Cevizin faydalarını biliyor musunuz?

Büyükten küçüğe herkesin çok sevdiği bir kuruyemiş olan cevizin, sahip olduğu zengin besin değeri, vitamin ve mineraller bakımından birçok faydası var. Kalp sağlığını güçlendiren, beyin sağlığını koruyan, sindirim ve bağışıklık sistemine yardımcı olan ceviz, aynı zamanda da cildin canlı ve parlak görünmesini sağlıyor. Düzenli olarak günde 3-4 adet ceviz tüketirseniz bu faydalardan etkin bir şekilde yararlanabilirsiniz. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, cevizin faydaları hakkında bazı önemli noktalara kısaca temas edeceğiz. Cevizin faydaları nelerdir, diye merak ediyorsanız, bu yazımızda çok şey bulabilirsiniz. 

Kalp sağlığını güçlendirir.

Latince adı juglans regia olan ceviz, uzun ömürlü ve kalın gövdeli bir bitkidir. Ülkemizde çok beğenilen ve sıkça yetiştirilen bu bitkinin aynı ismi taşıyan kabuklu meyvesi ve ceviz suyu, pek çok hastalığın tedavisine katkı sağlıyor. Cevizin faydaları konusunda ilk sıraya kalp sağlığına faydalarını koyabiliriz. Cevizin içeriğinde bol miktarda omega-3 yağ asidi, manganez, bakır ve B vitamini var. Bunlar içinde özellikle de omega-3 yağ asidinin kalp sağlığı üzerinde önemi çok büyük. Ceviz suyu faydaları için de aynı durum geçerli. Ceviz faydaları bakımından ceviz suyu da aynı derecede etkili. Ceviz ve ceviz suyunda kan basıncını azaltan, kolesterolü ve kalp ritmini dengeleyen omega-3 yağ asidi, kalp krizi riskini azaltıyor ve kalp damar hastalıklarının tedavi süreçlerini destekliyor. 

Omega-3 yağ asidinin yanı sıra cevizin içindeki manganez, bakır ve B vitamini de kalp sağlığı için çok önemli. Kalp damarlarını güçlendiren manganez, kalp atışlarının düzene girmesine yardımcı oluyor. Bakır ve B vitamini ise damar sertliğini önlüyor, kan dolaşımına ve kırmızı kan hücrelerinin çoğalmasına katkı sağlıyor. Yüzde 70’ten fazlası doymamış yağ asitlerinden oluşan ve damar tıkanıklıklarına karşı etkin bir koruma sağlayan ceviz, kalp dostu kuruyemişler içinde en önemlilerinden biri. Cevizin faydaları bağlamında kalp hastalarının düzenli olarak ceviz tüketmeleri kardiyologların ortak tavsiyesi. Herhangi bir kalp damar hastalığınız varsa, ceviz ve ceviz yağı faydaları hakkında merak ettiklerinizi hekiminize danışabilirsiniz. “Ceviz yağı ne işe yarar?” sorusuna hekiminizin vereceği cevaplar, sağlığınızı daha etkin şekilde korumanıza yardımcı olacaktır. Beslenme programınızda ceviz ve ceviz yağından nasıl yararlanabileceğinizi hekiminizden öğrenebilirsiniz.

Beyin sağlığını korur.

Beyin sağlığını koruma ve beyin gelişiminde en önemli besinlerden biri cevizdir. “Beynin besini” olarak bilinen ceviz, özellikle de çocuklarda beyin gelişimi için gerekli omega-3 yağ asidi için en önemli kaynaklardan biridir. Taze cevizin faydaları konusunda ceviz tüketiminden yeterince yararlanamıyorsanız, ceviz suyunun faydaları içinde çocuğunuzun beyin gelişimini güçlendirmek için ceviz suyunu da deneyebilirsiniz. Ceviz ve ceviz suyunun içerdiği yüksek miktarda B vitamini, beyin ve sinir sisteminin gelişmesine büyük katkı sağlıyor. Eksikliği halinde hafıza sorunları, çeşitli ruh ve sinir sistemi rahatsızlıkları ortaya çıkabilmekte. Cevizin faydaları bağlamında günlük düzenli ceviz tüketimi hafızayı güçlendirdiği gibi, depresyon gibi çeşitli ruh ve sinir hastalıklarına da iyi gelmekte. Düzenli olarak ceviz suyu kullananlar beden sağlığının yanı sıra ruh sağlığı bakımından da kendilerini daha iyi hissediyor. 

Cevizin faydaları konusunda bu bağlamda ayrıca, uyku sağlığı üzerindeki etkilerine de kısaca deyinelim. Nitekim ceviz, beyinde bulunan pineal bezinden salgılanan ve uyku hormonu olarak bilinen melatoninin üretimi için gerekli kimyasal bileşenlere sahip. Güçlü bir triptofan aminoasidi kaynağı olan ceviz, melatonin salgılanmasına yardımcı oluyor. Melatonin ayrıca, eklemlerin gelişmesine de katkı sağlıyor. Günlük düzenli ceviz tüketimi, uyku sorunlarınızın çözümüne yardımcı olabilir. Cevizin faydaları bağlamında özellikle de yatmadan önce 1-2 adet ceviz tüketebilirsiniz. Fakat, 2 haftadan uzun süren uykusuzluk şikayetleri için tıbbi yardım almak gerektiğini de hatırlatalım. Uyku sağlığı konusunda Hindistan cevizi de faydalı olabilir. Hindistan cevizi faydaları arasında uyku sağlığını destekleme gibi bir özellik mevcut. Hindistan cevizinin yanı sıra Brezilya cevizi ve Pikan cevizi de bu konuda yardımcı olabilir. 

Sindirim ve bağışıklık sistemine yardımcı olur.

Ceviz, aynı zamanda da yüksek miktarda lif içeren bir kuruyemiştir. Bu özelliği sayesinde, sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar, bağırsakları temizler ve kabızlığa iyi gelir. Lifli yapısı sayesinde cevizin verdiği yüksek tokluk ve zindelik hissi, özellikle de mevsim geçişlerinde ve yaz aylarında yapılan diyetlerde en sık tercih edilen gıda maddelerinden biri olmasını sağlıyor. Cevizin faydaları bağlamında ceviz suyu zayıflatır mı veya ceviz kabuğu zayıflatır mı diye merak ediyorsanız, zayıflamaya yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. Fakat yalnızca ceviz suyu ile zayıflama mümkün değildir. Ceviz ve ceviz suyu ayrıca, kan şekerini yükseltmeyip uzun süre dengede kalmasını sağladığı için insülin direnci ve diyabet oluşum riskini de azaltıyor. Vücutta biriken toksinlerin atılmasını da kolaylaştırıyor.

Bağışıklık sistemimiz üzerinde de cevizin faydaları büyük. Özellikle de prostat, göğüs ve pankreas kanserleri ile akciğer hastalıklarına karşı vücudun doğal savunma mekanizmasını güçlendiren ceviz, tümörlerin büyümesini yavaşlatıyor. İyi bir antioksidan olan cevizdeki demir, kalsiyum, fosfor, potasyum, çinko, bakır ve selenyum mineralleri ile A, C, E ve K vitaminleri, enfeksiyonlar karşısında vücut direncimizi yükseltiyor. Bu konuda cevizin faydaları kadar cevizin içindeki zarın faydaları da ihmal edilmemeli. Örneğin ceviz suyu kürü yaparak cevizin içindeki zarın faydalarından da yararlanabilirsiniz. Ceviz suyu kürü kaç gün yapılır, diye merak ediyorsanız, 2 hafta boyunca günde 1 bardak olacak şekilde yapabilirsiniz. Fakat mide ve bağırsaklarınızda herhangi bir rahatsızlık oluşursa, kürü sonlandırmanızda yarar var. Ceviz yemenin faydaları için de aynı durum geçerli. 

Cildin canlı ve parlak görünmesini sağlar.

Cevizin faydaları konusunda önemli bir diğer başlık da cilt sağlığına olan etkileri. Nitekim, cevizdeki faydalı mineral ve vitaminler, cilt hücrelerinin metabolik faaliyetlerine destek oluyor, cildin canlı ve parlak görünmesini sağlıyor, cilde elastikiyet kazandırıyor. Ceviz yağının cilde faydaları, cevizde bulunan ve cilt sağlığı için çok önemli bir vitamin olan E vitaminiyle yakından ilgili. Ceviz yağında bolca bulunan E vitamini, serbest radikalleri ciltten uzaklaştırarak yaşlanmayı geciktiriyor. Ceviz suyunun cilde faydaları ise cildin doğal nem dengesini korumasına yardımcı olmasından geliyor. Cildi besleyen ve ölü hücrelerin temizlenmesine katkı sağlayan ceviz ve ceviz suyu, saç bakımı için de oldukça faydalı. Günlük düzenli ceviz tüketimi, saç köklerinin beslenmesini sağlıyor ve saçları canlandırıyor. Cevizin faydaları arasında bu konularda yaş ceviz ve ceviz suyu kadar ceviz yaprağı çayı da oldukça etkili. Ceviz yaprağının cilde faydaları konusunda daha etkin çözümler almak için ceviz yaprağı çayınızı kaynatarak değil, demleyerek hazırlamanızı tavsiye ederiz. 

Günlük ceviz tüketiminize dikkat etmelisiniz.

Cevizin faydaları hakkında kısaca bu bilgileri paylaştıktan sonra, günlük ceviz tüketiminizin 3-4 adetten fazla olmaması gerektiğinin altını özellikle çizmek istiyoruz. Yüksek miktarda yağ içeren cevizin fazlası, başka pek çok besinde olduğu gibi, yarardan çok zarar getirir. Beyaz yakalılar arasında sağlığı korumak adına giderek yaygınlaşan yanlışlar arasında çok ceviz yemek, ham ceviz ve yeşil kabuklu ceviz tüketmek doğru uygulamalar değildir. Cevizin faydaları bağlamında gün içinde yalnızca 3-4 adet ceviz tüketirseniz, ihtiyaç duyduğunuz omega-3 yağ asidinin yüzde 90’a yakınını almış olursunuz. Kalan kısmını diğer besinlerden karşılayabilirsiniz. Amazon cevizi, Meksika cevizi, Brezilya cevizi gibi farklı ceviz türleri söz konusu olduğunda miktar konusunda daha da dikkatli olmalısınız. Çünkü bu ceviz türleri, ülkemiz iklim kuşağında yetişen cevizlere oranla farklı miktarda yağ asidi, vitamin ve mineral barındırmakta. 

Son olarak, kuruyemiş alerjisine de dikkat çekelim. Ülkemizde kuruyemiş alerjisi yüzde 1 düzeyinde olsa da özellikle de çocuklar söz konusu olduğunda bu konuya çok dikkat etmelisiniz. Ceviz ve diğer kuruyemişleri tüketmeden önce çocuğunuzda kuruyemiş alerjisi olup olmadığını anlamanız çok zordur. Çocuğunuz eğer kuruyemiş alerjisine sahipse, cevizin faydaları konusunda olumlu sonuç almak adına ceviz tüketmesi durumunda hayati riskler oluşabilir. Sizde veya eşinizde kuruyemiş alerjisi varsa, çocuğunuza ceviz veya diğer kuruyemişleri vermeden önce bir sağlık kuruluşuna giderek alerji testi yaptırmanızda yarar var. Çocuğunuzda kuruyemiş alerjisi olup olmadığını anlamanın en sağlıklı yolu, bir sağlık kuruluşunda kuruyemiş alerjisi testi yaptırmaktır. 

Editörün Tavsiyesi: Tadım Çiğ Ceviz İçi

Cevizin faydaları hakkında bazı önemli noktalara kısaca temas ettiğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en sık sipariş verdiği kuruyemişlerden biri olan Tadım çiğ ceviz içi ürünümüzü kısaca tanıtmak istiyoruz. Günün büyük bir bölümünü geçirdiğimiz ofisimizde öğün aralarında veya kan şekerimiz düştüğünde ağzımıza 1-2 adet ceviz atabiliriz. Çekmecemizin bir kenarında bulundurabileceğimiz Tadım çiğ ceviz içi sayesinde hem açlığımızı yatıştırabilir, hem de cevizin faydalarından yararlanabiliriz. Paket ağırlığı 150 gram olan bu ürünlerin 100 gramında 14.4 gram diyet lif, 16.5 gram protein, 55.8 gram doymamış yağ, 5.6 gram doymuş yağ, 8 gram karbonhidrat var. Enerji miktarı ise 630 kcal. Ofix.com üzerinden Tadım çiğ ceviz içi siparişi vermek için burayı tıklayabilirsiniz. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak içinse burayı tıklayabilirsiniz. 

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir