Çocuklara su içme alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Günlük düzenli su tüketiminin metabolizma açısından önemi büyük. Vücudumuzda birçok doku ve sistem, görevlerini düzgün şekilde yerine getirmek için suya ihtiyaç duyuyor. Günlük su tüketimine aslında tüm yaş gruplarının dikkat etmesi gerekir. Çocuklarda ise bu konu çok daha kritik bir öneme sahip. Çünkü çocukların bedensel ve zihinsel gelişimlerini sağlıklı sürdürebilmeleri için su içme alışkanlığını erken yaşlarda kazanmaları şart. Gün içinde yeterince su tüketmeyen çocuklarda dolaşım ve bağışıklık sistemi gelişemez. Beyin gelişimi sağlıklı ilerlemez. İçinde bulunduğumuz yaz dönemi, çocuklara su içme alışkanlığı kazandırmak için güzel bir fırsattır. Yaz aylarında yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da su tüketme isteği doğal olarak artar. Bu alışkanlığı kazandırmak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilirseniz süreci daha kolay ve keyifli hale getirebilirsiniz. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, çocuklara su içme alışkanlığı kazandırma yolları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Çocuğunuza henüz su içme alışkanlığı kazandıramadıysanız, bu yöntemler sayesinde güzel sonuçlar alabilirsiniz. 

Çocuğunuzun niçin su tüketmek istemediğini anlamaya çalışmalısınız.

Çocukların su tüketmek istememelerinin birçok nedeni olabilir. Çocuklara su içme alışkanlığı kazandırma yolları içinde ilk olarak çocuğunuzla yaşına uygun bir iletişim kurmalısınız. Çocuğunuza su içme alışkanlığı kazandırmaya henüz bebeklik döneminden başlayabilirsiniz. Bebeğiniz ek gıdalara geçtiği dönemden itibaren öğün aralarında su tüketebilir. 1 ile 3 yaş arasındaki çocukların günlük su tüketim ihtiyacı 4 bardak düzeyindedir. Ek gıdalara başladığı dönemde su içmeye alışan çocuklar, 3 yaşına kadar günde 4 bardak su içmekte zorluk çekmezler. Ancak herhangi bir nedenden dolayı çocuğunuz su içmede zorluk çekiyorsa, 1 ile 3 yaş arası dönem su içme alışkanlığı konusunda zorlu bir sürece sahne olur. 4 ile 6 yaş arasındaki çocukların günlük su tüketim miktarları 5 bardak düzeyindedir. 4 yaşından önce günde 4 bardak su tüketmeye alışan çocuklar bu geçişi daha kolay sağlar. Fakat 4 yaşındaki çocuğunuz günde 5 bardak su tüketmek istemiyorsa öncelikle bu durumun esas nedenini öğrenmeye çalışmalısınız. 

Çocuğunuzun su içmek istemeyişinin esas nedenini bilirseniz, bu nedeni ortadan kaldırmanız mümkün olur. Çocuklara su içme alışkanlığı kazandırma yolları bağlamında diğer yöntemlerin başarı şansı böylelikle artar. Bazen çocuklar suyu başkasının içirmesinden rahatsız olur, kendileri içmek ister. Böyle bir durumda çocuğa imkan sağlamak, üzerine su dökmesinden endişe etmemek gerekir. Çocuğunuz yanlış yapa yapa doğru davranışları öğrenecektir. Kas becerileri geliştikçe suyu dökmeden içebilir. Bu süreçte yapacağınız yanlış müdahalelerin çocuğunuzu sudan soğutması mümkündür. Bu durumda sorun çocuğunuzdan değil, sizden kaynaklanıyor demektir. 6 yaşına kadar günlük düzenli su tüketim alışkanlığı kazanan çocuklar, sonraki süreçlere daha kolay uyum sağlar. Nitekim 9 ile 13 yaş arasındaki çocukların günlük tüketmeleri gereken su miktarı 6-7 bardak düzeyindedir. 14 ile 18 yaş arasında bu miktar 7-8 bardak düzeyine çıkar. Dolayısıyla çocuğunuza erken yaşta su içme alışkanlığı kazandırırsanız sonraki süreçler sağlıklı ilerler. 

Suya erişimini kolaylaştırmalısınız.

Bebekler ortalama 11. aydan itibaren adım atmaya başlar. 12 ile 18. ay arasında yürümeye başlarlar. Bu zaman diliminde çocukların çevrelerine olan merakı artar. Gördükleri şeylere dokunmak, onları tanımak isterler. Çocuğunuz hangi dönemde olursa olsun suya erişmek istemişse bunu engellememelisiniz. Aksine, suya erişimini kolaylaştırarak su içme alışkanlığı kazanmasına yardımcı olmalısınız. Daha ileri yaş gruplarında da çocuklar suya erişmek istediklerinde sıkıntı çekmemeli. Örneğin damacana su kullanıyorsanız çocuğunuz damacanadan su almada zorluk çekebilir. Oysa kendisine ait bir su kabı olursa durum değişir. Üstelik su kabına kendisinin erişmesi onu daha da mutlu eder. Suya erişim güçlüğü yaşayan çocukların su içme davranışından kaçınmaları doğal ve yaygın bir durumdur. Çocuklara su içme alışkanlığı kazandırma yolları içinde erişimi kolaylaştırmak, su içme alışkanlığının pekişmesini sağlar. Evde olduğu gibi ev dışı ortamlarda da çocuğunuz suya erişim konusunda sıkıntı çekmemeli. Güzel bir su kabı olursa su içme alışkanlığı daha da pekişir. 

Çocuğunuza örnek olmalısınız.

Çocuklara su içme alışkanlığı kazandırma yolları içinde en önemlilerinden biri de rol modelliğidir. Nitekim çocuklarda rol modelliği pek çok bakımdan gerekli ve faydalıdır. Çocuklar 2 yaşa kadar anne ve babalarını rol modeli olarak görürler. Kendilerini onlarla özdeşleştirirler. 2 yaşından sonra çevrelerine yönelik ilgileri artar. Başka rol modelleri edinirler. Çocuklarda su içme alışkanlığı 2 yaşına kadar anne ve babanın büyük sorumluluğunu gerektirir. Çünkü çocuğun bu dönemdeki rol modeli kendi ebeveynidir. Çocuğunuz sizi su içerken gördüğünde, su içmeye yönelik doğal bir ilgi duyar. Bu nedenle, 2 yaş altındaki çocuğunuz su içmek istemediğinde mutlaka sizi su içerken görmesini sağlayın. 2 yaşın üzerindeki çocuklar için ise abi, abla veya çevrelerindeki diğer kişilerin de iyi bir rol modeli olması mümkündür. Çocuğunuz çevresinde düzenli şekilde su tüketen kişiler gördükçe su içme alışkanlığını daha kolay kazanacaktır. Ancak çevresinde rol modeli olabilecek kimse yoksa su içme alışkanlığı kazanması zorlaşır. 

Suyu lezzetli hale getirebilirsiniz.

Bazı çocuklar su içmeye henüz alışmadıkları için suyun tadını beğenmez. Çocuklara su içme alışkanlığı kazandırma yolları içinde bu gibi durumlarda suyu lezzetli hale getirebilirsiniz. Örneğin suyun içine katacağınız birkaç dilim mevsim meyvesi suyun lezzetini arttırır. Bazı durumlarda meyve yerine birkaç damla limon ve nane yaprağı bile yeterli olur. Taze meyvelerle lezzeti artan suyu çocuklar daha severek tüketir. Çocuklarda su tüketimi hassasiyet gerektiren ciddi bir konudur. Bu süreçte sabırlı olmalı, çocuğunuzun suya alışması için ona zaman tanımalısınız. Sevdiği meyvelerle tatlandırılmış sular çocuğunuzun su tüketim miktarını doğal olarak arttırır. Ancak bununla birlikte, suyun içine beyaz şeker veya diğer sentetik tatlandırıcıları karıştırmamalısınız. Bu tür tatlandırmalar çocuğunuzun şeker metabolizmasına zarar verebilir. Ayrıca çocuğunuzun meyveli su tüketimini de takip etmelisiniz. Suyu vermeden önce meyveleri mutlaka süzmelisiniz. Aksi durumda ne yazık ki meyve parçalarını boğazına kaçırabilir. Ve bu da boğulma riski yaratır. 

Su içmeyi eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Çocuklara su içme alışkanlığı kazandırma yolları içinde en etkili yöntemlerden biri de su içmeyi eğlenceli hale getirmektir. Çocuk gelişiminde oyunların bu bağlamda ayrı bir önemi var. Nitekim oyunlar, çocukların bedensel ve zihinsel gelişimlerini hızlandırır. Oyun sırasında çocukların sadece motor becerileri gelişmez. Aynı zamanda da duygusal ve zihinsel gelişimleri söz konusudur. Çocuklara su içme alışkanlığı kazandırma yolları içinde su içmeyi bir tür oyuna dönüştürebilirsiniz. Özellikle 4 yaşın altındaki çocuklar bu tür oyunları çok eğlenceli bulur. Çocuğunuz için satın alacağınız güzel bir matara bile su içmesini eğlenceli hale getirmek için bazen yeterli olur. Matara üzerinde sevdiği çizgi film karakterlerinin görselinin olması eğlence miktarını arttırır. 8 yaş ve üzerindeki çocuklar için evde küçük birtakım organizasyonlar yapmak faydalı olur. Bu bağlamda kardeşlerin birbirlerine örnek olmaları da faydalıdır. Çocuğunuz büyüdükçe su içmenin faydaları konusunda daha yüksek bir bilinç taşımaya başlar. Böylelikle oyuna gerek duymaksızın su ihtiyacını kendisi karşılar. 

Sofranızda gazlı içecek bulundurmamalısınız.

Hangi yaşta olursa olsun çocukların gazlı içeceklere ilgisi bazen çok yüksek düzeylere çıkıyor. Genel olarak baktığımızda ebeveynler gazlı içecekler konusunda eskiye oranla artık daha bilinçli. Gazlı içecekleri ödül amaçlı kullanmanın zararlarını artık daha fazla ebeveyn biliyor. Ancak yine de bu içecekler zaman zaman sofralarda yer bulabiliyor. Sofranızda gazlı içecek varsa çocuğunuzu bundan uzak tutamazsınız. Siz gazlı içecek tüketirken çocuğunuzun su tüketmesini beklemeyin. Böyle yaparsanız çocuğunuz suya karşı doğal bir uzaklaşma davranışı geliştirir. Bu da belki hayatı boyunca su içmekten keyif almamasına neden olur. Çocuğum su içmiyor diye şikayet eden ebeveynlerin yemek yerken gazlı içecek tüketmemeye özellikle dikkat etmeleri lazım. Sofranızda gazlı içecek olduğu sürece çocuğunuz suya değil, gazlı içeceğe ilgi gösterir. Oysa sofrada kazanacağı doğru su içme alışkanlığı hayatı boyunca devam eder. Nitekim suyu oturarak ve yavaş içmek en sağlıklı tüketim şeklidir. Bu alışkanlığı küçük yaşlarda kazanırsa ileride çok daha sağlıklı bir hayat sürdürür. 

Çocuğunuzu su içmeye zorlamamalısınız.

Çocuklara herhangi bir davranış şeklini kazandırmada zorlamanın hiçbir fayda sağlamadığı bilimsel bir gerçektir. Çocuklara su içme alışkanlığı kazandırma yolları içinde hiçbir zaman zorlama yapmamaya dikkat etmelisiniz. Çünkü çocuklarda su tüketimi herhangi bir zorlamayla çok sınırlı etkiler yaratır. Nitekim zorlama yoluyla çocuklar, istenen davranışı kısa bir süreliğine gerçekleştirirler. Ancak zorlayıcı unsur ortadan kalktığında davranışı gerçekleştirme isteği göstermezler. Çocuğunuzda su içme alışkanlığı gelişmesi için suya kendisinin ilgi ve istek duymasını sağlamanız gerekir. Bunun yolu ise zorlama yapmak değil, doğru bir iletişim dili geliştirmektir. Çocuklukta su içme alışkanlığı nasıl kazanılır diye merak edenler bu konuda geniş bir vizyon sahibi olmalı. Bu noktada, çocuklar hiçbir şeyi anlamaz, kendileri için neyin faydalı olduğunu bilemezler, şeklinde bir önyargınız olmamalı. Çocuğunuzla iletişiminizde uygun bir dil kullanırsanız çocuğunuz su içme alışkanlığına zaman içinde sahip olur. Yapacağınız her zorlama, çocuğunuzun bu alışkanlığı kazanmasını zorlaştırır. 

Çocuklara su içme alışkanlığı kazandırma yolları hakkında faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı küçük bir hatırlatmayla tamamlamak istiyoruz. Online ofis marketiniz Ofix.com, ofislerin en çok sipariş verdiği sulara uygun fiyat avantajıyla sahip olma fırsatı sunuyor. Sitemizde satışı devam eden tüm su çeşitlerini buradan inceleyebilirsiniz. Kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için ise burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir