Ofis Dostu Çöp Torbaları

Efendim, bugün günlerden 16 Ocak. 2011 yılından bu yana 16 Ocak günü, Dünya Hijyen Günü olarak kutlanmakta. Ofix.com ekibi olarak tüm okurlarımızın bu anlamlı gününü en içten dileklerimizle kutluyoruz. Dünya genelinde en çok eksikliğini hissettiğimiz konuların başında hijyen geliyor. Özellikle de toplu yaşam alanlarında hijyen eksikliği, pek çok sağlık sorununa davetiye çıkartıyor. Böylesine anlamlı bir gün için yazı konusu olarak çöp torbaları sanırız güzel bir seçim olmuştur.

Temizlik sarf malzemeleri içinde hijyen için en sık kullandığımız ürünlerden biri şüphesiz ki çöp torbalarıdır. Plastik sanayisinde yaşanan gelişmeler sonucu hem ev, hem de iş ortamında hijyen konusunda kolay ve ekonomik çözümler sunan çöp torbaları, ofislerin en sık sipariş verdiği ürünler arasında. Online alışveriş rehberiniz Ofix Blog‘da bu güne özel olarak, çöp torbaları hakkında önemli bilgiler paylaşacağız ve çöp torbası alırken nelere dikkat etmek gerektiğini inceleyeceğiz.

Çöp torbaları niçin önemlidir?

Gerek ev içi, gerekse ev dışı ortamlarda gıda ve içecek tüketimi ile temizlik gibi diğer birtakım faaliyetler sonucunda çöp birikimi gerçekleşmekte. Ev içinde oluşan çöpleri atmak için çoğu zaman, market poşeti dediğimiz poşetler kullanılmakta. Fakat, ev dışı ortamlarda ve ofiste çöpümüzü nasıl atacağımız ciddi bir sorundur. Başta tıbbi atıklar olmak üzere ev dışı ortamlarda oluşan özel birtakım atıklar ve ofiste biriken çöplerimiz için gerekli özelliklere sahip çöp torbaları kullanmamız gerekir.

Çöp torbaları, market poşetlerine oranla çok daha dayanıklı ve sağlam ürünlerdir. Bu sayede, çöpler içinde oluşan zararlı kimyasalların çöp kovasına bulaşmasını önler ve çöp kutularının ömrünü uzatırlar. Özellikle de ofis ortamında çöp kovalarını yıkamak her zaman mümkün olmadığı için, çöp torbalarından yararlanarak ofisimizde temizlik ve hijyen için gerekli önlemleri alabiliriz. Çöp kovamızın temiz kalmasını sağlayan çöp torbaları, çöplerin etrafa yayılmasını ve ortamda kötü kokuların oluşmasını önler.

Çöp torbalarının hayatımızda önemli bir rol üstlenmesi, yakın bir geçmişe dayanıyor. Nitekim Türk halkı, ilk olarak 1980’li yıllarda çöp torbalarıyla tanıştı. Türkiye’nin ilk çöp torbası markası unvanı ise Koroplast markasına ait. Başka deyişle, ülkemizde çöp torbası kullanımının geçmişi 40 yılı bile bulmuyor. Fakat, aradan geçen süre zarfında çöp torbası kullanımının hızla arttığını görmekteyiz. Türkiye’de çöp torbası üreticileri içinde Koroplast‘ın yanı sıra Kazanç Plastik ve Parex de ilk üçte yer alıyor.

Çöp torbası alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Daha temiz ve hijyenik bir ortamda yaşamak herkesin en doğal hakkıdır. Toplu yaşadığımız alanlarda temizlik ve hijyeni sağlamak hepimizin görevi. Bu konuda farkındalık düzeyimiz arttıkça hem bireysel, hem de toplumsal açıdan sağlık ve refah seviyemiz yükselecektir.

Çöp torbalarının kullanımı yakın bir geçmişe dayansa da günümüzde farklı özelliklere sahip pek çok çöp torbası çeşidi bulabiliriz. Bizim için en doğru çöp torbası, ihtiyaçlarımıza en uygun çöp torbasıdır. Çöp torbası almadan önce dikkat etmemiz gereken ilk konu, nasıl bir çöp torbasına ihtiyaç duyduğumuzdur. Bunu netleştirmek için, almak istediğimiz çöp torbasının ölçülerini, kullanım yeri ve amacımızı netleştirmeliyiz. Bunlara karar verdikten sonra, renk ve marka tercihlerinde bulunabiliriz.

Yakın zamanlara kadar çöp torbaları için siyah ve mavi renkleri tercih edilmekteydi. Oysa günümüzde çöp torbası renklerinde büyük bir çeşitlilik söz konusu. Dahası, üretim miktarı ve ürün çeşitliliği arttıkça, çöp torbalarından neler yapılabileceği konusunda pek çok sosyal medya içeriğinin üretildiğini görmekteyiz. Renkli çöp torbalarından elbise ya da çanta yapımı da ilgi çeken işlerden biri haline geldi. Bu gibi özel amaçlı kullanımlar için de yine, almak istediğiniz çöp torbalarının özelliklerini iyi bilmeniz gerekir.

Diğer taraftan, çöp torbaları uzun süreler saklamaya elverişli ürünlerdir. Sık kullanıldıkları için rulo paketler çabuk biter. Bu nedenle, bu ürünleri toplu alımlarla sipariş verebilir ve değişik birtakım fiyat indirimlerinden yararlanabilirsiniz. Ayrıca, perfore kesimli ürünler daha rahat kullanım imkanına sahiptir ve çöp atmanın dışında farklı el becerileri için de kullanılabilir. Ve tabii, çöp torbası imalatında kullanılan maddelerin geri dönüştürülebilir plastik malzemeler kullanılarak üretilmiş olmasına da dikkat etmelisiniz. Çevre duyarlılığı yüksek tüketiciler, doğaya en az zarar veren ürünleri kullanmayı tercih ediyor.

Çöp torbaları hangi ölçülerde üretilmektedir?

Çöp torbaları genel olarak küçük, orta ve büyük boy şeklinde sınıflandırılıyor. Endüstriyel alanlarda ise battal ve jumbo boyda çöp torbaları tercih edilmekte.

Küçük boy çöp torbaları genellikle 40 x 45 veya 50 cm ölçüsünde üretilmekte. Bu ürünler hem ev, hem de ofis ortamında kullanıma uygun. Çöpünüzü boşaltmak için fazla dolmasını beklemiyorsanız, bu ürünleri tercih edebilirsiniz. Daha hafif çöpler için bu ürünler idealdir. Tercihe göre kokulu çöp torbalarını da değerlendirebilirsiniz.

Orta boy çöp torbalarında ise ölçü, genellikle 55 x 60 veya 65 cm ölçüsünde olmakta. Ofislerin en sık sipariş verdiği ürünler arasında yer alan bu ürünler, çöp boşaltmayı hızlı ve pratik hale getirmekte. Çöp kovanızı 2 günde bir boşaltmaktaysanız, orta boy çöp torbaları doğru bir seçim olacaktır. Daha geniş aralıklarla boşaltıyorsanız, ortamda kötü koku oluşmaması için çöp kovanızın mutlaka kapaklı olması gerektiğini hatırlatalım.

Büyük boy çöp torbaları, genellikle 65 x 80 veya 85 cm ölçüsünde oluyor. Daha ağır çöpler için bu ürünleri tercih edebilirsiniz. Ofislerin yanı sıra apartman çöplerinin boşaltılmasında da kullanılan bu ürünlerin sağlam, sızdırmaz ve kaliteli olmasına çok dikkat etmelisiniz.

Battal boy çöp torbaları ise 75 x 90 veya 95 cm ölçüsünde olmakta. Bu ürünler çok daha geniş hacimli ve ağır çöpler için kullanılmakta. Büfe, lokanta veya restoranlarda çöp atımı için bu ürünler tercih ediliyor.

Jumbo çöp torbaları ise 80 x 100 veya 110 cm ölçüsüne sahip. Bu ürünler daha çok otel, yemekhane, belediye ve temizlik firmaları gibi yerlerde kullanılmakta.

Florex dökme çöp torbalarını denediniz mi?

Bazı çöpler ve endüstriyel ya da tıbbi atıklar, diğerlerine oranla farklı niteliklere sahip çöp torbalarıyla atılması gereken çöpler veya atıklardır. Bunlar için kullanılan çöp torbalarına dökme çöp torbaları denilmekte. Diğerlerine oranla daha kalın ve sağlam olan bu ürünler, çevre şartlarına karşı çöplerin sızıntı yapmasını engelleyici özelliklere sahiptir.

Klasik dökme çöp torbaları, geri dönüşüm döngüsünü tamamlamış mukavemetsiz polimer karışımlardan üretilen ve kiloyla satılan ürünlerdi. Diğerlerine oranla fiyatları daha düşük olsa da yeterince kalın ve esnek değildi. Bu ürünlerle çöp taşımak oldukça zahmetliydi. Bunların istiflenmesi ve depolanması da uygun değildi. Bulundukları ortamlara çok kötü bir koku yayıyorlardı. Kalınlık ve gramajları da birbirinden farklıydı. Kiloyla satıldıklarında ucuz gibi görünseler de adet bazında değerlendirildiğinde daha pahalı olabilmekteydiler.

Yeni nesil dökme çöp torbalarında bu sorunlar çözüldü. Online ofis marketiniz Ofix.com‘da kısa bir süre önce satışına başladığımız Florex dökme çöp torbaları, son teknoloji ürünü olan servo motorlu ve PLC destekli makinalarda üretilmekte. Bu üretim teknolojisi sayesinde Florex ürünleri, klasik dökme çöp torbalarına oranla yüzde 40 daha sağlam. Tümüyle yerli üretime dayalı olan bu ürünler ISO 9001, TSE ve ÇEVKO sertifikalarına sahip. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Ofis dostu çöp torbaları Ofix.com’da!

Yazımızın bu kısmında, Ofix.com verilerine göre ofislerin en sık sipariş verdiği çöp torbaları içinde ilk 5 ürünü kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz. 

Kazanç Plastik Orta Boy Çöp Torbaları

Listemizin ilk sırasında, Kazanç Plastik orta boy çöp torbaları var. Rulo içi miktarı 20 adet olan bu ürünler 55 x 60 cm ölçüsünde, 30 lt hacminde, siyah renkte, kalınlığı ise 2 kat 13 Micron. 1980 yılında Bayrampaşa’da kurulan Kazanç Plastik, günümüzde Tuzla -Orhanlı bölgesindeki 4 bin metrekarelik üretim tesisinde farklı sektörlerin ambalaj ihtiyaçlarını ileri teknolojiyi kullanarak karşılamakta. Perfore kesimli bu ürünler, rahat kullanım özelliğine sahip. Aynı zamanda da dayanıklı. Bu ürünleri ofis ortamında güvenle kullanabilirsiniz. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Kazanç Plastik Jumbo Boy Çöp Torbaları

Listemizin ikinci sırasında, yine bir Kazanç Plastik ürünü olan jumbo boy çöp torbaları var. Rulo içi miktarı 10 adet olan bu ürünler 80 x 110 cm ölçüsünde, 90 lt hacminde, siyah renkte, kalınlığı ise 2 kat 37 Micron. Ofisinizde çöp atmak için jumbo boy çöp kovası bulunuyorsa, bu ürünleri kullanarak çöp boşaltma işlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Parex Ekonomik Orta Boy Çöp Torbaları

Listemizin üçüncü sırasında, Parex ekonomik orta boy çöp torbaları var. Rulo içi miktarı 20 adet olan bu ürünler 55 x 60 cm ölçüsünde ve mavi renkte. 2011 yılında tümüyle yerli sermayeyle kurulan Parex, kısa süre içinde 200’den fazla ürün çeşidini piyasaya sürmeyi başardı. Üstelik, sektörde pek çok yeniliğe öncülük yaptı ve birçok marka için rol modeli haline geldi.

Çengelköy Organize Sanayi Bölgesi’nde 15 bin metrekarelik üretim tesisinde 24 saat kesintisiz üretim yapan Parex, ürünlerinde kalite düzeyini hep yüksek tutmakta. Ürünleri tümüyle doğada çözündüğü için ekolojik dengenin korunmasına büyük katkı sağlıyor. Parex markasının başarı hikayesini, Ofix Blog‘da daha önce yayınlamış olduğumuz Parex: Temizliğe hükmeden marka… yazımızda bulabilirsiniz. Ürün sayfasına ise buradan ulaşabilirsiniz.

Parex Ekonomik Büyük Boy Çöp Torbaları

Listemizin dördüncü sırasında da bir başka Parex ürünü olan ekonomik büyük boy çöp torbaları var. Rulo içi miktarı 10 adet olan bu ürünler 65 x 80 cm ölçüsünde ve mavi renkli. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Koroplast Ekonomik Orta Boy Çöp Torbaları

Listemizin beşinci sırasında, Koroplast ekonomik orta boy çöp torbaları var. Rulo içi miktarı 20 adet olan bu ürünler 55 x 60 cm ölçüsünde. Türkiye’nin ilk çöp torbası markası olan Koroplast, 1973 yılında kuruldu. 1976 yılında Sefaköy’deki fabrikasında üretime başladı, 1980’li yıllarda Türk halkını çöp torbalarıyla tanıştırdı. 40 yıldan uzun bir süredir ürünleriyle hem ev, hem de ev dışı ortamlarda hijyenin sağlanmasına büyük katkı sunuyor. Yeni teknolojilerden etkin bir şekilde yararlanarak yeni jenerasyon çöp torbası üretiminde önemli bir pazar hacmine sahip. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışını yaptığımız diğer çöp torbalarını ise buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir