Çocuklar İçin Sağlıklı Beslenme Alternatifleri

Çocukların sağlıklı gelişebilmesi için beslenmenin önemi büyük. Sağlıklı beslenen çocuklar hem fiziksel, hem de psikolojik açıdan daha sağlıklı gelişir. Ne var ki, çocuklar arasında her geçen gün yayılan bozuk beslenme alışkanlıkları nedeniyle çocukların fiziksel ve psikolojik gelişimleri ciddi ölçüde zarar görüyor. Ülkemizde obezite hızla artarken çocuklarda obezite artış oranı yetişkinleri geçmiş durumda. Halihazırda ülkemizde her üç kişiden biri obez. Çocuklarda ise bu oran beşte bir düzeyinde. Bu oranı düşürmek için çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırılması şart. Sağlıklı nesillerin yetişmesini sağlamak ve çocukları geleceğe daha iyi hazırlamak için çocuklarda sağlıklı beslenme konusuna büyük özen gösterilmesi gerekiyor. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, çocuklar için sağlıklı beslenme alternatifleri hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

Süt ve Süt Ürünleri

Çocuklar için sağlıklı beslenme alternatifleri listemizin ilk sırasında süt ve süt ürünleri var. Protein, demir, kalsiyum, magnezyum, bakır, çinko ve fosfor ile A, B12, D ve E vitaminleri açısından zengin bir kaynak olan süt ve süt ürünleri, çocuklarda sağlıklı beslenme konusunda çok önemlidir. Çocuğunuza kahvaltıda günlük düzenli olarak süt içme alışkanlığı kazandırırsanız, bu alışkanlığı hayatı boyunca devam ettirir. Kahvaltıda tüketeceği süt sayesinde çocuğunuz günlük protein, vitamin ve mineral ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılar. Sütün yanı sıra peynir, çökelek, yoğurt gibi süt ürünleri de yine çocuklar için sağlıklı beslenme alternatifleri içinde değerlendirilebilir. Bu besinler sayesinde çocukların kemik ve diş gelişimi sağlıklı bir şekilde ilerler. Sinir sistemi ve kasların düzenli çalışması için de bu besinler faydalıdır. 

Bununla birlikte, süt ve süt ürünleri tüketiminde laktoz konusuna ve yağ miktarına dikkat etmelisiniz. Yoğun miktarda laktoz içeren süt ve süt ürünleri çocuklarda gıda intoleransına yol açabiliyor. Çocuğunuz eğer süt ve süt ürünlerine karşı aşırı hassasiyet gösteriyor, bu ürünleri tükettiğinde alerjik reaksiyonlar gelişiyorsa, vakit geçirmeden bir sağlık kuruluşuna başvurarak gıda intoleransı testi yaptırmalısınız. Ayrıca, süt ve süt ürünlerini tüketirken yüksek yağ oranı içeren ürünlerden kaçınmalısınız. Az yağlı süt ve süt ürünleri, özellikle yoğurt ve kefir çocuklar için sağlıklı beslenme alternatifleri içinde değerlendirilebilir. Probiyotik bakımından zengin bir gıda olan yoğurt, bağırsaklarda yaşayan faydalı bakterilerin çoğalmasını sağlar. Bu sayede çocuğunuzun bağışıklık sistemi güçlenir.

Yumurta

Çocuklar için sağlıklı beslenme alternatifleri listemizin ikinci sırasında yumurta var. Özellikle D vitamini bakımından zengin bir besin olan yumurtanın sarısı beyazından çok daha faydalıdır. Çocuğunuz için yumurta sarısını ister pişirerek, isterseniz omlet şeklinde hazırlayabilirsiniz. Yumurtanın kolay ulaşılabilir ve düşük maliyetli olması, çocuk gelişiminde vazgeçilmez hale gelmesini sağlıyor. Orta boy bir yumurtada 7-8 gram protein, 4-5 gram yağ bulunur. D vitamininin yanı sıra B kompleks vitaminleri için de yumurta çok iyi bir kaynaktır. Çocuklarda sağlıklı beslenme alışkanlığı konusunda yumurtanın hem lezzet, hem de besleyicilik açısından tercih edilebilirliği oldukça yüksektir.

Çocuğunuza yumurtayı sabah kahvaltısında yedirebileceğiniz gibi, beslenme çantasına da yumurta koyabilirsiniz. Çocuğunuz sabah kahvaltısında yumurta yemekten hoşlanmıyorsa, beslenme saati geldiğinde 1 adet haşlanmış yumurta tüketerek günlük protein, vitamin ve mineral ihtiyacının önemli bir kısmını alabilir. 1 dilim beyaz peynirle birlikte tüketildiğinde yumurta, vitamin ve mineral bakımından daha güçlü hale gelir. Çocuğunuz için peynirli sandviç hazırlıyorsanız, 1 adet haşlanmış yumurtayı dilimleyerek sandviçin besin değerini yükseltebilirsiniz. Çocuklarda kemik ve kas gelişimini destekleyen yumurta, içerdiği amino asitlerle vücudu besler, güçlendirir. Göz sağlığını destekler, göz bozukluklarına iyi gelir. Bağışıklığı güçlendirir, kalp sağlığını korur.

Taze Sebzeler

Çocuklar için sağlıklı beslenme alternatifleri listemizin üçüncü sırasında taze sebzeler var. Besin değeri açısından son derece zengin olan taze sebzeler çocuk beslenme programı içinde mutlaka yer verilmesi gereken yiyeceklerdir. Örneğin ıspanakta yüksek miktarda demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum gibi maddeler ile A ve C vitaminleri, folik asit ve lif bulunur. Bitkisel demir için iyi bir kaynak olan ıspanak, kan dolaşımının düzene girmesini sağlar. Çocuğunuzun demir eksikliği nedeniyle çeşitli sorunlar yaşamasını önlemek için beslenme programı içinde ıspanağa haftada en az 1 öğün yer verebilirsiniz. Mineraller bakımından çok zengin bir diğer sebze olan beyaz lahana da yine çocuklar için sağlıklı beslenme alternatifleri içinde değerlendirilebilir. Kalsiyum, sodyum ve potasyum bakımından oldukça zengin bir sebze olan beyaz lahanada bol miktarda lif ve protein bulunur. Vitamin yönünden ise B, C ve E vitaminleri için iyi bir kaynaktır.

Taze sebzeler konusunda bir diğer önerimiz de brokolidir. Küçük yeşil yumrular halinde hemen her mevsim sofraları süsleyen brokoli, ülkemizde daha çok salata olarak tüketilmekte. Görüntüsü karnabahara benzeyen brokolide yüksek miktarda A, C ve E ve K vitamini ile oksidan madde bulunmakta. Çocuklar için sağlıklı beslenme alternatifleri içinde brokoliye yer verirseniz çocuğunuzun kalp damar sağlığı güçlenir. Atardamarların kan pompalamasını kolaylaştıran brokoli, kalp ve damar sisteminde gelişen hasarları önlemede de oldukça etkili bir sebzedir. Brokolinin lifleri ise sindirim sistemini güçlendirir ve bağırsak iltihaplarının ilerlemesini yavaşlatır. Çocuğunuz eğer brokoli yemek istemiyorsa, Ofix Blog‘da daha önce yayınladığımız Çocuklara Brokoliyi Sevdirme Yöntemleri yazımızda bu konuya ilişkin faydalı tavsiyeler bulabilirsiniz.

Taze Meyveler

Çocuklar için sağlıklı beslenme alternatifleri listemizin dördüncü sırasında taze meyveler var. Vitamin, mineral ve antioksidan deposu taze meyveler sağlıklı çocuğun beslenmesi için çok önemli bir kaynaktır. Örneğin C vitamini deposu olarak bilinen portakalın bileşiminde bol miktarda kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum, bakır, sitrik asit, tiamin, niasin ve beta-karoten bulunur. Portakaldaki hesperetin ve arigenin flavonoidleri portakalı aynı zamanda da güçlü bir antioksidan haline getirir. Günde 1 adet portakal tüketen çocukların bağışıklık sistemi gelişir, vücut direnci yükselir. Mandalinada ise C vitamininin yanı sıra A, B kompleks ve P vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, magnezyum, sodyum, demir, brom ve fosfor mineralleri bulunur. Bu maddeler sayesinde mandalina, çocukların kalp damar sağlığını güçlendirir.

C vitamini bakımından zengin bir meyve olan greyfurt da çocuklar için sağlıklı beslenme alternatifleri içinde değerlendirilebilir. Greyfurt, aynı zamanda A vitamini, folik asit, fosfor, çinko ve bakır yönünden de oldukça zengin bir meyvedir. Ayrıca nar, kivi ve elma da çocuklar için sağlıklı beslenme alternatifleri içinde değerlendirilebilir. Nitekim nar, C vitamininin yanı sıra K vitamini, manganez, potasyum, fosfor, demir ve çinko bakımından zengin bir meyvedir. Kivide ise birçok meyveden daha fazla miktarda vitamin bulunur. Günde 1 adet kivi tüketmek çocuklarda sağlıklı beslenme konusunda çok güzel sonuçlar doğurur. Elma ise vücudun toksin atımını destekler, terlemeyi kontrol altında tutar, sıvı kaybını önler. Lif bakımından zengin bir meyve olan elma, bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücut direncini yükseltir.

Tahıl Ürünleri

Çocuklar için sağlıklı beslenme alternatifleri listemizin beşinci sırasında tahıl ürünleri var. Buğday, yulaf, pirinç, çavdar, mısır, arpa gibi tahıl ürünleri B kompleks ve D vitamini ile demir, kalsiyum, fosfor ve lif bakımından zengin besinlerdir. Fakat ne var ki tahıl ürünleri, işlendiği zaman besin değerini yüzde 40 oranında kaybeder. Bu nedenle, çocuğunuzun D vitamini eksikliği yaşamaması için tahıl ürünlerini salata şeklinde tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Örneğin, en sağlıklı kış salataları içinde yer alan buğday salatasıyla çocuğunuz, D vitamini ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayabilir. Buğday salatasının yanı sıra yulaf salatası ve mısır salatası da çocuklar için sağlıklı beslenme alternatifleri içinde değerlendirilebilir. Bu salataların en önemli özelliği, vücudun tokluk hissini arttırmasıdır. Bu sayede çocuğunuzu şekerli gıdalardan uzak tutabilirsiniz.

Günümüzde kullanımı hızla artan şekerli gıdalar, özellikle yüksek fruktozlu mısır şurubu içeren atıştırmalıklar, çocukların şeker metabolizmasına büyük zararlar vermekte. Nitekim şeker, kan şekerini hızlıca yükseltir ve pankreasın insülin salgılamasına neden olur. İnsülinle birlikte şekerin metabolize edilmesinde yaşanan zorluklar zaman içinde diyabet hastalığına yol açar. Çocuğunuzu diyabetten korumak için şekerli gıdalardan uzak tutmalısınız. Çocuğunuzun beslenme programında basit şekerli gıdalar yerine tam tahıllı ekmekler daha doğru bir seçim olacaktır. Glisemik indeksi düşük bu besinler, kan şekerinin dengede seyretmesine büyük katkı sağlar. Tam tahıllı ekmeklerde, buğdayın tamamı kullanıldığı için mineral ve lif düzeyi oldukça yüksektir. Beyaz ekmek ise buğdayın ayrıştırılmasıyla elde edilen undan üretildiği için hem daha düşük bir besin değerine sahiptir, hem de kilo kontrolünü zorlaştırır.

Kuru Baklagiller

Çocuklar için sağlıklı beslenme alternatifleri listemizin altıncı sırasında kuru baklagiller var. Nohut, fasulye, kırmızı mercimek, bakla, bezelye, barbunya gibi kuru baklagillerin besin değeri oldukça yüksektir. Çocuğunuzun güçlü kemiklere sahip olması, kalp sağlığını koruması, iltihaplarla daha kolay savaşması için beslenme programında nohuda yer verebilirsiniz. A, B12, C ve K vitamini ile potasyum, kalsiyum, fosfor ve manganez bakımından zengin olan fasulye hazımsızlığa iyi gelir. Aynı zamanda da sindirim sisteminin gelişimini destekler. Kırmızı mercimekteki antioksidanlar bağışıklığı güçlendirir, cildi besler. Bağırsak hareketlerini arttıran bakla sindirime yardımcı olur, böbreklere iyi gelir. 

Kuru baklagillerin en önemli özelliği, glisemik indekslerinin düşük olması ve buna karşın yüksek bir doyuruculuk özelliğine sahip olmalarıdır. Bu nedenle daha çok diyet dönemlerinde tüketilen kuru baklagiller, aslında vitamin ve mineraller bakımından da zengin besinlerdir. Bu besinler aynı zamanda da vücudun daha fazla serotonin ve dopamin salgılamasını mümkün kılar. Kuru baklagiller içinde ülkemizde en çok kuru fasulye sevilmekte. Hatta kuru fasulye için “milli yemeğimiz” benzetmesi yapılmakta. Kuru fasulyenin yanı sıra kırmızı mercimek ve nohut da ülkemizde en çok sevilen kuru baklagiller içinde yer alıyor. Bu besinleri çocuğunuzun beslenme programına ekleyerek daha sağlıklı büyümesini sağlayabilirsiniz.

Kuruyemişler

Çocuklar için sağlıklı beslenme alternatifleri listemizin yedinci sırasında kuruyemişler var. Çocuk gelişiminde en faydalı kuruyemişler içinde fındık, hazmı kolaylaştırır ve enerji verir. Gün içinde fazla enerji tüketen çocuklar, ihtiyaç duydukları enerjinin önemli bir bölümünü fındıktan elde edebilirler. Fındık aynı zamanda da üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı vücut direncini yükseltir. Fındığın güçlü bir potasyum kaynağı olması kalp hastalıklarına karşı koruyucu özellik göstermesini sağlar. Fındık ayrıca, çocuklarda kemik ve kas gelişimine de yardımcı olur. Fakat bununla birlikte, fındığın tüketim şekline dikkat etmelisiniz. Fındık ezmesi veya fındıklı çikolata gibi ürünlerde kullanılan şeker, çocukların şeker metabolizması üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Fındığın en doğru tüketim şekli yaş fındıktır. Kavrulmuş fındığın besin değeri yaş fındığa oranla daha düşüktür.

Çocuklar için sağlıklı beslenme alternatifleri içinde ceviz ve badem de oldukça faydalı kuruyemişlerdir. Cevizin yüksek miktarda protein, omega-3 yağ asidi, manganez, bakır, B vitamini ve lif içermesi, çocukların sağlıklı gelişiminde cevizi önemli hale getirmekte. Cevizde bulunan omega-3 yağ asidi, enfeksiyonlara karşı vücut direncini yükseltir, kalp ve damar sağlığını korur. “Beynin besini” olarak da bilinen omega-3, beyin gelişiminde çok büyük bir role sahiptir. Çocuğunuzun beyin sağlığını koruması için ceviz tüketmesini sağlayabilirsiniz. Badem ise çocuk gelişiminde en çok bağırsaklar ve bağışıklık sistemi için önemli bir kuruyemiştir. Bademin içeriğinde bol miktarda oksalat ve kalsiyum bulunması, bağırsaklar üzerinde olumlu etkiler göstermesini sağlar. Bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olan badem, enfeksiyonlar karşısında vücut direncini de yükseltir.

Editörün Tavsiyesi: Tadım Naturel Çiğ Karışık Kuruyemiş 180 g

Çocukları şekerli gıdalardan uzak tutmak ve onlara sağlıklı bir atıştırmalık alternatifi sunmak için kuruyemişler en doğru tercihlerden biridir. Bu konuda örneğin Tadım Naturel çiğ karışık kuruyemiş 180 g iyi bir tercih olabilir. Çocuğunuzun okulda acıktığı zaman kantine koşup fast food yiyecekler ve gazlı içecekler tüketmesini önlemek için beslenme çantasının içine bu ürünlerden bir paket koyabilirsiniz. Çocuğunuzun kan şekeri düşmeye başladığı anda tüketeceği birkaç adet fındık, ceviz veya badem, kan şekerinin dengelenmesini sağlayacaktır. Hem bu sayede çocuğunuz, sağlıklı büyümek için gerekli vitamin, mineral ve antioksidanları iyi bir şekilde karşılayabilir. Tadım Naturel çiğ karışık kuruyemiş 180 g ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz. 

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir