Düzenli Çalışmayı Sağlayacak Ofis Malzemesi Listesi

Ofisler, iş yerlerimiz olmanın yanı sıra aslında biraz da evlerimiz gibiler. Ortalama bir çalışan, haftanın beş günü, günde yaklaşık sekiz saat kadar zamanını iş yerinde geçiriyor. Hal böyle olunca da ofislerin kalitesi çalışanlar için daha da önem kazanıyor. İş yerimizde birçok ofis malzemesi kullanıyoruz. Bugün düzenli çalışmayı sağlayacak ofis malzemelerinden bahsedeceğiz.

İş verimliliğinin yüksek olması için, ofislerin hem düzenli hem de temiz olması gerektiğini biliyoruz. Ofis temizliğinde dikkat edilmesi gerekenlerin öneminden daha önceki yazılarımızdan birinde bahsetmiştik.

Ofis içerisinde daha sürdürülebilir ve sağlıklı bir çalışma sistemi yaratmanın yolu bir düzen sağlamaktan geçiyor. Hatta öyle ki, düzenli olmak bir Japon felsefesi olan 5S içerisinde de kendine yer buluyor.

Neredeyse tüm alanlarda kendilerine özgü uygulamaları ile öne çıkan Japonlar, başarıları için 5S felsefesini uyguluyor. 5S felsefesi şu 5 kelimenin baş harflerinden oluşuyor:

  • Seiri (ayıklama)
  • Seiton (düzenleme)
  • Seiso (temizlik)
  • Seiketsu (süreklilik)
  • Shitsuke (disiplin)

5S felsefesini bireysel olarak hem evinizde hem ofisinizde uygulayabilirsiniz. Bu felsefeyi uzun vadede şirket kültürünüzün bir parçası haline getirebilirsiniz.

Düzen için hangi ofis malzemesi?

Diğer yandan gün içerisindeki koşturmacalar; ofise gelip giden onlarca kişi, havada uçuşan evraklar ve daha birçok şey ofis içerisindeki düzeni kolayca bozabilir. Kriz zamanlarında ihtiyaç duyduğumuz şeyleri kolayca bulmak isteriz. Günlük olağan akış içerisinde ofisin düzenli kalmasını sağlamak iş verimliliği açısından hayati bir önem taşır. Kuralların baştan belirlenmesi, ofis düzenini sağlayacak olan malzemelerin önceden temin edilmesi ve en önemlisi de tüm bunlar konusunda çalışanların bilinçlendirilmesi şart. Zira yoğun bir günün ortasında ofis içerisinde kontrol kaybedilirse, o noktadan tekrar düzen sağlamak pek de kolay olmayabilir.

Ofis içerisinde karmaşanın önüne geçmek ve bir düzen yaratmak için kullanabileceğiniz birçok ofis malzemesi bulunuyor. Bu ürünler daha derli toplu bir ofis düzeni oluşturmanın yanı sıra, çalışanların iş verimliliğine de önemli katkı sağlıyor. Şimdi gelin, sizin için hazırladığımız ofis malzemeleri listesine birlikte göz atalım.

1- Vazgeçilmez Bir Ofis Malzemesi: Telli Dosya

Vazgeçilmez bir ofis malzemesi: dosya
Vazgeçilmez bir ofis malzemesi: dosya

Her geçen gün daha dijital bir dünyanın parçası oluyoruz. Artık sevdiklerimizle olan en güzel anları hatırlamak için bile fotoğraf albümlerini değil, telefonlarımızdaki favoriler klasörüne göz atıyoruz. Bu durum, bize ciddi kolaylıklar sağlasa da bir o kadar da sorun yaratabiliyor. Zira djital dünya söz konusu olduğunda, bir şeye ulaşmak kadar onu kaybetmek de aynı ölçüde kolay. Konuya iş hayatı perspektifinden yaklaşacak olursak, bazen ofislerimizde de elimizin altında olması gereken ‘’hard copy’’ dediğimiz çıktılara ihtiyacımız oluyor. Fakat bazen yoğunluk, bazen belirsizlik ve çoğu zaman da düzensizlik sebebiyle bu dosyalar her zaman aradığımız yerde olmayabiliyor. Bu problemi ortadan kaldırmak için, ihtiyacınız olan dosyaları önem sırasına göre telli dosyalara yerleştirebilirsiniz. Böylece aradığınız zaman kolayca bulabilirsiniz.

Telli dosya ihtiyaç duyduğunuz bir ofis malzemesi ise Ofix’ten sipariş verebilirsiniz.

2- Kullanmaya Doyamayacağınız Bir Ofis Malzemesi: Etiket Makinesi

Etiketleme makinesi kullanımı kolay bir ofis malzemesidir.
Etiketleme makinesi kullanımı kolay bir ofis malzemesidir.

İhtiyacınız olan evrakları bir telli dosya içinde saklamak, ofisinizde düzen sağlamaya başlamak için harika bir yol! Şimdi gelin, bu dosyaların birbirleri ile karışmamaları ve ihtiyacınız olduğunda kolayca bulunmaları için onları etiketleyelim. Örneğin dosyalarınızı içerik, tarih ve önem durumlarına göre etiketleyebilirsiniz. Böylece dosyaların içeriğinde ne olduğunu anlamak için zaman kaybetmez, kapağındaki etiket sayesinde ihtiyacınız olanı anında bulabilirsiniz. Bunun için muhteşem bir ofis malzemesi var: Etiketleme makinesi! Bir kez etiketlemeye başladığınızda belki de en sevdiğiniz ofis malzemesi bu olacak!

 

3- Rengarenk Bir Ofis Malzemesi: Post-It (Yapışkanlı Not Kağıdı)

Ders çalışırken notlarını düzenli tutmayı sevenlerin post-itleri yakından hatırlıyordur. Post-it, iş hayatında da faydalı bir ofis malzemesidir. Bazen kendiniz için bir hatırlatıcı, bazen de iş arkadaşlarınıza not bırakmak için kullanabilirsiniz. Bu kağıtlar görünür olmaları ve kolay kullanımları ile daima elinizin altında olması gereken ürünlerden biridir. Aslına bakarsanız Post-it, yapışkanlı not kağıtlarını ilk üreten marka olduğu için ürünü çoğunlukla bu isimle tanıyoruz. Yapışkanlı not kağıdı dersek tüm markaları kapsayan bir ifade olacak. Yeri gelmişken Post-it’in hikayesini daha önce blogumuzda yazdığımızı hatırlatalım. Okumak isterseniz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz: Post-it Nasıl Bulundu?

Hemen şimdi yapışkanlı not kağıdı almak isterseniz Ofix’te satılan ürün çeşitlerine ulaşabilirsiniz.

 

4- Hatırlatıcı Bir Ofis Malzemesi: Mantar Pano

Mantar pano hem dekoratif hem de kullanışlı bir ofis malzemesidir.
Mantar pano hem dekoratif hem de kullanışlı bir ofis malzemesidir.

Mantar panolar ofis içerisinde bir haberleşme ve duyuru aracı olarak kullanabilirsiniz. Şimdi bunun düzenle ne ilgisi var demeyin. Mantar panonuzu düzeni hatırlatan notlara ayırdığınızda işleriniz çok daha kolaylaşacak.

Farklı boyut ve çerçeve tipleriyle ihtiyacınıza yönelik mantar panolara Ofix’ten kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

5- Çok Amaçlı Bir Ofis Malzemesi: Taşıma Kolisi

Karton kolileri sadece kargo amacıyla kullanmak zorunda değilsiniz. Ofisinizde düzenli bir ortam yaratmak için kolilerden faydalanabilirsiniz. Örneğin dağınık duran malzemelerinizi derli toplu olarak bir kolide muhafaza edebilirsiniz. Gerektiğinde rahatlıkla yerlerini değiştirebilirsiniz.

Taşıma kolisine ihtiyacınız varsa Ofix’in kendi üretimi olan yüksek kaliteli taşıma kolilerini denemenizi öneririz.

6- Zamansız Bir Ofis Malzemesi: Ajanda ve Takvim

Herkesin bildiği gibi, iş hayatında doğru zamanlama her şey demektir. Ofisinizdeki işleyişin düzenli olması için, çalışanlarınızın masalarında birer takvim ve ajanda bulundurmaları oldukça faydalı olacaktır.

7- Her Masada Olması Gereken Bir Ofis Malzemesi: Masaüstü Organizer

Bir çalışanın en fazla düzene ihtiyacı nerede vardır diye soracak olursak, muhtemelen ilk cevabımız çalışma masası olacaktır. Dağılan kalemleri ve diğer ofis gereçlerini toplamak için ihtiyacınız olan bir organizer

8- Pratik Bir Ofis Malzemesi: Kullan-At Ürünler

Ofix’in kendi üretimi olan esprili karton bardakları ofisinize neşe getirecek.

Kullan at formundaki tabak ve bardak ürünleri ofisinizde her zaman bulundurmanızı öneriyoruz. Böylece kutlamalarda zahmet yaşamadan iş arkadaşlarınızla keyifli anların tadını çıkarabilirsiniz! Kutlama sonrası ortamı hızlıca eski düzenine kavuşturabilirsiniz.

Ofisinizde karışıklıkların önüne geçmek ve bir düzen yaratmak için çalışanlarınızla önceden plan yapmalısınız. Bu düzeni yaratmak için ihtiyacınız olan ürünleri ofisinizde hazır bulundurmalısınız. Bunun için Ofix’i ziyaret ederek tüm ofis malzemelerine kolayca ulaşabilirsiniz.

 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir