntemleri hakkında neler anlattım neler… Bu dizi böyle daha kaç bölüm gider, bilmiyorum. Ama emin olun, anlatacağım daha çok şey var. Bu hafta çay makinesinde tasarruf yöntemleri paylaşacağım. İster ofislerde olsun, isterse evlerde çay makineleri uzunca bir süredir hayatımızın bir parçası. Elektrikle çalışıyor olmaları en önemli avantajları. Fakat gereksiz ve yanlış kullanımları enerji sarfiyatını arttırıyor. Hepimizin bildiği gibi devir tasarruf devri. Tasarruf konusunda elimizdeki tüm imkanları kullanmamız gerekirken çay makinesinin enerji israfını görmezden gelemeyiz. Özellikle kalabalık ofislerde bu ürünler ciddi bir israf kaynağı haline gelebilir. Bu konuda işverenler gerekli önlemleri mutlaka alıyordur. Aksine pek ihtimal vermiyorum. Çünkü artan maliyetler herkesin malumu. Bu hafta paylaşacağım yöntemler umarım ofis ve ev bütçenize küçük de olsa güzel bir katkı sağlar. Hadi bakalım, başlıyoruz. Çay makinesinde tasarruf yöntemleri işte huzurlarınızda… 

İhtiyaçlarınıza uygun bir çay makinesi kullanın.

Çay makinesinde tasarruf yöntemleri listemin ilk sırasında, ihtiyaçlara uygun bir çay makinesi kullanmak var sevgili arkadaşlar. Günümüzde küçük ev aletleri üreticileri ürün tasarım süreçlerinde birçok detayı dikkate alıyor. Eskiden çay makineleri arasındaki en önemli farklılık hacim farklılığıydı. Oysa günümüzde hacim farklılığının yanı sıra başka özelliklerle çay makinesi çeşitleri gelişti. Bazı çay makinesi modelleri, kullanıcıya neredeyse hiç iş bırakmadan mükemmel bir çay deneyimi sunuyor. Oysa ihtiyaçları karşılamaktan uzak çay makineleri kullanım güçlüğü ve israf yaratıyor. Piyasada çeşitli çay makinesi modelleri bulmanız mümkün. Bunlar arasında sizin için en uygun olanı, ihtiyaçlarınıza en uygun olanıdır. Makinenizde örneğin su kaynadığında otomatik kapanma özelliği veya su soğuduğunda otomatik açılma özelliği varsa bazı durumlarda bu özellikler çay keyfinize keyif katar. Fakat bazı durumlarda bu özellikler israf kaynağı haline gelebilir. Çay tüketim alışkanlıklarınızı doğru değerlendirirseniz ihtiyaçlarınıza en uygun ürünü kolayca seçersiniz. Bu sizi gereksiz kullanım şekillerinden kurtarır. 

Kalabalık bir ev veya ofis için çay makinesi arıyorsanız, geniş hacimli bir çay makinesi seçmeniz gerekir. Piyasada çaycı olarak bilinen ürün çeşitleri bazı durumlarda yeterli olur. Ancak daha geniş hacimler için çay otomatı kullanmanız gerekir. Günümüzde birçok ofiste ve evde çaydanlıkların yerini çay makineleri almakta. Çay makinesinde çay demlemek birçok bakımdan daha pratiktir. Ancak ihtiyaçlarınızı karşılamaktan uzak çay makineleri çay keyfinize gölge düşürür. İster dökme çay olsun, isterse poşet çay kullanarak makinenizde lezzetli bir çay hazırlayabilirsiniz. Fakat örneğin 20 kişilik bir ofiste en iyi çay makinesi çeşitleri bile yetersiz kalır. Bu gibi durumlarda çay otomatları daha faydalıdır. Oysa çay otomatlarında çayın demlenme süresinin uzun olması, kullanıcıları çay makinelerine yönlendirmekte. Hayır arkadaşlar, çay makinesinde tasarruf yöntemleri bağlamında ihtiyaçlarınızı doğru şekilde belirlemelisiniz. En geniş çay makinesi çeşitleri bile kalabalık ofisler için uygun değildir. Bunların yerine çay otomatlarını kullanmak gerekir. 

Enerji tasarruflu ürünleri tercih edin.

Çay makinesinde tasarruf yöntemleri içinde bir diğer yöntem enerji tasarruflu ürünleri tercih etmektir sevgili arkadaşlar. Günümüzde beyaz eşyalarda enerji sınıfıyla ilgili farkındalıklar çok yüksek. Örneğin bulaşık makinesi almak istediğimizde ürünün hangi enerji sınıfında olduğunu kolayca görüyoruz. Oysa çay makinelerinde enerji sınıfıyla ilgili farkındalıklar henüz yeterli düzeye ulaşmadı. Çay makinelerinin çok küçük bir bölümünde enerji sınıfı hakkında bir bilgi mevcut. A+++ ifadesini taşıyan ürünler tasarruf yöntemleri bağlamında her zaman için daha avantajlıdır. Ürün bilgileri kısmında bu ifadeyi görmüyorsanız, ürün açıklamalarını mutlaka okuyun. Açıklamalar kısmında “enerji tasarruflu” ifadesi varsa bu önemli bir tercih nedenidir. Günümüzde birçok çay makinesi çeşidinde dual ısıtma sistemi mevcut. Bu sistem, yüzde 90 oranında enerji tasarrufu sağlamakta. Eğer iyi bir çay makinesi arıyorsanız, ürünün rengi ve tasarım detaylarından ziyade enerji sarfiyatını inceleyin derim. Enerji tasarrufu özelliğine sahip olmayan ürünlerin rengini ve modelini beğenmeniz tercih nedeni olmamalı. 

Ürünün teknik özelliklerini iyi öğrenin.

Hangi ürün söz konusu olursa olsun, bir ürünü en verimli şekilde kullanmanın yolu ürün özelliklerini iyi bilmektir sevgili arkadaşlar. Günümüzde elektrikli çaydanlık çeşitleri farklı ihtiyaçlara uygun pratik çözümler sunuyor. Örneğin saat ayarı bunlardan biridir. Kullandığınız çay makinesinde böyle bir özellik varsa çay programınızı kolayca yaparsınız. Makinenizde çay türü ayarı, lezzet ayarı, miktar ayarı gibi farklı pek çok özellik bulunabilir. Bu özellikler sayesinde çayı istediğiniz şekilde demlersiniz. Çayı beğenmeyip yenisini demlemeye çalışmazsınız. Örneğin su sertliği ayarı, çayı sert veya hafif demlemeyi sağlar. Veya miktar ayarını kullanarak çayı ihtiyacınız ölçüsünde demlemeniz mümkün. Çay makinesinde tasarruf yöntemleri bağlamında bu tür özellikler çok faydalıdır. İyi bir çay demlemenin püf noktaları çay makinelerinin teknik özellikleri sayesinde kolayca gerçekleşir. Diğer taraftan, çay makinelerinin teknik özellikleri arttıkça çaycı fiyatları artmakta. Örneğin konuşan çaycı fiyatları daha yüksektir. Ancak sevgili arkadaşlar, ihtiyaçlarınıza en uygun ürünü seçerseniz bu maliyet tasarrufla size geri döner. 

İhtiyacınızın üzerinde su ve çay kullanmayın.

Bakın arkadaşlar, israfla ilgili olarak bu konu çok önemli bir konudur. Çünkü ihtiyacın üzerinde su ve çay kullanmak çok yaygın bir israf şekli. Bu hatayı yapıyorsanız ivedilikle vazgeçin derim. Ayrıca çevrenizde bu hatayı yapan birilerini görürseniz uyarmaktan da geri durmayın. Çay makineleri tek seferde çok miktarda çaya ulaşmak için özel bir tasarıma sahiptir. Hangi marka olursa olsun, çay semaveri kullanarak çok miktarda çaya hızlı ve kolay şekilde ulaşırsınız. Fakat tek bardaklık çay için bardak poşet çay daha iyi bir seçimdir. Aksi durumda ne yazık ki su ve çay tüketiminiz artar. Buna ek olarak enerji sarfiyatınız da artar. Su, çay ve elektrik artık epeyce pahalı. İhtiyacınızın üzerinde su ve çay kullanarak yapacağınız israf ev ve ofis bütçesinde gereksiz yük oluşturur. Çay makinesinde tasarruf yöntemleri bağlamında bu konuya da dikkat etmek lazım. Düşük tüketim şekilleri için bardak poşet çayları tercih etmelisiniz. 

Çayı demledikten sonra makineyi otomatiğe alın.

Çay makinesinde tasarruf yöntemleri içinde en etkili yöntemlerden biri de çayı demledikten sonra makineyi otomatiğe almaktır sevgili arkadaşlar. Çay makinesinde çayı demledikten sonra iş bitmiyor. Bir de çayı taze tutmak lazım. Çayı demledikten sonra makinenizi otomatiğe almazsanız çayınız bayatlar. Bu da özellikle tiryakiler için kötü bir çay deneyimi anlamına gelir. Belki çayın taze mi bayat mı olduğunu anlamakta güçlük çekiyor olabilirsiniz. Fakat sevgili arkadaşlar, çay tiryakileri emin olun bunu kolayca anlar. Çayı demledikten sonra çay bitene kadar makinenin otomatikte kalması gerekir. Bunun anlamı, makinenin sürekli ısıtma yapması değildir. Çünkü makineniz sıcaklığı sabit tutmak için sadece gerektiğinde ısıyı arttırır. Çay makinelerinde çayı demleme süresi farklıdır. Ancak hemen hepsinde otomatiğe alma özelliği vardır. Çaycı modelleri ve fiyatları arasında seçim yaparken otomatik çalışma özelliği standart bir özelliktir. İyi bir elektrikli çay makinesi aldığınızda otomatik çalışma özelliğiyle güzel bir tasarruf yapmanız mümkün. 

Makinenizde kireç oluşmasına izin vermeyin.

Çay makinesinde tasarruf yöntemleri içinde bir diğer yöntem de çay makinesinde kireç oluşmasına izin vermemektir sevgili arkadaşlar. Hangi marka ve model çay makinesi kullanırsanız kullanın, makinenizin içinde zamanla kireç birikir. Demlik kısmı porselen veya cam olan çay makineleri bu konuda biraz daha avantajlı. Oysa çelik demliklerde kireç sorunu daha fazla oluşuyor. Üstelik çay demlemek için musluk suyu kullanıyorsanız, kireç sorunuyla daha sık karşılaşırsınız. Fakat içme sularının da kireç oluşmasına neden olması mümkün. Çay makinenizin içinde biriken kireç sadece çayın lezzetini bozmaz. Aynı zamanda da suyu ısıtma süresinin uzamasına neden olur. Ki bunun anlamı, gereğinden fazla enerji sarfiyatı demektir. Çay makinesinde tasarruf yöntemleri bağlamında makinenizdeki kireci temizleyerek önemli bir avantaj elde edersiniz. Kettle kireci nasıl temizlenir diye merak edenler gerekli bilgilere linki tıklayarak ulaşabilir. Ben bu konuyu daha önce ele almıştım. Düzenli aralıklarla kireci temizlediğinizde çay makinenizin enerji sarfiyatı düşer ve çayınızın lezzeti artar. 

Çay makinesinde tasarruf yöntemleri ile bu haftanın da sonuna geldik sevgili arkadaşlar. Haftayı kapatırken küçük bir hatırlatma yapayım. Benim sevgili şirketim Ofix.com, ofislerin en çok sipariş verdiği çay makinelerine uygun fiyat avantajıyla sahip olma fırsatı sunuyor. Sitemizde satışı devam eden tüm çay makinelerini buradan inceleyebilirsiniz. Kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için ise burayı tıklayabilirsiniz. Tasarruf konulu blog dizim haftaya 17. bölümüyle huzurlarınızda olacak. Tekrar görüşünceye kadar hoşça kalın.

Ofixboy… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir