Drum nedir ve nasıl değiştirilir?

Ofiste veya evde aldığınız çıktılar silik çıkıyor, üzerinde lekeler oluşuyorsa ilk yapmanız gereken işlerden biri yazıcınızın toner ve drumını kontrol etmektir. Günümüzde birçok yazıcıda toner ile drum ünitesi bütünleşik haldedir. Bu nedenle biri bittiğinde diğeri de biter ve bunları ayrı ayrı değiştirmek gerekmez. Bununla birlikte bazı yazıcı markaları toner kartuşu ile drum ünitesi ayrı ürünler tasarlamakta. Bunların fiyatları diğerlerine oranla daha uygundur. Ancak toner ile drumı ayrı ayrı değiştirmek gerekir. Bu durum bir taraftan ek maliyet yaratırken, bir taraftan da drumın değişimi hakkında bilgi sahibi olmayı gerektirir. Yazıcınızda toner kartuşu ile drum ünitesi ayrıysa drumı iyi tanımak, drum değişimi hakkında bilgi sahibi olmak çok işinize yarayabilir. Baskı ekipmanlarından biri olan drum, baskı kalitesini doğrudan etkileyen en önemli parçalardan biridir. Bitmesi veya zarar görmesi durumunda değişimi sağlanmazsa baskı kalitesi ciddi ölçüde düşer. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, drumla ilgili faydalı bilgiler paylaşacağız. 

Drum nedir?

Görüntü tamburu olarak da bilinen drum, yazıcı veya fotokopi makinelerinde yazı, şekil veya çizimleri kağıt üzerine aktaran silindir şekilli parçadır. Tonerden çıkan tozun kağıda transferi ve yapışması drumla gerçekleşir. Baskı araçlarında toner ve drum, baskı kalitesini doğrudan etkileyen iki önemli bileşendir. Drumın yerleştirildiği kısma drum ünitesi denir. Günümüzde birçok baskı aracında drum ünitesi tonerle bütünleşik durumdadır. Bu tür baskı araçlarında toner için ayrı, drum için ayrı bir baskı maliyeti oluşmaz. Bununla birlikte, bazı baskı araçlarında toner kartuşu ile drum ünitesi ayrı şekilde tasarlanmıştır. Bu tür baskı araçlarında çıktı almak veya fotokopi çekmek için toner kartuşunu drum ünitesinin içine yerleştirmek gerekir. Bu tür yazcı ve fotokopi makinelerinde toner ile drumın bitiş süreleri farklıdır. Genellikle toner tozu, drumdan daha çabuk biter. Bunun üzerine kullanıcı, yeni bir toner siparişi verir. Ancak çıktı alabilmesi için öncelikle eski toneri drum ünitesinden çıkarması, ardından yeni toneri kartuşuyla birlikte üniteye yerleştirmesi gerekir. 

Drum ne işe yarar?

Baskı araçlarında drum, manyetik merdane üzerindeki toner tozunu alıp görüntüyü önce kendi üzerinde oluşturur. Ardından bu görüntüyü kağıt üzerine aktarır. Baskı araçlarında toner tozunu dağıtma görevi toner kartuşuna aittir. Toner haznesi içinde toner tozları vardır. Bu tozlar özü itibariyle mürekkep tozudur. Tonerdeki toz mürekkep drumın elektrostatik yükle yüklenmesinin ardından ısınır. Teknik açıdan ifade edecek olursak bu olaya drumın şarj olması denir. Çıktı alırken baskı aracında oluşan ısının nedeni bu şarjdır. Toner tozunun kağıda yapışması için yüksek ısıya ve basınca ihtiyaç vardır. Drumın üzerinde ışığa duyarlı birkaç farklı katman mevcuttur. Bu katmanlar sayesinde drumlar, kopyalamanın tıpatıp aynı olmasını sağlar. Ancak toner tozunun kağıda düzgün şekilde ulaşması için drumın temiz olması gerekir. Drum ünitesinde oluşan kirlilik nedeniyle çıktılarda kötü görüntülerin oluşması mümkündür. Drumı kartuşa bütünleşik toner çeşitlerinde kopyalama işlemi sorunsuz şekilde gerçekleşir. Doldurma tonerlerde ve diğer ürünlerde ise drumın kullanımı hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. 

Drumın özellikleri nelerdir?

Drum en temelde alüminyum bir borunun üzerine yapılan OPC kaplamayla üretilir. OPC ifadesinin anlamı Organic Photo Conductor’dur. Organik görüntü iletimi bu materyal sayesinde gerçekleşir. OPC kaplama, lazer baskı teknolojisinin en önemli bileşenidir. Çünkü toner tozlarının hazneden çıkıp kağıt üzerine yapışmadan önce geçtiği son nokta OPC kaplamadır. Bu kısımda oluşan en küçük bir kirlilik veya toner kalıntısı, baskının silik ya da lekeli çıkmasına neden olur. Drumın değişimi sırasında özellikle OPC kaplamaya temastan kaçınmak gerekir. Üzerinde kalacak izler aldığınız çıktıların kalitesine zarar verecektir. Drumın silindiri ışığa karşı son derece duyarlıdır. Silindirin her iki ucunda dönüşü sağlayan özel çarklar vardır. Çıktı alırken drumın dönüşü bu çarklar ile gerçekleşir ve toner tozu kağıda ulaşır. Görüntünün sabitlenmesi yüksek ısı ve basınç yoluyla gerçekleşir. Toner ve drumın bitiş sürelerinin cihazın marka ve modeline göre farklı olması mümkündür. Yazıcınıza yeni toner taktığınız halde cihazınız iyi bir baskı kalitesi vermiyorsa drumın değişimini sağlamanız gerekebilir. 

Drumdaki OPC kaplamada petrokimyasal iletken katmanlar mevcuttur. Bunlardan UCL katmanı en alt kısımda bulunur. CGL katmanı şarj üretim katmanıdır. Bu katmanın özelliği, kullanılan organik kimyasal bileşen sayesinde druma rengini vermesidir. 1 mikrondan daha ince olan bu katmanda hangi kimyasal bileşen varsa drum onun rengini alır. Bununla birlikte, drumın renginin kalite ve performansla ilgisi yoktur. Başka bir deyişle, yeşil drumlar daha kaliteli veya mavi drumlar daha kalitesizdir diyemeyiz. CTL ise şarj taşıma katmanıdır. Bu katmanın görevi, yansıtıcıdan gelen ışığı geçirip görüntünün kağıda ulaşmasını sağlamaktır. Baskı sırasında CTL katmanı hem toner tozları, hem de kağıtla temas eder. Bu nedenle drumın üzerinde en çok yıpranan katman bu katmandır. En dış katman CTL katmanı olduğu için bu katmanda oluşan toz, kir veya iz baskı kalitesini düşürür. Özellikle yanlış kullanım durumunda bu katmanda yıpranmalar oluşur. Ayrıca toner tozunun kağıda yapışması sırasında oluşan gerilim de CTL katmanının zamanla yıpranmasına yol açar. 

Drum nasıl kullanılır?

Baskı araçlarında drum iki farklı şekilde kullanılır. Bunlardan biri, drum ünitesinin toner kartuşuyla bütünleşik yapıda olmasıdır. Bu tür toner kartuşları bittiğinde drum da biter. Yeni toner kartuşu alındığında drum da yenilenmiş olacağı için drum ünitesini ayrıca değiştirmeye gerek yoktur. Günümüzde birçok orijinal ve muadil toner kartuşunda yeni drum ünitesi olduğu için ayrıca drumı yenilemeye gerek yoktur. Bu ürünlerde toner tozu bitinceye kadar drumın kalitesi korunur. Son baskıya kadar görüntü tamburu ünitesi baskı kalitesini bozmaz. Fakat bazı yazıcı çeşitlerinde toner kartuşu ile drum ünitesi ayrı olarak kullanılır. Bu tür yazıcılar için toner kartuşu ile drum ünitesini ayrı ayrı satın almak gerekir. Satın alınan toner kartuşunu kullanmak için drum ünitesi üzerinde yer alan kısma yerleştirmek gerekir. Dolayısıyla bu tür yazıcılar söz konusu olduğunda kullanıcılar drumı değiştirmenin nasıl gerçekleştiğini bilmek durumundadır. Nitekim görüntü tamburunun ayrı olarak kullanıldığı yazıcılarda belirli aralıklarla drum yenilemesi yapmak gerekir. 

Bu bakımdan, yazıcı almadan önce cihazda drum ünitesinin ayrı olup olmadığına dikkat etmenizde yarar var. Toner kartuşuyla bütünleşik drumlar ek maliyet yaratmaz. Diğerleri için ise bu maliyeti karşılamak gerekir. Bu maliyet nedeniyle bazı işletmelerde drumın değişimi bazen ihmal edilir. Oysa iyi bir baskı kalitesi için drumın değişimini gerçekleştirmek şarttır. Yoksa yazıların okunması son derece güç hale gelebilir. Bütünleşik yapıda olmayan yazıcılarda baskı kalitesini otomatik olarak algılayan özel birtakım sensörler vardır. Toner kartuşunuzu yenilediğiniz halde baskı kalitesi düşükse yazıcı bu durumu algılar ve Drum Değiştir şeklinde bir uyarı verir. Bu uyarının anlamı, drumın iyi bir baskı kalitesi için yetersiz hale geldiğidir. Bu uyarıyı aldıktan sonra drumı değiştirerek yeniden iyi bir baskı kalitesine ulaşabilirsiniz. Diğer taraftan drumınızın bitmesine daha çok varken de böyle bir uyarıyla karşılaşabilirsiniz. Çünkü kullanıcı hataları nedeniyle lazer ışınları drumın katmanlarına zarar vererek değişimini zorunlu hale getirebilir. 

Drum ömrü ne kadardır?

Bu konuda kesin bir şey söyleyemeyiz. Drumların kullanım ömürleri, ürünün kullanma kılavuzu veya kutusunun üzerinde baskı sayısı şeklinde belirtilir. Bununla birlikte birçok kullanıcı, satın aldığı drumın bu sayılara hiç yaklaşamadan ömrünü tamamlamasından şikayet eder. Eğer gerçekten iyi bir drum satın aldıysanız, drumın ömrü gerçekten de belirtilen baskı sayısı kadardır. Ne var ki kullanıcı hataları nedeniyle drumınız bu sayıya ulaşamadan da ömrünü tamamlayabilir. Dolayısıyla burada aslında üretici firmaya ilişkin bir kusur aramaktan ziyade kullanıcı hatalarına dikkat etmek gerekir. Örneğin yazıcı temizliği konusunda gösterilen ihmaller drumın ömrünün kısalmasına neden olur. Nitekim genel kanının aksine, yazıcı temizliği dış yüzey temizliğinden ibaret değildir. Yazıcının iç temizliği teknik açıdan çok daha önemlidir. Diğer taraftan, güvenilir olmayan kanallar üzerinden sipariş verdiğiniz drumlar için belirtilen baskı adetlerinin yanıltıcı olması da mümkündür. Eğer iyi markaları güvenilir kanallardan satın alıp doğru şekilde kullanırsanız, drumınızın ömrü konusunda herhangi bir hayal kırıklığı yaşamazsınız. 

Drum neden yıpranır?

Birçok nedenden dolayı drumda yıpranma oluşabilir. Bu nedenler büyük ölçüde baskı aşamasında toner tozu ile kağıt arasında oluşan sürtünmeden kaynaklanır. Baskı için kullanılan kağıdın ve tonerin kalitesi düşükse, sürtünme sırasında drumın zarar görmesi mümkündür. Bu nedenle sadece iyi toner kullanmak yetmez. Fotokopi kağıdının kalitesi de iyi olmalıdır. Veya toner değişimi sırasında sadece kartuşu temizlemek yetmez. Değişim sırasında drum ünitesini de temizlemek ve drumda varsa tüm kir, toz veya kalıntıları gidermek gerekir. Dahası kaliteli kağıt ve toner kullansanız bile zaman içinde lazer ışınları nedeniyle drumda yıpranma oluşabilir. Diğer taraftan ortamda sıcaklık, nem ve aşırı toz da drumın yıpranmasına neden olur. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak ofisinizde ayrı bir baskı odası oluşturabilirsiniz. Bu odanın sıcaklık ve nemini sabit tutabilir, odayı toz ve kirden koruyabilirsiniz. Baskı işleriniz için ayrı bir baskı odası yoksa ofisinizde her sıcaklık değişiminden toneriniz, fotokopi kağıtlarınız ve drumınız olumsuz etkilenir. 

Drum nasıl değiştirilir?

Bu işlemi yapabilmeniz için öncelikle baskı cihazınızdaki toner kapağını açmalısınız. Cihazınızın marka ve modeline göre bu işlemi kontrol panelindeki ön kapak açma düğmesine basarak yapabilirsiniz. Bu işlemin ardından drum ünitesinin kolunu tutarak toneri yukarı doğru çekin. Toner kilidini açmak için hafifçe bastırmanız yeterli olacaktır. Kilidi açtıktan sonra toner yerinden kolayca çıkar. Aynı zamanda toner değişimi yapacaksanız, tonerin iyice dağılması için birkaç kez döndürmeniz iyi olur. Yeni drumı ve toneri yerleştirmeden önce üniteyi iyice temizlemelisiniz. Bu ünitedeki yeşil kola bastığınızda drum ile toner ayrılacaktır. Temizliğin ardından druma kesinlikle dokunmadan silindirdeki mili çıkartarak değişimi sağlayın. İşlemin ardından drumla tonerinizi kilitleyerek üniteyi yerine yerleştirin. Bu aşamada toner kartuşunun üniteye iyi oturması çok önemlidir. Çünkü aksi durumda cihazınız toneri tanımayabilir. Tam oturma sağlanmamışsa kapağı ve kilidi açarak işlemi tekrarlayabilirsiniz. Ön kapağı kapatıp çıkış tepsisini taktıktan sonra herhangi bir hata yoksa yazıcınız sorunsuz şekilde çalışacaktır. 

Drum değişimi sırasında nelere dikkat etmek gerekir?

Bu değişimi ilk kez yapıyorsanız bazı konularda zorluk çekebilirsiniz. Oysa drumı değiştirmek aslında düşündüğünüz kadar zor değildir. Drumı değiştirmek için öncelikle toner kapağını açmanız gerekir. Bunu nasıl açacağınızı bilmiyorsanız cihazınızın kullanım kılavuzunda gerekli bilgileri bulabilirsiniz. Nitekim toner kilidini bulduğunuz anda işlemin en önemli aşaması geride kalmış olacaktır. Kilidi açtığınız anda toneriniz üniteden çıkar. Bu işlemler sırasında bıçak veya herhangi bir kesici alet kullanmamalısınız. Aksi durumda tonere veya druma zarar verebilirsiniz. Drum değişiminin en önemli püf noktası, bu değişimi yapmadan önce drum ünitesini iyice temizlemektir. Çünkü bu ünitede biriken toner kalıntıları ve toz nedeniyle birçok sorun yaşayabilirsiniz. Yazıcıda kağıt sıkışması sorunu bunlardan yalnızca biridir. Düzenli olarak iç temizliği yapılan yazıcıların ömrü uzar, baskı kalitesi yükselir. Temizliği ihmal edilen yazıcılar ise istenen performansı gösteremez. Ayrıca değişim sırasında toner tozunun dökülme ihtimaline karşı önlem için yüzeye gazete kağıdı serebilirsiniz. Buna ek olarak değişim sırasında eldiven kullanmayı da ihmal etmemelisiniz. 

Drum alışverişlerinizde adresiniz Ofix.com!

Online ofis marketiniz Ofix.com, ofislerde en fazla kullanılan drum çeşitlerine uygun fiyat avantajıyla sahip olma fırsatı sağlıyor. Drum alışverişi yapmadan önce Ofix.com‘u ziyaret ederek satışı devam eden drumlarımızı görebilirsiniz. Ürünler arasında fiyat karşılaştırması yapmak için de sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Ürün sayfalarını tıkladığınızda drumların hangi yazıcılarla uyumlu olduğunu görebilirsiniz. Sitemizde drum fiyatları piyasa ortalamasına göre makul düzeydedir. Ayrıca zaman zaman düzenlediğimiz kampanyalarla kullanıcılarımıza ekstra avantajlar sağlıyoruz. Sitemizde drum kategorisinde satışı devam eden tüm ürünleri buradan inceleyebilirsiniz. Eğer farklı bir ürüne ihtiyacınız varsa taleplerinizi bize buradan iletebilirsiniz. Bize ulaşan tüm talep formlarını dikkatle inceliyor, müşteri temsilcilerimizle hızlıca dönüş yapıp sizlere çeşitli fırsatlar sunuyoruz. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için de burayı tıklayabilirsiniz. Sitemizde 300 TL ve üzeri alışverişlerde ücretsiz kargo hizmeti sunuyoruz. Ayrıca İstanbul ve çevresine bu tutardaki siparişleri kendi kargo araçlarımızla teslim ediyoruz. 

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir