Diplomat zarf nedir ve nerelerde kullanılır?

Ofislerin en önemli kağıt sarf malzemesi ihtiyaçlarından biri diplomat zarflardır. Kurumsal şirketlerin hemen hepsi, şirket içi ve şirket dışı yazışmalarda diplomat zarf kullanmayı tercih eder. Diğer zarflara oranla diplomat zarflar iletilen belgelere ve yapılan yazışmalara farklı bir nitelik kazandırır ve şirketin kurumsal niteliğinin altını çizer. Müşterilere gönderilen faturalar ve kredi kartı ekstreleri başta olmak üzere pek çok belge ve evrakın gönderiminde kullanılan diplomat zarf çeşitleri, sahip oldukları fiziksel özellikler sayesinde gönderim sırasında bazı kolaylıklar sağlar. Örneğin, pencereli diplomat zarf çeşitlerinde gönderi adresini zarfın üzerine ayrıca yazmaya gerek yoktur. Silikonlu diplomat zarf çeşitleri ise zarfın ağzını kapatmada pratik çözümler sağlar. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, diplomat zarflar hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Diplomat zarflarla ilgili merak ettiğiniz soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz. 

Diplomat zarf nedir?

Diplomat zarf kısaca, şirketlerin hemen her alanda kullanabildikleri standart bir zarf türüdür. Bu zarflar şirketlerin gerek iç, gerekse dış yazışmalarında iletişime farklı bir boyut kazandırır. Diğer zarf türlerine oranla diplomat zarflar, karşı tarafa güven telkin eder. Şirketlerin yazışmalara resmiyet ve kurumsallık özelliği kazandırmak için tercih ettikleri zarf türü diplomat zarftır. Bu zarflarla sağlanan iletişim, karşı taraf üzerinde daha olumlu bir imaj yaratır. Günümüzde şirketlerin en önem verdiği konuların başında gelen kurumsallık özelliği, diplomat zarf kullanımıyla güçlü şekilde vurgulanır. Özellikle müşterilerle yapılan yazılı iletişimde diplomat zarf kullanımı, şirketlerin kurumsallık yarışında bir adım öne geçmesini sağlar. Diplomat zarfların yarattığı güven duygusunu diğer zarf çeşitleriyle sağlamak oldukça güçtür. 

Günümüzde büyük şirketlerin hemen hepsi, resmi ve kurumsal yazışmalarını üzerinde kendi logosu, sloganı, adresi vb. bulunan diplomat zarflar ile gerçekleştirmekte. Bu yönüyle diplomat zarflar, şirketlerin kendi isimlerini duyurmak ve kurumsal varlıklarını hatırlatmak konusunda en önemli yardımcı araçlardan biridir. Üzerinde kendi logosu bulunan diplomat zarf çeşitleri ile kurumsal firmalar, kendi sektörlerinde sahip oldukları prestijin altını çizme fırsatı yakalar. Bu yönüyle diplomat zarf çeşitleri bir bakıma, şirketlerin antetli kağıdı gibidir. Tıpkı antetli kağıt çeşitleri gibi diplomat zarflar da şirketlerin yaptıkları yazışmalarda kurumsal nitelikleri hakkında güçlü bir imaj yaratır. Logolu diplomat zarflar, aynı zamanda antetli zarf olarak da bilinir. Büyük şirketlerin hemen hepsinde antetli kağıt kullanımının yanı sıra, logolu diplomat zarfların da kullanıldığı görülmektedir. Logolu diplomat zarf bastırmayı tercih etmeyen küçük ve orta boy işletmeler ise resmi ve kurumsal yazışmalarında logosuz diplomat zarf çeşitlerini tercih eder.

Diplomat zarf çeşitleri nelerdir?

Diplomat zarf çeşitlerini farklı özelliklere göre farklı şekilde sınıflandırmak mümkün. Piyasada en fazla tercih edilen diplomat zarf çeşitlerinin logolu, logosuz, pencereli, penceresiz, silikonlu, silikonsuz, kraft ve beyaz diplomat zarf çeşitleri olduğunu söyleyebiliriz. Üzerinde logo bulunan diplomat zarflar, logolu diplomat zarf çeşidini oluşturur. Baskılı diplomat zarf olarak da bilinen bu ürünler, zarf baskı işleri yapan firmalar tarafından hazırlanır. Logo bulundurmayan diplomat zarflar ise logosuz diplomat zarf olarak anılır. Zarfın içeriğini gösteren diplomat zarf çeşitlerine pencereli diplomat zarf denir. Penceresi bulunmayan ürünler ise penceresiz diplomat zarf çeşidini oluşturur. Diplomat zarfın üzerinde silikon yapıştırıcı varsa, bu ürünlere silikonlu diplomat zarf denir. Silikon bulundurmayan ürünler ise silikonsuz diplomat zarf çeşidini oluşturur. Ürünlerde kraft materyal kullanılmışsa, bu ürünlere kraft diplomat zarf denir. Beyaz diplomat zarflarda ise farklı gramajlarda beyaz kağıt kullanılır. 

Diplomat zarflarla ilgili bu sınıflandırma içinde bazı özellikler bir arada bulunabilir. Örneğin logosuz, pencereli ve silikonlu diplomat zarflar olabileceği gibi, logolu, penceresiz ve silikonsuz diplomat zarflar da olabilir. Farklı özelliklerin bir arada ifade edilmesini kolaylaştırmak için piyasada kimi zaman klasik diplomat zarf ifadesinin kullanıldığını söyleyebiliriz. Klasik diplomat zarf denildiğinde genellikle 1. hamurdan elde edilen, silikonlu ve penceresiz ürünler kast edilir. Bu bakımdan beyaz, silikonlu ve penceresiz diplomat zarfların piyasada daha fazla ilgi gördüğünü söyleyebiliriz. Bu özellikler içinde özellikle silikon yapıştırıcı büyük bir kolaylık sağlamakta. Bu ürünlerde zarfa belgenin yerleştirilmesinin ardından silikon yapıştırıcının üzerindeki şerit kaldırılır ve zarfın ağzı kolayca kapatılır. Yüksek bir yapıştırıcılık özelliğine sahip bu ürünler, içindeki belgelerin gönderim sırasında güvenli şekilde taşınmasını sağlar. Silikonsuz ürünlerde ise zarfın ağzını kapatmak zor olduğu gibi, gönderim sırasında güvenliğini sağlamak da zor olabilir.

Diplomat zarf ölçüleri nelerdir?

Piyasada farklı ölçülerde diplomat zarf bulmak mümkün. Bunlar içinde en fazla tercih edilen ebadın 10.5 x 24 cm olduğunu söyleyebiliriz. Bu ebat, piyasada standart diplomat zarf ebadı olarak bilinir. Bu ebadın yanı sıra 11.3 x 23.5 cm ve 11 x 23 cm ebatları da diplomat zarflarda tercih edilebilmekte. Bu ölçüler içinde uzun kenar genişliği, kısa kenar yüksekliği ifade eder. Diplomat zarflarda genellikle uzun kenar, yatay konumda genişlik olarak kullanılır. Bununla birlikte, bazı diplomat zarfların tasarımlarında dikey tasarımın tercih edildiğini de görmekteyiz. Özel tasarım diplomat zarflarda bazen uzun kenar yükseklik olarak kullanılabilmekte. Bu gibi tasarımlarda firmalar, kurumsal kimliklerini vurgularken aynı zamanda yaratıcılık özelliklerini de sergiler. Diğer taraftan, pencereli zarf çeşitlerinde pencere ebadında daha çok 40 x 90 mm ebadının tercih edildiğini söyleyebiliriz. 

Diplomat zarf nerelerde kullanılır?

İletişim teknolojilerindeki gelişim sayesinde günümüzde birçok yazışma elektronik ortamda yapılsa da zaman zaman postayla iletişim kurmak gerekebilir. Bu iletişimde diplomat zarflar en çok fatura ve kredi kartı ekstresi gönderiminde kullanılır. Müşterilerin yaptıkları harcamaların dökümünü sunan fatura ve ekstrelerin diplomat zarflarla gönderilmesi günümüzde oldukça yaygın bir uygulamadır. Bunun yanı sıra, kurumsal şirketlerin her türlü iç ve dış yazışmasında diplomat zarflar tercih edilir. Bu nedenle, evrak trafiği yüksek olan şirketlerde en önemli kağıt sarf malzemesi ihtiyaçlarının başında diplomat zarflar gelir. Postaya verilecek her türlü yazışmada kullanılabilen bu ürünler içinde özellikle pencereli diplomat zarf çeşitleri, alıcının adresinin görülmesini sağladığı için gönderim sırasında iş yükünü azaltır. Gönderinin ulaştırılacağı adresin belge üzerine yazılması ve bu kısmın pencere bölümüne denk getirilmesi, zarfın üzerine ayrıca adres yazma gereğini ortadan kaldırır.

Diplomat zarf fiyatları ne kadardır?

Diplomat zarf fiyatları, ürünlerde kullanılan materyallerin niteliği ve piyasa şartlarına göre değişebilmekte. Ürünlerde kullanılan kağıdın cinsi, ürünlerde silikon veya pencere olup olmadığı, ürünlerin ebadı gibi farklı değişkenlere göre diplomat zarf fiyatlarında farklılık oluşabilmekte. Ayrıca satıcı tarafından ürünlere uygulanan kampanyalı fiyatlar nedeniyle de diplomat zarflarda fiyat hareketleri görülebilmekte. Ofislerin en önemli kağıt sarf malzemesi ihtiyaçlarından biri olan diplomat zarfların fiyatları, toplu alımlarda çok daha ekonomik hale gelebilir. Üstelik kampanyalı fiyattan alım gerçekleşmişse, birim maliyeti yarı yarıya düşürmek bile mümkün olabilir. Dolayısıyla, diplomat zarflar için alışveriş yapmadan önce müşterilerin fiyat araştırması yapması ve piyasa ortalamasını dikkate alması gerekir. Bu gibi durumlarda internetten alışveriş siteleri büyük kolaylık sağlar. Çünkü bu siteler, fiyat kontrolü ile uygun fiyat avantajı bağlamında perakende satışa oranla daha avantajlı bir konumdadır. 

Ofis dostu diplomat zarflar Ofix.com’da!

Diplomat zarflar hakkında faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en çok sipariş verdiği diplomat zarflardan ilk üçte yer alan ürünleri kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Ofix Diplomat Zarf Penceresiz 105 x 240 mm 50 Adet – Beyaz

Listemizin ilk sırasında, Ofix diplomat zarf penceresiz 105 x 240 mm 50 adet – beyaz var. İlk olarak Mayıs 2019’da kendi markamızla satışa sunduğumuz bu ürünler, aradan geçen 2 yıllık sürede ofislerin en çok sipariş verdiği diplomat zarf çeşidi haline geldi. Standart diplomat zarf ölçülerine sahip bu ürünlerde 90 g/m² gramajında 1. hamut kağıt kullandık. Paket içi miktarı 50 adet olan bu ürünler beyaz renkli olup pencere barındırmamakta. Eğer kurumsal zarf olarak kullanmak için iyi bir penceresiz zarf arıyorsanız bu ürünleri değerlendirebilirsiniz. Ofix diplomat zarf penceresiz 105 x 240 mm 50 adet – beyaz ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz. 

Ofix Diplomat Zarf Penceresiz 105 x 240 mm 50 Adet – Kraft

Listemizin ikinci sırasında, Ofix diplomat zarf penceresiz 105 x 240 mm 50 adet – kraft var. Bu ürünler de yukarıdaki ürünlerle aynı ölçüde ve penceresiz. Ancak bu ürünlerde kraft kağıt kullandık. Kraft kağıtların en önemli özelliği, hamur kağıtlara oranla fiyat avantajı sağlamasıdır. Bu kağıtlar aynı zamanda da emiş gücü yüksek kağıtlardır. Bu nedenle ambalaj alanında sıkça kullanılır. Eğer uygun fiyatlı diplomat zarf çeşitlerini kullanmak istiyorsanız, bu ürünler iyi bir seçim olabilir. Ofix diplomat zarf penceresiz 105 x 240 mm 50 adet – kraft ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz. 

Asil AS-1000 Diplomat Zarf Penceresiz 105 x 240 mm 500 Adet – Beyaz

Listemizin üçüncü sırasında, Asil AS-1000 diplomat zarf penceresiz 105 x 240 mm 500 adet – beyaz var. 90 g/m² beyaz kağıttan üretilen bu ürünlerin paket içi miktarı 500 adet. Eğer yüksek miktarda diplomat zarfa ihtiyaç duyuyorsanız bu ürünler iyi bir seçim olabilir. Asil diplomat zarf çeşitleri de yine, ofislerde resmi ve kurumsal yazışmalar için ideal çözümler sunuyor. Asil AS-1000 diplomat zarf penceresiz 105 x 240 mm 500 adet – beyaz ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz. 

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer diplomat zarfları buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir