Diz sağlığımızı korumak için neler yapmak gerekir?

Diz sağlığı konusunda ortaya çıkan sorunlar hastanın yaşam kalitesini ve iş performansını ciddi ölçüde düşürmekte. Gün içinde yeterince hareket etmeme, fazla kilolar, yanlış egzersizler ve benzeri nedenlerden dolayı diz kasları ve eklemlerde oluşan hasar ve zedelenmeler nedeniyle diz ağrıları oluşabiliyor ve hastalar günlük aktivitelerini bile yerine getirmekte zorluk çekebiliyor. Günün büyük bir bölümünü masa başı işlerde ve yeterince hareket etmeden geçiren beyaz yakalılar, özellikle diz önü ağrıları konusunda temel risk grupları içinde yer almakta. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, diz sağlığı konusunu ele alacağız ve diz sağlığımızı korumak için neler yapmak gerektiği hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Diz sağlığı niçin önemlidir?

Vücudumuzda en fazla yük taşıyan eklemlerimizden biri dizlerimizdir. Vücudumuzun hareket eden bölgelerinde kemikler arasında bulunan eklemler, çeşitli bağ dokuları ve sıvılar sayesinde vücudumuzun hareketini mümkün kılmakta. Kemikler ile kıkırdak arasında bulunan eklemler, kemiklerin birbirine sürtünmesini engelliyor. Ne var ki, gün içinde yeterince hareket etmeme, fazla kilolar, yanlış egzersizler, postür bozukluğu ve yanlış oturma şekilleri, sağlıksız beslenme, menüsküs zedelenmesi, bağ yırtıkları, kireçlenme gibi nedenlerden dolayı diz kasları ve eklemlerde oluşan hasar ve zedelenmeler diz sağlığı açısından pek çok olumsuz sonucu beraberinde getiriyor.

Diz sağlığı konusunda yaşanan sorunlar, kendisini diz ağrılarıyla belli etmekte. Diz ağrılarının önemli bir kısmı, diz kapağı kemiğinde oluşan sorunlardan kaynaklanıyor. Diz kaslarında oluşan dengesizlik, diz kapağı kemiği ve diz eklemindeki diğer kemikler arasında uyumsuzluk yaratabiliyor. Zaman içinde bu durum kıkırdaklarda ödem veya zedelenme oluşturabiliyor. Diz ağrıları en çok yokuş ve merdiven çıkarken kendisini gösteriyor ve zamanla normal yürüyüşlerde de hissedilebiliyor. Diz ağrıları nedeniyle hastanın yaşam kalitesi ve iş performansı ciddi ölçüde düşebiliyor.

Ağrılar aslında, vücudumuzun güvenlik ve savunma sistemidir. Vücudunuzda herhangi bir ağrı hissettiğinizde, vücudunuz aslında kötü giden bir şeyler hakkında uyarıda bulunur. Ağrıların bir kısmı, anlık fiziksel değişimlere bağlı olarak oluşur ve 24 saat içinde kendiliğinden geçer. Fakat 2 günden uzun süren ağrılar, vücudunuzda bir şeylerin kötü gittiğinin işaretidir. Dolayısıyla, dizlerinizde 2 günden uzun süren ağrılar varsa ve hatta bu ağrılar kronik hale gelmişse, mutlaka hekiminize başvurmalı ve muayene olmalısınız.

Diz sağlığımızı korumak için neler yapmak gerekir?

Diz sağlığı konusunu kısaca bu şekilde ele aldıktan sonra yazımızın bu kısmında, diz sağlığımızı korumak için neler yapmak gerektiği hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Fakat şu noktayı özellikle belirtmek istiyoruz. Burada paylaşacağımız bilgiler yalnızca genel sağlık bilgileri olup herhangi bir hastalığın tedavisine yönelik değildir. Diz sağlığı konusunda herhangi bir şikayetiniz varsa, vakit geçirmeden hekiminize başvurmalısınız. Nitekim, hastaya kesin tanının konulabilmesi için MR çekilmesi gerekmekte. Çekilecek MR sonucunda hekiminiz diz içi yapıları inceleyerek diz ağrınızın kesin nedenini tespit edip tedavi sürecini başlatacaktır. 

Egzersiz yapmalı, fazla kilolardan kurtulmalısınız. 

Diz sağlığımıza zarar veren konuların başında hareketsizlik ve fazla kilolar geliyor. Diz sağlığınızı korumak için, gün içinde uzun süre hareketsiz kalmamalı, fırsat bulduğunuz zaman dilimlerinde diz kaslarınızı güçlendiren egzersizler yapmalı ve fazla kilolarınızdan kurtulmalısınız. Fazla kilolar hakkında durum oldukça kritik. Öyle ki, fazladan sahip olduğunuz her kilo, dizlerinize yürürken 4, koşarken 10 kilo fazla yük binmesine yol açar.

Diz sağlığınızı güçlendirmek için yapacağınız egzersizler, kas sağlığınızı güçlendirmek için uygun nitelikte olmalı ve eklemlerinizin esnekliğini arttırmalı. Özellikle de yüzme, yoga ve plates, spor sırasında dizlerde oluşan baskıyı azalttığı için diz sağlığı açısından daha faydalı sporlardır. Ayrıca karın ve sırt kaslarınızı güçlendirecek egzersizler de eklemleriniz üzerindeki baskıyı azaltarak günlük hareketleriniz sırasında denge kurmanıza yardımcı olabilir. Bununla birlikte, diz ağrısı şikayetiniz varsa dizlerinizde ağrıya yol açabilecek spor ve egzersizlerden kaçınmalı, hafif egzersizlerle yetinmelisiniz. Egzersiz yapmak için, dizlerinizin ağrımadığı zaman dilimlerini tercih etmelisiniz.

Spor yaparken dirsek ve diz bantları kullanmalısınız.

Spor yaralanmaları içinde en sık karşılaşılan diz yaralanmaları, burkulmalar, kaval kemiği kırıkları, rotador manşet yaralanmaları ve şişen kaslar, eklem sağlığı konusunda ciddi sorunları beraberinde getiriyor. Paten, kaykay, ip atlama gibi sporlara ilgi duyuyorsanız, bunları yaparken mutlaka dirsek ve diz bantları kullanmalısınız. Eklem ağrılarınız nedeniyle tenis veya golf oynamakta zorluk çekiyorsanız, askı takmayı da ihmal etmemelisiniz.

Yokuş veya merdiven çıkarken acele etmemelisiniz.

Kilonuz yerinde olsun ya da olmasın, yokuş veya merdivenden çıkarken diz kasları daha fazla zorlanır ve diz ağrıları oluşabilir. Yokuş veya merdiven çıkarken diziniz ile ayaklarınız ve kalçanızın aynı dilimde olmasına dikkat etmeli, dizinizi 90 dereceden fazla bükmemelisiniz. Bunu sağlamak için acele etmemelisiniz. Hatta dilerseniz, korkuluklardan destek alabilirsiniz.

Kireçlenme şikayetiniz varsa yürürken destek almalısınız.

Diz sağlığı konusunda en önemli sorunlardan biri olan kireçlenme, yürüyüş sırasında diz ağrılarına yol açmakta. Diz kireçlenmesi şikayetiniz varsa, diz sağlığı konusunda daha olumlu sonuçlar almak için yürürken baston veya benzeri nesnelerden destek alabilirsiniz. Bu sayede diziniz üzerinde oluşan baskıyı azaltabilirsiniz.

C ve D vitaminlerinden yararlanmalısınız.

C vitamini, eklemlerde kıkırdak dokusunu güçlendiriyor ve incelme ya da aşınmalara iyi geliyor. Özellikle de sabah saatlerinde diz, kalça, el bileği ve omurganızda çeşitli eklem ağrıları yaşamak istemiyorsanız, C vitamini yönünden zengin sebze ve meyveleri beslenme programınızdan eksik etmemelisiniz. D vitamini de yine eklem sağlığı için çok önemli. Kemik erimesi, kemiklerde çatlama ve kırılma, kireçlenme gibi şikayetleriniz varsa D vitamininden etkin bir şekilde yararlanmalısınız.

Ayakkabı seçiminize dikkat etmelisiniz.

Diz sağlığı konusunda dikkat edilmesi gereken konulardan bir diğeri de ayakkabı seçimidir. Hem günlük hayatımızda, hem de işyerimizde giyeceğimiz ayakkabıların özellikle de arka desteği, diz sağlığımızı korumak konusunda büyük önem taşıyor. Günün büyük bir bölümünü geçirdiğimiz işyerimizde giyeceğimiz ayakkabılar yaptığımız işin niteliğine uygun şekilde, arka desteği güçlü ayakkabılar olmalı. Ve tabii, dizlerinizde ağrı olsun ya da olmasın, diz sağlığı açısından yüksek topuklu ayakkabılar giymekten kaçınmalısınız. Çünkü ayakkabılarda topuk yüksekliği arttıkça diz kapağı ve eklemlerde zorlanma artıyor, dengeyi korumak güçleşiyor, kemiklerde şekil bozukluğu oluşabiliyor.

Editörün Tavsiyesi: YDS EL200 S2 K İş Ayakkabısı

Diz sağlığı konusunu ele aldığımız bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘da satışı devam eden YDS EL200 S2 K iş ayakkabısını kısaca tanıtmak istiyoruz. TS EN ISO 20345 standardına uygun şekilde üretilen bu ayakkabılar S1 A E koruma kategorisinde olup 75 mm iç yüksekliğe ve polyester iç astara sahip.Yağa ve kaymaya karşı dayanıklı poliüretan dış tabanıyla kullanıcıya en uygun konforu sağlayan bu ayakkabılarla işyerinizde diz sağlığınızı koruyabilir, ürünleri sipariş vermek için burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir