D vitamini en çok hangi besinlerde bulunur?

Metabolizmamızın sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için en önemli vitaminlerden biri D vitaminidir. Eksikliği halinde çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilen D vitamini, karaciğer ve böbrekte metabolize edilerek vücudun birçok ihtiyacını karşılamakta. Beslenme programınız içinde D vitamini bakımından zengin besinlere yeterince yer ayırırsanız, pek çok sağlık riskine karşı etkin bir koruma sağlayabilirsiniz. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, D vitamini bakımından en zengin besinler hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

Süt ve Süt Ürünleri

D vitamini bakımından en zengin besinler listemizin ilk sırasında, süt ve süt ürünleri var. Günlük D vitamini ihtiyacını karşılamak için en etkili kaynaklar içinde yer alan süt ve süt ürünleri, D vitamininin yanı sıra protein, demir, kalsiyum, magnezyum, bakır ve çinko bakımından da zengin besinlerdir. Bu besinlerle kemik ve kas gelişiminiz ile eklem sağlığınızı destekleyebilir, bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Bununla birlikte, süt ve süt ürünlerini tüketirken yağ oranı yüksek olanları tercih etmekten kaçınmalısınız. Ve tabii, yoğun miktarda laktoz içeren ve gıda intoleransına yol açabilen bu ürünlere karşı hassasiyetiniz varsa mutlaka hekiminize başvurmalısınız.

Tereyağı

Listemizin ikinci sırasında tereyağı var. Ülkemizde oldukça sevilen ve birçok yemekte kullanılan tereyağı, yakılmadan tüketildiğinde çok daha sağlıklıdır. Tereyağının yüzde 80’den fazlası süt yağından oluşur. Kalan kısmını ise süt şekeri, D vitamini, protein ve faydalı mineraller oluşturur. Tereyağında bulunan D vitamini, güçlü kemikler için vücudun kalsiyum emilimini arttırıcı özelliğe sahip. Düzenli tereyağı tüketirseniz, kemiklerinizi güçlendirebilir ve kemik hastalıkları riskinizi azaltabilirsiniz.

Somon ve Ton Balığı

D vitamini bakımından en zengin besinler listemizin üçüncü sırasında, somon ve ton balığı var. En besleyici deniz ürünleri içinde yer alan somon ve ton balığı, oldukça yağlı balıklardır. Lezzetinin yanı sıra birçok hastalığı önleyici etkiye sahip bu balıklar, özellikle kış aylarında vücudun ihtiyaç duyduğu D vitaminini karşılamak için tercih edilebilir. Bununla birlikte, bu besinler vücudun D vitamini ihtiyacını karşılamak için yeterli değildir.

İstiridye ve Uskumru

Listemizin dördüncü sırasında, istiridye ve uskumru var. Yassı solungaçlılar sınıfında yer alan istiridye, ılıman ve sıcak denizlerde yaşar. Güçlü kaslarla birbiri üzerine kapanan iki çeneti olan istiridyenin etinde bol miktarda D vitamini mevcut. Aynı denizlerde yaşayan çizgili bir balık türü olan uskumru da D vitamini bakımından zengindir. İstiridye ve uskumruyu daha çok yaz aylarında tercih edebilirsiniz.

Yumurta Sarısı

D vitamini bakımından en zengin besinler listemizin beşinci sırasında, yumurta sarısı var. Kolay ulaşılabilir ve düşük maliyetli olması, yumurta sarısına talebi arttırıyor. Özellikle çocuk gelişimi açısından çok faydalı olan yumurta sarısı, D vitamininin yanı sıra B kompleks vitaminleri için de iyi bir kaynak. Yumurta sarısını ister pişirerek, isterseniz omlet şeklinde tüketebilirsiniz.

Tahıl Ürünleri

Listemizin altıncı sırasında tahıl ürünleri var. D vitamininin yanı sıra B kompleks vitaminleri, lif, demir, kalsiyum ve fosfor bakımından da zengin besinler olan tahıl ürünleri, işlendiği zaman besin değerini yüzde 40 oranında yitirmekte. Tahıl ürünlerinden D vitamini almak için bu ürünleri salata şeklinde tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Örneğin, en sağlıklı kış salataları içinde yer alan buğday salatasıyla vücudunuzdaki D vitamini düzeyini arttırabilirsiniz.

Maydanoz

D vitamini bakımından en zengin besinler listemizin yedinci sırasında maydanoz var. Hemen tüm yemek ve salatalarda kullanılan maydanoz, bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyon risklerine karşı koruma sağlar. Vücuttan ödemin atılmasına yardımcı olan maydanozu D vitamini bakımından zengin diğer besinlerle birlikte tüketerek D vitamini ihtiyacınızı daha iyi karşılayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

  1. Türkiye’de maalesef d vitamini eksikliği mevcut genel anlamda. Toplumun büyük çoğunluğunda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir