Çift taraflı bant nedir ve nasıl kullanılır?

Montaj işleri ve dekoratif düzenlemelerde en sık kullanılan araçların başında çift taraflı bantlar gelir. Her iki yüzeyinde yapıştırıcı bulunan bu ürünler, diğer bant çeşitleriyle yapamayacağımız işleri kolaylaştırır. Aynı zamanda da yüzeylere ve objelere zarar vermeden istediğimiz sonuçları almamızı sağlar. Piyasada farklı özellik ve ebatta birçok çift taraflı bant çeşidi bulmak mümkün. Bu ürünlerin temel özelliklerini bilirsek hem alışveriş sırasında doğru ürünleri seçebiliriz, hem de seçtiğimiz ürünleri daha etkin şekilde kullanabiliriz. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, çift taraflı bantlar hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

Çift taraflı bant nedir?

İki yüzeyi birbirine tutturmak için kullanılan en önemli araçların başında bantlar gelir. Günlük hayatımızda kullandığımız bantlar genellikle tek yüzeyi yapışkanlı şeffaf bantlardır. Kağıt yüzeyleri birbirine tutturmak, defter kaplamak, yüzeylere kağıt ve benzeri objeleri tutturmak için şeffaf bantları tercih ederiz. Şeffaf bantlardan farklı olarak çift taraflı bantlar, her iki yüzeyi yapıştırma özelliğine sahip bantlardır. Bu ürünlere çift taraflı bant denilmesinin nedeni de buradan gelir. Her iki yüzeyinde yapıştırıcı bulunan çift taraflı bant çeşitleri, diğer bant çeşitleriyle yapamayacağımız işleri yapmamıza yardımcı olur. Örneğin duvara tablo asmak veya çeşitli montaj işleri için çift taraflı bant kullanmayı tercih ederiz. Duvar ve diğer yüzeylerde kalıcı iz bırakmayan çift taraflı bant çeşitleri, delme veya çivileme yapmaksızın mekanlarda istediğimiz dekoratif düzenlemeyi gerçekleştirmemizi sağlar. 

Çift taraflı bant ne işe yarar?

Çift taraflı bant çeşitleri daha çok montaj işleri ve dekoratif düzenlemelerde kullanılır. Bu ürünlerin her iki tarafında da yapıştırıcı madde olduğu için objeler yüzeye sıkıca yapışır, ayrıca bir yapıştırıcı kullanmaya gerek kalmaz. Çift taraflı bant kullanımında iki yüzey arasında hava boşluğu kalmadığı için yapışma işlemi güçlü şekilde sağlanır. Kullanıldıkları alanlarda basınca dayanıklı yüzeyler oluşturan çift taraflı bantlar, yapılan montaj işleri ve dekoratif düzenlemeler sırasında yüzeylerin ve objelerin zarar görmesini önler. İstenildiği takdirde yüzeylerden ve objelerden kolayca sökülebilen bu ürünler, mekanlarda istenilen değişikliği yapmaya imkan tanır. Bu nedenle çift taraflı bant çeşitleri, montaj ve dekorasyon işleriyle uğraşan firmaların sabit giderleri arasında yer alır. Evlerde ve ofislerde de çekmecenin bir köşesinde bulundurulmak istenen ürünlerden biridir.

Duvara tablo asmak istediğinizde, çivi ve çekiç kullanmanız durumunda duvar delinir. Tablonun yerini değiştirmek istediğinizde duvardaki delik nedeniyle istenmeyen görüntülerle karşılaşabilirsiniz. Üstelik, bazı duvarlara çivi çakmak ciddi ölçüde zor olabilir. Binanın inşasında kullanılan yapı materyallerinin niteliğinden dolayı duvara çivi çakmakta zorluk çekebilirsiniz. Matkap kullanımı da yine hem zahmetli olabilir, hem de duvara kalıcı zarar verebilir. Bu gibi durumlarda duvara tablo ve benzeri objeleri monte etmek için çift taraflı bant kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bu sayede duvara çivi çakma konusunda herhangi bir sorunla karşılaşmadan montaj işlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Montaj işlerinde çift taraflı bant kullanmak yüzeye zarar vermediği için, olası bir taşınma durumunda yüzeyleri eski haline getirme sorunundan da kurtulmanızı sağlar. 

Çift taraflı bant çeşitleri nelerdir?

En çok kullanılan çift taraflı bant çeşitlerinin montaj bandı, çift taraflı köpük yapışkanlı bant, çift taraflı filmik bant ve çift taraflı ağ dokulu bant olduğunu söyleyebiliriz. Bu ürünlerin yanı sıra çift taraflı tissue bant, suda eriyen bobin ekleme bandı, ağ takviyeli sızdırmazlık bantları da bu grupta talep gören ürünler arasında yer almakta. Bunların yanı sıra, çift taraflı bantlarda kullanılan yapıştırıcının niteliğine göre farklı çeşitlerden de bahsetmek mümkün. Örneğin çift taraflı akrilik bantlar, hemen tüm montaj ve dekorasyon işlerinde rahatlıkla kullanılabilecek bir ürün grubudur. Bu ürünlerle plastik, cam, ahşap, PVC gibi yüzeylerde başarılı sonuç elde etmek mümkün. Diğer taraftan, çift taraflı bant türleri içinde uzunluk ve kalınlığa göre farklı ayrımlar da yapılabilmekte. Piyasada genel olarak ince ve orta kalınlıktaki çift taraflı bant çeşitlerinin daha fazla rağbet gördüğünü söyleyebiliriz.

Çift taraflı bant nasıl kullanılır?

Çift taraflı bant kullanırken öncelikle yüzeyi ve objeyi hazırlamalı, gerekiyorsa temizliğini sağlamalısınız. Objeyi yüzeye hangi noktadan yapıştıracağınıza doğru şekilde karar verirseniz, yapıştırma işleminizi tekrarlamak zorunda kalmazsınız. Doğru noktayı belirlemek için objenin arka kısmında ölçüm ve işaretleme yapabilirsiniz. Objeyi ister yatay konumda, isterseniz dikey konumda yüzeye yapıştırabilirsiniz. Her iki durumda da objenin ağırlık noktasını tespit eder ve çift taraflı bandı bu nokta üzerine uygularsanız, objeniz yüzeyde daha düzgün şekilde durur. Ağırlığın eşit dağıtılmaması durumunda uygulamanın hemen ardından olmasa bile bir süre sonra kaymalar oluşabilir. Bu gibi durumlarda da uygulamayı tekrarlamanız gerekebilir. Doğru noktalara yapacağınız uygulamaları ise uzun süre sorunsuz şekilde kullanabilirsiniz. 

Çift taraflı bant kullanımı sırasında uygulama yapacağınız yüzeyin kuru olması ve içeride hava kabarcığının kalmaması gerekir. Yüzeyde hava kabarcığı bırakmamak için uygulama sırasında ürünü sıvayabilir, hava kabarcıklarını çıkarabilirsiniz. Fakat sıvama işlemi sırasında fazla sert olmayan cisimler kullanmalısınız. Aksi durumda bant yüzeyinde aşınma meydana gelir ve yapıştırma işleminden istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz. Çift taraflı bantlarda yapıştırıcının kullanım anına kadar bozulmaması için silikonlu kağıt kullanılır. Bu malzeme aynı zamanda da ürünün temiz kalmasını sağlar. Çift taraflı bant kullanımı sırasında uygulamanın hemen öncesine kadar silikonlu kağıdı çıkarmamalısınız. Çıkardıktan sonra ise fazla beklemeden uygulamayı gerçekleştirmelisiniz. Silikonlu kağıttan çıkarıldıktan sonra uzun süre havayla temas eden ürünler, yapıştırma işlemi sırasında etkin sonuçlar vermeyebilir.

Çift taraflı bant kullanırken nelere dikkat etmek gerekir?

Çift taraflı bantlar, yapıştırıcılık özelliği yüksek bantlardır. Bu özellikleri sayesinde tamir, montaj, tutturma, asma ve sabitleme işlerini kolayca yapmaya olanak sağlar. Bununla birlikte, kullanım sırasında bazı güçlüklere sahiptirler. Çift taraflı bant kullanırken her şeyden önce, ürünü iyi tanımalı ve diğer bant çeşitleri ile bir tutmamalısınız. Nitekim diğer bant çeşitleri, herhangi bir yanlış uygulama sonucunda yüzeyden çıkarılıp tekrar uygulanabilir ürünlerdir. Çift taraflı bant çeşitlerinde ise ürünü tekrar uygulamak hem zordur, hem de etkisini kaybetmesine neden olur. Kullanacağınız ürünü iyi tanır ve özelliklerini bilirseniz, kullanımdan kaynaklı hatalardan henüz baştan kurtulursunuz. 

Çift taraflı bant çeşitleri içinde köpük bantlar, sızdırmazlık özelliği yüksek bantlardır. Suyun yanı sıra hava koşullarına karşı da yüksek direnç gösteren bu ürünler, montaj işlerinin yanı sıra otomotiv ve mobilya sektöründe de sıkça kullanılır. Fakat bununla birlikte, olası bir yanlış kullanım durumunda hatayı düzeltmeyi zorlaştırıcı bir etki gösterir. Bu nedenle, çift taraflı köpük bant kullanırken çok daha dikkatli olmanız gerekir. Herhangi bir yanlış uygulama yapılması durumunda ise yeni bir uygulama yapmadan önce yüzeyi ve yapıştıracağınız objeyi iyice temizlemelisiniz. Yüzeyde veya objede kalıntı kalması durumunda yapacağınız yeni uygulamadan istediğiniz sonuçları alamayabilirsiniz. Köpük bantların yanı sıra çift taraflı polyester bantlar da yapıştırıcılık özelliği yüksek bantlardır. Bunları kullanmadan önce yüzeylerde hassas ölçümler yapmalı, temizliği sağlamalı ve tüm işlemler sırasında dikkatli olmalısınız.

Ofis dostu çift taraflı bantlar Ofix.com’da!

Çift taraflı bantlar hakkında faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en çok sipariş verdiği çift taraflı bant çeşitlerinden ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Vege Çift Taraflı Bant 12 mm x 25 m

Listemizin ilk sırasında, Vege çift taraflı bant 12 mm x 25 m var. Ve-Ge markasının bant çeşitleri ambalaj bantları, çift taraflı montaj bantları, endüstriyel ve teknik bantlar, kırtasiye tipi bantlar ve klişe montaj bantları şeklinde 5 başlık altında toplanmakta. Bunlar içinde çift taraflı montaj bantları, özellikle PVC, PT, PP ve benzeri yüzeylerde yapıştırma ihtiyaçlarına hızlı ve pratik çözümler sunuyor. Vege çift taraflı bant 12 mm x 25 m ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Selko Çift Taraflı Montaj Bandı 18 mm x 2 m

Listemizin ikinci sırasında, Selko çift taraflı montaj bandı 18 mm x 2 m var. Kuvvetli yapıştırma ve hızlı uygulama özelliğine sahip bu ürünler şeffaf silikon bant özelliğine sahip. Her iki tarafı akrilik yapıştırıcıya dayandırılmış güçlü çözücü ile kaplı bu ürünler, piyasada bulunan pek çok tutkal türüne iyi bir alternatif niteliğinde. Montaj işlerinin yanı sıra kaplama ve iki taraflı sabitleme işleri için de son derece kullanışlı bu ürünleri, herhangi bir bant kesiciye ihtiyaç duymadan kullanabilirsiniz. Selko çift taraflı montaj bandı 18 mm x 2 m ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz. 

Pattex 1483609 Çift Taraflı Montaj Bandı 19 mm x 1.5 m

Listemizin üçüncü sırasında, Pattex 1483609 çift taraflı montaj bandı 19 mm x 1.5 m var. Bu ürünler de yine montaj işlerinizi duvarı delmeden yapmanız için iyi bir alternatiftir. Duvara pano veya çerçeve asmak, banyo ve mutfak aksesuarlarını seramik veya fayans yüzeylere sabitlemek gibi işlerde bu ürünleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Neme dayanıklı ve güçlü yapısı sayesinde uzun süreli kullanım imkanı sunan bu ürünler, iç ve dış mekanlarda kullanım için uygun özellikte. Her türlü ahşap, seramik, metal, taş, plastik, sıva ve beton üzerinde bu ürünleri kullanabilirsiniz. Pattex 1483609 çift taraflı montaj bandı 19 mm x 1.5 m ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer çift taraflı bant çeşitlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir