Clubhouse nedir?

Sosyal ağ platformlarına 2020 yılında katılan Clubhouse, son zamanlarda sosyal medyanın gündeminde üst sıralarda yer almaya başladı. “Clubhouse nedir?” sorusu oldukça merak ediliyor, “Clubhouse’a nasıl üye olunur?” diye internet üzerinden aramalar yapılıyor. Clubhouse’a davetiye kodu ile üye olunması, davetiye kodunun nereden ve nasıl alınacağını merak konusu haline getiriyor. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, Clubhouse hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Eğer henüz Clubhouse’la tanışmadıysanız, bu konularla ilgili merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz. 

Kısaca Clubhouse

Son zamanlarda popüler uygulamalardan biri haline gelen Clubhouse, sohbet odaları üzerinden kullanıcılarına sesli etkileşim imkanı tanıyan bir sosyal ağ platformudur. Günümüzün en popüler sosyal ağ platformlarından Twitter, Facebook ve Instagram’dan farklı olarak Clubhouse üzerinden yalnızca sesli sohbet yapılmakta. Başka deyişle yazılı mesajlaşma, video ve fotoğraf paylaşımı yapılamamakta. Clubhouse üyeliği ise halihazırda yalnızca iOS kullanıcılarına açık. Uygulamayı yalnızca iOS kullanıcılarına indirme imkanı sunan Clubhouse, üyelik için kullanıcıların davetiye kodu almasını şart koşuyor. 

Clubhouse uygulaması 2020 yılında Alpha Exploration Co. tarafından geliştirildi. Sesli sohbet imkanı sunan bir sosyal ağ uygulaması olarak Nisan ayında kullanıcıların deneyimine sunulan bu uygulama, kısa sürede oldukça popüler hale geldi. Öyle ki, Aralık 2020 itibariyle Clubhouse’un değeri 100 milyon ABD doları olarak açıklandı. Koronavirüs salgınının dünya genelinde hızla yayılmaya başladığı dönemde kullanıcıların beğenisine sunulan bu uygulama, salgın nedeniyle sosyalleşme imkanı bulamayan kullanıcılar için sesli iletişime dayalı farklı bir sosyalleşme imkanı sundu. 2020 sonunda uygulamanın kullanıcı sayısı 600 bine ulaşırken üyeliğin yalnızca davetiye kodu ile erişilebilir olmasına devam edildi. 

Clubhouse ne gibi imkanlar sunuyor?

Clubhouse uygulamasında kullanıcılar, birbirleriyle sesli iletişim kurabilirler. Diledikleri takdirde talk show düzenleyebilirler, müzik dinletisi paylaşabilirler. Kendi aralarında ağ oluşturabilirler, hobilerine göre çeşitli sanal odaları ziyaret edebilirler. Fikir tartışmaları, bilgi alışverişi, online konferans ve benzeri pek çok imkanı bu uygulamada bulabilirler. Örneğin, Startup Club odasında girişimcilik alanında elde ettikleri deneyimleri paylaşabilirler. NBA Fan Club odasında basketbolla ilgili sohbet edebilirler. Music & Technology odasında müzik ve teknolojiyle ilgili sohbetlere katılabilirler. Kullanıcılar aynı zamanda da kendi sohbet odalarını oluşturabilirler. 

Clubhouse üyeliği nasıl gerçekleştirilir? 

Clubhouse’a halihazırda her isteyen maalesef üye olamamakta. Eğer bir Clubhouse kullanıcısından davetiye kodu almışsanız, uygulamayı akıllı cihazınıza indirdikten sonra üyelik işleminizi hızlıca sonuçlandırabilirsiniz. Davetiye kodunuz varsa, kullanıcı adınızı seçebilir, SMS onayının ardından üyelik işleminizi tamamlayabilirsiniz. Böylelikle sohbetlere kolayca katılım sağlayabilirsiniz. Fakat davetiye kodunuz yoksa, uygulamayı cihazınıza indirip hesabınızı SMS yoluyla doğruladıktan sonra sistem sizi bekleme listesine alır. Ve sıranız geldiğinde üyeliğiniz onaylanır. Eğer bekleme listesine girmeden üye olmak istiyorsanız, Clubhouse kullanıcılarından davetiye kodu almaktan başka bir seçenek halihazırda görünmemekte. 

Clubhouse üyeliğinin davetiye koduna tabi tutulması, sınırlı bir kitleye ulaşmasına yol açıyor. Clubhouse’la ilgili şikayetlerin başında da bu konu geliyor. Fakat popülerliğinin giderek artması, uygulamayı indirme ve üyelik konusunda farklı seçeneklerin de gündeme gelmesini sağladı. Halihazırda yalnızca iOS kullanıcılarının indirme şansı olan bu uygulamanın önümüzdeki dönemde Android kullanıcılarına da açılmasına dönük çeşitli çalışmalar devam etmekte. Üyelik için gerekli davetiye kodu şartının da önümüzdeki süreçte esnetilebileceği değerlendiriliyor. 

Clubhouse sohbetlerine katılım nasıl sağlanır?

Clubhouse üyeliğiniz gerçekleştikten sonra sohbet odalarına sohbet yöneticisinden izin alarak katılabilirsiniz. Sohbete katılım dinleyici veya konuşmacı olarak sağlanabilir. Sohbet odalarının konu başlıkları, odada konuşulan konuların genel içeriği hakkında bilgi vermekte. Sohbet etmek istediğiniz konuya uygun başlığı bulduktan sonra Clubhouse sohbetine katılım sağlayabilirsiniz. Uygulamaya üye olurken sistem size ilgi alanlarınızı soruyor. Bu kısımları doğru olarak işaretlerseniz, istediğiniz sohbet odalarına daha kolay erişim sağlayabilirsiniz. 

Türkiye’de Clubhouse

Nisan 2020’de kullanıcıların beğenisine sunulan Clubhouse’un ülkemizdeki popülaritesi Şubat 2021’de hızlı bir artış ivmesi yakaladı. Clubhouse’la ilgili kullanılan “sesli sosyal medya uygulaması” ifadesi, sosyal medya kullanıcıları arasında büyük ilgi gördü. Uygulamanın davetiye koduna tabi tutulması ve her isteyenin üye olamaması, dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de konuya ilişkin duyulan ilgi ve merakın artmasını sağladı. Aslına bakarsanız, diğer sosyal ağ platformlarına oranla Clubhouse’da daha sınırlı imkan var. Nitekim kullanıcılar yazılı mesaj, yorum, beğeni, video veya fotoğraf paylaşımı yapamamakta. Fakat bununla birlikte, sesli sohbet konusunda çok geniş imkanlar mevcut. Eğer sesli sohbet konusunda farklı bir deneyim yaşamak istiyorsanız, Clubhouse uygulamasını deneyebilirsiniz. 

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir