Domestos’un Başarı Hikayesi

1929 yılında Wilfred Handley tarafından icat edilen Domestos çamaşır suları, o güne kadar çamaşır suyu hakkında bilinen tüm kalıpların dışındaydı. 18. yüzyıldan itibaren çamaşır beyazlatmak için kullanılan sodyum bileşikleri üzerinde yaptığı çalışmalar sayesinde Wilfred Handley, sodyum hipokloriti çamaşır beyazlatmanın yanı sıra yüzey temizliğinde de kullanılabilir hale getirdi. Domestos çamaşır suları için geliştirdiği satış ve pazarlama teknikleri sayesinde çamaşır suyunun kullanımı artarken, temizlik ve hijyen alanında standartlar da yükseldi. 1961 yılında Domestos‘un üretim ve satış haklarını devralan Unilever‘le birlikte Domestos, çamaşır suyu pazarında büyümesini hızlandırdı. Bir Ofix Blog klasiği olan başarı hikayeleri köşemizde bu hafta, Domestos‘un başarı hikayesini okurlarımızla paylaşacağız. 

Domestos’un mucidi kimdir?

Domestos‘un mucidi, Wilfred Handley olarak bilinen Wilfred Augustine Handley‘dir. 1901 yılında İngiltere’nin Essex bölgesinde dünya gelen Wilfred Handley, 7 çocuklu Handley ailesinin ikinci çocuğuydu. Sigorta acentesinde çalışan babası George William Handley, iş için farklı şehirlere gidiyor, küçük Wilfred ve kardeşleriyle annesi ilgileniyordu. Ailesinin geçimini sigortacılıktan karşılamakta zorlanan George William Handley, 1911 yılında işten ayrılarak gemi inşa şirketinde çalışmaya başladı. Ailenin Gateshead’a taşınmasıyla birlikte Wilfred Handley ve kardeşleri iyi bir eğitim alma fırsatı yakaladı. Okuldan arta kalan zamanlarında Wilfred Handley, bir diş hekiminin yanında çıraklık yapmaya başladı. Zaman içinde kendisini geliştirdi ve 1921 yılında diş teknisyeni oldu. Gerekli sertifika programlarını tamamladıktan sonra diş hekimi olarak çalışmaya başladı. 

Domestos ne zaman ve nasıl icat edildi?

1920’li yıllarda Wilfred Handley, Chillingham Road’da bulunan muayenehanesinde hastalarına diş tedavisi uyguluyordu. Tedavi sırasında kullanılan kimyasal maddelerden biri sodyum hipokloritti. Daha çok takma dişleri beyazlatmak için kullanılan bu maddeyi ICI Billingham kimya şirketinden satın alıyor, kullanmadan önce seyreltiyordu. Takma dişler üzerinde güçlü etkiler gösteren sodyum hipoklorit, aynı zamanda güçlü bir temizleyiciydi. Buradan hareketle Wilfred Handley, bileşiği uygun ölçüde seyreltmeyi başarırsa yüzey temizliğinde etkin sonuçlar elde edebileceğini düşündü. Dahası, bu bileşik henüz gerçek dişler üzerinde kullanım için uygun değildi. Bileşiği geliştirmesi durumunda Wilfred Handley, hem gerçek dişleri beyazlatmada, hem de yüzey temizliğinde başarılı sonuçlar elde edebileceğine inanıyordu.

Sodyum hipokloriti geliştirmek için çeşitli çalışmalar yapmaya başlayan Wilfred Handley, bu bileşiğin sahip olduğu geniş potansiyellerin farkındaydı. Nitekim, 18. yüzyıldan beri sodyum çözeltileri temizlik alanında zaten kullanılmaktaydı. Bu çözeltiler içinde en fazla tercih edilenleri sodyum hipoklorit, sodyum perborat monohidrat, sodyum perborat tetrahidrat ve sodyum perkarbonattı. Sodyum çözeltilerinden elde edilen çamaşır suları, çamaşır beyazlatmada mükemmel sonuçlar veriyordu. İçlerinde en başarılı olanı ise sodyum hipokloritti. Ancak bu madde organik dokular üzerinde bazı zararlı etkilere yol açabiliyordu. Temizlik amacıyla kullanılan en eski çözelti ise potasyum hipokloritti. 19. yüzyılda geliştirilen klor alkali sodyum hipoklorit ise sodyum çözeltilerinin zararlı etkilerini azaltmıştı. 

1929 yılında Wilfred Handley, sodyum hipokloriti geliştirmek için sürdürdüğü çalışmalardan başarılı sonuçlar aldı. Geliştirdiği bileşik, sodyum hipokloriti hem daha güçlü hale getirmiş, hem de organik dokular üzerindeki zararlı etkilerini azaltmıştı. Bu yeni çözeltiye Domestos ismini verdi. Bu ismi, Latincede ev anlamına gelen domes sözcüğü ile Yunancada kemik anlamına gelen osteon sözcüğünü birleştirerek oluşturdu. Domestos sözcüğü böylelikle, “evin omurgası” anlamına geliyordu. Geliştirdiği bileşiğin ev temizliği alanında nasıl büyük bir dönüşüm yaratacağının farkında olan Wilfred Handley, Domestos‘la birlikte çamaşır sularını yüzey temizliğinde kullanıma uygun hale getiren ilk isim oldu.

Domestos ile çamaşır suyu pazarında ne gibi değişimler gerçekleşti?

Wilfred Handley tarafından icat edilen Domestos, çamaşır suyu pazarında çok önemli değişimlere imza attı. Her şeyden önce, çamaşır sularını çamaşır beyazlatmanın dışında, yüzey temizliğinde de kullanılabilir hale getirdi. Bu konuda o güne kadar yapılan denemelerin hiçbiri, Wilfred Handley‘in geliştirdiği bileşik kadar başarılı sonuçlar vermemişti. Yüzeylerde renk kaybına ve dokuların zarar görmesine yol açan çamaşır suları, Domestos‘la birlikte ev temizliği için kullanıma uygun hale geldi. Dahası, 1930’lara kadar çamaşır sularına erişim imkanı kısıtlıydı. I. Dünya Savaşı’nın etkilerinin hissedildiği Avrupa’da başta Paris olmak üzere çamaşır suyu üretimi gerçekleştiren çok az şehir vardı. Bu nedenle çamaşır suları dışarıdan ithal ediliyor, bu da maliyetlerin artmasına yol açıyordu. Benzer bir sorunu Wilfred Handley de yaşamıştı. Muayenehanesinde kullandığı sodyum hipokloriti ICI Billingham‘dan yüksek miktarda satın almak durumunda kalıyor, bahçesinde seyrelterek kullanıyordu. 

Domestos ile birlikte Wilfred Handley, bu gibi sorunlara kökünden çözüm sağladı. Aynı yıl kurduğu Hijyen Dezenfektan şirketi bünyesinde sodyum hipoklorit üretimi gerçekleştirerek bu bileşiğe erişim güçlüğünü ortadan kaldırdı. Üstelik, çamaşır suyunun satışı ve pazarlanması için de yepyeni çözümler geliştirdi. Wilfred Handley ve Domestos ile birlikte çamaşır suları, yalnızca yüksek gelir grubunun ulaşabileceği temizlik maddeleri olmaktan çıktı ve daha geniş kitlelere ulaşmaya başladı. Nitekim Wilfred Handley, Domestos‘u kahverengi sürahiler içinde satışa sunuyordu. İşe aldığı satıcılar bisiklet üzerinde sokak sokak geziyor, Domestos çamaşır sularına her kesimden insanın ulaşımını sağlıyordu. Dahası, Domestos çamaşır suları yalnızca sıradan bir çamaşır suyu değil, aynı zamanda da genel amaçlı bir temizlik maddesiydi. Wilfred Handley tarafından çamaşır suyunda sağlanan bu değişim, genel yüzey temizliği konusunda hijyen standartlarının yükselmesini sağladı.

Domestos markası nasıl büyüdü?

Domestos satışlarıyla Wilfred Handley, 1930’lu yıllardan itibaren önemli gelirler elde etmeye başladı. Artan talep üzerine arz ihtiyacını karşılamak için 1932 yılında Quayside’da yeni bir fabrika kurdu. Satış ağını güçlendirmek için ekibini büyüttü, Hull ve Middlesbrough’da tedarik depoları açtı. 1936 yılında Ivy Isabella Cissie Halliday ile evlendikten sonra en büyük desteği eşinden gördü. Aynı tarihte şirketin ismini Domestos olarak değiştirdi ve eşini şirkette yönetici yaptı. 1938 yılında Wilfred-Isabella Handley çifti, Albion Row’da eski bir şekerleme fabrikasını satın alarak bu fabrikada daha ileri şişeleme teknolojisi kullanmaya başladılar. Domestos için özel olarak geliştirilen yeni cam şişeler, maliyetin bir miktar artmasına yol açmıştı. Buna çözüm olarak cam şişeler için depozito ödemesi başlattılar. 

Domestos‘un büyümesi, II. Dünya Savaşı sırasında ve sonrasında artarak devam etti. Bu dönemde askeri birliklerin temizlik ve hijyen ihtiyaçlarını karşılamada Domestos öne çıktı. Artan talebe bağlı olarak Domestos‘un üretim kanalları güçleniyor, aynı zamanda da satış ağı İngiltere’ye yayılıyordu. Domestos satışları artık bisikletli satıcılarla değil, minibüslerle hizmet veren satış birimleriyle gerçekleştiriliyordu. 1952 yılında Domestos‘un Londra, Manchester, Cardiff, York ve Glasgow’da ofisleri hizmet veriyor, aynı zamanda da Ar-Ge merkezi bulunuyordu. Domestos bünyesinde geliştirilen Stergene deterjanları, ilk olarak 1948 yılında tüketicilerle buluşmuştu. Yünlüler için özel olarak tasarlanan bu ürünlerin ardından 1957 yılında lansmanı yapılan Sqezy, Domestos‘un büyümesini hızlandırdı. Ev dışı alanlar için özel olarak geliştirilen Hytox ise en çok hastanelerde kullanıldı.

Domestos Unilever’e ne zaman satıldı?

1950’li yıllarda Domestos, İngiltere pazarında çok önemli bir güce ulaşmıştı. Sıradan bir çamaşır suyu markası olmanın ötesinde, çamaşır suyu pazarının büyümesini sağlayan marka konumundaydı. Domestos‘un üretim, satış ve pazarlama operasyonlarının takibi giderek güçleşmeye başlıyordu. İlerleyen yaşı nedeniyle Wilfred Handley, 1961 yılında Domestos‘u Unilever‘e satmaya karar verdi. Unilever bünyesinde faaliyet gösteren Lever Brothers Ltd. bu satın almayla birlikte çamaşır suyu ve deterjan pazarında çok önemli bir stratejik üstünlük elde etti. Şirketin dünya ölçeğinde sürdürdüğü üretim, satış ve pazarlama operasyonları sayesinde Domestos, artık bir dünya markası haline gelmeye başlayacaktı. Domestos‘un satışından elde ettiği gelirle Wilfred Handley, bir hayır şirketi kurdu ve 1982 yılında hayatını kaybedinceye kadar hayır işleriyle uğraştı. 

Ofis dostu Domestos ürünleri Ofix.com’da!

Domestos markasının başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en çok sipariş verdiği Domestos ürünlerinden ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Domestos Ultra Yoğun Çamaşır Suyu Dağ Esintisi 750 g

Listemizin ilk sırasında, Domestos ultra yoğun çamaşır suyu dağ esintisi 750 g var. Yoğun kıvamlı özel formülü sayesinde bu ürünler mutfak, banyo ve tuvaletlerde mükemmel bir temizlik kalitesi sağlamakta. Hijyen konusunda etkin ve pratik çözüm sunan bu ürünler dağ esintisi kokusuna sahip. Mutfak, banyo ve tuvaletlerde temizlik ve hijyen konusunda başarılı sonuçlar almak için bu ürünleri değerlendirebilirsiniz. Domestos ultra yoğun çamaşır suyu dağ esintisi 750 g ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz. 

Domestos Çamaşır Suyu Çam Ferahlığı 3.5 kg

Listemizin ikinci sırasında, Domestos çamaşır suyu çam ferahlığı 3.5 kg var. Eğer kalabalık bir ofiste çalışıyorsanız veya çamaşır suyu tüketiminiz fazlaysa, bu ürünler iyi bir seçim olabilir. Bu ürünleri fayans, seramik, mutfak tezgahı gibi yüzeylerde kullanabileceğiniz gibi, çamaşırları ağartmak için de kullanabilirsiniz. Domestos çamaşır suyu çam ferahlığı 3.5 kg ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz. 

Domestos Pratik Çok Amaçlı Yüzey Temizleyici Sprey 200 ml

Listemizin üçüncü sırasında, Domestos pratik çok amaçlı yüzey temizleyici sprey 200 ml var. Sprey formundaki bu ürünlerin en önemli özelliği, ulaşılması güç noktalarda temizlik ve hijyen ihtiyaçlarına pratik çözümler sunmasıdır. Domestos‘un çok amaçlı sprey çeşitlerini yüzey temizleyicisi olarak pek çok alanda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu ürünler sayesinde temizlik için harcadığınız çabayı azaltabilir, zamandan tasarruf sağlayabilirsiniz. Domestos pratik çok amaçlı yüzey temizleyici sprey 200 ml ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz. 

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer Domestos ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir