Doğal Temizlik Ürünleri

Temizlik yaparken kullandığımız deterjanlar birçok sentetik madde içeriyor. Cildimizle doğrudan temas eden veya solunum yollarımıza giren temizlik ürünleri metabolizmamız için bazı zararlı etkilerde bulunabilmekte. Doğru kullanıldığı zaman temizlik ve hijyen konusunda etkin çözümler sunan deterjanlar ev ve ofis temizliğinde çoğu zaman ilk sıralarda değerlendiriliyor. Oysa hemen tüm mutfaklarda bulunabilecek bazı besinler doğal temizlik ürünleri olarak kullanılabilir. Sağlık için herhangi bir yan etkisi olmayan doğal temizlik ürünleri maliyet bakımından da avantaj sağlayabilir. Günümüzde pek çok perakende ve online satış kanalında doğal temizlik ürünleri markaları ile karşılaşabilirsiniz. Aslına bakarsanız, bitkisel temizlik ürünleri hemen tüm mutfaklarda kolayca hazırlanabilecek karışımlardan oluşmakta. Sadece limon, karbonat, sirke ve tuz kullanarak evde veya ofiste pek çok yüzeyde temizlik sağlayabilirsiniz. En iyi bitkisel temizlik ürünleri bile mutfakta kolayca hazırlayabileceğiniz doğal temizlik ürünleri karşısında daha başarılı sonuçlar vermez. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, doğal temizlik ürünleri hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

Doğal temizlik ürünleri nelerdir?

Hemen her mutfakta bulunan bazı besinler doğal temizlik ürünleri olarak değerlendirilebilir. Bu besinlerin başında limon gelir. İnatçı lekelere karşı iyi bir leke çözücü olan limonu özellikle mutfak temizliği için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Limonla hazırlayacağınız karışımlar ocak ve çevresindeki veya fayanslardaki yağ lekelerini çözmek için harika bir doğal temizlik maddesi haline gelebilir. Karbonat da yine etki düzeyi yüksek bir doğal temizlik malzemesidir. Karbonat kullanarak fırın temizliği, tencere ve tava temizliği, fayans ve derz temizliği, klozet temizliği yapabilirsiniz. Doğal temizlik ürünleri içinde sirke özellikle parlak yüzeylerin temizliğinde harika sonuçlar verir. Evde veya ofiste cam temizliği, ayna temizliği, mutfak ve banyo armatürlerinin temizliği için sirkeli karışımlardan yararlanabilirsiniz. Hazırladığınız karışımların etki gücünü arttırmak için tuz iyi bir seçimdir. Ayrıca portakal kabuğu kullanarak karışımların mikroplar üzerindeki etkisini arttırabilirsiniz. Süt ise çok iyi bir beyazlatıcı olarak kullanılabilir. Örneğin beyaz dantellerinizin çok daha beyaz görünmesi için süt faydalı olabilir. 

Doğal temizlik ürünleri ile genel yüzey temizleyici nasıl yapılır?

Genel yüzey temizleyiciler, evlerde ve ofislerde en sık kullanılan temizlik ürünlerinden biridir. Bu ürünlerin en önemli özelliği, yıkanabilir veya silinebilir tüm yüzeylerde kirlerle mücadelede başarılı sonuçlar vermesidir. Evde veya ofiste masa temizliği, raf temizliği, koltuk ve sandalye temizliği gibi farklı alanlarda genel yüzey temizleyiciler kullanılmakta. Doğal temizlik ürünleri ile genel yüzey temizleyici yapmak için gerekli malzemeler 1 bardak sirke, 2 bardak su ve 2 adet portakaldır. Portakalın kabuklarını soyduktan sonra sirkenin içinde birkaç gün bekletebilirsiniz. Ortaya çıkan çözelti, yüzeylerdeki kir ve mikroplardan kurtulmak için oldukça güçlü bir çözelti olacaktır. Portakal kabuklarını çözeltiden alıp içine su ekledikten sonra karışımı genel yüzey temizleyici olarak kullanabilirsiniz. Portakal kabuklarının bir özelliği de sirkenin sert kokusunu bastırmasıdır. Doğal temizlik ürünleri içinde sirke kullandığınız karışımların kokusundan rahatsız oluyorsanız içine 1 adet portakal kabuğu koyarak daha güzel bir koku elde edebilirsiniz. Hem bu sayede hazırlayacağınız karışımın mikroplar üzerindeki etkisi artacaktır. 

Doğal temizlik ürünleri ile yer temizleyici nasıl yapılır?

Genel yüzey temizleyicilere oranla yer temizleyiciler daha güçlü bileşiklerdir. Evde veya ofiste fayans veya mermer yüzeyleri temizlemek için doğal temizlik ürünleri ile yer temizleyici yapabilirsiniz. Bunun için gerekli malzemeler 1 litre sıcak su, 2 kaşık sirke, 1 kaşık boraks, 1 kaşık çamaşır sodasıdır. Koku vermesi için limon kabuğu kullanabilirsiniz. Doğal bir madde olan boraksın temizlik işlerinde kullanılması binlerce yıldır devam eden bir uygulamadır. Sabunun icadı gerçekleşmeden önce temizlik işlerinde boraks en fazla kullanılan maddelerden biriydi. Boraks nedir diye merak ediyorsanız, boraksın kısaca borik asitten türeyen bir sodyum tuzu olduğunu söyleyebiliriz. Boraksı eczanelerden veya online satış kanallarından kolayca temin edebilirsiniz. Boraks kullanarak elde edeceğiniz doğal temizlik ürünleri mikroplar üzerinde daha güçlü etkiler gösterir. Bu nedenle boraksı sadece yer temizliği için değil, tuvalet temizliği veya klozet temizliği için de kullanabilirsiniz. Yer temizleyici olarak hazırlayacağınız karışımda boraksla birlikte çamaşır sodası kullanmak karışımın etki gücünü daha da arttıracaktır. 

Doğal temizlik ürünleri ile ahşap temizleyici nasıl yapılır?

Ahşap temizleyiciler diğer temizlik ürünlerine oranla farklı özelliklere sahiptir. Ahşap yüzeylerde asiditesi yüksek temizlik ürünlerini kullanmak yüzeye zarar verebilir. Yüzeyde çizilme veya aşınmaya yol açabilecek temizlik malzemelerini de ahşap yüzeylerde kullanmamak gerekir. Doğal temizlik malzemeleri ile ahşap temizleyici hazırlamak için 1 çay bardağı limon suyu, 1 çay bardağı sirke, 1 kova su kullanabilirsiniz. Temizlik sırasında ahşap yüzeylerin bakımını yapmak ve daha parlak görünmesini sağlamak istiyorsanız birkaç damla bitkisel yağ kullanabilirsiniz. Bitkisel yağlar ahşap yüzeylere daha canlı bir görünüm kazandırdığı gibi, ömürlerinin de uzamasını sağlar. Ahşap parke temizliği için kullanacağınız bu tür karışımlar sayesinde parkelerin ömrünü 3 ile 5 yıl arasında değişen sürelerde uzatabilirsiniz. Ahşap yüzeyde eğer çıkarmakta zorluk çektiğiniz kirler veya lekeler varsa, yüzeye kesinlikle sert müdahalelerde bulunmamalısınız. Hazırladığınız karışımdan bir miktar üzerine döküp birkaç dakika beklerseniz lekenin çıkmasını sağlayabilirsiniz. Yüzeye yapacağınız sert müdahaleler çizilme veya aşınma oluşmasına neden olabilir. 

Doğal temizlik ürünleri ile cam ve ayna temizleyici nasıl yapılır?

Cam ve ayna temizliğinde de doğal temizleyiciler başarılı sonuçlar almanızı sağlayabilir. Doğal temizlik ürünleri ile cam ve ayna temizliği yapmak için 1 litre suya 1 kaşık sirke koyabilirsiniz. Temizlik işlerinizi uzun süredir aksatmışsanız, sirke miktarını 1 çay bardağına kadar çıkarabilirsiniz. Tercihen elma sirkesi veya üzüm sirkesi kullanabilirsiniz. Sirkeli suya batıracağınız mikrofiber bez ile cam ve ayna temizliğinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz, temizleme suyunu bir fısfısa koyarak püskürtme yoluyla da kullanabilirsiniz. Camınızın çerçevesi çok kirlenmişse, daha etkin sonuçlar almak için az miktarda Arap sabunu kullanabilirsiniz. Ancak miktara dikkat etmeniz gerekir. En iyi bitkisel temizlik ürünleri bile Arap sabununun yaratacağı kadar köpük yaratmaz. Bu köpükleri temizlemek epeyce zamanınızı alabilir. Bu işlemler sırasında gazete kağıdı veya pamuklu bez kullanmamalısınız. Gazete kağıtları genel kanının aksine, temizlik için uygun ürünler değildir. Pamuklu bezler ise cam yüzeylerde kalıntı bırakabilir. Kullanmadığınız bitkisel temizlik ürünleri en fazla 1 hafta kadar bozulmadan saklanabilir. 

Doğal temizlik ürünleri ile bulaşık deterjanı nasıl yapılır?

Bulaşık deterjanları evlerde ve ofislerde en çok kullanan temizlik ürünlerinden bir diğeridir. Günümüzde bulaşık yıkamak için daha çok bulaşık makineleri tercih edilse de elde bulaşık yıkamak istendiğinde bulaşık deterjanı kullanılmakta. Doğal temizlik ürünleri ile bulaşık deterjanı yapmak için gerekli malzemeler 1 bardak sıcak su, 1 yemek kaşığı boraks, 1 yemek kaşığı karbonat ve sabun tozudur. Tüm malzemeleri jel kıvamına gelinceye kadar karıştırdığınızda doğal temizlik için iyi bir bulaşık deterjanı elde edebilirsiniz. Hazırladığınız bu karışımı doğal ev temizlik ürünleri bağlamında da değerlendirebilirsiniz. Piyasada satışı devam eden bitkisel temizlik ürünleri markaları maliyet bakımından bütçenizi zorlayabilir. Oysa evde doğal temizlik malzemeleri ile kolayca hazırlayabileceğiniz bulaşık deterjanları ve diğer temizleyiciler çok daha ekonomik olabilir. Karışımı hazırladıktan sonra bulaşık süngeri veya ovma teli ile bulaşıklarınıza uygulayabilirsiniz. Bulaşık süngerini hemen tüm yüzeylerde kullanabilirsiniz. Ovma telini ise sadece çizilmeye dayanıklı yüzeylerde kullanmalısınız. Aksi durumda doğal temizlik ürünleri bile olsa yüzeyde çizilme oluşabilir. 

Doğal temizlik ürünleri ile bulaşık makinesi deterjanı nasıl yapılır?

Bulaşık makinesi deterjanları maliyet yönünden diğer bulaşık deterjanlarına göre daha masraflıdır. Oysa doğal temizlik ürünleri yardımıyla doğal bulaşık makinesi deterjanı hazırlamak hem daha ekonomik, hem de son derece kolaydır. Doğal temizlik ürünleri ile bulaşık makinesi deterjanı hazırlamak için yarım çay bardağı deniz tuzu, 2 yemek kaşığı limon tuzu, yarım çay bardağı boraks ve 1 kaşık limon suyu kullanabilirsiniz. Bu malzemeleri iyice karıştırarak doğal bulaşık makinesi deterjanı olarak kullanabilirsiniz. Malzemelerin iyice karışması için dilerseniz mutfak robotu da kullanabilirsiniz. Bulaşıkların daha iyi parlaması için parlatıcı olarak elma sirkesi kullanabilirsiniz. Doğa dostu temizlik ürünleri içinde elma sirkesi bulaşıklarınıza hem doğal bir parlaklık kazandırır, hem de yüzeyde mikrop barınmasını önler. Kirli suyun diğer canlılara zarar vermesi de bu yolla önlenebilir. Hazırladığınız karışım sentetik madde içermediği için insan sağlığına ve doğaya zarar vermez. Bu yönüyle bitkisel temizlik ürünleri çevre duyarlılığı yüksek kullanıcılar tarafından daha fazla tercih edilmekte. 

Doğal temizlik ürünleri ile lavabo açıcı nasıl yapılır?

Toplu yaşam ve çalışma alanlarında lavabolar kolayca tıkanabiliyor. Özellikle mutfak lavaboları yemek yaparken gösterilen bazı özensizlikler nedeniyle kolayca tıkanır. Mutfak temizlik ürünleri içinde lavabo açıcılar güçlü kimyasal içerikleri sayesinde kısa sürede etkin sonuçlar almanızı sağlar. Ancak bu kimyasal içerikler solunum yoluyla vücuda alındığında özellikle üst solunum yollarında bazı tahribatlara yol açabilir. Doğal temizlik ürünleri ile lavabo açıcı yapmak isterseniz yarım bardak karbonat, yarım bardak sirke ve 1 litre sıcak su kullanabilirsiniz. Karbonat ve sirkeyi sıcak suda karıştırdıktan sonra tıkalı lavaboya dökebilir, 15 dakika bekleyebilirsiniz. Bu süre içinde lavabo giderinde kurumuş yağ lekeleri ve diğer kalıntılar çözünecektir. Ardından lavaboya 1 litre kaynar su dökebilir, tüm kalıntıların temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Doğal temizlik malzemeleri söz konusu olduğunda kaynar su en faydalı yardımcı ürünlerden biridir. Gider borularını temizlemek için hazırlayacağınız bitkisel deterjan çeşitleri kaynar su kullanımıyla daha iyi sonuçlar verebilir. Buna rağmen istediğiniz sonuçları alamıyorsanız lavabo pompası kullanmayı deneyebilirsiniz. 

Doğal temizlik ürünleri ile çamaşır suyu nasıl yapılır?

Temizlik malzemeleri içinde en güçlü olanlarından biri şüphesiz ki çamaşır suyudur. Mutfak, banyo ve tuvalet temizliğinde mikroplara karşı etkin çözümler sunan çamaşır suları özel formülleri sayesinde az miktarda bile etkin sonuçlar verebilir. Ancak çamaşır sularının güçlü formülleri, ciltle temas veya solunum sırasında bazı yan etkiler göstermelerine yol açabilir. Doğal temizlik ürünleri ile çamaşır suyu yapmak isterseniz gerekli malzemeler yarım bardak sirke, 1 çorba kaşığı limon suyu, yarım bardak su ve 1 fincan oksijenli sudur. Bunlar içinde oksijenli su, antibakteriyel özelliğe sahiptir. İlk yardım sırasında da tercih edilen bu ürünleri eczanelerden veya online satış kanallarından rahatça temin edebilirsiniz. Malzemeleri karıştırdıktan sonra doğal temizlik ürünleri ile çamaşır suyu elde etmiş olursunuz. Evde doğal çamaşır suyu nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, bu malzemeleri temin edip güzelce karıştırmanız yeterlidir. Doğal çamaşır suyu yapımı yöntemi kimyasal maddelere alerjik reaksiyon gösterenler için de iyi bir çözüm olabilir. 

Doğal temizlik ürünleri ile çamaşır deterjanı nasıl yapılır?

Çamaşır yıkamak için günümüzde kullanılan çamaşır deterjanlarının mazisi oldukça yeni sayılır. Binlerce yıldır insanlar çamaşırlarını yıkamak için doğal temizlik ürünleri ile farklı yöntemler geliştirmiş. Günümüzde farklı kanallarda satışı yapılan bitkisel deterjan çeşitleri aslında bu doğal yöntemlerle aynı ilkelere dayalı olarak üretilmekte. Evde doğal temizlik ürünleri ile çamaşır deterjanı yapmak için 1 litre su, 1 bardak çamaşır sodası, yarım bardak boraks ve yarım bardak sabun tozu kullanabilirsiniz. Suyu kaynattıktan sonra tüm malzemeleri karıştırarak doğal temizlik ürünleri ile iyi bir çamaşır deterjanı elde edebilirsiniz. Doğal ev temizlik ürünleri içinde bu ürünleri kullanırken her yıkamada 1 fincan yeterli olacaktır. Doğal temizlik malzemeleri farklı kullanım ömürlerine sahiptir. Uzun süre beklemeleri halinde bileşimlerinde bulunan suyun buharlaşması nedeniyle ürünü kullanmada zorluk çekebilirsiniz. Bunun için doğal temizlik ürünleri ile temizlik malzemesi hazırlarken miktarı fazla yüksek tutmamanızda yarar var. Hazırladığınız fazla karışımları tuvalet için doğal temizlik malzemeleri olarak değerlendirebilirsiniz. 

Doğal temizlik ürünleri ile yumuşatıcı nasıl yapılır?

Yumuşatıcılar da yine çamaşırların cildimizle doğrudan temas edecek olmasından dolayı önemli ürünlerdir. Piyasada bulabileceğiniz hemen tüm yumuşatıcı çeşitlerinde çamaşırlara güzel kokular kazandırmak için çeşitli kimyasal bileşiklerden ve parfüm özlerinden yararlanılır. Oysa bu kokular kalıcı olmadığı gibi, kullanılan kimyasal maddeler nedeniyle cilt üzerinde bazı alerjik reaksiyonlar oluşabilir. Cilt hassasiyeti olan kişilerde kimyasal ürünler dermatit nedeni olabilir. Doğal temizlik ürünleri ile evde yumuşatıcı yapmak istiyorsanız 1 bardak suya 1 kaşık elma sirkesi ile birkaç damla bitkisel yağ koyabilirsiniz. Bitkisel yağlar içinde özellikle lavanta yağı ülkemizde daha fazla tercih edilmekte. Dilerseniz farklı bitkisel yağlardan da yararlanabilirsiniz. Sirkeli suda bitkisel yağ daha iyi çözünecektir. Çamaşır makinenizin yumuşatıcı bölümüne bu karışımı döktüğünüzde çamaşırlarınız hem doğal yollarla yumuşar, hem de çok daha güzel kokar. Bitkisel temizlik ürünleri hem cilt, hem doğa, hem de bütçe dostudur. Hazırlayacağınız en iyi bitkisel temizlik ürünleri aynı zamanda da çamaşırlarınızı daha uzun süre kullanmanızı sağlar. 

Doğal temizlik ürünleri ile diş macunu nasıl yapılır?

Kişisel bakımına özen gösterenler için olmazsa olmaz ürünlerden biri diş macunlarıdır. İyi bir diş macunu kullandığınızda dişleriniz bembeyaz görünür. Kullanılan özel beyazlatıcılar sayesinde diş macunları dişlere güzel bir görünüm kazandırır. Ancak ne var ki bu beyazlatıcılar nedeniyle dişlerin zarar görmesi de mümkündür. Eğer doğal temizlik ürünleri ile diş macunu yapmak isterseniz, 1 kaşık karbonat, 1 kaşık Hindistan cevizi yağı ve birkaç damla nane yağı kullanabilirsiniz. Tüm malzemeler homojen hale gelince karışımı cam bir kavanozda saklayabilirsiniz. Karışımda nane hem kokusu, hem de faydalı bileşimi nedeniyle ayrı bir öneme sahiptir. Nanenin faydaları ağız ve diş sağlığı bağlamında oldukça yüksektir. Diş etlerinizi güçlendirmek içinse Hindistan cevizi yağı iyi bir seçimdir. Hindistan cevizi yağı yerine dilerseniz zencefil yağı da tercih edebilirsiniz. Karbonat ise dişlerinizi beyazlatmak için kullanabileceğiniz doğal ve en faydalı maddedir. Karbonatla temizlik yapılan tüm yüzeylerde derinlemesine temizlik ve hijyen sağlanır, beyazlaşma görülür. 

Doğal temizlik ürünleri ile halı deterjanı nasıl yapılır?

Evde kolayca hazırlayabileceğiniz doğal temizlik malzemelerinden biri de halı deterjanıdır. Doğal temizlik ürünleri ile halı deterjanı hazırlamak için yarım bardak karbonat, yarım bardak sirke ve 1 kova su kullanabilirsiniz. İnatçı kirler veya lekeler içinse soda kullanabilirsiniz. Karışımın etki gücünü arttırmak için tuzdan da yararlanabilirsiniz. Karbonat yerine dilerseniz mısır nişastası da kullanabilirsiniz. Doğal temizlik ürünleri içinde mısır nişastası da kirlere karşı çözücülük gücü yüksek bir üründür. İnatçı kirler ve lekeler üzerinde uygulama yapmadan önce karışımdan bir miktar üzerine dökebilir, 10 dakika kadar bekleyebilirsiniz. Bu sayede karışım halınıza daha iyi nüfuz eder. Kahve lekesi gibi inatçı lekeler için soda faydalıdır. Ancak çoğu zaman sodaya gerek kalmadan temizlik karbonatı ile başarılı sonuçlar alınabilir. Doğal ev temizlik ürünleri içinde karbonatlı karışımlar halı temizliği için de fayda sağlar. Bazı durumlarda yüzeyde önce karbonat ve sirke ile temizlik sağlamak da etkili olabilir. Karbonatla halı temizliği sırasında halınıza fazla baskı uygulamamalısınız. 

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir