Çocuk gelişiminde en faydalı kuruyemişler hangileridir?

Efendim, kuruyemişler aslında hepimiz için faydalı. Fakat bazı kuruyemişler, çocuk gelişiminde çok önemli rollere sahip. Bu yazımızda, çocuk gelişiminde en faydalı kuruyemişler konusunu ele alacağız.

Kuruyemişlerin önemi nedir?

Ülkemizde en yaygın kuruyemiş tüketim şekli, televizyon karşısında bir şeyler izlerken kuruyemiş yemek olsa gerek. Kuruyemişleri sağlığımıza yardımcı besinler olarak değil de atıştırmalık veya “abur cubur” olarak tüketmek şeklinde yaygın bir anlayışımız var. Oysa, pek çok Avrupa ülkesinde kuruyemişler, “şifa niyetine” tüketilmekte. Kuruyemişler konusunda ülkemizin toprak ve iklim koşulları da son derece müsaitken, kuruyemişleri yeterince tüketmediğimizi ancak çeşitli hastalıklardan muzdarip düştüğümüzde anlıyoruz, öyle değil mi!?…

Kuruyemişler bir de diyet dönemlerimizde aklımıza geliyor. Sanki vücudumuz bu harika besinlere sadece diyet dönemlerimizde ihtiyaç duyuyormuş gibi… Oysa kuruyemişler, mükemmel bir protein, lif, yağ, vitamin, mineral ve antioksidan kaynağıdır ve vücudumuzda pek çok sistem üzerinde önemli etkiler gösterir. Vücut direncimizin azaldığını hissettiğimizde, ilk başvuracağımız besinler de yine kuruyemişlerdir. Bu yolla, hem sağlığımızı daha iyi koruyabilir, hem de enfeksiyonlarla etkin bir şekilde baş edebiliriz.

Çocuk gelişiminde en faydalı kuruyemişler hangileridir?

Kuruyemişlerle ilgili olarak bu yazımızda üzerinde durmak istediğimiz esas nokta, çocuk gelişiminde en faydalı kuruyemişler konusudur. Kuruyemişlerin günlük tüketimi hepimiz için önemli olsa da büyüme ve gelişme dönemlerindeki çocukların kuruyemiş tüketmeleri çok daha önemli. Hızlı gelişme gösteren, vücut sistemlerinde faydalı besinlere bizden daha fazla ihtiyaç duyan çocuklar, bazı kuruyemişlerle bu ihtiyaçlarını kolay ve sağlıklı bir şekilde giderebilirler.

Fındık

İçeriğinde pek çok besin ögesi bulunduran fındık, hazmı kolay bir kuruyemiştir ve güçlü bir enerji kaynağıdır. Gün içinde fazla enerji tüketen çocuklar, ihtiyaç duydukları enerjinin önemli bir bölümünü fındıktan elde edebilirler. Üst solunum yolu enfeksiyonları gibi hastalıklar karşısında vücut direncini yükselten fındık, aynı zamanda da güçlü bir potasyum kaynağıdır. Çocuklar için esas önemi ise kemik ve kas gelişimine sağladığı katkılardan gelmekte. İçeriğindeki potasyum ayrıca, ritim bozukluğu olan çocuklarda kalp ritminin düzene girmesine de önemli bir katkı sağlamakta.

Ceviz

Cevizin içeriğinde bol miktarda protein, omega-3 yağ asidi, manganez, bakır, B vitamini ve lif var. Karbonhidrat ağırlıklı bir beslenme kültürümüz olduğu için, protein kaynağı bakımından cevizin önemi son derece büyük. Omega-3 yağ asidi ise enfeksiyonlara karşı vücut direncini yükseltir, kalp ve damar sağlığını korur. “Beynin besini” olarak da bilinen omega-3, beyin gelişiminde çok büyük bir role sahip. Beyin sağlığının korunması ve beynin gelişmesi için gerekli omega-3’ün karşılanabilmesi için günlük ceviz tüketimi çok önemli.

Cevizin içindeki manganez ve bakır ise kemik ve kas sistemini güçlendirir. Ayrıca B vitamini, sinir sisteminin gelişmesine yardımcı olur; lifler ise bağırsak ve dolaşım sisteminin gelişimine katkı sağlar. Ceviz aynı zamanda da güçlü bir triptofan aminoasidi kaynağıdır ve melatonin salgılanmasına yardımcı olur. Melatonin ise hücre yenilenmesinde etkinlik gösterir ve uykuyu düzenler. Melatonin ayrıca, eklemlerin gelişmesine de katkı sağlar.

Badem

Bademin içeriğinde bol miktarda oksalat ve kalsiyum bulunmakta. Çocuk gelişimindeki en önemli etkileri, bağırsaklar ve bağışıklık sistemi üzerinde ortaya çıkmakta. Çocuğunuzun kuruyemişlere başlamasında badem, ilk seçenekler arasında yer alabilir. Fakat, bademi ezerek ve yulaf ezmesi gibi gıdalarla birlikte yedirirseniz, hem solunum yollarına kaçma riskini önler, hem de besin değerini arttırabilirsiniz.

Bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olan badem, enfeksiyonlar karşısında vücut direncini de yükseltmekte. Fakat, böbrek taşı oluşumuna eğilimli çocuklara badem verirken dikkatli olunması gerekmekte. Ülkemizde bademin çok çeşitli kullanım alanları olmakla birlikte, kabukları soyularak veya kavrularak tüketilmesi daha yaygın. Bademi tüketmekte zorlanan çocuklarınıza, çeşitli kek veya tatlılar içinde verebilirsiniz. Günlük badem tüketim miktarı içinse 5-6 adet yeterli olacaktır.

Antep Fıstığı

Antep fıstığı da yine, güçlü protein kaynaklarından biridir. Üstelik, çocukların en sevdiği kuruyemişlerden biri olmak gibi ayrıcalıklı bir konuma da sahiptir. Yapılan araştırmalara göre Antep fıstığındaki protein miktarı, sığır etinden 2 kat fazla ve kolesterole sahip değil. Aynı zamanda da güçlü bir fosfor kaynağı olan Antep fıstığı, çocuk gelişiminde kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltmak gibi çok önemli bir etkiye de sahip. Üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı vücut direncini arttırdığı için, Antep fıstığının özellikle de kış dönemlerinde tüketimi artmakta. Günde 5-6 adet tüketilecek Antep fıstığı ile çocuklarınızın ihtiyaç duyduğu B vitamini, fosfor ve yağ ihtiyaçlarını da karşılamanız mümkün.

Yer Fıstığı

Yer fıstığı da yine, çocuklar için en faydalı kuruyemişler arasındadır. Ancak, tüketimine dikkat edilmesi gerekmekte. Bileşiminde flavonoid ve antioksidan bulunmakla birlikte, doymuş yağ asidi oranı yüksektir. Fazla tüketilmesi halinde kilo alımına yol açar. Ayrıca, bileşimindeki omega-3 miktarı da ceviz ve bademe oranla düşüktür. Yer fıstığının en önemli özelliği ise trigliseridleri düşürmeye katkı sağlaması. Çocuğunuzun sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için yer fıstığını da tüketmesini sağlamanız gerekir. Fakat, fazla tüketmemesine de dikkat etmelisiniz.

Besin alerjilerine dikkat!

Efendim, burada paylaştığımız bilgiler, çocuklar için faydalı kuruyemişler hakkında genel bilgilerden ibaret. Bu ürünleri tüketmeden önce, çocuğunuzda besin alerjisi olup olmadığını öğrenmelisiniz. Her ne kadar kuruyemiş alerjisi ülkemizde yüzde 1 düzeyinde olsa da çocuğunuzda kuruyemiş alerjisi olmadığından emin olmanız çok önemli. Bebeklerde kuruyemişe başlama yaşı olaraksa genellikle 12-36 ay arası tavsiye edilmekte. Ayrıca, kuruyemişlere geç başlanılması, besin alerjisini engellemede herhangi bir katkı sağlamıyor. Fakat, anne veya babada herhangi bir besin alerjisi varsa, kuruyemişe biraz geç başlanması ve takibinin sağlanması çok önemli.

Çocuk gelişiminde en faydalı kuruyemişler Ofix.com’da!

Online alışveriş sitemiz Ofix.com üzerinden satışını gerçekleştirdiğimiz ürünler arasında kuruyemişlere ilginin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Sitemizde en fazla satışını gerçekleştirdiğimiz kuruyemişlerden biri olan Tadım kavrulmuş fındık içi, 200 gr ağırlığında ve omega-3 ile E vitamini yönünden zengin bir bileşime sahip.

Ceviz için önerimiz, Tadım çiğ ceviz içi. 150 gram ağırlığında olan bu ürünlerin doymamış yağ oranı yüksek, doymuş yağ ve karbonhidrat düzeyi ise oldukça düşüktür. Protein ve lif bakımından yoğun olan bu ürünleri çocuklarınız gibi sizler de gün içinde tüketebilir, vücut direncinizi enfeksiyonlara karşı güçlendirebilirsiniz.

Badem için önerimiz Tadım kavrulmuş badem içi. Bu ürünler de içerdiği yüksek miktarda omega-3 ve E vitaminiyle çocuk gelişiminde en faydalı kuruyemişler arasında. İçerdiği magnezyum sayesinde kalp damar hastalıklarına karşı güçlü bir koruma sağlayan bu ürünler, gün içinde oluşan yorgunluk, stres ve baş ağrısı gibi şikayetlerin azalmasına katkı sağlamakta. 

Ofix.com‘da satışını yaptığımız diğer kuruyemişleri buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir