Cildi yaza hazırlamak için çilek maskesi nasıl yapılır?

Yaz aylarının gelişiyle birlikte artan hava sıcaklıkları, cilt sağlığı konusunda bazı olumsuz sonuçlara yol açabilmekte. Yaz aylarında vücudun su kaybı arttığı için cildin nem dengesi bozulur. Yoğun güneş ışığına maruz kalan kişilerin cildinde matlaşma oluşur, yaşlılık belirtileri daha fazla açığa çıkar. Yaz döneminde artan sivilceler ve elastikiyet kaybı ile kırışıklıklar, cilt sağlığı konusunda bir şeylerin yolunda gitmediğine işaret eder. Bu gibi sorunları önlemek için çilek maskesi, yılın özellikle bu zamanlarında uygulanabilecek en doğru maskelerden biridir. Bileşimindeki vitamin, mineral ve antioksidanlar sayesinde çilek maskesi, cildin nem dengesini korur, ölü hücreleri arındırarak cildi yeniler, yaşlanma belirtilerini azaltır. Yaz döneminde cildinizin pürüzsüz ve canlı görünmesini istiyorsanız çilek maskesi ile bu konularda başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, cildi yaza hazırlamak için çilek maskesi nasıl yapılır konusunu ele alacağız. 

Yaz aylarının gelişiyle birlikte cildimizde ne gibi değişimler meydana gelir?

Yaz aylarının gelişiyle birlikte hava sıcaklıkları artar ve bu durum, cildimizi önemli ölçüde etkiler. Artan hava sıcaklıkları nedeniyle vücudumuzun su kaybı artarken, cildimizin nem dengesi bozulur. Gün içinde maruz kalınan yoğun güneş ışığının da etkisiyle, cildimizin en üst tabakası olan epidermis kalınlaşmaya başlar. Bu durum, orta tabaka olan dermisin incelmesine yol açar. Dermisteki incelme, cildin beslenmesini zorlaştırır. Çünkü dermis, cilt için gerekli besin maddelerinin depolandığı tabakadır. Epidermisteki kalınlaşma artıp dermis inceldikçe matlaşma artar, kılcal damarlar cilt yüzeyinde görünmeye başlar. Yaşlılık belirtileri daha fazla açığa çıkar. Buna bir de kişinin sağlıksız beslenmesi, aşırı stres altında yaşama, sigara ve alkol kullanma gibi nedenler eklenince, cilt sağlığı konusunda ciddi sorunlar gündeme gelebilir. Yaz döneminde ciltte ortaya çıkan matlık ve lekeler, artan sivilceler ve elastikiyet kaybı ile kırışıklıklar, cilt sağlığı konusunda bir şeylerin yolunda gitmediğine işaret eder. 

Niçin çilek maskesi?

Zengin besin değeriyle çilek, cilt sağlığı için pek çok faydayı bünyesinde barındırıyor. Protein, yağ, lif, sodyum, potasyum, kalsiyum, demir ve A ile C vitaminleri bakımından zengin bir meyve olan çilek, kış döneminde zarar gören ve canlılığını yitiren cilt hücrelerini tazeliyor, ölü hücreleri temizliyor. Cilt üzerinden ölü hücreler temizlendikçe cilde canlılık ve tazelik geldiği gibi, aynı zamanda gözenekler açılıyor ve cilde oksijen girişi sağlanıyor. Her yıl Mayıs ve Haziran aylarında internet kullanıcıları yoğun bir şekilde çilek maskesi, çilekli maske veya çilek maskesi ne işe yarar gibi konularda aramalar yaparak merak ettikleri şeyleri öğreniyorlar. Bununla birlikte, çilek maskesi konusunda tek bir standarttan bahsedemeyiz. Cildi yaza hazırlamak için farklı ihtiyaçlara ve farklı cilt türlerine göre farklı çilek maskesi tariflerinden bahsetmek mümkün. Bu tarifler içinde etkin sonuçlar almak için cildinizin ihtiyaçlarını ve türünü iyi bilmeniz gerekir. Hatta dilerseniz, çilek maskesi yapımı konusunda bir dermatologa danışabilirsiniz. 

Cildi nemlendirmek için çilek maskesi nasıl hazırlanır?

Yaz aylarında ciltle ilgili en sık karşılaşılan sorunların başında nem kaybı gelmekte. Aslında nem kaybı kendi başına önemli bir cilt sorunu olabileceği gibi, başka birtakım sorunların da habercisi olabilir. Bu konuda kuru ciltler daha dezavantajlı bir konumda. Nitekim, kuru ciltler yaz aylarında daha fazla neme ihtiyaç duyarken, nem kaybından en fazla şikayet edenler de onlar oluyor. Cildinizi nemlendirmek için çilek yüz maskesi kullanmak isterseniz 10 adet çilek, 1 kaşık yulaf unu, 1 yumurta sarısı ve 2 kaşık yoğurdu mutfak robotunuzda karıştırarak maskenizi hazırlayabilirsiniz. Maskeyi cildinizde 15 dakika beklettikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayabilirsiniz. Bu maske cildi nemlendirdiği gibi, aynı zamanda da cildin sıkılaşmasını sağlıyor. Ancak, eğer yağlı veya karma bir cilde sahipseniz, maskede diyet yoğurt kullanmanızı tavsiye ederiz. Aksi durumda cildinizde aşırı yağlanma oluşabilir. 

Sivilcelerden kurtulmak için çilek maskesi nasıl hazırlanır?

Yaz aylarında en sık görülen cilt sorunlarından bir diğeri de artan sivilcelerdir. Bu konuda kuru ciltler daha avantajlıyken, yağlı ve karma ciltler daha dezavantajlı bir konumdadır. Çünkü bu ciltler, normalin üzerinde bir yağ salgısına ve dolu gözeneklere sahiptir. Ciltte biriken yağ, cildin görüntüsünü parlaklaştırır ve bu parlaklık, yüzün tüm bölgelerinde görünür. Gözeneklerin içi dolu olduğu için, bu cilt türlerinde siyah nokta ve sivilce oluşumu kolaydır. Biriken yağdan dolayı akne oluşumu da sık görülür. Sivilcelerden kurtulmak için çilek maskesi kullanmak isterseniz, 5-6 adet çilek ve 1 yemek kaşığı yoğurt kullanarak çilek maskenizi hazırlayabilirsiniz. Çilekte bulunan asidik bileşimler, cildin aşırı yağ üretmesini engellediği gibi kapanan gözeneklerin açılmasına da yardımcı olur. Cildinizin yağ dengesini sağlamak için haftada 2 kere bu maskeyi uygulayabilirsiniz. Buna rağmen olumlu bir değişim elde edemezseniz, medikal yöntemler için bir dermatologa başvurabilirsiniz. 

Göz altı torbaları için çilek maskesi nasıl hazırlanır?

Yaz aylarında ciltle ilgili şikayetler arasında göz altı torbalarıyla ilgili şikayetler de sıkça görülür. Hassas bir cilde sahipseniz göz altı torbalarıyla ilgili şikayetleri daha sık yaşayabilirsiniz. Bu şikayetlerin farklı nedenleri olmakla birlikte daha çok cildin nem ve elastikiyet kaybı, demir eksikliği, tiroid hastalıkları, yorgunluk ve uykusuzluk gibi nedenlerden bahsedilebilir. Demir yönünden zengin ve aynı zamanda da iltihap giderici etkiye sahip bir meyve olan çilek, göz altı torbaları için de oldukça etkili. Göz altı torbaları için çilek maskesi kullanmak isterseniz, birkaç adet çileği dilimledikten sonra buzlukta yarım saat bekletebilir, ardından çilekleri göz altı bölgenize uygulayabilirsiniz. Bu noktada, “Çilek yüze sürülür mü?” diye bir soru akla gelebilir. Evet, sürülebilir. Ancak, uygulama sırasında cildinizde alerjik reaksiyon başlarsa, uygulamayı derhal sonlandırmanız gerekir. Eğer herhangi bir sorun yoksa, uygulamayı 15 dakika kadar sürdürüp yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Bu sayede göz altı bölgenizde daha güzel bir görüntü elde edebilirsiniz. 

Peeling etkili çilek maskesi nasıl hazırlanır?

Cilt türünüz ne olursa olsun, cildinizde zaman içinde ölü hücreler birikir ve gözeneklerin tıkanmasına yol açar. Tıkalı gözenekler özellikle mevsim geçişlerinde cilt sağlığı bakımından pek çok olumsuz gelişmeye zemin hazırlar. Aslında mevsim geçişlerini beklemeden zaman zaman cildinize peeling yaparak cildinizi daha sağlıklı ve canlı tutabilirsiniz. Fakat bunu ihmal ediyorsanız, mevsim geçişlerinde mutlaka peeling yapmanız gerekir. Peeling konusunda da çilek maskesi, özellikle yaza hazırlık için en doğru seçimlerden biridir. Peeling etkili çilek maskesi hazırlamak için 4-5 adet çilek, 1 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı limon suyu kullanabilirsiniz. Tüm malzemeleri mutfak robotunuzda karıştırdıktan sonra maskeyi cildinize uygulayabilir, 10 dakika bekledikten sonra yüzünüzü ovabilirsiniz. Çileğin asidik bileşimi ile limon suyundaki folik asit bir araya geldiğinde çilek maskesi, iyi bir peeling maskesine dönüşmekte. Mevsim geçişlerinde haftada 1 veya iki haftada 1 bu maskeyi yaparsanız cildiniz değişen mevsim şartlarına kendisini daha kolay adapte eder. 

Güneş lekeleri için çilek maskesi nasıl hazırlanır?

Yaz aylarında yoğun miktarda güneş ışığına maruz kalan ciltlerde güneş lekeleri oluşabilmekte. Cildiniz güneşe karşı hassassa ve tatilinizi yoğun güneş alan bir yerde geçirecekseniz, güneş lekelerine karşı cildinizi hazırlamanız gerekir. Güneşten yayılan ultraviyole ışınları nedeniyle cildinizde oluşacak lekeler hem tatil ve yaz dönemi, hem de sonrası için istenmeyen sonuçlar yaratabilir. Lekeler için çilek maskesi kullanmak isterseniz 4-5 adet çilek, 1 kaşık limon suyu ve 1 kaşık yoğurt ile maskenizi hazırlayabilirsiniz. A ve C vitamini bakımından zengin bir meyve olan çilek, limon suyundaki vitamin ve antioksidanlar ile yoğurttaki asidik bileşiklerle birlikte güneş lekelerine karşı etkin bir koruma sağlıyor. Özellikle hassas ciltler için tatil öncesi haftada 2 kez bu maske ile güneş lekelerine karşı etkin bir koruma sağlanabilir. 

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

  1. siberian wellness üyelik

    Çilek maskesi konusunda çok detaylı bilgiler var. İşimize yaradı teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir