Doğuş Çay: Özel çay sektöründe lider marka…

1985 yılında Rizeli iki kardeş tarafından kurulan Doğuş Çay, ülkemizin ilk özel çay markalarından biri. Kuruluşundan bu yana geçen 33 yıllık süre zarfında şirket, gıda sektöründe yatay büyümesini sürdürdü ve bitki çaylarından meyve çaylarına, şekerden salça ve cipse kadar pek çok ürün grubunda büyük bir pazar gücüne ulaştı. Satış organizasyonu, lojistik gücü, yaygın bayi ağı ve etkin dağıtım sistemiyle Doğuş Çay, sektöründe rekabetin belirleyici unsurlarından biri olmayı başardı. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da her Pazartesi ele aldığımız başarı hikayelerine bu hafta, Doğuş Çay ile devam ediyoruz.

Doğuş Gıda ve Doğuş Çay

1985 yılında Rizeli iki kardeş Süleyman ve Alpaslan Karakan tarafından kurulan Doğuş Gıda, ülkemizde özel çay kuruluşlarına üretim izni verilmesinin ardından ilk özel çay şirketlerinden biri olarak kuruldu efendim. Çay sektörünün kalbinin attığı Rize’de şirket, ilk yatırımlarını bu alanda gerçekleştirdi. 1990 yılında ilk fabrikasını kurarak dökme çay üretimine başladı. Ürünlerinin Türk damak tadına uyan lezzeti, rengi ve aroması sayesinde Doğuş Çay, özel çay sektörünün yeni yeni gelişmeye başladığı 1990’lı yıllarda marka tanınırlığını hızla arttırdı.

Türk halkının geleneksel çay tercihlerinin değişmeye ve çeşitlenmeye başladığı bu yıllarda şirket, tüketici tercihlerinin analizine büyük önem verdi. Nitekim poşet çay, bitki çayı, meyve çayı gibi yeni çay çeşitlerinin Türk halkı tarafından ilgi görmeye başladığı bu yıllarda şirket, doğru stratejiler belirleyip ürün yelpazesini genişletti. Dökme çay alanında kazandığı başarıların ardından poşet çay, yeşil çay ve bitki çayları ile meyve çaylarında da ürün çeşitliliğini arttırdı. Çay sektöründe edindiği bilgi birikimi ve deneyimi 1990’ların ikinci yarısından itibaren gıda sektöründe yeni iş kollarına yöneltti. Ve bu alanlarda da önemli bir pazar gücüne ulaştı.

Gıda Grubunda Yatay Büyüme

Dökme çayla başlayan ve çay grubunda ürün çeşitliliğini arttıran Doğuş Gıda, 1990’ların ikinci yarısında gıda sektöründe yatay büyümesini sürdürdü. İlk olarak 1994 yılında çay grubunu desteklemek ve ürün yelpazesini genişletmek için Doğuş Şeker markasını piyasaya sundu. Çayın yüzeyinde köpük ve yağ bırakmayan ve tümüyle el değmeden üretilen şekerler, çay keyfinin tamamlayıcı tadı olarak kullanıcılar tarafından ilgiyle karşılandı.

Çay ve şekerin ardından şirket, 2000’li yılların başlarında gıda grubunda yatay büyümesini sürdürmek için domates salçası ve cips kategorilerine de girdi. 2008 yılında İzmir’in Ödemiş ilçesinde domates tarımı açısından en verimli arazilerin bulunduğu 70 bin metre karelik alanda Doğuş Bahçe Salça ve Konserve Fabrikası‘nı kurdu. Salça üretimi için 15 milyon doların üzerinde yatırım yapan şirket, Doğuş Bahçe markası altında domates salçalarını piyasaya sundu. Özenle yetiştirilen ve mevsiminde toplanan hormonsuz domateslerden hiçbir koruyucu içermeksizin ürettiği salçalar, tazeliği ve lezzetiyle Türk halkının beğenisini kazandı.

2013 yılında şirket, gıda grubundaki yatay büyümesini arttırmak için başka bir stratejik karara imza attı ve cips alanına girdi. Aksaray Organize Sanayi Bölgesi’nde Türkiye’nin en modern cips fabrikalarından birini kuran şirket, alt yapı ve istihdam çalışmalarını hayata geçirdikten sonra yeni bir atılım yaptı. Patos, Cipso ve Çerezos markalarını Kraft Gıda‘dan satın alarak gıda grubundaki faaliyetlerini Doğuş Yiyecek ve İçecek adı altında sürdürmeye başladı. Kraft‘la kurduğu bu sinerji, ürünlerinin kalite çıtasını yükseltmesini sağladı. 2015 yılında portföyüne Chips Master‘ı da ekledi.

Günümüzde Doğuş Çay

2016 yılında Doğuş Çay, uzun Ar-Ge çalışmaları sonucunda soğuk çay kategorisine giriş yaptı. İzmir’de 35 milyon TL yatırımla kurduğu soğuk çay üretim tesisiyle Doğuş Soğuk Çay, Nisan ayı itibariyle raflarda yerini aldı. Doğuş Çay‘ın bugün itibariyle Rize’de 5 adet çay işleme, Ordu’da 1 adet çay paketleme fabrikası var. Yıllık üretim kapasitesi 50 bin tonun üzerinde. Şirketin en büyük zincir marketlerden en küçük bakkallara kadar uzanan güçlü bir satış organizasyonu var.

TSE, ISO 9001 Kalite Yönetimi ve ISO 22000 Gıda Güvenliği sertifikalarına sahip Doğuş Çay, AB standartlarına uygun hijyen koşulları içinde ve tümüyle el değmeden üretim yapmakta. Üretimin her aşamasında laboratuvar testlerinden geçirilen bu ürünler, çay tiryakilerinin aradığı tüm özelliklere sahip. Bugün artık Doğuş Çay, tüketici ihtiyaçlarını karşılamanın ötesinde, sektördeki rekabetin belirleyici unsurlarından biri konumunda. Sahip olduğu lojistik gücü, yaygın bayi ağı ve etkin dağıtım sistemi sayesinde lider konumunu her geçen gün pekiştiriyor.

Doğuş Çay ürünleri, 6 kategori içinde tüketiciyle buluşmakta; siyah çaylar, yeşil çaylar, bitki çayları, meyve çayları, fonksiyonel çay ve mistik çay. Siyah çay kategorisinde dökme çaylar, demlik poşet çaylar, bardak poşet çaylar, catering çaylar ve tomurcuk çaylar yer alıyor. Yeşil çay kategorisinde yalnızca bardak poşet çay ve dökme çay üretimi yapıyor. Bitki çayları kategorisinde bardak poşet çay türünde ada çayı, ıhlamur, papatya, rezene, nane limon, ekinezya, ballı zencefilli ıhlamur, zencefil limon ve melisa çayı çeşitlerine sahip.

Meyve çayları kategorisinde bardak poşet çay türünde böğürtlen, elma, kuşburnu, kırmızı meyveler ve mor meyveler çeşitlerine sahip. Fonksiyonel çay kategorisinde bardak poşet çay türünde form çayı, kayısılı form çayı, maydanozlu limonlu form çayı, mısır püsküllü form çayı, kiraz saplı form çayı, çilekli form çayı, tarçınlı yeşil çaylı form çayı çeşitlerine sahip. Mistik çaylar kategorisinde ise bardak poşet çay türünde mistik bitki çayı ve stevyalı mistik bitki çayı çeşitleri var.

Ofis dostu Doğuş Çay ürünleri Ofix.com’da!

Doğuş Çay‘ın başarı hikayesini özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com verilerine göre ofislerin en sık sipariş verdiği Doğuş Çay ürünlerinden ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz. 

Doğuş Geleneksel Rize Dökme Çay

Listemizin ilk sırasında, Doğuş geleneksel Rize dökme çay var. Rize’nin en kaliteli yapraklarından özenle seçilerek elde edilen bu ürünler, rengi ve kokusuyla çay tiryakilerinin damak zevklerine uygun özellikte. 1 kg ağırlığındaki bu ürünleri ortalama 10-15 dakikalık bir demlemenin ardından tüketebilirsiniz. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Doğuş Bardak Poşet Yeşil Çay

Listemizin ikinci sırasında, Doğuş bardak poşet yeşil çay var. Paket içi miktarı 20 adet olan bu ürünleri demlemek için bardağa sıcak su ekledikten sonra toplam 2 dakikalık süre içinde 8-10 kez batırıp çıkartmanız yeterli. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Doğuş Filiz Dökme Çay

Listemizin üçüncü sırasında, Doğuş Filiz dökme çay var. Karadeniz’in en kaliteli çaylarının harmanlanmasıyla elde edilen bu ürünler de yine çay tiryakilerinin vazgeçemediği ürünler arasında. 1 kg ağırlığındaki bu ürünleri ortalama 10-15 dakikalık bir demlemenin ardından tüketebilirsiniz. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer Doğuş Çay ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir