Cep telefonuyla uyumanın zararlarını biliyor musunuz?

Cep telefonları, içinde yaşadığımız çağın bir gerçeği ve her geçen gün hayatımızda daha fazla yer kaplıyor. Bununla birlikte, aşırı ve bilinçsiz cep telefonu kullanımı çeşitli riskleri de beraberinde getiriyor. Uyuduğunuz ortamda cep telefonu bulunduruyorsanız, bu risklere maruz kalmanız kaçınılmaz. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, cep telefonuyla uyumanın zararları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

Uyku sağlığını bozar.

Cep telefonları, yaydığı radyasyon ve ışık nedeniyle uyku sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yaratmakta. Uyuduğunuz ortamda cep telefonu varsa uykuya dalma süreniz uzar ve uyku kaliteniz bozulur. Buna bağlı olarak gün içinde uyku sersemliği yaşayabilir, kendinizi aşırı yorgun hissedebilirsiniz. Uykuda hareket bozuklukları, kabus görme, kesintisiz uyku uyuyamama, gece birkaç kez uyanma da yine cep telefonuyla uyumanın zararları içinde yer almakta. Üstelik yüksek tansiyon, diyabet vb. kronik bir hastalığınız varsa, cep telefonuna bağlı uyku sorunlarını daha yoğun bir şekilde yaşayabilirsiniz.

Melatonin miktarını azaltır.

Uyku hormonu olarak bilinen melatonin, ortamdaki ışık miktarıyla yakından ilişkili. Işık miktarı azaldıkça artan melatonin, metabolizmayı yavaşlatır ve uykuya hazırlar. Ne var ki, yatmadan önce cep telefonu ekranını yüksek ışıkta kullanmak, vücuttaki melatonin miktarını azaltıcı etkiye sahip. Cep telefonuyla uyumanın zararları içinde bu konu, uyku sağlığıyla yakından ilişkili. Cep telefonundan yayılan ışığın yanı sıra radyasyon da beynin ilgili merkezlerini uyararak uykuya dalmayı zorlaştırıyor. Yatmadan önce oynanan oyunlar, okunan mesajlar, paylaşılan sosyal medya içerikleri vb. de yine, vücutta adrenal düzeyini arttırarak melatoninin baskılanmasına yol açmakta.

Cilt kuruluğuna yol açar.

Cep telefonuyla uyumanın zararları, cilt sağlığı açısından da olumsuz bir durum teşkil etmekte. Uyku sağlığı bozulan, yeterli miktarda ve kaliteli bir uyku uyuyamayan kişilerin cilt hücreleri beslenemez. Ölen hücrelerle birlikte cilt kuruluğu oluşur. Cilt kuruluğuna çoğu zaman ciltte pullanma, kaşıntı ve cilt çatlakları eşlik eder. Yağlı bir cilde sahip olan kullanıcılarda bile bu şikayetler oluşabilir. Cep telefonuyla uyumanın zararları içinde bu konunun alışkanlık haline getirilmesi, kırışıklıkların artmasına yol açar. Erken yaşlanma ve cilt kanseri de oluşabilecek riskler arasında sayılabilir.

Sperm kalitesini düşürür.

Cep telefonuyla uyumanın zararları içinde önemli konulardan biri de sperm kalitesini düşürmesidir. Konuyla ilgili yapılan bilimsel çalışmalara göre cep telefonuyla birlikte uyumak önce sperm kalitesinin düşmesine, ardından kısırlığa yol açabilmekte. Öyle ki, cep telefonunun yalnızca yakınlarda olması değil, aynı odada olması bile bu sorunlara yol açabilmekte. Cep telefonundan yayılan radyasyon ayrıca, cinsel işlev bozukluklarına da yol açabilmekte. Cep telefonuyla uyumanın zararları içinde cinsel sağlıkla ilgili konuları da ihmal etmemek gerekir. 

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir