Çocuğunuzu Okula Hazırlamanın Yolları

Merhaba beyaz yakalılar! Nasılsınız? İlk defa okula gidecek çocuğunuzu okula nasıl alıştıracağınızı, sınıfa bıraktığınızda nasıl arkanızdan ağlamamasını sağlayacağınızı düşünmeye başladınız mı? Veya “Ay ben kıyamam, onu okulda tek başına nasıl bırakacağım!” hüznüne mi giriştiniz? Sevgili ebeveynler, bırakınız bu hüzünleri. Hava zaten sıcak ve er ya da geç, çocuğunuzu okula zaten yazdıracaksınız. Ofixboy olarak bana düşen, çocuğunuzu okula hazırlamanın yolları konusunda size düşenleri hatırlatmaktır. Çünkü ne kadar yardımsever olduğumu herkes bilir! Madde madde, teker teker, işte başlıyorum. 

Çocuğunuzu Okula Hazırlamanın Yolları

1- Yeni öğretmeniyle mutlaka tanışın, çocuğunuzu tanıştırın. Mümkünse tabii… Çünkü birçok öğretmen “Tatil bitiyor, az daha evimde oturayım, yıl boyu ufaklıklar beni çok yoracak nasılsa…” kafasındalar şu anda. Ama eğer mümkünse, okulun ilk gününden önce öğretmenle tanışmanız, çocuğunuzu da tanıştırmanız, çocuğunuzun okulun ilk gününde çekeceği yabancılık hissini ortadan kaldıracaktır.

2- Okulu gezin, çocuğunuza gezdirin. Yabancılık hissi yalnızca öğretmenle çözülmüyor elbette. Çocuğunuza yeni habitatını okulun ilk gününden önce gezdirmeniz, çocuğunuzun sınıftan bahçeye nasıl çıkacağını, tuvaletin hangi koridorda olduğunu bilmesi; bu yaşa kadar anne kucağında, odasında oyuncaklarıyla vakit geçirmiş birtaneninizin daha az zorlanması demek olacaktır. 

3- Ara sıra konusunu geçirerek, çocuğunuzu okula başlayacağı fikrine alıştırın. “Bugün Berk’i lunaparka götüreceğiz, bir ay sonra da okulda yeni arkadaşlarıyla tanışacak, değil mi Berk?” oldukça uygun bir “konu geçirme” cümlesi örneğin… Bugün yapacağı eğlenceli aktivitelerden bahsetmek Berk’in gardını düşürecektir, sonrasında gelen “yeni okul, yeni ortam” fikri ona daha az korkutucu gelmeye başlayacaktır.

4- Çaktırmadan erken uyandırmaya, erken uyutmaya başlayın. Sabahları okul servisine yetişmek, her çocuğun korkulu rüyası. Bu yüzden kahvaltıya saat 07.00’de oturmaya başlamanız, akşamları saat 20.00-21.00 gibi “Haydi artık yatağa!” cümlesine girişmeniz, çocuğunuzun okulun ilk günlerindeki biyolojik saatini şimdiden ayarlamanızı sağlayacaktır.

5- Okul eşyalarını sevdiği modellerden seçin. Yeni bir şeylere sahip olmak çocukken de güzel, büyüdüğümüzde de. Okula başladığında şöyle afili bir okul çantası olması, kalem kutusunun üzerinde en sevdiği çizgi film karakterinin bulunması, güzel yazı defterinin en sevdiği renkte olması, çocuğunuzu hem çok mutlu edecek, hem de “Okul aslında fena bir yer değilmiş?” diye düşünmesini sağlayacaktır. 

Bu okul eşyalarını seçecek, alacak vaktinizin pek olmadığını biliyorum. Zaten baksanıza, kısacık kahve molanızda bu yazıya göz gezdiriyorsunuz. Mümkün değil, yoktur o vakit! Fakat üzülmeyin, benim sevgili şirketim Ofix.com, bu dönemde de sizinle… 🙂

Buyrunuz, Ofix.com’un okul alışverişi sayfasına…

Ofixboy…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir