Defter alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Ne çok şey yazarız defterlere, öyle değil mi efendim!?… Anılarımızı, günlük notlarımızı, iş planlarımızı ve projelerimizi, toplantı notlarımızı, bazen bir yemek tarifini ya da pratik bir bilgiyi not ettiğimiz defterler başarıya giden yolun planlı olmaktan geçtiğini bilenler için en değerli kırtasiye ürünlerinden biri olsa gerek. Piyasada pek çok tür ve nitelikte defter bulmak mümkün. Peki, defter alırken nelere dikkat etmek gerekir? Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda bu konuyu ele alacağız ve defter alışverişlerinize ışık tutacak faydalı bilgiler paylaşacağız.

Defterler niçin önemlidir?

Yazı araç ve gereçleri arasında defterler çok önemli bir role sahiptir efendim. Yıllar sonra bile saklamış olmaktan keyif alacağımız bilgileri taşıyan defterler hem not alma, hem de taşıma konusunda pratik çözümler sunuyor. Henüz okul öncesi dönemlerimizde kullanmaya başladığımız defterler, ilkokul dönemimizde daha fazla önem kazanıyor. Hemen tüm yazı alışkanlıklarımızı defterlerimiz sayesinde kazanıyoruz. Üstelik, defterlerimizin üzerine kondurulan bir küçük artı işareti ya da bir “aferin” yazısı, sevinçten havalara uçmamız için yeterli oluyordu… 

Okul defterlerimiz, pek çoğumuzun belleğinde önemli izler ve anılar bırakmıştır. Defterlerimizi bazen yer darlığı, bazen de başka gerekçelerle atıversek de çocuklarımıza aldığımız defterler bizi de ilkokul yıllarımıza götürüveriyor. Kendi çocukluk deneyimlerimizle sabit olmak üzere, çocukların kullandıkları defterler tüm eğitim hayatlarını etkileyecek denli önemli. Bu nedenle, okul defterlerinde kullanılan kağıtlar, yazı yazmayı kolaylaştıran kaliteli malzemeden üretilmiş olmalı. Aksi durumda, kolları kolay yorulabilen çocuklar, yazma deneyimlerini yeterince sabırlı olmadıkları için çok çabuk sonlandırabilmekte ve bu da el tembelliğiyle sonuçlanmakta.

Öğrencilik yıllarımızda defterlerle kurduğumuz ilişki olumlu yönde gelişmişse, iş hayatımızda da muhtemelen bu şekilde devam edecektir. Fakat, okul defterleri konusunda seçim yapmada pek zorlanmasak da iş hayatında kullanacağımız defterler söz konusu olduğunda çeşit artıyor ve bunları seçmekte zorlanabiliyoruz. Özellikle de defterlerin sayfalarının ne şekilde açıldığı ve kağıt özellikleri içimize sinmezse, yaptığımız işleri keyifle ve başarıyla sürdürmemiz zorlaşıyor. 

Defter alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Hem eğitim, hem de iş hayatımız boyunca defterler en sık kullandığımız araçların başında geliyor efendim. Defterleri daha çok not almak için kullansak da farklı ihtiyaçlara uygun çözümler sunan pek çok defter çeşidinden bahsetmek mümkün. Söz gelişi adres defterleri, diğer defter türlerine oranla büyük farklılıklar gösteren ürünlerdir. Kullanım amacımıza en uygun defterleri seçersek, bunları kolaylıkla kullanabiliriz. Defterlerimiz ayrıca, kullanışlı ve pratik olmalı ve hayat tarzımızı yansıtmalı. Yazımızın bu kısmında, bu konuları sırasıyla inceleyeceğiz.

Kullanım amacınıza uygun olmalı.

Aldığımız defterlerin kullanım amacımıza uygun olması çok önemli. Defterlerin işlevsel özellikleri kullanım amacımızla örtüşüyorsa doğru bir seçim yapmış oluruz. Defterlerde kağıtların bir araya getirilme şekilleri, sayfaların açılma ve katlama özellikleri ve kullanılan kağıtların nitelikleri birbirinden farklıdır. Nitekim spiralli defterler, lastikli defterler, plastik kapaklı defterler, ciltli defterler, resim defterleri, müzik defterleri, güzel yazı defterleri, kelime defterleri, kasa defterleri, resmi ve ticari defterler, günlükler, eskiz defterleri gibi çok sayıda defter çeşidi piyasada mevcut. Bu nedenle, defter alırken dikkat etmemiz gereken ilk konu kullanım amacımızın ne olduğudur.

Örneğin, hızlı not almak için kullanacağımız defterlerin spiralli ve kareli olması bize zaman kazandırır. Mekan darlığı gibi nedenlerle not almakta zorluk çekiyorsanız, A5 boyutunun üzerine pek çıkmamanızda yarar var. Kurşun kalemler ile yazı ve işaretlemeler yapacaksanız, sayfalarda hem uzun süre kalacak işaretlemeler yapabilmelisiniz, hem de silmek istediğinizde hızlı ve pratik sonuçlar alabilmelisiniz. Aksi durumda, sayfa yüzeylerinde istenmeyen görüntüler oluşabilir.

İhtiyaca göre, defterinizde tarih kısımları ve özel notlar için ayrı bölümlerin olmasını da tercih edebilirsiniz. Sayfa içinde anlatılan konuların kısa ve özet bir biçimde not edilebileceği bu gibi özel bölümler, konuyu tekrar çalışırken size zaman kazandırır. Aynı şekilde, defterlerin üst kısmında anahtar kavramlar için özel birtakım kutucukların olması da hem öğrenme, hem de hatırlama süreçlerinizi kolaylaştırır. 

Kullanışlı ve hafif olmalı.

Defterler yazı, işaretleme ve çizim konusunda kolay ve pratik çözümler sunan taşınabilir araçlardır. Almak istediğiniz defterler kullanım amacınıza uygun olmanın yanı sıra, kullanışlı ve hafif olmalı. Böylelikle, gereksiz emek ve zaman kaybına yol açmaz, size hız ve enerji kazandırır. Spiralli defterler, diğerlerine oranla daha kullanışlıdır; sayfa önü ve arkasını kullanmayı kolaylaştırır. Fakat, okul defteri için tercih edilecekse, tüm dersler için kalın tek bir spiralli defter kullanmaktan kaçınmak gerekir. Ağır defterler, parmak kaslarında gereksiz bir zorlama yaratır ve bu da yazma becerisini olumsuz etkiler. Eğer ağır defterler kullanmanız gerekiyorsa bunların ciltli olmasını tercih edebilirsiniz. 

Bununla birlikte, defterinizin hafif olmasını sağlamak adına, kalitesiz kağıtlardan üretilen modelleri kullanmaktan kaçınmalısınız. Nitekim, konu başlıklarını ve önemli kısımları vurgulamayı sağlayan renkli kalemlerin sayfa yüzeyinde yayılma yapmaması ve arka yüzeye geçmemesi gerekir. Renkli kalemler kullanmak şeklinde bir alışkanlığınız varsa, ince gramajlı ve kalitesiz defterlerden kaçınmalısınız. 

Hayat tarzınızı yansıtmalı.

Almak istediğiniz defterin bir diğer özelliği de hayat tarzınızı yansıtmasıdır. Kapak tasarımından sırt şekline, sayfa düzeninden kenar boşluklarına kadar tüm detaylar hayat tarzınıza uygun olursa, bu ürünleri keyifle kullanabilirsiniz. Başka deyişle, defter seçiminizde bir ya da birkaç detayın hoşunuza gitmesinden ziyade, defterinizin tüm özelliklerinin kullanım amacınıza ve hayat tarzınıza uygun olmasına dikkat etmelisiniz.

Diğer taraftan, çocuklarınız için okul defteri alacaksanız, bu alışverişi mutlaka onlarla birlikte yapmalı ve onların sevecekleri tasarımlara yönelmelisiniz. Çocuklar daha çok, beğendikleri çizgi film ya da çizgi roman karakterlerinin görsellerini barındıran ürünlere yönelmekte. İstedikleri ürünleri seçerseniz, yazı deneyimlerini daha keyifli hale getirebilir ve öğrenme süreçlerine olumlu bir katkı yapabilirsiniz. 

Çocuklar için ayrıca, kokulu defterler de yine tercihleriniz arasında yer alabilir. Birbirinden güzel kokulara sahip bu ürünler, özellikle de yazma becerisini yeni kazanan çocuklar üzerinde güçlü etkilere sahip. Yazma deneyimlerini daha ferah bir ortamda ve uyarılmış bir şekilde gerçekleştirmelerini sağlayan bu ürünleri minikler çok beğeniyor.

Ofis dostu defterler Ofix.com’da!

Online ofis marketiniz Ofix.com sitesinin verilerine göre defterler, ofislerin en sık sipariş verdiği ürünler arasında. Peki ofisler, en çok hangi defterleri sipariş veriyor? Yazımızın bu kısmında, ilk üçte yer alan defterleri kısaca tanıtacağız. 

Notte A5 Trend Defterler

Listemizin ilk sırasında, Notte A5 Trend defterler var. Defter sektöründe 60 yıldan uzun bir süredir faaliyet göstermekte olan Notte markasının A5 boyutunda ve plastik kapaklı bu ürünleri, kolay kullanım ve uygun fiyat avantajına sahip. Kareli 40 yapraktan oluşan bu ürünlerin sayfa kenarları dikişli. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Notte A5 Okul Defterleri

Listemizin ikinci sırasında, Notte A5 okul defterleri var. Dikişli ve çizgili bu defterler 60 yapraklı ve karton kapaklı. Okul defteri olarak tasarlanan bu ürünler, ofislerde de rahatlıkla kullanılabiliyor, ofis masa ve çekmecelerine renk ve düzen katıyor. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Notte A4 Okul Defterleri

Listemizin üçüncü sırasında ise Notte A4 okul defterleri var. Dikişli ve kareli bu defterler de 60 yapraklı ve karton kapaklı. A4 boyutunda olan bu defterleri toplantı notlarınız için rahatlıkla kullanabilir, işiniz bittiği zaman çekmece veya dolaplarınıza kaldırabilirsiniz. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışını yaptığımız diğer defterleri buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

  1. Bir defter alırken en önemli husus boyutu. Her yere sığmalı ve kolayca taşınmalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir