Doğadan: Türkiye’nin ilk poşet çay markası…

Poşet çaylar hem günlük, hem de iş hayatımızın ayrılmaz bir parçası. Çay içmek istediğimiz anlarda dökme çaylara oranla hızlı ve pratik çözümler sunan poşet çaylar, özellikle de bitki ve meyve çayları söz konusu olduğunda temel tüketim şeklimiz haline geliyor. Ofix sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da her Pazartesi ele aldığımız başarı hikayelerine bu hafta, Türkiye’nin ilk poşet çay markası Doğadan ile devam ediyoruz.

Doğadan Markasının Doğuşu

Doğadan markasının doğuşu, 1975 yılına kadar uzanıyor efendim. Marka kurucusu eczacı Nevzat Karpuzcu, bu tarihlerde Ankara’da ecza deposu işletmekteydi ve daha çok Ankara’daki eczacılara hizmet vermekteydi. Zaman içinde yakın illerden gelen talepler doğrultusunda, hizmet ağını genişletti ve sektörde saygın bir konum elde etti. Portföyüne kattığı eczane ve ilaç firmalarıyla hızla büyüyen Nevzat Ecza Deposu, bitki çaylarının eczanelerde poşet çay şeklinde satılabilmesi için çok önemli bir girişim başlattı. İlk çay poşetleme makinesini 1975 yılında Almanya’dan ithal etti ve Doğadan şirketini kurarak Türkiye’de ilk poşet çayı üretti.

Eczacı olmasının da etkisiyle Nevzat Karpuzcu, bitki çayları ve medikal etkileri konusuna büyük ilgi duyuyordu. Fakat, bitki çayları belli bir gramajlama yapılmadan ve özensizce kullanılmaktaydı. Bu çayların poşet çay şeklinde tüketiciye sunulması, kullanımdan kaynaklanan hataların önüne geçebilir, bitki çaylarından maksimum fayda sağlanmasının önünü açabilirdi. Bu düşüncelerle ülkemizde ilk poşet bitki çaylarının üretimini gerçekleştiren Nevzat Karpuzcu, bu ürünleri Demle markasıyla satışa sundu.

Bu tarihlerde Demle’nin satışı, yalnızca eczanelerde yapılmaktaydı. Ürünlerin büyük beğeni toplaması üzerine Nevzat Karpuzcu, o dönemlerde yeni gelişmekte olan market kanalına da ürünlerini sokmak istedi. 1985 yılında Doğadan markasını tescil ettirdi ve eczane kanalında satışlara devam etti. Poşet bitki çaylarını market raflarında satışa sunması ise 1994 yılını buldu. 1999 yılında ise ilk yerli form çayını tüketiciyle buluşturdu. 

Sağlık, kalite ve lezzet bir arada.

Türk halkının çay demleme alışkanlıkları, 1990’lara kadar çok fazla değişmemişti. Daha çok dökme çayı tercih eden ve çayı geleneksel şekilde demleyerek tüketmeyi tercih eden Türk halkının poşet çaylara olan ilgisi, 1990’lı yıllarda arttı. Bu bakımdan, Nevzat Karpuzcu’nun 1975 yılında başlattığı poşet çay girişimi, Türk çay sektöründe çok önemli bir dönüm noktasını teşkil ediyor. Başka deyişle Nevzat Karpuzcu, Türkiye’de ilk poşet çayı üreten ve satışa sunan kişi olmanın ötesinde, yeni bir ürün grubunu Türk halkıyla tanıştıran ilk isim olma özelliğine sahip.

Doğadan markasının ve çay sektörünün değişimi, 2000’li yıllarda da devam etti. Nitekim bu yıllar, Türk halkının çay tüketim şeklinin farklılaştığı ve çay sektöründe rekabetin kızıştığı yıllardı. Bu rekabette öne geçmek için yeni ürün tiplerinin geliştirilmesi çok önemliydi. Bu yenilikler içinde örneğin, Türkiye’de ilk çocuk çayları Doğadan markası altında 2001 yılında piyasaya sunuldu. Zaman içinde pek çok ürün çeşidini tüketiciye sunan şirket sağlık, kalite ve lezzeti bir araya getirmeyi başararak sektörde çok önemli bir konuma yerleşti.

2000’li yıllarda Türk halkı artık yalnızca siyah çay tüketmiyor, bitki ve hatta meyve çaylarına da büyük bir ilgi duymaya başlıyordu. Öyle ki, bitki ve meyve çaylarında yıllık büyüme yüzde 30’lara ulaşıyor ve siyah çaydaki büyüme oranını katlayarak aşıyordu. Bunun en önemli nedenlerinden biri, Türkiye’nin oldukça genç ve dinamik bir nüfusa sahip olması ve gençlerin çay tüketim şekillerinin kolayca değişebilmesiydi. Bir diğer nedeni de eski başbakanlardan Tansu Çiller‘in kuşburnu çayına olan ilgisiyle Türkiye’de poşet çaylar içinde özellikle de bitki ve meyve çayı tüketimine talebin artmasıydı. Bu tarihlerde şirket, bir taraftan yerli pazardaki gücünü sağlamlaştırırken, bir taraftan da yurt dışı pazarlara açıldı ve yıllık cirosunun ortalama yüzde 15’ini ihracattan kazanmaya başladı.

Doğadan Markasının Coca Cola’ya Satılması

2007 yılında büyük bir pazar gücüne ulaşan Doğadan, Coca Cola tarafından satın alındı. Bu satışın esas nedeni olarak, şirketin aşırı büyümesi ve meslekten eczacı olan Nevzat Karpuzcu’nun içecek sektöründe değil, ilaç sektöründe büyümek için Nevzat Ecza Deposu, Drogsan İlaçları ve Prestij Ecza Deposu’na yoğunlaşmak istemesi gösteriliyor. Diğer taraftan, kolalı içecekler pazarının yüzde 60, gazlı içecekler pazarının ise yüzde 50’sini elinde bulunduran Coca Cola, bu satın almayla birlikte sıcak içecekler ve bitki çayları pazarına giriş yapmış oldu.

Coca Cola’nın yönetiminde şirket, ürün çeşitliliğini yıllık ortalama 10 yeni ürünle sürekli arttırdı ve satış hacmini katlayarak aştı. O güne kadar çay sektöründe bitki ve meyve çaylarının payı yüzde 10’un altındaydı. Coca Cola, Türkiye’de siyah çayla ilgili ciddi pazar araştırmaları yaptı ve bu alanda Doğadan’ın marka gücüyle yürümek istedi. Böylelikle şirket, o güne kadar uzak durduğu siyah çay pazarına 2008 yılında giriş yaptı. Bir yıl sonra, Earl Grey ürünleri piyasaya sunuldu. 2010 yılında Geleneksel Karadeniz serisi çay tiryakileriyle buluştu. 2011 yılında ise Büyülü Bohça serisi, tüketicilerden büyük ilgi gördü.

Aradan geçen 10 yıllık süre zarfında Doğadan’ın satış hacmi 7, cirosu ise 5 kat arttı. Coca Cola’nın yıllar içinde üretimden satış planlamasına kadar edindiği büyük birikim, şirketin pazar gücünü arttırmasını sağladı. Pazar araştırmalarından ürün geliştirme süreçlerine kadar Doğadan, bu süre zarfında büyük bir değişim gösterdi. Marka mottosu olan “Bir iyilik yap kendine.” sözü ayrıca, doğanın iyiliğini insanlara aktarmada aracılık görevine işaret ediyor.

Ofis dostu Doğadan çayları Ofix’te!

Doğadan markasının başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix verilerine göre ofislerin en sık sipariş verdiği ilk 5 Doğadan ürününü de kısaca tanıtmak istiyoruz. Bu arada, küçük bir hatırlatma yapalım. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için OfixPlus üyesi olabilirsiniz. 

Doğadan Bardak Poşet Yeşil Çay

Listemizin ilk sırasında, Doğadan bardak poşet çay var. Paket içi miktarı 20 adet olan bu ürünler, yeşil çay keyfini dilediğiniz zaman ve mekanda kolayca yaşamanıza katkı sağlıyor. Yeşil çayın en büyük faydası, güçlü bir antioksidan olması ve hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirmesi. Yeşil çay ayrıca, kolesterolü ve kan basıncını düşürüyor, kalp sağlığını korumaya yardımcı oluyor ve metabolizmayı hızlandırıyor. 

Doğadan Gizli Bahçe Demlik Poşet Çay

Listemizin ikinci sırasında, Doğadan Gizli Bahçe demlik poşet çay var. Paket içi miktarı 100 adet olan bu ürünler, çayı demlemenin yanı sıra temizliğini de hızlı ve kolay hale getiriyor. Kendiniz ve sevdikleriniz için bu ürünlerle demli çay keyfini doyasıya yaşayabilir, çay temizliği için fazla zaman ayırmaktan kurtulabilirsiniz. 

Doğadan Limon Kabuğu Aromalı Zencefil Poşet Çay

Listemizin üçüncü sırasında, Doğadan limon kabuğu aromalı zencefil poşet çay var. Paket içi miktarı 20 adet olan bu ürünler, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, midede rahatlama sağlıyor, ağrı ve iltihapları azaltıyor. Ayrıca, kan şekerini düzenlemede de oldukça faydalı. Fakat, günlük tüketim miktarınız 2’yi geçmemeli. 

Doğadan Ihlamur Bardak Poşet Çay

Listemizin dördüncü sırasında, Doğadan ıhlamur bardak poşet çay var. Paket içi miktarı 20 adet olan bu ürünler, özellikle de mevsim geçişlerinde sıkça artan gribal enfeksiyonlar için son derece faydalı. Ihlamur ayrıca, solunum yollarını rahatlatıyor, öksürüğe iyi geliyor, vücut direncini yükseltiyor. 

Doğadan Ayvalı Ihlamur Poşet Çay

Listemizin beşinci sırasında, Doğadan ayvalı ıhlamur poşet çay var. Paket içi miktarı 20 adet olan bu ürünler, değişik bir aromaya sahip. Bu çaylarla bağırsaklarınızda rahatlama sağlayabilir, enfeksiyon risklerine karşı vücut direncinizi yükseltebilirsiniz. 

Ofix’te satışını yapmakta olduğumuz diğer Doğadan ürünlerini inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

İlgili yazılar

  1. Doğadan ürünleri çok güzel gerçekten de. Bir Türk markasının bu kadar güzel işlere imza atabilmesi oldukça gurur verici.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir