Dion Weisler, HP’yi nasıl yönetti?

Bilişim alanında 30 yıldan uzun bir deneyime sahip olan Dion Weisler, dünyanın farklı coğrafyalarında uzun süre yönetici konumunda görev yaptıktan sonra 2012-2019 yılları arasında HP‘nin CEO’luğunu üstlendi. Daha önce Telstra, Lenovo ve Acer gibi teknoloji devlerinin genel müdürlüğünü başarıyla sürdüren Dion Weisler yönetiminde HP, uluslararasılaşmadan kaynaklanan yönetilememe sorunu nedeniyle aldığı bölünme kararını başarılı bir şekilde hayata geçirdi. 2015 yılında HP‘nin HP Inc. ve Hewlett Packard Enterprise şeklinde ikiye bölünmesinden sonra HP Inc.‘in CEO’luğunu sürdüren Dion Weisler, 2019 yılında sağlık sorunları gerekçesiyle görevini Enrique Lores‘e bırakırken HP‘nin kontrollü bir şekilde ve emin adımlarla büyümesinin olanaklı koşullarını yaratmıştı. Bir Ofix Blog klasiği olan başarı hikayeleri köşemizde bu hafta, Dion Weisler‘ın başarı hikayesini okurlarımızla paylaşacağız. 

Kısaca Dion Weisler

Dion Weisler, 20 Ağustos 1967 tarihinde Avustralya’da dünyaya geldi. Monash Üniversitesi‘nde bilgisayar bilimi alanında lisans eğitimini tamamladı. Çocukluğundan beri bilgisayarlara ilgi duyan Weisler, bu alanda kendisini geliştirmeye büyük önem veriyordu. Geleceği şekillendirmede bilgisayar teknolojilerinin yanı sıra bilişim teknolojilerinin de önemli bir payı olacağını görüyordu. Mezuniyetinin hemen ardından, Avustralya merkezli telekomünikasyon şirketi Telstra‘da çalışmaya başladı. İşine gösterdiği titizlik, insan ilişkilerindeki başarılı performansı sayesinde Telstra‘nın genel müdürlüğüne yükseldi.

1980’li yıllardan itibaren bilgisayar teknolojileri ve bilişim alanında yaşanan gelişmelerde ABD’nin öncü konumu giderek yükseliyordu. Üstelik pazar hızlı bir büyüme ivmesi yakalıyor, özellikle Asya ve Asya Pasifik bölgesi ABD ile Avrupa merkezli teknoloji şirketlerinin kıran kırana rekabetine sahne oluyordu. Asya Pasifik ülkelerinden biri olan Avustralya’da bu rekabeti yakından takip eden Dion Weisler, ABD merkezli teknoloji firmalarının bu rekabette daha başarılı olacağını düşünüyordu. Asya pazarında ise Güney Kore, bilişim alanında yeni bir cazibe merkezi olmaya başlamıştı. Bu dönemde Dion Weisler, Güney Kore’de günlük olarak yayınlanan Korea Times‘ın genel müdürlüğünü üstlendi. Weisler‘ın yönetiminde Korea Times, Asya ve Asya Pasifik bölgesinde teknoloji alanında yaşanmakta olan rekabetin nabzını tuttu.

Dion Weisler‘ın kariyer serüveni, Telstra ve Korea Times‘ın ardından Acer‘da genel müdürlük göreviyle devam etti. Tayvan merkezli bilgisayar ve donanım üreticisi Acer, Asya ve Asya Pasifik bölgesinde teknoloji alanında 1980’lerin ikinci yarısında kızışan rekabet ortamında geniş ürün yelpazesiyle öne çıkmayı başaran markalardan biriydi. HP ve Dell gibi ABD merkezli firmalarla rekabetinde Acer, üretim maliyeti avantajını kullanarak pazar gücünü arttırmaktaydı. Bu dönemde Acer‘ın genel müdürlüğünü üstlenen Dion Weisler, şirketin Asya ve Asya Pasifik bölgesinin yanı sıra İngiltere ve Doğu Avrupa’da da büyümesini sağladı. Acer‘ın Doğu Avrupa’daki üretim ve satış faaliyetlerinin sorumluluğu bizzat Weisler‘a aitti. 1990 yılına kadar Weisler, aynı zamanda da Avustralya ve Yeni Zelanda Bankacılık Grubu‘nda genel müdür olarak görev yaptı.

Dion Weisler’ın Amerika Serüveni

1990 yılında Dion Weisler, üniversiteden beri hayalini kurduğu Amerika’ya yerleşme kararı aldı ve California’ya taşındı. San Francisco merkezli bir ulaşım şirketi olan AC Transit‘te mühendis olarak çalışmaya başladı. AC Transit‘in bilişim altyapısını güçlendirmek üzere sürdürdüğü çalışmalar, kişisel bilgisayarlar ve mobil cihazlarla ilgili son gelişmeleri yakından takip etmesini sağladı. 2008 yılında Lenovo‘da ürün ve mobil internet dijital ev grupları başkan yardımcılığı ve operasyon direktörlüğü görevine atanması Dion Weisler‘ın kariyer yolculuğunda bir başka dönüm noktası oldu. 2011 yılına kadar sürdürdüğü bu görevi sırasında, Lenovo‘nun küresel işlem modelinin geliştirilmesinde önemli katkıları oldu.

2005 yılında Lenovo, dünyaca ünlü teknoloji şirketi IBM‘in bilgisayar bölümünü satın alarak Çin’de pazar lideri haline gelmişti. Fakat Çin ve Asya pazarında devam eden rekabette Lenovo‘nun kalıcı bir başarı elde edebilmesi için yalnızca fiyat avantajı yeterli değildi. Göreve başladığı 2008 yılında Lenovo‘nun Asya pazarı için orta segment bilgisayar üretimi kararının alınması sağlayan Dion Weisler, şirketin bundan sonraki büyümesinin de temellerini atmış oldu. Orta segment bilgisayarların ardından orta üst ve üst segment bilgisayarlar ile dijital ürünlerle ürün gamını genişleten Lenovo, 2009 yılında HP, Dell ve Acer‘ın ardından yüzde 28.6’lık pazar payıyla dünyanın en büyük dördüncü bilgisayar üreticisi konumuna yükseldi. Şirketin cirosu, 2010 yılında 17 milyar dolara yükseldi.

Dion Weisler ve HP

Dion Weisler‘ın HP‘deki kariyeri, 2012 yılında kıdemli başkan yardımcılığı ve CEO’lukla başladı. Japonya ve Asya Pasifik bölgesinde yazıcılar ve baskı çözümlerinden sorumlu olan Weisler, HP‘nin 2015 yılında Hewlett Packard Enterprise ve HP Inc. olarak ikiye bölünmesinde etkin rol üstlenen isimlerden biri oldu. Dion Weisler‘dan önce HP, kısa aralıklarla görev yapan birçok CEO tarafından yönetilmekte ve göreli olarak istikrarsız bir görünüm vermekteydi. Şirketin büyüme stratejisi farklı ekipler tarafından hazırlandığı için ve yönetimlerin sürekli değişmesinden dolayı HP‘nin yönetilmesi giderek güçleşiyordu. Örneğin, püskürtmeli yazıcılar grubunda geliştirilen bir çalışma modeli henüz sonuç vermeden iptal ediliyor, bunun yerine lazer yazıcılar için yeni bir model geliştiriliyordu.

HP‘de göreve başladığı sırada Dion Weisler, bu sürecin bu şekilde devam edemeyeceğini görmüştü. Acer ve Lenovo‘da sürdürdüğü genel müdürlük görevi sırasında edindiği deneyimler, teknoloji şirketlerinin büyümesinde en önemli konunun planlama olduğunu göstermişti. HP‘nin dünyanın farklı coğrafyalarında devam eden üretim, Ar-Ge ve satış faaliyetlerini artık tek bir merkezden yönetmek imkansızdı. Kendisinden sonra HP‘nin CEO’luğunu üstlenecek olan Enrique Lores‘in başkanlığında kurulan Ayırma Yönetim Ofisi‘nin çalışmalarını yakından takip etti ve destekledi. 2015 yılında HP‘nin İT yatırımları, donanım ve bilişim alanlarındaki Ar-Ge süreçlerinin Hewlett Packard Enterprise; üretim ve satış faaliyetlerinin ise HP Inc. tarafından üstlenilmesiyle sonuçlanan bölünme süreci, Dion Weisler ile Enrique Lores‘in başarılı çalışmaları sayesinde sorunsuz şekilde gerçekleşti. HP Inc.‘in CEO’luğunu yine Dion Weisler üstlenirken, Hewlett Packard Enterprise‘ın CEO’luğunu Meg Whitman üstlendi.

HP’de Dion Weisler Dönemi

HP‘de görev yaptığı dönem boyunca Dion Weisler, şirketin çalışma modelleri arasındaki karmaşıklığı gidermeye öncelik verdi ve yönetim mekanizmalarını revize etti. 2000’li yıllarda HP‘nin yazıcı ve baskı çözümleri alanında büyümesi için dijital ürünlere odaklanılması gerekiyordu. Bu odaklanma başarılı bir şekilde gerçekleşirse, şirketin büyümek için gerekli kaynağı bulma sorunu büyük ölçüde aşılabilirdi. Başarılı bir yönetim stratejisi, aynı zamanda yönetim sorunlarını çözüm amaçlı oluşturulan ara birimlerin ortadan kaldırılmasını sağlayabilirdi. Ki bu sayede, şirketin mali yapısı daha da iyileştirilebilirdi. HP‘nin Ar-Ge ve inovasyon birimleri ile satış ve pazarlama birimlerinin ayrıştırılması, ileride pazar gücünü arttırmasını sağlayacak en önemli aşamalardan biri olacaktı.

Dion Weisler döneminde HP‘nin yıllık cirosu 20 milyar doları aştı. Geliştirilen kontrollü büyüme stratejisi çerçevesinde HP, kendi ekosistemini yaratma konusunda çok önemli çalışmaları başarılı bir şekilde hayata geçirdi. Dünyaca ünlü teknoloji şirketi Samsung‘un yazıcı biriminin satın alınması, HP‘nin yazıcı ve baskı çözümleri alanında elini güçlendirdi. HP ekosisteminin yazıcılardan sonra bilişim altyapısı da Dion Weisler döneminde güçlendirildi. 2019 yılının Kasım ayında Dion Weisler, sağlık sorunları nedeniyle görevinden ayrıldı. Yerine atanan Enrique Lores, Dion Weisler döneminde temelleri atılan büyüme stratejisini günümüzde başarıyla uygulamaya devam ediyor.

Ofis dostu HP ürünleri Ofix.com’da!

Dion Weisler‘ın başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en sık sipariş verdiği HP ürünleri içinde ilk üçte yer alan ürünleri kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

HP 650 CZ101AE Siyah Kartuş

Listemizin ilk sırasında, HP 650 CZ101AE siyah kartuş var. Mürekkep kapasitesi 13 ml olan bu ürünlerle yaklaşık 360 sayfa çıktı alabilirsiniz. 113 x 37 x 115 mm ölçüsündeki bu ürünleri sipariş vermek için burayı tıklayabilirsiniz.

HP 652 F6V25AE Siyah Mürekkep Kartuş

Listemizin ikinci sırasında, HP 652 F6V25AE siyah mürekkep kartuş var. Bir diğer ofis dostu kartuş olan bu ürünlerin de baskı kapasitesi yaklaşık 360 sayfa. Aynı boyuttaki bu ürünleri sipariş vermek için burayı tıklayabilirsiniz.

HP 951XL CN047AE Kırmızı Mürekkep Kartuş

Listemizin üçüncü sırasında, HP 951XL CN047AE kırmızı mürekkep kartuş var. Mürekkep kapasitesi 17 ml olan bu ürünlerle yaklaşık 1500 sayfa çıktı alabilirsiniz. 114 x 126 x 25 mm ölçüsündeki bu ürünleri sipariş vermek için burayı tıklayabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer HP ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

İlgili yazılar

  1. Teknik Ürünler

    HP’ye bu açıdan bakacağım hiç aklıma gelmezdi, klasik Ofix başarı hikayeleri yazısı yine oldukça başarılı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir