Cevizin faydalarını biliyor musunuz?

Büyükten küçüğe herkesin çok sevdiği bir kuruyemiş olan cevizin, sahip olduğu zengin besin değeri, vitamin ve mineraller bakımından birçok faydası var. Günlük 3-4 adet cevizi düzenli olarak tüketirsek bu faydalardan etkin bir şekilde yararlanabiliriz. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, cevizin faydaları hakkında bazı önemli noktalara kısaca temas edeceğiz.

Kalp sağlığını güçlendirir.

Latince adı juglans regia olan ceviz, uzun ömürlü ve kalın gövdeli bir bitkidir efendim. Ülkemizde çok beğenilen ve sıkça yetiştirilen bu bitkinin aynı ismi taşıyan kabuklu meyvesi, pek çok hastalığın tedavisine katkı sağlıyor. Cevizin faydaları konusunda ilk sıraya kalp sağlığına faydalarını koyabiliriz. Nitekim, cevizin içeriğinde bol miktarda omega-3 yağ asidi, manganez, bakır ve B vitamini var. Bunlar içinde özellikle de omega-3 yağ asidinin kalp sağlığı üzerinde önemi çok büyük. Kan basıncını azaltan, kolesterolü ve kalp ritmini dengeleyen omega-3 yağ asidi, kalp krizi riskini azaltıyor ve kalp damar hastalıklarının tedavi süreçlerini destekliyor.

Omega-3 yağ asidinin yanı sıra cevizin içindeki manganez, bakır ve B vitamini de kalp sağlığı için çok önemli. Kalp damarlarını güçlendiren manganez, kalp atışlarının düzene girmesine yardımcı oluyor. Bakır ve B vitamini ise damar sertliğini önlüyor, kan dolaşımına ve kırmızı kan hücrelerinin çoğalmasına katkı sağlıyor. Yüzde 70’ten fazlası doymamış yağ asitlerinden oluşan ve damar tıkanıklıklarına karşı etkin bir koruma sağlayan ceviz, kalp dostu kuruyemişler içinde en önemlilerinden biri. Bu nedenlerle kalp hastalarının düzenli olarak ceviz tüketmeleri kardiyologların ortak tavsiyesi.

Beyin sağlığını korur.

Beyin gelişiminde en önemli besinlerden biri cevizdir efendim. “Beynin besini” olarak bilinen ceviz, özellikle de çocuklarda beyin gelişimi için gerekli omega-3 yağ asidi için en önemli kaynaklardan biridir. İçerdiği yüksek miktarda B vitamini, beyin ve sinir sisteminin gelişmesine büyük katkı sağlıyor. Eksikliği halinde hafıza sorunları, çeşitli ruh ve sinir sistemi rahatsızlıkları ortaya çıkabilmekte. Günlük düzenli ceviz tüketimi hafızayı güçlendirdiği gibi, depresyon gibi çeşitli ruh ve sinir hastalıklarına da iyi gelmekte.

Cevizin faydaları konusunda bu bağlamda ayrıca, uyku sağlığı üzerindeki etkilerine de kısaca deyinelim. Nitekim ceviz, beyinde bulunan pineal bezinden salgılanan ve uyku hormonu olarak bilinen melatoninin üretimi için gerekli kimyasal bileşenlere sahip. Güçlü bir triptofan aminoasidi kaynağı olan ceviz, melatonin salgılanmasına yardımcı oluyor. Melatonin ayrıca, eklemlerin gelişmesine de katkı sağlıyor. Günlük düzenli ceviz tüketimi, uyku sorunlarınızın çözümüne yardımcı olabilir. Bunun için özellikle de yatmadan önce 1-2 adet ceviz tüketebilirsiniz. Fakat, 2 haftadan uzun süren uyku bozuklukları konusunda tıbbi yardım almak gerektiğini de hatırlatalım.

Sindirim ve bağışıklık sistemine yardımcı olur.

Ceviz, aynı zamanda da yüksek miktarda lif içeren bir kuruyemiş. Bu özelliği sayesinde, sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlıyor, bağırsakları temizliyor ve kabızlığa iyi geliyor. Lifli yapısı sayesinde cevizin verdiği yüksek tokluk ve zindelik hissi, özellikle de mevsim geçişlerinde ve yaz aylarında yapılan diyetlerde en sık tercih edilen gıda maddelerinden biri olmasını sağlamakta. Üstelik, kan şekerini yükseltmeyip uzun süre dengede kalmasını sağladığı için insülin direnci ve diyabet oluşum riskini de azaltıyor. Ceviz ayrıca, vücutta biriken toksinlerin atılmasını da kolaylaştırıyor.

Bağışıklık sistemimiz üzerinde de cevizin faydaları büyük. Özellikle de prostat, göğüs ve pankreas kanserleri ile akciğer hastalıklarına karşı vücudun doğal savunma mekanizmasını güçlendiren ceviz, tümörlerin büyümesini yavaşlatmak gibi bir özelliğe de sahip. İyi bir antioksidan olan cevizdeki demir, kalsiyum, fosfor, potasyum, çinko, bakır ve selenyum mineralleri ile A, C, E ve K vitaminleri, enfeksiyonlar karşısında vücut direncimizi yükseltiyor.

Cildin canlı ve parlak görünmesini sağlar.

Cevizin faydaları konusunda önemli bir diğer başlık da cilt sağlığına olan etkileri. Nitekim, cevizdeki faydalı mineral ve vitaminler, cilt hücrelerinin metabolik faaliyetlerine destek oluyor, cildin canlı ve parlak görünmesini sağlıyor, cilde elastikiyet kazandırıyor. Cevizde bulunan ve cilt sağlığı için çok önemli bir vitamin olan E vitamini, serbest radikalleri ciltten uzaklaştırarak yaşlanmayı geciktiriyor. Cildi besleyen ve ölü hücrelerin temizlenmesine yardımcı olan ceviz, saç bakımı için de oldukça faydalı. Günlük düzenli ceviz tüketimi, saç köklerinin beslenmesini sağlıyor ve saçları canlandırıyor.

Günlük ceviz tüketiminize dikkat etmelisiniz.

Cevizin faydaları hakkında kısaca bu bilgileri paylaştıktan sonra, günlük ceviz tüketiminizin 3-4 adetten fazla olmaması gerektiğinin altını çizelim efendim. Yüksek miktarda yağ içeren cevizin fazlası, başka pek çok besinde olduğu gibi, yarardan çok zarar getirir. Her gün bu miktarda ceviz tüketirseniz, gün içinde ihtiyaç duyduğunuz omega-3 yağ asidinin yüzde 90’a yakınını almış olursunuz. Kalan kısmını diğer besinlerden karşılamanız daha doğru olacaktır. Sağlıklı beslenme için besin çeşitliliğini sağlamak çok önemli.

Son olarak, kuruyemiş alerjisine de dikkat çekelim. Ülkemizde kuruyemiş alerjisi yüzde 1 düzeyinde olsa da özellikle de çocuklar söz konusu olduğunda bu konuya çok dikkat etmelisiniz. Ceviz ve diğer kuruyemişleri tüketmeden önce çocuğunuzda kuruyemiş alerjisi olup olmadığını anlamanız çok zordur. Çocuğunuz eğer kuruyemiş alerjisine sahipse, fazla tüketim halinde hayati riskler ortaya çıkabilir. Sizde veya eşinizde kuruyemiş alerjisi varsa, çocuğunuza ceviz veya diğer kuruyemişleri vermeden önce bir sağlık kuruluşuna giderek alerji testi yaptırmanızda yarar var.

Editörün Tavsiyesi: Tadım Çiğ Ceviz İçi

Günün büyük bir bölümünü geçirdiğimiz ofisimizde öğün aralarında veya kan şekerimiz düştüğünde ağzımıza 1-2 adet ceviz atabiliriz efendim. Çekmecemizin bir kenarında bulundurabileceğimiz Tadım çiğ ceviz içi sayesinde hem açlığımızı yatıştırabilir, hem de cevizin faydalarından yararlanabiliriz. Paket ağırlığı 150 gram olan bu ürünlerin 100 gramında 14.4 gram lif, 16.5 gram protein, 55.8 gram doymamış yağ, 5.6 gram doymuş yağ, 8 gram karbonhidrat var. Enerji miktarı ise 630 kcal. Online ofis marketiniz Ofix.com üzerinden Tadım çiğ ceviz içi siparişi vermek için burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir