Edding: Kalem kavramının sınırlarını genişleten marka…

Alman markası Edding, faaliyete geçtiği 1960 yılından bu yana ürün çeşitliliğini sürekli arttırdı ve pek çok yeniliğin öncülüğünü yaptı. Ürünleri arasında tahta kalemlerinden fosforlu kalemlere, porselen kalemlerinden dekor kalemlerine, fayans derzi kalemlerinden mobilya rötuş kalemlerine kadar uzanan farklı birçok yazı ve işaretleme aracı var. 200’den fazla ürün çeşidiyle, kalem kavramının sınırlarını epeyce genişletiyor. Online alışveriş rehberiniz Ofix Blog‘da her Pazartesi yer verdiğimiz başarı hikayelerine bu hafta Edding markasıyla devam ediyoruz.

Edding Markasının Doğuşu

Sektöründe başarıyı yakalayan pek çok markanın doğuşu, aslında mütevazi bir başlangıca dayanıyor efendim. Edding‘in marka serüveni, 1960 yılında böyle bir başlangıca sahne oldu. Hamburg şehrinin Barmbek bölgesinde Carl Wilhelm Edding ve Volker D. Ledermann tarafından yalnızca 500 Marklık bir sermayeyle kuruldu. Şirketin adının Edding olması konusunda iki ortak hemfikirdi. Çünkü bu ismin, unutulması güç ve uluslararası geçerliliği olan bir isim olduğunu düşünmüşlerdi. 

Piyasaya sundukları ilk ürünleri Edding No.1‘in doğuşu, Edding‘in bir arkadaşının Japonya’da gördüğü keçe uçlu kalemlerle başladı. Kalem pazarında özellikle de Pilot markasıyla önemli bir konuma yükselen Japonlar, farklı kalem türleri üzerinde çalışmalarını sürdürmekteydi. Japonların geliştirdiği teknolojiden çok etkilenen kurucu ortaklar, keçe uçlu kalemleri Avrupa’ya ithal ettiler. Ve bu ürünleri geliştirmek için neler yapabileceklerini düşünmeye başladılar.

Yaptıkları çalışmalar sonucunda, yağlı ve ıslak yüzeylerde bile kullanılabilen özel bir mürekkep geliştirdiler ve keçeli kalem üretimine başladılar. İlk olarak Lion Marker ismini koydukları bu ürünlere, daha sonra Edding No.1 ismini verdiler. Bu ürünlerin sektörde yakaladığı ivmeyi kalıcı bir başarıya dönüştürmek için, standardizasyona ve özel üretim tekniklerinin geliştirilmesine büyük özen gösterdiler. Bu sayede ürünlerinin özgün tasarımını ve kalitesini korudular ve rasyonel endüstriyel üretime katkı sağladılar. 

Edding’in Şirketler Arası Pazarlama Başarısı

1970’li yıllar, plastik sanayisinde hızlı gelişmelerin yaşandığı yıllardı. Metal ağırlıklı ürünlerin yerine plastik ürünler geçiyor, mürekkepler renkleniyor, markörler yaygınlaşıyordu. Ulusal ve uluslararası düzeyde gelişen ticaret ilişkileri, nakliye firmaları ve şirketlerin lojistik birimlerini daha önemli kılmaya başlamıştı. Böyle bir ortamda, ürün çeşitliliğini bu sektörlerin ihtiyaçlarına uygun bir şekilde geliştirmeye özen gösterdiler. 

Görsel iletişim portföyündeki ürün çeşitliliğini hızla arttıran şirket, 1970’te genel merkezini Ahrensburg’a taşıdı. 1970’li yılların ortalarında cirosunun büyük bir bölümünü B2B satış oluşturuyordu. Kalıcı işaretleyiciler konusunda geliştirdiği pratik çözümler, bu ürünlerin kurumsal müşteriler arasında büyük talep görmesini sağladı. Fakat, şirketin kat ettiği bu hızlı gelişim süreci, kurucu ortak Carl Wilhelm Edding‘in bu sürece ayak uyduramayıp emekliye ayrılmasını da beraberinde getirdi.

Kurucu ortak Volker D. Ledermann‘ın yönetiminde şirket, yazı araç ve gereçleri alanında pek çok değişimin öncülüğünü yaptı. Kurumsal müşterileri için geliştirdiği pratik çözümlerin yanı sıra bireysel müşterilerin de duygu ve düşüncelerini görünür kılmalarına büyük kolaylıklar sağladı. Bu yönüyle bu marka, sıradan bir markör markası olmanın çok daha ötesinde bir anlama sahip. 

1980’li yıllar, ürün çeşitliliğini daha büyük bir ivmeyle arttırdığı yıllardı. 1986 yılında Wunstorf’da yeni dağıtım ve lojistik merkezinin inşası tamamlandı. Aynı yıl halka açılan şirket, elde ettiği ticari başarıyla yeni alanlara yatırım yapmaya başladı. 1994 yılında hizmete başlayan Bautzen üretim tesisinde, bugüne kadar 700 milyondan fazla kalem ve markör üretti. Dünya genelinde farklı ülkelerdeki tesislerinde üretimini yaptığı kalem ve markörlerin sayısı ise yılda 200 milyonu geçmekte. 

Çevre Dostu Edding

Ticari başarılarının yanı sıra ürün çeşitliliğini sürekli arttıran şirket, ilk günden beri çevrenin korunmasına büyük özen göstermekte. 50 yıldan uzun bir süredir, ürünlerinin tekrar doldurulabilir olmasına ve yedek uçlar teminine önem vermekte. 1991 yılından bu yana Alman Çevre Yönetimi Derneği‘nin üyesi olan şirket, 1995 yılında B.A.U.M. Çevre Ödülü‘ne layık görüldü. 2008 yılında üretimine başladığı EcoLine seri ise çevrenin korunmasına çok önemli bir katkı yaptı. Serinin içinde yer alan silinmez markörler, tahta kalemleri ve fosforlu kalemler, yüzde 90 oranında geri dönüştürülmüş maddeden üretilmekte.

Bu ürünler, aynı zamanda da emaye, cam ve melamin gibi yüzeylerde kullanılabilmekte ve tüm gözeneksiz yüzeylerde kuru bir şekilde silinebilmekte. Işığa dayanıklı mürekkepleri hızlı kuruyor ve butil asetat içermiyor. Çevre dostu ürünleri arasında blister ambalajlar ve setler gibi tümüyle kartondan üretilen EcoLine ambalajları da yer almakta. Bu duyarlılığı nedeniyle şirket, çok sayıda uluslararası ödüle layık görülmüştür. Şirketin yönetimi ise 2005 yılından bu yana, Volker D. Ledermann‘ın oğlu Per Ledermann tarafından sürdürülmekte.

Edding Yazı Tahtası Kalemleri

Gerek eğitim, gerekse iş hayatımızda sıkça kullandığımız Edding ürünleri arasında yazı tahtası kalemleri ilk sırada yer alıyor. Sınıf, amfi, konferans veya toplantı salonlarında yaptığımız sunumlara eşlik eden bu ürünler, görsel iletişimin inceliklerinden etkin bir şekilde yararlanmamıza katkı sağlıyor. Yüzeylerden tahta kalemi siliciler veya kuru bir bezle kolayca çıkartılan bu ürünler, 1.5-3 mm arasında değişen uçları sayesinde yazı ve işaretlemelerimize estetik bir nitelik kazandırıyor. Üstelik, sık kullanılmaları halinde bile uç kısımlarında kalınlaşma oluşmuyor.

Edding Fosforlu Kalemleri

Edding fosforlu kalemleri hem öğrenciler, hem de ofis çalışanları tarafından sıklıkla kullanılan ürünler arasında. Parlak renkli işaretlemelerin yanı sıra metin bölümlerini veya önemli noktaları vurgulayan bu ürünler, tekrar doldurulma özelliğine sahip. Silinmeye ve fiziksel etkilere karşı dayanıklı olmaları da tercih nedenleri arasında. Özellikle de neon renkli ürünlere yakın dönemde daha fazla ilgi olduğu söylenebilir.

Edding Asetat Kalemleri

Edding asetat kalemleri, asetat filmlerden karton, metal ve plastik yüzeyler de dahil olmak üzere pek çok yüzeyde yazı ve işaretlemeler için ideal çözümler sunuyor. Mürekkebi suya dayanıklı, üzerlerindeki özel silgi veya alkollü bir bezle kolayca çıkıyor. CD veya DVD gibi yüzeylere zarar vermeden kolayca kullanılabiliyor. Yumuşak ve bükülebilir uçları, istenilen yüzeylere kolayca uygulanmalarını sağlıyor. Çabuk kuruması, ışıkta solmaması ve ovalamaya karşı dirençli olmaları da bu ürünlerin tercih nedenleri arasında.

Edding Mobilya Rötuş Kalemleri

Edding‘in kalem sektörüne getirdiği en önemli yeniliklerden biri de mobilya rötuş kalemleridir. Mobilya ve ahşap yüzeylerde kolayca uygulanan bu ürünler, hasarların onarılması konusunda pratik çözümler sunuyor. İçerdiği karışımın özellikleri, yüzeylerde dalgaların yeniden oluşmasını sağlıyor ve kusursuz bir görüntü oluşturuyor. Bu ürünleri parke, laminant ve tahta kaplama yüzeylerde de başarıyla uygulayabilirsiniz.

Edding Fayans Derzi Kalemleri

Banyo, mutfak ve tuvalet fayans derzlerimizde zaman içinde oluşan renk değişimleri, pek de hoş olmayan görüntüler oluşturmakta. Eğer inşaat malzemeleriyle uğraşmak yerine daha pratik çözümler arıyorsanız, fayans derzi kalemleri tam size göre. Bu ürünler, yüzeylerdeki renk değişimlerini gidermenin yanı sıra küçük hasarları gidermek için de oldukça kullanışlı. 2 ile 4 mm arasında değişen uç kalınlıklarıyla fayans derzlerinizde çok hoş görüntüler yaratabilirsiniz.

Edding ürünleri bunlarla sınırlı değil. Ürün yelpazesi porselen kalemlerden kaligrafi kalemlerine, yüz boyama kalemlerinden daha başka pek çok kalem türüne kadar uzanıyor. Tüm bu ürünlerle Edding markası, kalem kavramının sınırlarını epeyce genişletiyor…

Ofix.com‘da satışını yaptığımız Edding ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir