Ecolab: Endüstriyel hijyende bir dünya devi…

1923 yılında Merritt J. Osborn tarafından Economics Laboratory adıyla kurulan, 1986 yılında Ecolab adını alan şirket, günümüzde endüstriyel hijyenden gıdaya, tekstilden enerjiye, sağlıktan sanayi ve otelciliğe kadar pek çok alanda sayısız ürün ve hizmet sunan bir dünya devi. Pazarın ihtiyaçlarını doğru bir şekilde analiz eden ve bu ihtiyaçlara nitelikli çözümler üretmeyi ilke edinen Merritt J. Osborn, düşük sermayeli bir şirketin doğru hamlelerle nasıl büyüyebileceği ve bir dünya devi haline gelebileceğini gösteren önemli bir iş insanı olarak tarihteki yerini aldı. Günümüzde Ecolab, 50 binden fazla çalışanı ve 15 milyar dolarlık cirosuyla endüstriyel hijyen ve başka pek çok alanda ilham kaynağı olmayı sürdürüyor. Bir Ofix Blog klasiği olan başarı hikayeleri köşemizde bu hafta, Ecolab markasının başarı hikayesini okurlarımızla paylaşacağız. 

Merritt J. Osborn ve Economics Laboratory

Ecolab markası, 1923 yılında ABD’nin Minnesota eyaletine bağlı St. Paul kentinde Merritt J. Osborn tarafından Economics Laboratory adıyla kuruldu. Bu dönemde Merritt J. Osborn, mali açıdan sıkıntılı günler geçirmekteydi. Sürdürmekte olduğu araba bayiliği işini kaybetmiş, yeni bir iş aramaya başlamıştı. Ida Koran isimli çalışanıyla birlikte, halı yıkama malzemeleri işine girmeye karar verdi ve St. Paul’da Endicott binasının altıncı katında üç oda kiraladı. Geliştirdiği ürünler, özellikle otel ve konaklama tesislerinde halı temizliğini kolaylaştırdı ve odaların daha kısa sürede başka kullanıcılara kiralanmasını sağladı. Ürünlerin gördüğü ilgi sayesinde Osborn, işleri büyütmeye başladı. Aynı zamanda da ürün çeşitliliğini arttırdı.

Yaptığı işler dolayısıyla oteller ve konaklama tesislerinin temizlik ihtiyaçlarını iyi bilen Osborn, 1925 yılında çok önemli bir fırsat yakaladı. Minnesota Üniversitesi‘nde kimya öğrencisi Leonard H. Englund, iyi bir temizlik bileşiği geliştirmişti. Fakat bu bileşik, istenildiği kadar köpürmüyordu. Merritt J. Osborn, bu bileşikle yakından ilgilendi. Çünkü bileşiğin köpürmeme özelliği, o dönemde kullanılmakta olan mekanik bulaşık makinelerinde çok köpüren sıradan sabunlara göre daha iyi sonuçlar alınmasını sağlayabilirdi. Englund‘un köpürmeyen bileşiği Osborn için pazarda büyük bir yenilik anlamına geliyordu. İyi bir tanıtımla bu işten büyük paralar kazanmak mümkün olabilirdi.

Bu düşüncesinde haklı çıktığını kısa bir süre sonra anladı. Soilax ismini verdiği yeni ürünler, otel ve konaklama tesislerinde ilgiyle karşılandı ve Economics Laboratory‘nin sektörde öne çıkmasını sağladı. Öyle ki, 1920’lerin ilk yarısında bulaşık yıkama ürünleri içinde Soilax, lider marka haline geldi. O güne kadar geliştirilen ilk renkli deterjan olan Soilax, kuru pembe renkli bir üründü ve suyla birleştiğinde rengi yeşile dönüyor, bulaşık yıkamada güçlü bir solüsyon olduğu izlenimi veriyordu. Soilax‘ın sağladığı güçle şirket, 1927 yılında üretim operasyonlarını Chicago’daki Crooks Terminal binasına taşıdı. Ticari bulaşık makineleri için ilk deterjan dağıtım sisteminin patentini ise 1928 yılında aldı.

Economics Laboratory’nin Yükseliş Dönemi

1930’lu yıllarda Soilax, temizlik ürünleri pazarında en iyi deterjanlardan biri olarak kabul ediliyordu. Şirketin mali yapısı da oldukça güçlüydü. İş yönetimi konusunda oldukça büyük bir deneyime sahip olan Merritt J. Osborn, şirketin büyüyebilmesi için Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarına ağırlık verdi. İş gücünü nitelikli hale getirmek, personel maliyetini düşürmek ve üretimde verimliliği sağlamak için başarılı stratejiler uyguladı. Economics Laboratory‘nin üretim felsefesi, geliştirilen her ürünün pazarda belirli bir ihtiyaca en iyi çözümü sunma esasına dayanıyordu. Üretimde kaliteyi merkeze alan bu anlayış, şirketin temizlik ürünleri pazarında yeni ürünlerin yanı sıra yeni teknolojilere de öncülük etmesini sağladı. Soilax‘ın üretim kapasitesi artarken, aynı zamanda da şirketin iş bağlantıları gelişiyor, ürünler daha fazla satış noktasında kurumsal müşterilerle buluşuyordu.

Tüm dünyayı etkisi altına alan 1929 Bunalımı’nın etkileri bu dönemde devam ederken Economics Laboratory büyümeyi sürdürdü. Soilax‘ın ardından 1933 yılında piyasaya sunulan Satin Wax, endüstriyel temizlik sektöründe ilgiyle karşılandı ve şirketin gelirlerini arttırdı. İş bağlantılarını daha da geliştiren şirket, ürünlerini boya ve hırdavat mağazaları aracılığıyla kurumsal müşterilere sunmaya başladı. Bu başarının ardında, Merritt J. Osborn‘un oğlu Edward B. Osborn‘un payı yüksekti. Dartmouth College‘dan mezun olduktan sonra 1928 yılında şirkete katılan Edward B. Osborn, kurduğu 34 kişilik satış ekibiyle başta Minnesota olmak üzere ABD’nin hemen tüm eyaletlerinde Economics Laboratory‘nin ürünlerine ulaşılabilirliği sağladı. Hatta seyyar satış birimleri bile oluşturuldu.

1935 yılından sonra şirketin aynı zamanda da bulaşık makinesi onarım ve bakım işine girmesi, pazar gücünü daha da arttırmasını sağladı. Artık Economics Laboratory, yalnızca bir bulaşık deterjanı üreticisi değil, aynı zamanda da bulaşık makineleri alanında onarım ve bakım hizmeti veren bir şirket haline geldi. Dahası, endüstriyel alanlarda mutfak çalışanlarının eğitilmesi, bulaşık yıkama prosedürleri hakkında bilgilendirme yapılması gibi hizmetler de Economics Laboratory‘nin sektörde öncü ve lider konumunu güçlendirdi. 1936 yılından itibaren ev kullanımına yönelik ürünlerin geliştirilmesiyle Economics Laboratory, artık daha fazla kullanıcıya ulaşıyordu.

Dünya Pazarında Economics Laboratory

Economics Laboratory‘nin dünya pazarına açılması, II. Dünya Savaşı’nın ardından başladı. Savaş döneminde fabrikalarında dizanteriyi önlemeye yardımcı ürünler ve dezenfektanlar üretmeye başlayan şirket, savaşın ardından üretime devam etti ve sterilizasyon alanına yöneldi. ABD dışına ilk satışlar Kanada’ya yapıldı. Aynı zamanda da Chicago’da açtığı yeni fabrikada bulaşık yıkama ürünleri grubunda ürün çeşitliliğini arttırdı. Cam yıkama makineleri için geliştirilen Glass Magic, bu dönemin öne çıkan ürünlerinden biri oldu. Bulaşıkların kurumasını hızlandırmak için geliştirilen durulama katkı maddeleri de pazarda ilgiyle karşılandı. Ardından, tüketici pazarı için geliştirdiği Electrasol bulaşık deterjanları son tüketicinin kullanımına sunuldu.

Bu dönemde şirketin sahip olduğu patent sayısı 230’a ulaşmıştı. 1951 yılında şirketin süt bölümü kuruldu ve gıda alanına giriş yapıldı. Bir yıl sonra piyasaya sunulan Dip-it leke çıkarıcılar, temizlik işlerinde büyük kolaylık sağladı. 1957 yılında halka açılan şirket, dünya pazarında güçlenmek için gerekli kaynağı hisse senedi satışlarından elde etti. 1958 yılında ABD dışında ilk fabrikasını Meksika’da hizmete açtı. 1960 yılında Merritt J. Osborn‘un hayata gözlerini yummasının ardından şirket yönetimini Edward B. Osborn üstlendi. Bu dönemde şirket, St. Paul’da yeni genel merkezine taşındı. Şirketin toplam patent sayısı ise 700’ü aştı. Avrupa’daki ilk fabrika, 1963 yılında Stockholm’de kuruldu. 1964 yılında ise havacılık, denizcilik, kağıt hamuru ve kağıt ile petrokimya ve endüstriyel temizlik alanında faaliyet gösteren Magnus Chemical Company‘nin satın alınmasıyla endüstriyel uzmanlık pazarına giriş yapıldı.

Economics Laboratory’den Ecolab’a

1980’li yıllar, Economics Laboratory için dünya pazarında büyüme dönemiydi. Bu büyümenin kontrol edilebilir ve kârlı olması için şirket yönetimi, yeterince başarılı olmadığı alanlardan çekilip esas faaliyet alanlarına odaklanma kararı aldı. Uzun tartışmalar sonucunda yönetim, şirketin tüketici bölümünü kapatmaya karar verdi ve endüstriyel ürün ve hizmetlere odaklanıldı. Bu yeni dönemi ifade etmek üzere şirketin ismi 1986 yılında Ecolab olarak değiştirildi. Şirketin toplam patent sayısı 4 bini aşarken Ecolab markalı ürün gamı içinde kurumsal müşteri pazarına yönelik hijyen ürünleri öne çıkmaya başladı. Farklı markalar altında satışı yapılan ürünler de bu süreçte Ecolab markası altında bir araya toplandı. Böylelikle bir taraftan Ecolab markası güçlendirilirken, bir taraftan da diğer markalar altında yeterli satış başarısına ulaşamayan ürünlerin Ecolab markası altında öne çıkması sağlandı.

1990’lardan itibaren Ecolab, Avrupa pazarında büyümeye dönük bir dizi projeyi başarılı bir şekilde hayata geçirdi. Avrupa pazarında büyümek için iş stratejisini, tümüyle temizlik ve dezenfeksiyon ürünleri üzerine kurdu. Sektörün önemli oyuncularından Kay Chemical‘ın satın alınması, Ecolab için bu alanda çok önemli bir dönüm noktası oldu. Şirketin finans müdürü olarak görev yapan Mike Shannon‘un yönetim kurulu başkanlığına seçilmesi, Avrupa pazarında Ecolab markasının büyümesini hızlandırdı. 1999 yılında satışlar 2 milyar doları aştı. Toplam patent sayısı ise 12 bine ulaştı. 2007 yılında Microtek Medical Holdings‘in satın alınması, dezenfektan alanında üretim gücünü arttırdı. 2011 yılında Forbes dergisi, Ecolab markasını dünyanın en yenilikçi markalarından biri olarak seçti. 2012 yılında Çin pazarına giriş yapan Ecolab, 2015 yılında St. Paul’da 17 katlı bir genel merkez binası satın aldı ve yeni binasına taşındı. 1989 yılında şirkete pazarlama müdürü olarak giriş yapan Douglas M. Baker Jr., günümüzde Ecolab‘ın CEO’luğu görevini sürdürmekte.

Ofis dostu Ecolab ürünleri Ofix.com’da!

Ecolab markasının başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en sık sipariş verdiği Ecolab ürünlerinden ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Ecolab Usona Power Hijyenik Çok Amaçlı Temizleyici Jel – 5 L

Listemizin ilk sırasında, Ecolab Usona Power hijyenik çok amaçlı temizleyici jel – 5 l var. Çok amaçlı temizleyici jeller, işyerlerinde farklı yüzeylerin temizliği için en kullanışlı ürünler arasında yer almakta. Genel alanların yanı sıra gıda üretim alanları, saniter alanlar ve çamaşırhaneler gibi farklı pek çok ortamda yüzey temizliği için kullanılabilen bu ürünler, sıradan temizleyicilere oranla daha güçlü bir kimyasal bileşime sahip. Ecolab Usona Power hijyenik çok amaçlı temizleyici jel – 5 l ürünümüz, klor bazlı olması nedeniyle yüzeylerde hızlı ve hijyenik temizlik sağlamakta. 5 litrelik bidon şişelerde satışı yapılan bu ürünleri alkaliye dayanıklı tüm yüzeylerde ve zeminlerde kullanabilirsiniz. Bu ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Ecolab markası hakkında merak ettiğiniz konular Ofix Blog'da...

Ecolab Manipur Antimikrobiyal Sıvı El Sabunu – 5 L

Listemizin ikinci sırasında, Ecolab Manipur antimikrobiyal sıvı el sabunu – 5 l var. Sıvı el sabunları, toplu yaşam ve çalışma alanlarında el temizliği konusunda daha fazla tercih edilmekte. Ev dışı ortamlarda ise antibakteriyel sıvı sabunlar temizlik ve hijyen konusunda daha etkin sonuçlar sağlıyor. Ecolab Manipur antimikrobiyal sıvı el sabunu – 5 l ürünümüz, kurumsal ve endüstriyel alanlarda çalışan personelin el hijyeni için uygun özellikte. Ürünlerin içerdiği antimikrobiyal maddeler, sıvı el sabunu antibakteriyel çeşitlerine oranla daha güçlü etkilere sahip. Bu ürünler için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Ecolab markası hakkında merak ettiğiniz konular Ofix Blog'da...

Ecolab Manodes Alkol Bazlı El Temizleme Sıvısı – 5 L

Listemizin üçüncü sırasında, Ecolab Manodes alkol bazlı el temizleme sıvısı – 5 l var. Koronavirüs salgınıyla birlikte alkol bazlı el temizleme sıvıları hayatımızda geniş bir yer tutmaya başladı. Dezenfektan alkol bakteri ve virüslere karşı çok güçlü bir silahtır. Ve alkol bazlı el dezenfektanı çeşitlerinin etkisi diğer dezenfektan türlerine oranla çok daha yüksektir. Ecolab Manodes alkol bazlı el temizleme sıvısı – 5 l ürünümüz, kurumsal ve endüstriyel alanlarda çalışan personelin el hijyeni için uygun özellikte. Ellerde hızlı ve uzun süreli koruma sağlayan bu ürünlerde boya ve parfüm bulunmamakta. Bileşiminde tahriş edici veya alerjen potansiyel taşımayan ham maddeler kullanıldığı için cilt uyumluluğu yüksek düzeyde. Bu ürünler için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Ecolab markası hakkında merak ettiğiniz konular Ofix Blog'da...

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer Ecolab ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir