Cilt temizliğinde nelere dikkat etmek gerekir?

Sonbaharı hızla geride bırakıp kışa hazırlandığımız şu günlerde, özellikle de kadınlar arasında cilt bakımı konusu gündemde ilk sıralarda yer alıyor. Cilt bakımı aslında yalnızca mevsim geçişlerinde değil, günlük olarak yapılması gereken ve aynı zamanda erkeklerin de dikkat etmesi gereken bir konu. Cilt bakımında en önemli nokta ise şüphesiz ki cilt temizliği. Bu yazıda sizler için, cilt temizliği konusunda bazı önemli bilgiler paylaşacağız.

Cilt temizliği niçin önemlidir?

Efendim, güzel görünme isteği insanın doğasında var. Sosyal bir varlık olduğumuz için, kendimizi hep daha güzel ve değerli hissetmek istiyoruz. Öyle ki, cilt bakımı ve temizliği konularında yapılan araştırmalar, tarih öncesi dönemlerde bile bu ihtiyacın hep hissedildiğini göstermekte. Ayrıca, kadınların yanı sıra erkeklerin de bu konuya büyük özen gösterdiğini anlıyoruz. Bakımlı ciltler, kişinin sağlıklı ve dinç görünmesini sağlar, kırışıklıkları önler, yaşlanma belirtilerini gizler, daha güzel ve olumlu bir imaj yaratır.

Sağlıklı bir cilde sahip olmak için, cilt temizliğine büyük önem vermek gerekir. Ve tabii, günlük su tüketimi konusuna da dikkat etmelisiniz. Cilt temizliğinde temel amaç, ciltte biriken yağ ve kirleri arındırmak, cildin ihtiyaç duyduğu nemi kazandırmak ve ölü hücre ya da siyah nokta gibi oluşumları ciltten uzaklaştırarak yeni hücre oluşumunu sağlamaktır. Cilt temizliğine yeterince özen gösterilmediğinde, ciltte matlaşma ortaya çıkar, siyah noktalar ve silvilcelere zemin hazırlanır, yaşlanma belirtileri ve kırışıklıklar artar.

Cilt temizliği için öncelikle cilt tipinizi bilmeniz gerekir.

Cilt temizliği konusunda dikkat etmeniz gereken şeylerin başında, cildinizi tanımak geliyor. Cildinizi temizlerken, sahip olduğunuz cilt türüne uygun ürünler kullanmanız gerekir. Cilt türleri genel olarak kuru ciltler, normal ciltler, yağlı ciltler ve karma ciltler olmak üzere dört başlık altında incelenmekte.

Kuru ciltler, yağ salgısı normalin altında olan ciltlerdir. Kuru ciltlerde keza, nem oranı da normalin oldukça altındadır, ince bir üst deri vardır, ciltteki gözenekler daha küçüktür, cildin genel görünümü daha mattır, kırışıklıkların oluşumu ve artması daha kolaydır. Kırışıklıklar özellikle de gözeneklerin azaldığı yanak bölgelerinde yoğunlaşır.

Normal ciltler, yağ salgısı ve gözenek genişliği normal düzeyde olan ciltlerdir. Bu ciltlerde siyah nokta, sivilce veya kızarıklık pek görülmez. Fakat, sıcak havalarda ciltte yağ miktarı, soğuk havalarda ise cilt kuruluğu artar. Normal ciltlerde doğal güzelliğin kaybolmaması ve yaşlanma etkilerinin görünmemesi için cilt bakımı ve temizliğini özellikle de mevsim geçişlerinde ihmal etmemek gerekir.

Yağlı ciltler, normalin üzerinde bir yağ salgısına ve dolu gözeneklere sahip ciltlerdir. Ciltte biriken yağ, cildin görüntüsünü parlaklaştırır ve bu parlaklık, yüzün tüm bölgelerinde görünür. Gözeneklerin içi dolu olduğu için, bu cilt türünde siyah nokta ve sivilce oluşumu daha kolaydır. Biriken yağdan dolayı akne oluşumu da sık görülür.

Karma ciltler ise alın, burun, yanak çevresi ve çene kısmından oluşan T bölgesinin yağlı olduğu ciltlerdir. Bu cilt türünde diğer bölgeler kurudur ve cildin dengesini bulması oldukça zordur.

Cilt türlerine göre cilt temizliği nasıl yapılır?

Kuru ciltlerin temizliği, hassas bir temizleyici ile yıkadıktan sonra kuru ciltler için uygun bir nemlendirici ve bakım kremiyle sağlanır. Temizlik için ayrıca, süt veya özel yağlarla zenginleştirilmiş jeller de kullanabilirsiniz. Kuru ciltler soğuk hava ve rüzgar ile güneş ışınlarından en fazla etkilenen ve erken yaşlanma sorununu en fazla yaşayan ciltler olduğu için, kuru bir cilde sahipseniz cilt bakımı ve temizliğinizi hiç aksatmamanız gerekir.

Normal ciltlerin temizliği ise cilt sağlığında en fazla ihmal edilen konular arasındadır. Bu cilt tipi diğerlerine göre ne yağlı, ne de kuru olduğu için temizliği hep geçiştirilir. Fakat, rengini ve sağlıklı görüntüsünü hızlı bir şekilde kaybetme riski en yüksek cilt tipi de yine normal ciltlerdir. Normal ciltlerin temizliğinde, sıcak havalarda artan yağ miktarı nedeniyle yağlı ciltlerin; soğuk havalarda artan kuruluk nedeniyle de kuru ciltlerin temizliğinde kullanılan cilt temizleyiciler kullanılmalıdır.

Yağlı ve karma ciltlerin temizliğinde, özel yıkama jellerinden yararlanabilirsiniz. Fakat, yağlı ciltlerde jel kalıntıları ve kir artıklarının temizlenmesi daha zordur. Karma bir cilde sahipseniz, yağlı ve kuru bölgeler için farklı cilt bakım ve temizlik ürünlerini de tercih edebilirsiniz. Yağlı ve karma ciltlerde ölü hücreler, gözeneklerin tıkanmasına ve aşırı genişlemesine yol açar. Gözenekler dolu olduğu için kir artıklarının tümüyle temizlenmesi için mutlaka tonik kullanmalısınız. Bu toniklerle, gözeneklerin tümüyle temizlenmesini sağlayabileceğiniz gibi, cildinizde sıkılaşma da sağlayabilirsiniz.

Tüm cilt türleri için geçerli cilt temizliği kuralları nelerdir?

Nasıl bir cilde sahip olursanız olun, cildinizi temizlerken her türlü ovalama hareketinden kaçınmalı, yavaş ve dairesel hareketlerle cilt temizliğinizi gerçekleştirmelisiniz. Ovalama hareketleri, cildinizin üst deri kısmında sürtünmeye yol açar ve bu da kızarıklık oluşmasına neden olur. Yavaş ve dairesel hareketlerle cilt temizliğinizi yaparsanız, kullandığınız temizlik ürünlerinin deriye nüfuzunu artırabilir, temizlik sonrası oluşan nemi uygun bir şekilde alabilirsiniz.

Cildinizi kurularken kullanacağınız ürünlerin seçimine de dikkat etmelisiniz. Nemi almak için geleneksel havlular yerine hidrofil pamuk kullanmanız daha doğru bir tercih olacaktır. Disk şeklinde tasarlanmış özel makyaj temizleme pamukları, bu işlem sırasında işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Geleneksel havlularla ve ani hareketlerle yapacağınız kurulama işlemlerinin aksine, tampon şeklinde ve yavaş hareketlerle yapacağınız kurulama işlemleri cildinizi tahriş etmez, kızarıklık oluşumuna yol açmaz.

Son olarak, cildinizdeki nemi aldıktan sonra cilt türünüze uygun bir tonik yardımıyla son bir kez daha cildinizdeki kalıntıları temizlemeniz gerektiğine de dikkat çekelim. Çünkü bazı kirler ve jel kalıntıları, ancak bu son aşamada ve tonik yardımıyla temizlenebilmekte. Cilt türünüze uygun bir tonik ve bir miktar pamukla cildinizde tampon yaparak bu son kalıntıları da temizlemelisiniz.

İpek Pamuk ile hijyenik cilt temizliği mümkün!

Türkiye’nin ilk ve en köklü pamuk üreticilerinden biri olan İpek Pamuk, faaliyete başladığı 1972 yılından bu yana ürün çeşitliliğini ve hizmet kalitesini sürekli arttırmakta. Hidrofil pamuk piyasasında lider bir konuma sahip İpek Pamuk ürünleri, cilt temizliği ile hijyeni bir araya getirmekte. Bu ürünler, evde cilt bakımı ve temizliği yapmak için de son derece kullanışlı.

Bu yazıda sizlere önereceğimiz İpek disk makyaj temizleme pamuğu, disk şeklinde 70 adet hidrofil pamuktan oluşmakta. Bu ürünler, cildinizde kalıntı bırakmadan temizlik sağlar, cilt temizliğinin yanı sıra makyaj temizliğinde de kullanıma uygundur ve portatif kullanım imkanı sunar. Bu ürünleri dilerseniz çekmece veya raflarınızda, dilerseniz çantanızda rahatlıkla bulundurabilirsiniz. 

Cilt temizliği hakkında faydalı bilgiler Ofix Blog'da...

Cilt temizliğinde dikkat edilmesi gereken konulara dikkat çektiğimiz bu yazımızı sonlandırırken, ihtiyaç duyduğunuz tüm temizlik ürünlerine online alışveriş sitemiz Ofix.com üzerinden kolayca ulaşabileceğinizi hatırlatalım. 

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir