Doğu Karadeniz’de Trekking Merkezleri

Sonbaharın bu zaman diliminde Doğu Karadeniz, birbirinden güzel trekking merkezleriyle doğa severlere unutamayacakları doğa turları vaat ediyor. Kış gelmeden önce bölgede özellikle de Rize, Trabzon ve Artvin’in vadileri, yaylaları, dere yatakları ve kanyonlarında uzun doğa yürüyüşleri yapabilir, stresten uzak ve keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Ofix Blog‘da bu ayki gezi rehberi köşemizde, Doğu Karadeniz’de trekking merkezleri hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Fırtına Vadisi

Kaçkar Dağları’nın Karadeniz’e bakan yamacındaki derelerin birleşmesiyle oluşan Fırtına Deresi ve Fırtına Vadisi, bölgede doğal güzelliğini koruyan en önemli merkezlerden biri. Rize’nin Ardeşen ilçesinin yaklaşık 2 km batısında Karadeniz’e dökülen Fırtına Deresi, vadide birbirinden güzel çay bahçelerine, tarihi yapılara ve konaklara eşlik ediyor. Fırtına Vadisi’nde özellikle de Çamlıhemşin-Ayder-Kavrun ve Kale-Vernecik parkurlarında unutamayacağınız trekkingler yapabilirsiniz. Aynı zamanda raftinge de elverişli pek çok parkura sahip Fırtına Vadisi’nde yeşilin yüzlerce farklı tonunu görebilir, ciğerlerinize bol oksijen depolayabilirsiniz. Yaylalara doğru uzanan patikalarda belki daha önce hiç görmediğiniz yüzlerce çeşit bitkiyle karşılaşabilirsiniz.

Ayder Yaylası

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine 19 km uzaklıktaki Ayder Yaylası, Doğu Karadeniz’de ulaşımın en kolay olduğu trekking merkezlerinden biri. 1350 metre yükseklikteki yaylaya ulaşım asfalt yollarla yapılabildiği için yılın tüm zamanları pek çok tur şirketi burada trekking turları düzenlemekte. Etrafı ladin ve kayın ormanlarıyla çevrili Ayder Yaylası, 1994 yılında milli park, 1998 yılında ise doğal sit alanı ilan edilerek koruma altına alındı. Bölgede trekking yaparken kaplıcaları ziyaret edebilir, konaklamak için çok sayıda butik otel veya pansiyon bulabilirsiniz. Konaklama tesislerinin gecelik ücretleri normal düzeyde.

Ambarlı Yaylası

Çamlıhemşin’e 46, Çayeli’ne 57 km uzaklıktaki Ambarlı Yaylası, Doğu Karadeniz’de trekking merkezleri içinde en dikkat çeken noktalardan biri. Yayladan 3 km uzaklıkta bulunan Ambarlı Gölü’nde unutamayacağınız bir kamp keyfi yaşayabilir, yüksekliği 3350 metreyi bulan Avgahan’da manzaranın keyfini çıkartabilirsiniz. Yaz döneminin ortalarında daha çok kullanılan bu yaylada trekking yaparken etrafta çok sayıda küçük göl görebilirsiniz. Fakat bölgede elektrik, su ve kanalizasyon şebekesi ile sabit telefon olmadığını belirtelim. Ambarlı Yaylası’na toprak yoldan ulaşıldığı için araçla ulaşım oldukça zor.

Pokut Yaylası

Çamlıhemşin’e 21 km uzaklıkta bulunan Pokut Yaylası, denizden 2050 metre yükseklikte. Bir tarafı uçurum, bir tarafı dağlarla kaplı ve aşırı engebeli bu yayla, adrenalin düzeyi yüksek trekking turları için bölgede en uygun merkezlerden biri. Yaylaya özel aracınızla gitmek istiyorsanız, aracınızın zor arazi şartlarına uygun olması gerek. Kaçkarlar içinde en iyi teraslardan biri olan Pokut Yaylası’nda bazı evler ziyaretçilere konaklama hizmeti sunmakta. Bölgedeki diğer yaylalara oranla küçük denilebilecek bu yaylada tüm evlerin önünden yarım saat içinde geçebilirsiniz. Bölgede yapacağınız trekking sırasında Sal Yaylası ve Hazindak Yaylası’nı da ziyaret edebilirsiniz.

Sümela Yolu

Trabzon’un Maçka ilçesinde bulunan Sümela Manastırı, Altındere vadisine hakim Karadağ’ın eteklerinde sarp bir kayalık üzerine kurulmuş. 33 km’yi bulan Sümela Yolu, Maçka Kaymakamlığı’nın özkaynaklarıyla bölgede ekoturizmi canlandırmak için gerçekleştirdiği kırsal kalkınma hamlelerinden biri. Trekking parkurlarının yanı sıra ileride geliştirilmesi düşünülen bisiklet parkurları ve hayvan gözlem alanlarıyla Sümela Yolu üzerinde çok sayıda kamp tesisi, konaklama alanı ve lokanta mevcut. Biyolojik çeşitliliği oldukça geniş olan bu bölgeyi Kasım ayı sonuna kadar ziyaret edebilirsiniz. Bölgede trekking yaparken kalın giyinmenizi tavsiye ederiz.

Uzungöl

Trabzon’un Çaykara ilçesi sınırları içinde yer alan Uzungöl, Doğu Karadeniz’de trekking merkezleri içinde her mevsim yerli ve yabancı çok sayıda ziyaretçi çeken mekanlardan biri. Uzungöl’de trekking için elverişli parkurlar içinde pek çok doğa aktivitesini bir arada yapabilir, Karadeniz mutfağının en özel yemeklerini tatma fırsatı bulabilirsiniz. Yöresel yiyeceklerin yanı sıra Uzungöl’de çok lezzetli alabalıklar yiyebilir, kış tatilinizi kızılağaç, kestane, ceviz ve karaağaçların arasında doğayla baş başa geçirebilirsiniz.

Karagöl

Artvin’in Borçka ilçesi sınırları içinde yer alan Karagöl, şehir merkezine 57 km uzaklıkta, denizden 1150 metre yükseklikte. Borçka’ya 25 km uzaklıktaki Karagöl’de 5 hektarı göl ve çevresine ait toplam 386 hektarlık alanda birbirinden güzel trekking parkurları mevcut. Bölgede trekkingin yanı sıra berrak ve dingin göl üzerinde sandallarla çok keyifli göl turları yapabilirsiniz. Göl kenarına kamp kurmanın yasak olduğu Karagöl’e 5 km uzaklıkta çok sayıda pansiyon veya otel bulabilirsiniz. Orman girişinde yer alan otoparkta yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz mekanlar mevcut.

Doğu Karadeniz’de trekking merkezleri içinde ayrıca, Rize’de Çaymakçur-Göller-Yukarı Kavron, İntor Yaylası-Şorak Yaylası-Çor Gölü ile Anzer Yaylası-Dipsizgöl parkurlarını; Trabzon’da Haldizen Yaylası ve Altındere Vadisi’ni; Artvin’de Maral Şelalesi ile Bilbilan, Arsiyan ve Kulaskor Yaylalarını değerlendirebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

Görsel Kaynaklar:

https://gezimanya.com
https://dogarehberi.net
https://www.tripadvisor.co.za
https://www.neredekal.com/blog
http://hikeandwrite.blogspot.com.tr 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir