El yıkarken nelere dikkat etmek gerekir?

Koronavirüs salgınından korunmak için gün içinde birçok kez ellerimizi yıkıyoruz. Peki, doğru şekilde yıkıyor muyuz dersiniz? Her gün milyarlarca mikrop elden ele dolaşıyor ve el yıkarken gereken özeni göstermediğimizde enfeksiyonlar kolayca yayılabiliyor. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, doğru el yıkama yöntemleri hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

El yıkamanın önemi nedir?

Önce biraz el yıkamanın öneminden bahsedelim. Gün içinde en çok kullandığımız organlarımızın başında ellerimiz geliyor ve temas ettiğimiz yüzeylerde mikropların kolayca yayılmasına yol açıyor. Dolayısıyla el yıkamak hem kişisel hijyen, hem de halk sağlığı açısından son derece önemli. El yıkarken gereken özen gösterilmediğinde mikropların enfeksiyon oluşturması önlenemez ve hem kendi sağlığımız, hem de başkalarının sağlığı riske girer.

Biz beyaz yakalılar, günün büyük bir bölümünü masa başı işlerde geçiriyoruz ve kullandığımız araç ve gereçler üzerinde mikroplar birikebiliyor. Ofisimiz günlük olarak temizlense bile gün içinde temas ettiğimiz eşyalar mikropların yayılması için uygun bir zemin teşkil ediyor. Ayrıca tokalaşmayı çok seven bir toplumuz ve bu nedenle el hijyenimizi korumakta güçlük çekebiliyoruz. Bununla birlikte, doğru el yıkama yöntemleri hakkında farkındalıklarımızı arttırabilirsek enfeksiyon risklerinden büyük ölçüde korunabiliriz.

Doğru el yıkama yöntemleri nelerdir?

El yıkamanın önemine kısaca bu şekilde dikkat çektikten sonra yazımızın bu kısmında, doğru el yıkama yöntemleri hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Bu yöntemleri hem kendiniz uygulamalı, hem de çevrenizdekilere ve varsa çocuğunuza kazandırmalısınız. El hijyeni konusunda iyi bir rol modeli olursanız hem çocuğunuz, hem de çevrenizdekiler sizi örnek alıp enfeksiyon risklerine karşı kendilerini daha iyi koruyabilirler.

Ellerinizi yalnızca suyla yıkamamalısınız.

El yıkama konusunda en sık yapılan hataların başında, elleri musluğun altına tutup birkaç saniye ovalamak geliyor. Ellerin yalnızca temiz görünmesini sağlayan bu yöntem, mikroplardan kurtulmak için yetersizdir. Aynı şekilde, suyun sıcak olması mikropları etkisiz hale getirmek için yeterli olmadığı gibi, cilt çatlaklarının oluşmasına da neden olabilir. Doğru el yıkama yöntemleri içinde ilk olarak, ellerinizi yalnızca suyla değil, su ve sabun ile birlikte yıkamaya özen göstermelisiniz. Yıkama işlemi sırasında su ve sabunu gerektiği kadar kullanmalı, israftan kaçınmalısınız.

Sabunlar konusunda ilk tercihiniz her zaman için antibakteriyel sabunlar olmalı. Sıradan sabunlar bazı durumlarda el hijyenini sağlamada yetersiz kalabiliyor. Toplu yaşam ve çalışma ortamlarında katı sabun yerine sıvı sabun kullanmak gerekir. Katı sabunları bu gibi ortamlarda kuru tutmak çok zordur. Uygun koşullarda saklanmayan katı sabunlarda bazı mikroorganizmalar kolayca üreyip yayılabilir. Lokanta, restoran veya sağlık kurumları gibi el hijyenine büyük özen göstermeniz gereken bir işte çalışıyorsanız, antibakteriyel sabunlara ek olarak özel dezenfektan kullanmanız da gerekebilir. Bu gibi işlerde çalışanlar, el hijyeni konusunda İSG uzmanlarından gerekli bilgileri alabilirler.

El yıkama işleminiz en az 30 saniye sürmeli.

El yıkama konusunda en sık yapılan hatalardan bir diğeri de sabunu el içinde birkaç kez döndürüp elleri durulamaktır. Oysa 30 saniyeden az süren yıkama işlemleri, mikropların etkisiz hale getirilmesinde yetersiz kalmakta. Doğru el yıkama yöntemleri içinde el yıkama sürenizin 30 saniyeden az olmamasına dikkat etmelisiniz. Elleriniz eğer çok kirliyse, bu süreyi 2-3 dakikaya kadar çıkartabilirsiniz.

Ellerinizi yıkarken cildinize zarar vermemelisiniz.

El yıkarken suyun sıcaklığı ve kullandığımız sabunun içindeki maddeler, cilt sağlığımızı olumsuz yönde etkileyebilir. Doğru el yıkama yöntemleri içinde su sıcaklığının ne çok soğuk, ne de çok sıcak olmamasına dikkat etmelisiniz. Gereğinden fazla soğuk veya sıcak sular, cilt üzerinde çatlak oluşmasına yol açar ve bu da enfeksiyonlara yakalanmayı kolaylaştırır. Aynı şekilde, kullandığınız sabunun içinde hangi maddelerin olduğuna dikkat etmelisiniz. Eğer cilt hassasiyetiniz varsa, hangi ürünleri kullanmanız gerektiğini dermatologunuza danışabilirsiniz.

Ellerinizi bileklerinize kadar yıkamalısınız.

Ellerimiz yalnızca parmaklarımızdan ibaret değil. Doğru el yıkama yöntemleri içinde su ve sabunun bileklerinize kadar temas etmesini sağlamalısınız. Bileğinizde saat, künye, bilezik veya benzeri aksesuarlar varsa bunların altını temizlemek zor olacağı için el yıkarken bunları mutlaka çıkarmalısınız. Aynı şekilde, parmağınızda yüzük varsa el yıkarken yüzüğünüzü de çıkarmanız gerekir. El yıkama işlemi sırasında her iki avuç içi ve dışı, parmak araları, tırnaklar ve bilekler iyice yıkanmalı. Yıkama işlemi süresince ellerinizi dirseklerinizden aşağıda tutmalı, kirli suların parmaklarınızdan lavaboya direk akışını sağlamalısınız.

Elinizi kağıt havluyla kurulamalısınız.

Ellerinizi duruladıktan sonra mutlaka kurulamalısınız. Islak veya nemli ellerle dokunduğunuz eşyalardan gelecek mikroplar kuru elle temas durumuna göre çok daha hızlı bir şekilde çoğalır. Ellerinizi yıkadıktan sonra tekrar mikroorganizmalarla temas etmemek için pamuklu havlular yerine kağıt havlu kullanmalısınız. Ev dışı ortamlarda ortak havlu kullanımı enfeksiyonların yayılmasını hızlandıran nedenlerden biridir. Pamuklu havlularda oluşan nem, mikropların kolayca çoğalıp yayılmasını sağlar. Tek kullanımlık kağıt havlular ise ev dışı ortamlarda hijyenin korunmasına büyük katkı sağlar. Bununla birlikte, kağıt havlunuzu açık ortamda tutmamalı, kağıt havlu dispenseri içinde bulundurmaya özen göstermelisiniz. Kağıt havluyla elinizi kurulama süreniz 7-10 saniye arasında olmalı.

Editörün Tavsiyesi: Hacı Şakir Hindistan Cevizli Sıvı Sabun

Gün içinde sık sık ellerimizi yıkamamız gerekebiliyor. Kalabalık bir ofiste çalışıyorsanız, sıvı sabun ihtiyacınız fazla olacaktır. Hacı Şakir Hindistan cevizli sıvı sabun, bu ihtiyacınızı hem kalite, hem de fiyat bakımından en güzel şekilde karşılayabilir. 1.5 litre hacmindeki bu ürünler, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre kullanıcılarımızın en çok sipariş verdiği sıvı sabunumuz. Ellerinizi temizlerken nemlendirerek bakımını sağlayan bu ürünleri buradan sipariş verebilirsiniz. 

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir