Dolma kalem nasıl bulundu?

Tarih boyunca yazı ihtiyacını karşılamak için değişik araçlar kullanılmış. Bunlar içinde dolma kalemler göreli olarak yakın bir tarihte ortaya çıktı. Dolma kalemin mucidi Amerikalı Lewis Edson Waterman, 1883 yılında özel bir şirkette sigortacı olarak çalışıyordu. O dönemde kullanımı yaygın olan mürekkep hazneli kalemler, kullanım sırasında pek çok güçlüğe yol açıyordu. Fakat, bu kalemlerden daha iyisi de henüz geliştirilememişti. Dolma kalem aslında mürekkep hazneli kalemlerde yapılan küçük bir dönüşüm sayesinde ortaya çıktı. 

Sigortacılık faaliyetleri sırasında çok önemli bir müşterisini sözleşmeyi imzalamaya ikna eden Waterman, imza işlemi sırasında büyük bir şok yaşadı. Müşterisinin kullandığı mürekkep hazneli kalem, tam o anda kağıda akıtma yapmış ve sözleşmenin üzerinde kocaman bir mürekkep lekesi oluşturmuştu. Bu duruma çok üzülen ve sinirlenen Waterman, bir daha böyle bir durumla karşılaşmamak için mürekkep hazneli kalemleri geliştirmek üzere çalışmaya başladı.

Sorunu çözmek için Waterman, kalemde tek olan mürekkep besleme kanalının yerine çok sayıda ve küçük besleme kanalları açmayı denedi. Kaleme getirdiği bu yenilik, mürekkebin birden ve fazla miktarda akması yerine daha az miktarda ve düzenli olarak akmasını sağladı. Yaptığı bu pratik buluş, kalemin kullanıldığı yüzeylerde mürekkep lekesi oluşmasını önlemiş oldu. 

İnsanlık tarihine yön veren pek çok buluşta olduğu gibi dolma kalemin icadı da somut bir ihtiyaçtan doğmuş oldu. Kullanımı binlerce yıl öncesine dayanan yazı araçları içinde dolma kalemler, bu küçük ama zekice buluş sayesinde yazı deneyimlerimize farklı bir boyut kazandırdı. Günümüzde teknolojik ürünlerin kullanımı hızla artarken, dolma kalem kullanımının azaldığını söylemek güç. Çünkü dolma kalemler ile sağlanan yazı deneyimini başka herhangi bir araçla sağlamak neredeyse imkansız.

Kalem Gurmesi… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir