Ofis Dostu Çöp Kovaları

Ofisimiz hem iş yerimiz, hem de yaşam alanımız. Günün büyük bir bölümünü geçirdiğimiz ofisimizde, çeşitli nedenlerden dolayı bolca çöp üretiyoruz. Ofis masamızda hijyen sağlamanın yanı sıra düzen sağlamak için de en gerekli şeylerin başında çöp kovaları geliyor. Özellikle de kalabalık ofislerde her masanın altında bir çöp kovası mutlaka olmalı. Aksi durumda, ofis masamızda hijyen ve düzen sağlamak zorlaşır. Ofix.com takviminde Ocak ayını düzen ve organizasyon ayı ilan ettik. Bu bağlamda Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, çöp kovaları konusunu ele alacağız ve çöp kovası alışverişlerinize ışık tutacak faydalı bilgiler paylaşacağız.

Çöp kovaları niçin önemlidir?

Çöp kovaları, ofisimizde hijyen ve düzen sağlamak için gerekli temizlik gereçleri arasında yer almakta. Çöp kovalarının esas işlevi, çöpler atılıncaya kadar hijyen şartlarına uygun bir koruma sağlamak. Özellikle de kalabalık ofislerde, her masanın altında bir çöp kovası mutlaka olmalı. Çünkü ancak bu sayede, çeşitli atıkların ve en çok da işi biten kullan-at ürünlerin ofis ortamında kirlilik ve dağınıklık yaratması engellenebilir. Ve tabii, çöplerin düzenli bir şekilde boşaltılması da hijyen açısından son derece önemli. Biriken çöpler, ortama kısa sürede kötü koku yaymaya başlıyor.

Ofis ortamında çöp temizliği, çoğu zaman yalnızca çöp torbasının değiştirilmesi şeklinde gerçekleşmekte. Fakat, çöp kovalarının iç ve dış yüzeylerinin de zaman zaman temizlenmesi gerekir. Ofisinizde eğer uygun özelliklere sahip çöp torbaları değil de market poşetleri kullanıyorsanız, çöp kovanıza sızma oluşması ve oluşan kötü kokuların rahatsız edici bir hal alması kaçınılmazdır. Bu tür durumların önüne geçmek için, çöp kovanızda mutlaka uygun özelliklere sahip çöp torbaları kullanmalı ve fırsat buldukça iç ve dış düzeylerini antibakteriyel temizleyicilerle temizlemelisiniz.

Çöp kovaları hangi türlerde üretilmektedir?

Piyasada her ihtiyaca ve çöp türüne uygun olarak üretilmiş bir çöp kovası bulmak mümkün. Bunlar arasında öne çıkanları şu şekilde sayabiliriz; dış mekan çöp kovaları, döner kapaklı çöp kovaları, pedallı çöp kovaları, endüstriyel çöp kovaları ve ofis tipi çöp kovaları.

Dış mekan çöp kovaları, daha çok park ve bahçelerde ya da apartman veya bina girişlerinde gördüğümüz ürünlerdir. Bunlar tek ayaklı olabileceği gibi, iki veya dört ayaklı ya da “u” biçiminde de olabilmekte. Ülkemizde dış mekan çöp kovaları içinde en çok tek ayaklı ve statik boyalı ürünler tercih edilmekte.

Döner kapaklı çöp kovaları, sigara ve kullan-at ürünlerin tüketildiği ortamlarda daha fazla tercih edilmekte. Döner kapağı sayesinde pratik kullanım imkanı sunan bu ürünlerde, çöp torbalarının kaymasını önleyen poşet kilit sistemi mevcut. Ülkemizde bu ürünlerde en çok krom kaplama ve paslanmaz çeliğin kullanıldığı modeller tercih ediliyor.

Pedallı çöp kovaları, daha çok iç mekanlarda görmekte olduğumuz amortisörlü çöp kovalarıdır. Ülkemizde çok beğenilen bu ürünleri evimizde ve işyerimizde mutfak, banyo ve tuvaletlerde sıkça görüyoruz. Değişik materyallerden ve farklı hacimlerde üretilen bu ürünler arasında krom kaplama ve paslanmaz çelikten üretilen 5 litrelik modellerin öne çıktığını söyleyebiliriz.

Endüstriyel çöp kovaları, manüel veya pedallı olmak üzere 40 litre ve üzeri hacimlerde üretilen çöp kovalarıdır. Bu ürünlerde de yine daha çok krom kaplama ve paslanmaz çelik tercih edilmekte. Otel, lokanta, yemekhane gibi mekanlarda kullanılan bu ürünlerde renk tercihi genellikle standart parlak veya krom mat şeklinde.

Ofis tipi çöp kovaları ise ofis ortamında kullanıma uygun çöp kovalarıdır. Bu ürünler çember kapaklı, üstten delikli veya açık ağızlı olabilmekte. Hacim konusunda ülkemizde en çok 5-10 litre arasındaki ürünler tercih ediliyor. Tür olaraksa metal tam delikli ve tel çöp kovaları öne çıkmakta. Markalarda ise Globox, Cassa ve Mas ilk üçte yer alıyor.

Çöp kovası alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Çöp kovaları uzun süreli kullanımlar için uygun özelliklere sahiptir. İhtiyaçlarınıza uygun bir çöp kovası aldığınızda, dikkatli ve titiz bir kullanımla bu ürünleri uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Çöp kovası alırken tercihlerinize yön verecek esas unsur, bu ürünü nerede ve hangi tür atıklar için kullanmak istediğinizdir. 

Bu bakımdan örneğin, gıda atıkları için kullanacağınız çöp kovalarının kapaklı olması gerekir; pedallı olmaları da önemli bir tercih nedenidir. Ambalaj, kağıt veya kullan-at ürünler için kullanacağınız çöp kovalarında ise açık ağızlı veya üstten delikli modelleri tercih edebilirsiniz. Yazımızın bu kısmında, çöp kovası alırken dikkat edilmesi gereken konuları kısaca özetleyeceğiz.

Kullanışlı ve sağlam olmalı.

İster plastik, ister metal, ister krom kaplama veya paslanmaz çelik olsun, alacağınız çöp kovası mutlaka kullanışlı ve sağlam olmalı. Mutfak tipi çöp kovalarında pedallı modeller, kapağı el yardımıyla kaldırmaya gerek olmadığından daha kullanışlıdır. Ofis tipi çöp kovalarında ise pedal kullanışlı değildir.

Kapak gerektirmeyen atıklar için kapaklı bir modeli seçerseniz, bu size emek ve zaman kaybettirir. Kapaklı modelleri kullanmanız gereken durumlarda ise açık ağızlı çöp kovası kullanırsanız, ortamda kötü kokuların oluşmasını engellemek güç olur. Çöp kovanız ayrıca sızdırma yapmamalı, kapak veya pedal ya da tutma sapı gibi tüm parçaları kaliteli malzemelerden üretilmiş olmalı.

Zararlı madde içermemeli.

Çöp kovası tercihiniz plastik ürünlerden yanaysa, bu ürünlerin hangi maddelerden üretilmiş olduğuna dikkat etmelisiniz. Ürünlerin alt kısmında yer alan numaralar, bu konuda yardımcı olacaktır. Genel olarak üzerinde 3, 6 ve 7 numaraları bulunan plastik ürünleri kullanmaktan kaçınmalısınız. Bu konuda faydalı bilgileri, Ofix Blog‘da daha önce yayınlamış olduğumuz Plastik sarf malzemelerindeki numaralar ne anlama geliyor? yazımızda bulabilirsiniz.

Plastik çöp kovanızın ayrıca, ortamda kesinlikle kötü koku oluşturmaması gerekir. Kalitesiz plastik malzemelerden üretilen plastik çöp kovalarının ortama kötü koku yaydığı sıkça görülmekte. Çöp kovası tercihiniz eğer metal ürünlerden yanaysa, kullanılan malzemenin paslanmaz olmasına dikkat etmelisiniz. Paslanma nedeniyle oluşabilecek birtakım kimyasal etkileşimler, ciddi sağlık risklerini beraberinde getirmekte.

Ortamla uyumlu olmalı.

Alacağınız çöp kovası, kullanacağınız ortamla renk ve model bakımından uyumlu olmalı. Banyo ve tuvaletlerde kullanılan çöp kovalarının alımı çoğu zaman takım halinde olduğu için bunlarda uyumu sağlamak zor olmuyor. Fakat, mutfak ve ofisimizde bu uyumu yakalamakta zorluk çekebiliyoruz. Çöp kovası almadan önce kullanacağımız mekanda öne çıkan renkleri göz önünde bulundurursak veya bu ürünleri de set şeklinde alma yoluna gidersek, uyum sağlamamız daha kolay olur.

Ofis dostu çöp kovaları Ofix.com’da!

Online alışveriş marketiniz Ofix.com, ihtiyaç duyduğunuz çöp kovalarına uygun fiyat avantajıyla sahip olma fırsatı sunuyor efendim. Yazımızın bu kısmında, Ofix.com‘da en çok sipariş verilen çöp kovalarından ilk üçünü kısaca tanıtacağız.

Globox Metal Tam Delikli Çöp Kovaları

Listemizin ilk sırasında, Globox metal tam delikli çöp kovası var. 2009 yılında yerli sermayeyle kurulan Smart Ofis‘in ofis malzemeleri alanındaki ürünlerini piyasaya sunduğu Globox markası, ofis araç gereçleri alanında profesyonel ve yaratıcı çözümler sunuyor. Ofis çalışanlarının işlerini kolaylaştıran bu ürünler hem dayanıklı, hem de oldukça ekonomik. 11 litrelik hacme sahip Globox metal tam delikli çöp kovaları, ofislerde büyük ilgi görüyor. Renk için siyah ve gümüş şeklinde iki farklı seçenek olsa da daha çok siyah renginin tercih edildiğini söyleyebiliriz. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Cassa Tel Çöp Kovaları

Listemizin ikinci sırasında, Cassa tel çöp kovaları var. Ofis araç ve gereçleri alanında 15 yıldan uzun bir süredir üretim, ihracat ve ithalat yapmakta olan Cassa markasının ürünleri arasında daha fazla tercih edilen bu ürünler, sağlam tel gövdeye sahip, 8.5 litre hacminde, 23 cm çap genişliğinde ve 27 cm yüksekliğinde. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Mas Metal Çöp Kovaları

Listemizin üçüncü sırasında ise Mas metal çöp kovaları var. Sektörde 40 yılını geride bırakan Mas markası, ürünlerini 40’tan fazla ülkeye ihraç ederek Türkiye’nin küresel markalarından biri olma hedefine doğru hızla ilerliyor. Ofis klasiklerinden biri olan Mas metal çöp kovalarının hacmi 10 litre. Sitemizde siyah ve kırmızı şeklinde iki farklı renk seçeneği mevcut olsa da ofislerde en çok siyah renginin tercih edildiğini söyleyebiliriz. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışını yaptığımız diğer çöp kovalarını buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir