Davlumbaz nasıl temizlenir?

Koronavirüs salgınından sonra temizlik işlerine ilgi arttı. Evlerde ve ofislerde en fazla kullanılan alanların başında mutfak geliyor. Ocağın fazla kullanıldığı, hele bir de kızartma ve benzeri yemeklerin pişirildiği mutfaklarda davlumbaz daha sık kirleniyor. Davlumbaz temizliğinin püf noktalarını bilirsek, hem temizlik işlerimizi daha kısa sürede tamamlar, hem de mutfakta hijyeni daha etkin bir şekilde sağlayabiliriz. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, davlumbaz temizliği hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

Davlumbaz temizliği için gereken malzemeler nelerdir?

Davlumbaz temizliğine başlamadan önce, kullanmanız gereken malzemeleri doğru bir şekilde seçmelisiniz. Davlumbaz türünüze uygun olmayan temizleyiciler kullanırsanız temizlik sırasında yüzeye zarar verebilirsiniz. Davlumbaz temizliği için genellikle bulaşık deterjanı, bulaşık süngeri ve temizlik bezi kullanılır. Bununla birlikte, davlumbazınızı temizlemeden önce kullanım kılavuzundaki temizlik bölümünü okumanızda yarar var. Davlumbaz temizliğinde hangi malzemeleri kullanabileceğinizi bu kısımda bulabilirsiniz.

Eğer inox davlumbaz kullanıyorsanız, temizlik için inox temizleyicilerden başka bir ürün kullanmamalısınız. Ayrıca, inox temizleyicileri yüzeye uyguladıktan sonra mikrofiber temizlik bezlerini tercih etmeli, bulaşık süngerinin sert kısmını kullanmaktan bile kaçınmalısınız. Aksi durumda, davlumbaz yüzeyinde istenmeyen görüntülerin oluşmasına yol açabilirsiniz. Davlumbaz temizliği için kullanacağınız ürünler aşındırıcı olmamalı ve yüzeye zarar vermemeli.

Davlumbaz temizliği nasıl yapılır?

Davlumbaz temizliği için gerekli malzemeleri hazırladıktan sonra, davlumbazınızı temizlemeye filtrelerden başlamalısınız. Davlumbazlarda genellikle metal filtre kullanılır ve bunlar temizlenerek tekrar kullanılabilir. Davlumbazınızda eğer karbon filtre kullanılmışsa, temizlik sırasında bunu yenisiyle değiştirmelisiniz. Metal filtrenin üzerinde yağ birikmişse, yağ çözücü kullanarak etkin bir temizlik sağlayabilirsiniz. Yağ çözücüyü filtrenin üzerine uyguladıktan sonra, temizlik süngerinin sert kısmı veya temizlik fırçasıyla tüm yağ lekelerinin temizlenmesini sağlamalısınız. Kirlerin yumuşaması için dilerseniz, filtrenizi ılık suda bulaşık deterjanının içinde bir süre bekletebilirsiniz. Bu sayede filtreniz daha kolay temizlenecektir.

Davlumbazınızın filtresini temizledikten sonra iç kısmını temizlemelisiniz. Nitekim davlumbazın iç kısmında filtrelere oranla daha zorlu yağ lekeleri birikebilir. Üstelik, bu lekeleri temizlemek de oldukça güç ve tehlikeli olabilir. Tehlikeleri azaltmak için davlumbazınızın fişini çektiğinizden veya elektrik akımını kestiğinizden emin olmalısınız. İç kısımdaki yağ lekelerini temizlemek için yağ çözücü kullanabilirsiniz. Bu kısımda iyi bir temizlik sağlarsanız, cihazınızı daha verimli hale getirebilir ve enerji sarfiyatınızda tasarruf sağlayabilirsiniz. Bu kısmı iyi temizlemezseniz ve yağlar birikirse cihazınızın enerji sarfiyatı artacağı gibi yangına yol açma riski de oluşabilir.

Davlumbazınızın iç kısmını temizledikten sonra dış yüzeyini temizlemelisiniz. Dış yüzey temizliğinde davlumbazınızın türüne uygun bir temizleyici kullanmalısınız. Bulaşık süngeri veya temizlik bezi üzerine uygun tür ve miktarda deterjan uyguladıktan sonra davlumbazın dış yüzeyinde kirlerin üzerinden önce hafifçe geçerek deterjanın yüzeye temas etmesini sağlamalısınız. Birkaç dakika bekledikten sonra yüzeye tekrar deterjanlı bez veya sünger uyguladığınızda dış yüzeydeki kirleri kolayca temizleyebilirsiniz. Yüzeyde temizliği sağladıktan sonra, iyi sıkılmış bir bezle köpüğü almalı ve hiçbir deterjan kalıntısı bırakmamalısınız.

Doğal yöntemlerle davlumbaz filtresi nasıl temizlenir?

Davlumbazınızın filtresini deterjan veya yağ çözücü kullanarak değil de doğal yöntemlerle temizlemek isterseniz sıcak su, beyaz sirke ve karbonat kullanabilirsiniz. Filtrenizi temizleyeceğiniz bulaşık leğenin içine sıcak su, yarım çay bardağı beyaz sirke ve bir tatlı kaşığı karbonat koyabilirsiniz. Fakat karbonatı eklerken dikkatli olmalısınız. Sıcak suya karbonatı birden dökerseniz suda köpürmeler oluşur. Davlumbazınızın filtresini bulaşık leğeninin içinde 10 dakika kadar beklettikten sonra bulaşık süngeri veya fırçasıyla hafifçe ovduğunuzda filtreniz ışıl ışıl parlayacaktır. Ve tabii, filtreyi suya yerleştirirken ve ovarken bulaşık eldiveni kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

Davlumbaz temizliği hangi sıklıkla yapılmalı?

Davlumbazınızı temiz tutmaya özen göstermeli, temizlemek için belli bir sürenin geçmesini beklememelisiniz. Ocağın fazla kullanıldığı, kızartma ve benzeri yemeklerin pişirildiği mutfaklarda davlumbaz daha sık kirlenir. Mutfak temizliği konusunda gösterdiğiniz özeni ocak temizliği ve davlumbaz temizliği için de gösterirseniz, mutfakta hijyen konusunda daha başarılı olabilirsiniz. Davlumbazınızın günlük temizliğini ihmal ediyorsanız, ayda 1 kez temizlemeye dikkat etmeli, filtre ve iç yüzeyinin yanı sıra dış yüzeyinde de yağ lekesi bırakmamalısınız.

Editörün Tavsiyesi: Ceyfix Mikrofiber Temizlik Bezi 40 x 40 cm – Mavi

Davlumbazınızın türü ne olursa olsun, temizlik için mikrofiber bezlerden yararlanabilirsiniz. Online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en fazla sipariş verdiği mikrofiber bezler içinde yer alan Ceyfix mikrofiber temizlik bezi 40 x 40 cm – mavi ürünümüz bu konuda iyi bir seçim olabilir. Bu ürünler ince yapılı olduğu için her türlü tozu ve kiri etkin bir şekilde hapsetmekte. Antibakteriyel özelliğe sahip bu ürünleri sipariş vermek için burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir