Çocuklara Sütü Sevdirmenin 10 Yolu

Vitamin ve mineral kaynağı sütün çocuk gelişiminde yeri doldurulamaz bir önemi var. Öyle ki, çocukların sağlıklı gelişimi için günde 1 değil, 2 bardak süt içmeleri tavsiye ediliyor. Sütteki protein, kalsiyum, fosfor ve magnezyum ile A, B12, D, E ve K vitaminleriyle çocuk gelişimi sağlıklı bir şekilde ilerler. Eğer çocuğunuzun süt içmek istememesinin nedeni laktoz direnci gibi gıda intoleransıyla ilgili bir konuysa, onu laktozsuz sütlere alıştırmanız gerekir. Çocuğunuzda herhangi bir gıda intoleransı yoksa, ona süt içme alışkanlığı kazandırmak için basit birtakım yöntemler etkin sonuçlar doğurabilir. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, çocuklara sütü sevdirmenin 10 yolu hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

Çocuğunuzu süt içmeye zorlamamalısınız.

Çocuklara sütü sevdirmenin 10 yolu listemizin ilk sırasında, süt içmeye zorlamamak var. Çocuklara herhangi bir davranış şeklini kazandırmada zorlamanın başarılı olmadığı bilinen bir gerçektir. Zorlama yoluyla çocuklar, istenilen davranışı bir süre gerçekleştirebilirler. Fakat zorlama unsuru ortadan kalktığında istenilen davranış şeklini göstermezler. Hatta istenmeyen davranış şekilleri göstermeye daha yatkın hale gelirler. Aynı durum süt içme alışkanlığının kazandırılmasında da geçerlidir. Çocuğunuzu zorlayarak süt içmesini sağlamanız, ona süt içme alışkanlığı kazandırmaz. Dahası, sütten belki hayatı boyunca uzak kalmasına yol açar. Çocuğunuzu süt içmeye zorlamak yerine sütün faydaları hakkında onun yaşına uygun şekilde bilgilendirmeniz çok daha faydalı olacaktır. Çocuklar anlamaz, kendisi için neyin faydalı olduğunu bilemez, türünden yaklaşımlar doğru değildir. Çocuğunuzla eğer yaşına uygun ve güzel bir iletişim dili geliştirirseniz, hiçbir zorlamaya ihtiyaç duymadan süt içme alışkanlığı kazanmasını sağlayabilirsiniz. 

Az miktarda vererek başlamalısınız.

İnek sütünün tadı bazı çocuklara hoş gelmeyebilir. Hele söz konusu manda, koyun veya keçi sütü olunca, neredeyse bütün çocuklar bu sütlerin tadı ve kokusundan pek hoşlanmaz. Bu gibi durumlarda çocuğunuzun önüne dolu dolu 1 bardak süt koymak yerine az miktarda vermeyi tercih edebilirsiniz. Hatta, sütü normal bir su bardağıyla değil de çocuğunuz için alacağız küçük boy farklı bir bardakla vermeyi de tercih edebilirsiniz. Çocuklara sütü sevdirmenin 10 yolu içinde az miktarda vererek başlamak, çocuğunuzun süte alışmasını sağlar. Çocuğunuz sütün tadına ve kokusuna alıştıkça miktarı arttırabilirsiniz. Hatta günde 2 bardağa kadar çıkarabilirsiniz. Çocuğunuzu süte alıştırmak için az miktarda vererek başladığınızda, çocuğunuz sütün tadı ve kokusundan hoşlanmasa bile kendisi için faydalı olduğuna inanarak süt içme davranışı geliştirebilir. Ve tabii, bu noktada da yine çocuğunuza herhangi bir baskı yapmamalısınız. 

Çocuğunuza seçme şansı vermelisiniz.

Süt denince akla çoğu zaman inek sütü gelir. Oysa manda, koyun, keçi ve deve sütü de çocuk gelişimi açısından son derece faydalıdır. Fakat bununla birlikte, çocuklara süt içme alışkanlığının kazandırılmasında inek sütü genel olarak daha avantajlıdır. Çünkü manda, koyun, keçi ve deve sütü söz konusu olduğunda sütün tadı ve kokusu yetişkinlere bile hoş gelmeyebilir. Çocuklara sütü sevdirmenin 10 yolu içinde çocuğunuza seçme şansı verirseniz, beğendiği sütü daha keyifli şekilde tüketmesini sağlayabilirsiniz. Çocuğunuz manda, koyun, keçi ve deve sütünün tadını mutlaka bilmeli. Bunlar içinde özellikle deve sütü, anne sütüne en yakın süt çeşididir. Deve sütündeki C vitamini değeri diğer sütlere oranla çok daha yüksektir. Fakat çocuğunuza seçme şansı vermezseniz, onun için tercih ettiğiniz süte karşı olumsuz duygu ve düşünceler geliştirmesine yol açabilirsiniz. Çocuğunuz hangi sütü içeceğine kendisi karar verirse ileride diğer sütleri de herhangi bir önyargı geliştirmeden deneyimleyebilir. 

Süt içmesini kolaylaştırmalısınız.

Sütün tadına henüz alışmamış çocuklara sütü kakao ve bazı meyvelerle birlikte vermek faydalı olabilir. Bunlar içinde kakao, baskın bir tada sahiptir. Kakaolu sütte çocuğunuz, süt tadından ziyade kakao tadı alır. Süte karşı olumsuz düşünceleri kakaonun baskın tadı içinde kaybolur. Meyveli sütler için de benzer bir durum geçerlidir. Çocuğunuz çilek seviyorsa, çilekli süt tüketmesini sağlayabilirsiniz. Şu şartla ki, çileğin taze ve mevsiminde olması gerekir. Mevsiminde tüketilen meyveler aynı zamanda antioksidan bakımından da zengindir. Evde çocuğunuz için çok kolay bir şekilde kakaolu veya meyveli süt hazırlayabilirsiniz. Bunun için eğer zamanınız yoksa, hazır sütleri de tercih edebilirsiniz. Fakat çocuğunuza vereceğiniz hazır sütlerde önceliğiniz her zaman cam şişelerden yana olmalı. Aynı şekilde, çocuğunuz bardaktan içmekte zorluk çekiyorsa, sütü basit bir pipet ile içmesini sağlayabilirsiniz. Çocuklara sütü sevdirmenin 10 yolu içinde bu gibi basit çözümler etkin sonuçlar doğurmakta. 

Çocuğunuza örnek olmalısınız.

Çocuk davranışlarının gelişiminde taklidin önemi büyük. Çocuklar anne ve babalarını taklit ederek büyür. Anne ve babadaki doğru davranış şekilleri taklit yoluyla çocuklara geçtiği gibi, bozuk davranış şekilleri de yine taklit yoluyla çocuklara geçer. Siz veya eşiniz süt içmiyor, hatta süte karşı olumsuz bir tutum sergiliyorsanız, çocuğunuza süt içme alışkanlığı kazandırmada ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Çocuklara sütü sevdirmenin 10 yolu içinde çocuğunuza örnek olmalı, sütü ondan önce tüketmelisiniz. Süt içmenin verdiği keyfi çocuğunuz ile paylaşırsanız, sizi taklit etmesi konusunda daha etkin sonuçlar elde edebilirsiniz. Süt içme davranışının ardından çocuğunuza göstereceğiniz olumlu her yaklaşım, süt içme davranışının pekişmesini sağlar. Hatta çocuğunuz, ömrü boyunca süt içerken sizinle kurduğu bu yakınlığı belleğinde tekrar tekrar yaşar. 

Kardeşlerin birbirini örnek almasını sağlamalısınız.

Çocuklara bazı davranış şekillerinin kazandırılmasında kardeşlerin rolü sanıldığından daha yüksektir. Süt içmenin faydaları konusunda çocuğunuz sizden duyduklarının abisi veya ablası tarafından önemsendiğini görürse, süt içme alışkanlığını daha kolay kazanır. Örneğin çocuğunuza yatmadan önce süt içmek yönünde bir davranış kazandırırsanız, kardeşi de bu davranışa ilgi duyar. Ve yatmadan önce süt içmeyi günlük rutinlerinden biri haline getirebilir. Çocuklara sütü sevdirmenin 10 yolu içinde kardeşlerin birbirini örnek almasını sağlarsanız bu konuda etkin sonuçlar alabilirsiniz. Fakat bununla birlikte, süt içmek konusunda herhangi bir rekabet veya yarış ortamı yaratmamalısınız. Çünkü bu rekabet veya yarış, kardeşler arasında daha fazla süt içme çabası doğurabilir. Oysa çok süt içmek de zararlı olabilir ve üstelik bu rekabet, başka alanlara da sıçrayabilir. Kardeşler arasında rekabet veya yarış yaratmaktan ziyade, birbirlerini örnek almalarını sağlarsanız bu durum, ileride başka alanlarda da güzel sonuçlar doğurabilir. 

Sofranızda gazlı içecek bulundurmamalısınız.

Çocukların gazlı içeceklere ilgisi ve merakı hepimizin malumu. Çocukları gazlı içeceklerden uzak tutmak konusunda ebeveynler genel olarak bilinçli olsa da bazı yanlış davranış şekilleri, istenen sonuçların alınmasını engelliyor. Sofranızda eğer gazlı içecek bulunduruyorsanız çocuğunuzu bu içeceklere karşı koruyamazsınız. Unutmayın ki çocuğunuz, sizin gerçekleştirdiğiniz davranış şekillerini taklide karşı doğal bir yatkınlık duyar. Siz gazlı içecek tüketirken çocuğunuzun süt içmesini sağlayamazsınız. Aksine, bu tutumunuz çocuğunuzun sütten uzaklaşmasına yol açar. Çocuklara sütü sevdirmenin 10 yolu içinde sofranızda gazlı içecek bulundurmamaya dikkat etmelisiniz. Dahası, gazlı içecekleri bir tür ödül haline kesinlikle getirmemelisiniz. Aksi durumda çocuğunuz gazlı içeceklere aşırı bir ilgi duyar ve süt yerine onları ister. 

Sütlü gıdalara ilgi duymasını sağlamalısınız.

Sütlü gıdalar da yine çocuklara süt içme alışkanlığı kazandırmada faydalıdır. Sütlü gıdalar yoluyla sütün tadına alışacak çocuklar, süt içme alışkanlığını daha kolay kazanır. Ayrıca her gün süt içmek bazı çocuklar için sıkıcı bir rutin haline gelebilir. Çocuklara sütü sevdirmenin 10 yolu içinde bu gibi durumlarda çocuğunuza sütlü gıdalar verebilirsiniz. Örneğin meyveli sütler bu konuda çok iyi bir seçimdir. Ayrıca patates püresi, fırında makarna, muhallebi gibi yiyecekler de çocuğunuzun süte alışmasında faydalı olabilir. Sütlü gıdalar içinde puding ve dondurma gibi yiyeceklere karşı dikkatli olmalısınız. Çünkü bu yiyeceklerde yüksek miktarda şeker bulunur. Ki bu da çocuğunuzun şeker metabolizmasına zarar verebilir. Sıcak yaz aylarında dondurma yerine meyveli süt daha iyi bir seçim olabilir. Puding yerine ise sütlacı tercih edebilirsiniz. 

Hamileyken süt içmelisiniz.

Çocukların beslenme alışkanlıkları aslında anne karnındayken gelişmeye başlar. Annenin tükettiği besinlerin tadı amniyotik sıvı aracılığıyla bebeğe geçer. Bu nedenle bebeklerin tat duygusu henüz anne karnındayken oluşur. Hamilelik döneminde annenin tüketeceği sütün tadı, bebeğin süte karşı doğal bir istek duymasını sağlar. Hamilelik döneminde yeterince süt tüketmeyen anneler, çocuklarına süt içme alışkanlığı kazandırmada çeşitli zorluklarla karşılaşabilir. Çocuklara sütü sevdirmenin 10 yolu içinde hamileyken süt içmeye özen göstermelisiniz. Amniyotik sıvı aracılığıyla sütün tadına alışan çocuğunuz ileride süt tüketirken sütü yabancı bir besin olarak algılamayacaktır. Bununla birlikte, çok süt içmenin zararları olduğunu da unutmamalısınız. Bu durumda da çocuğunuz süte karşı direnç gösterebilir. Ayrıca, süte limon damlatarak içme alışkanlığınız varsa, bunun anne karnındaki bebek için çok büyük bir faydasının olmayacağını belirtelim. C vitamini yönünden zengin bir süt çeşidi arıyorsanız deve sütünü tercih edebilirsiniz. 

Çocuğunuzu süte erken yaşlarda alıştırmalısınız.

Çocuklara sütü sevdirmenin 10 yolu içinde son olarak, çocuğunuzu süte erken yaşlarda alıştırmanın önemine dikkat çekelim. Çocukların 2 yaşına kadar anne sütü ile beslenmesi, gelişimlerini sağlıklı sürdürmeleri için önem taşır. Sonrasında ise devam sütüne geçmek gerekir. Ülkemizde yaygın kanının aksine, 2 yaşından sonra çocukların süte ihtiyaçları azalmıyor, artarak devam ediyor. Nitekim kemik, diş, beyin, kıkırdak gelişimi başta olmak üzere çocuğunuzun doku ve organlarının sağlıklı gelişebilmesi için süte ihtiyacı devam ediyor. Çocuğunuza süt içme alışkanlığı kazandırmak için 2-3 yaş arası dönem en uygun dönemdir. Çocuklar 1 yaşından itibaren inek sütünü tüketebilirler. Fakat ideal olanı 2 yaşına kadar anne sütünü emmeye devam etmeleridir. 2 yaşından sonra çocuğunuza kazandıracağınız süt içme alışkanlığı tüm ömrü boyunca devam eder. Ve çocuğunuz, sütün faydalarından daha etkin şekilde yararlanmış olur. 

Ofix.com‘da satışı devam eden tüm süt çeşitlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir