Çocuklara Brokoliyi Sevdirme Yöntemleri

Küçük yeşil yumrular halinde hemen her mevsim sofralarımızı süsleyen brokoli, besin değeri oldukça yüksek bir yeşil sebze. İçeriğinde bol miktarda A, C, E ve K vitamini, protein, omega-3 yağ asidi, fosfor, magnezyum, potasyum, kalsiyum, çinko ve demir bulunan brokoli, pek çok sağlık sorununa iyi geliyor. Ne var ki, çocuklar arasında brokolinin sevildiğini söylemek biraz güç. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, çocuklara brokoliyi sevdirme yöntemleri hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Algıları doğru şekilde yönetmelisiniz.

Brokolinin tadı, görüntüsü veya kokusunu çocuğunuzun ne şekilde algılayacağı, aslında sizin yapacağınız yönlendirmelerle yakından ilişkili. Çocuklar kendi karar ve tercihlerini oluştururken, çoğu zaman ebeveynlerini taklit eder. Kötü bir yönlendirme yaparsanız, çocuğunuz brokoli yememekte ısrar edecektir. Bu nedenle, çocuklara brokoliyi sevdirme yöntemleri listemizde ilk sıraya, algıları doğru şekilde yönetmeyi koyuyoruz. Brokolinin aslında lezzetsiz bir yiyecek olduğunu düşünüyor olsanız bile, bu düşüncenizi çocuğunuza asla belli etmemelisiniz. Tadıyla, görüntüsüyle, kokusuyla brokolinin aslında çok güzel bir yiyecek olduğunu ona öğretirseniz, brokoliyi sevmesi daha kolay olacaktır.

Hiçbir yiyeceği ödül haline getirmemelisiniz.

Çocuklara ödül olarak verilen yiyecekler, bir süre sonra bu yiyeceklere yönelik aşırı ilgi yaratıyor. Çocukta oluşan güdülenim, yemek seçmesinin en önemli nedenlerinden biri. Yemek seçen çocuklarda sağlıksız ve dengesiz beslenme, başta obezite olmak üzere pek çok sağlık sorununa davetiye çıkartıyor. Yemek seçmeyi alışkanlık haline getiren çocuklar, farklı lezzetlere karşı ilgilerini yitiriyor. O kadar ki, yemeği henüz tatmadan bile olumsuz bir tutum geliştirebiliyorlar. Çocuklara brokoliyi sevdirme yöntemleri içinde hiçbir yiyeceği ödül haline getirmezseniz, brokoli gibi sebzeleri tüketmeleri daha kolay hale gelecektir.

Çocuğunuza baskı yapmamalısınız.

Brokolinin ister salatası, ister çorbası, isterse yemeği olsun, tadı çocuğunuza farklı gelebilir. Bu nedenle brokoliye alışmakta biraz güçlük çekebilir. Bu güçlüğü yenmek adına çocuğunuza baskı yapmak yerine, brokoliyi sevdiği yiyeceklerle birlikte servis yapabilirsiniz. Çocuklara brokoliyi sevdirme yöntemleri içinde örneğin et yemeklerini daha çok seviyorsa, brokoliyi et yemeklerinin yanında verebilirsiniz. Hem bu sayede yemeğin protein, vitamin ve mineraller bakımından besin değeri artmış olacaktır. Bunu yapmak yerine brokoli yememesini cezalandırma yoluna giderseniz, hayatı boyunca brokoliden nefret etmesine yol açabilirsiniz.

Brokoliyi pişirirken çocuğunuzdan yardım isteyebilirsiniz.

Çocuklar ebeveynleriyle birlikte vakit geçirmeyi, özellikle de birlikte bir şeyler yapmayı çok sever. Kendilerinden yardım istenmesi özgüvenlerini arttırır, kendilerini daha değerli hissetmelerini sağlar. Çocuklara brokoliyi sevdirme yöntemleri içinde brokoli pişirirken çocuğunuzdan yardım isteyebilirsiniz. Örneğin brokoliyi yıkamasını sağlayabilirsiniz. Kendi emeği olan bir yemeği yemesi çok daha kolay olacaktır.

Brokoli yemeyi eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Çocuklar için oyun hem eğlenme, hem de öğrenme şeklidir. Çocuğunuzla oyun oynayarak hem keyifli vakit geçirebilir, hem de istediğiniz davranış tarzı değişikliğini kazanmasını sağlayabilirsiniz. Çocuklara brokoliyi sevdirme yöntemleri içinde brokoli yemeyi eğlenceli hale getirirseniz, zaman içinde brokoliye doğal bir ilgi duymaya başlayacaktır. Oyun içinde ona göstereceğiniz ilgi, brokoliye yönelik olumlu düşünceler geliştirmesine katkı sağlayacaktır.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir