Duracell: Batarya teknolojilerinde bir dünya markası…

Elektronik ürünlerin hayatımızdaki yeri arttıkça, taşınabilir enerji kaynaklarına yönelik ihtiyaçlar da artıyor. 90 yıldan uzun bir marka geçmişine sahip olan Duracell, batarya teknolojilerine kazandırdığı yenilikler sayesinde bu ihtiyaçlarımıza pratik çözümler sunmayı başardı. Yüksek performanslı alkalin piller ve şarj edilebilir piller denildiğinde akla gelen ilk markalardan biri olan Duracell, hayatımıza güç katmaya devam ediyor. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da her Pazartesi ele aldığımız başarı hikayelerine bu hafta, Duracell markasıyla devam ediyoruz.

Duracell Markasının Doğuşu

Duracell markasının doğuşu, 1920’lerin başlarına kadar uzanıyor efendim. New York’ta yaşayan yaratıcı bir bilim adamı olan ve 300’den fazla patent almayı başaran Samuel Ruben, kuru elektrolitik alüminyum kondansatörü, vakum tüpü, hücreli cıva pili ve alkalin piller üzerine çalışmalarını yoğunlaştırmıştı. Bir deneyde kullanmak için tungsten filament teline ihtiyacı vardı. Bu parçayı temin etmek için Mallory şirketiyle temasa geçti. Şirketin kurucusu Philip Rogers Mallory, Ruben‘in çalışmalarından oldukça etkilendi ve üretim gücüne büyük bir katkı sağlayacağına inandı. Bunun üzerine Mallory ve Ruben‘in güç birliği yapmasıyla Duracell International‘ın temelleri atıldı.

Ruben‘in çalışmaları, elektrokimya alanında çok önemli dönüşümleri beraberinde getirdi. Yaptığı icatlar halk tarafından pek bilinmese de günlük hayatta sıkça kullanılan pek çok elektronik ürün içinde yer almaya başladı. Geliştirdiği kuru elektrolitik kondansatörü, uzun yıllar boyunca neredeyse tüm radyo ve televizyonlarda ve pek çok elektrik motorunda kullanıldı. Kompakt akü elektronik saat, yer uyduları ve uçaklardaki tehlike sinyal vericileri gibi ürünlerde kullanılan piller, elektrokimya alanında yeni buluşlara ilham kaynağı oldu. Bir üniversite diplomasına sahip olmayan bu yetenekli mucit, yaptığı deneyler ve buluşlar nedeniyle pek çok akademik ödüle layık görüldü, farklı kurumlarda dersler verdi.

Mallory şirketinde Ruben‘in geliştirdiği yeni nesil alkalin piller, dahili flaşlı Kodak kameralar için özel olarak üretilmiş ve Mallory markasıyla satışa sunulmuştu. Bu piller yüksek enerji tüketimli olduğu için büyük ilgi gördü ve diğer elektronik araçlarda da kullanılmaya başlandı. 1964 yılında, Duracell marka ismi halka tanıtıldı. Sözcük anlamı “dayanıklı hücre” demeye geliyor, pillerin uzun ömürlü olmasına vurgu yapıyordu. 1969 yılında Apollo 11 programının bir parçası haline gelen bu piller, Ay’da kullanılan ilk pil unvanını kazandı. Bununla birlikte, Mallory marka isminin de kullanılması 1980’lere kadar devam etti.

Duracell Markasının Yükselişi

1970’li yıllarda şirket, tüketici elektroniği sektörünün alkalin pil ihtiyaçlarına uygun şekilde ürün yelpazesini genişletti. Bu genişlemeyle birlikte, marka imajını güçlendirdi ve tanınırlığını yükseltti. Ar-Ge alanında yaptığı büyük yatırımların da etkisiyle, batarya teknolojilerinde bir dünya markası olmayı başardı. İlk alkalin AA, AAA, C, D, 9V piller, ilk işitme cihazı düğme pili gibi pek çok yeniliğe imza atan Duracell‘in pilleri, kayıt cihazlarından el telsizleri ve motorlu oyuncaklara kadar pek çok üründe kullanılmaya başlandı. 

1971 yılında, ürünlerinin gücünü ve üstünlüğünü sembolize etmek ve ayırt edilmesini kolaylaştırmak için bakır ve siyah renkleri kullanılmaya başlandı. Piyasadaki diğer pillere oranla daha kompakt ve verimli olan bu ürünler, sektörde kısa sürede öne çıkmayı başardı. Aynı zamanda da televizyonda reklamı yapılan ilk pil markası olan Duracell‘in reklamlarında, uzun ömürlülük ve güvenilirlik konularının altı özellikle çizildi.

1973 yılında şirket, Duracell Bunny isimli marka ikonunu halka tanıttı. Duracell‘in batarya gücünü yansıtan bu sevimli tavşan, televizyonun yaygınlaşmasıyla birlikte ürünlerin daha geniş kitlelere tanıtılmasını sağladı. Kimi zaman bir kayakçı, kimi zaman parlak bir futbolcu, kimi zaman da maratonu sorunsuz bir şekilde tamamlayan bir yarışçı olarak insanların karşısına çıkan bu sevimli tavşan, marka imajını güçlendiren bir ikon oldu. Aradan geçen 45 yılda milyonlarca kez izlenen bu reklamlar sayesinde şirket, ürünleri hakkında “sıradan pillere göre 10 kat dayanıklı” sloganını zihinlere kazımayı başardı.

Ne var ki, 1970’lerin sonlarına doğru şirketin üretim kapasitesi büyük oranda arttı ve bu da arzın tüketilmesini ciddi bir sorun haline getirdi. Artan ekonomik sorunlar nedeniyle şirket, 1978 yılında Dart Industries‘e satıldı. 2 yıl sonra Kraft‘la birleşti. 1988 yılında tekrar el değiştirdi ve Kravis Roberts tarafından satın alındı. Kısa bir süre sonra halka açılan şirket, 1996 yılında bir kez daha el değiştirdi ve Gillette tarafından satın alındı. Bütün bu el değiştirmeler içinde şirketin pazar gücü sürekli arttı ve sektördeki lider konumu pekişti.

Günümüzde Duracell

2005 yılında Duracell, bir kez daha el değiştirdi ve P & G ailesine katıldı. 2011 yılında, cep telefonları ve küçük elektronik cihazlar için kablosuz şarj cihazları geliştirmek üzere yeni bir girişim başlattı. 2013 yılında, yüksek performanslı yeni ürün serisi Quantum‘u piyasaya sundu. 2016 yılında bir kez daha el değiştiren şirket, Berkshire Hathaway yönetimine geçti. Merkezi ABD’nin Nebraska eyaletinde olan Berkshire Hathaway, 182 milyar dolarlık çok uluslu bir şirkettir ve Fortune dergisine göre dünyanın en büyük 4. ve en hayran olunan 3. şirketidir.

Ofis dostu Duracell pilleri Ofix.com’da!

Duracell markasının başarı hikayesini özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com verilerine göre ofislerin en sık sipariş verdiği Duracell ürünlerinden ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Duracell AA Kalem Piller

Listemizin ilk sırasında, AA kalem piller var. Paket içi miktarı 18 adet olan bu ürünleri ister ofisinizde, isterseniz evinizde kalın kalem pille çalışan tüm elektronik cihazlarda uzun süreler kullanabilirsiniz. Diğer alkalin pillere oranla 10 kat uzun ömürlü olan bu piller, uzaktan kumandadan el feneri ve radyo gibi araç ve gereçlerde enerji ihtiyacını etkin bir şekilde karşılıyor. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Duracell AAA Kalem Piller

Listemizin ikinci sırasında, AAA kalem piller var. Paket içi miktarı 12 adet olan bu ürünleri, ince kalem pille çalışan tüm elektronik cihazlarınızda kullanabilirsiniz. Ofisinizde mouse ve diğer elektronik cihazlarınızda uzun ömürlü performanslar için bu ürünleri tercih edebilirsiniz. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Duracell AA Şarj Edilebilir Kalem Piller

Listemizin üçüncü sırasında, AA şarj edilebilir kalem piller var. Paket içi miktarı 2 adet olan bu ürünleri, kalın kalem pille çalışan tüm elektronik cihazlarınızda kullanabilirsiniz. Şarj edilebilir özellikte olduğu için tekrar tekrar kullanılabilen bu ürünler, 300 şarja kadar dayanıklı. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer Duracell ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir