Ellerinize iyi bakıyor musunuz?

Gün içinde en fazla kullandığımız organlarımızdan biri olan ellerimiz, çeşitli nedenlerden dolayı kolayca yıpranmakta. Koronavirüs salgını nedeniyle günde birkaç kez kullanmak durumunda kaldığımız alkol bazlı el dezenfektanları nedeniyle el bakımı yakın dönemde daha da önemli bir konu haline geldi. Bu ürünlerin yanlış ve aşırı şekilde kullanılması ve soğuk kış aylarında artan cilt kuruluğu şikayetleri nedeniyle el bakımı konusuna ilgi giderek artıyor. Temiz ve bakımlı eller hem sağlığımız, hem de kişisel imajımız açısından büyük önem taşır. El bakımı konusunda gerekli bilgilere sahip olursak, ellerimiz daha temiz ve bakımlı hale gelir, kişisel imajımız güçlenir. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, el bakımı konusunu ele alacağız. El bakımı nasıl yapılır, diye merak ediyorsanız, bu yazımızda çok şey bulabilirsiniz. 

El bakımı nedir?

El bakımı kısaca, ellerin temiz ve bakımlı görünmesi için yapılan çalışmaların ortak adıdır. El temizliği hemen herkesin önem verdiği konulardan biri olsa da el bakımına yeterince özen gösterilmediğini söyleyebiliriz. Oysa el bakımı da el temizliği kadar önemlidir. Nitekim el bakımı, ellerin ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin sağlanması yoluyla daha sağlıklı ve güzel hale getirilmesini amaçlar. El temizliği için kullanılan ürünlerin pek çoğu ellerin yıpranmasına yol açar. El bakımı sırasında cilt, ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri temin ederek daha sağlıklı ve güzel hale gelir. Yalnızca el temizliğiyle yetinilip el bakımının ihmal edilmesi, ellerde çeşitli cilt hastalıklarına zemin hazırlayabilir. Örneğin el temizliği için kullanılan ürünler nedeniyle oluşan cilt çatlakları, enfeksiyonların vücuda kolayca girmesine yol açabilir.

El bakımı niçin önemlidir?

El bakımı aslında, genel cilt bakımının doğal bir parçasıdır. Fakat bununla birlikte, cilt bakımı denildiğinde daha çok yüz bakımı akla gelir. Oysa el bakımı da en az yüz bakımı kadar önemlidir. Hatta bazı durumlarda, yüz bakımından bile daha önemli hale gelebilir. Özellikle kış aylarında ihmal edilen el bakımı, elde artan cilt çatlakları nedeniyle enfeksiyonların kolayca yayılmasına yol açabilir. Ellerin temiz ve bakımlı olması, cilt bakımı için sarf edilen çalışmalara da anlam katar. Bakımsız eller kişi hakkında olumsuz bir imaj yaratır ve sosyal ilişkilere zarar verir. El bakımına yeterince özen gösterilmemesi durumunda kişinin fiziksel ve psikolojik olarak duyduğu rahatsızlık hissi artar. Bakımlı eller ise kişinin kendisine duyduğu saygıyı arttırır ve çevresinde olumlu etkiler yaratmasını sağlar.

Toplumumuzda el bakımı konusuna daha çok kadınların ilgi duyduğu bilinen bir gerçek. Oysa kadın erkek, genç yaşlı demeden herkesin el bakımı konusuna özen göstermesi gerekir. Özellikle soğuk kış günlerinde el bakımı daha fazla önem taşır. Çünkü soğuyan havalarla birlikte metabolizmamız, vücudumuzun ısı kaybını önlemek için kan dolaşımını yavaşlatır. Buna bağlı olarak ciltte yağ ve ter bezlerinin çalışması yavaşlar. Ve cildin ihtiyaç duyduğu vitaminler, mineraller, antikoksidanlar ve diğer besleyici maddeler cilde yeterince ulaşmaz. Ellerde cilt kuruluğu olarak ortaya çıkan şikayetler, cildin yeterince beslenemediğine işaret eder. El bakımının ihmal edilmesi durumunda ellerde kızarıklık, kaşıntı ve yanma hissi oluşur. Yağ ve ter bezlerindeki yavaşlama nedeniyle ciltte oluşan yüksek miktarda yağ ve nem kaybı, ellerin canlı ve parlak görüntüsünü kaybetmesine yol açar.

El bakımı nasıl yapılır?

El bakımı için her şeyden önce el temizliği gerekir. Elleriniz temiz değilken yapacağınız el bakımı uygulamalarından etkin sonuçlar almanız mümkün değildir. El temizliği konusunda en sık yapılan hataların başında, elleri musluğun altına tutup birkaç saniye ovalamak geliyor. Oysa bu yöntem, el temiziliği için kesinlikle yetersiz bir yöntemdir ve mikroorganizmalardan kurtulmayı sağlamaz. Aynı şekilde, suyun sıcak olması mikroorganizmaları etkisiz hale getirmek için yeterli olmadığı gibi, el üzerinde bulunan cilt çatlaklarının artmasına da yol açabilir. El temizliği sırasında ellerinizi yalnızca suyla değil, su ve sabunla birlikte yıkamaya özen göstermelisiniz. Yıkama işlemi sırasında su ve sabunu gerektiği kadar kullanmalı, israftan kaçınmalısınız.

Toplu yaşam ve çalışma alanlarında el temizliği için katı sabunları değil, sıvı sabunları tercih etmelisiniz. Katı sabunları bu gibi ortamlarda kuru tutmak çok zordur. Uygun koşullarda saklanmayan katı sabunlarda bazı mikroorganizmalar kolayca üreyip yayılabilir. Sıvı sabunlar içinde ilk tercihiniz antibakteriyel sıvı sabunlar olabilir. Koronavirüs salgını nedeniyle son 1 yıldır bu ürünlere talep ciddi ölçüde artmış durumda. Eğer yemekhane veya sağlık kurumları gibi el hijyenine büyük özen göstermeniz gereken bir işte çalışıyorsanız, antibakteriyel sabunlara ek olarak özel dezenfektanlar kullanmanız gerekebilir. Bu gibi işlerde çalışanlar, el temizliği ve el hijyeni konusunda İSG uzmanlarından gerekli bilgileri alabilirler.

El bakımı için el temizliği sağlandıktan sonra tırnak bakımı yapılır, ellerin ölü hücrelerden temizlenmesi ve nem dengesini koruması sağlanır. Tırnak bakımı konusunda yaygın kanaat, tırnak bakımının tırnakları kesmekten ibaret olduğu şeklindedir. Oysa tırnakları düzenli olarak kesmek tırnak bakımı için gerekli olsa da yeterli değildir. Tırnaklarınızın temiz ve bakımlı görünmesi için doğal yöntemleri deneyebilir veya vazelin kullanabilirsiniz. Günlük el bakımı uygulamalarınız sırasında tırnaklarınız için de uygulama yaparsanız tırnaklarınız daha temiz ve bakımlı görünür. Ellerinizi ölü hücrelerden temizlemek için peeling uygulayabilirsiniz. Ellerinizin nem dengesini korumak içinse doğal yöntemleri ve nemlendiricileri kullanabilirsiniz.

Basit el bakımı yöntemleri nelerdir?

El bakımı yapmanın farklı pek çok yönteminden bahsedilebilir. Bunlar içinde basit el bakımı yöntemlerinin doğal maskeler olduğunu söyleyebiliriz. Bu maskeleri zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, limon suyu, bal, karbonat, domates ve salatalık suyu kullanarak farklı cilt türlerine uygun şekilde hazırlayabilirsiniz. Eğer yağlı bir cilde sahipseniz, el bakımı sırasında yağ bileşenlerine yer vermekten kaçınmalısınız. Kuru bir cilde sahipseniz de yağ bileşenlerini gereğinden fazla kullanmaktan kaçınmalısınız. Nitekim, doğal bile olsalar yağ bileşenleri cilt üzerinde gözeneklerin kapanmasına ve cildin havayla temasının kesilmesine yol açabilir. Aynı şekilde, herhangi bir cilt hassasiyetiniz varsa, doğal malzemelerle bile olsa el bakımı uygulaması yapmadan önce bir dermatologa danışmanızda yarar var.

Basit el bakımı yöntemleri içinde ballı limon maskesinin pek çok faydasından bahsedebiliriz. Mucizevi bir arındırıcı olan bal, cildin sakinleşmesi, cilt çatlaklarının onarılması, cilt kuruluğunun giderilmesi konularında çok faydalı bir besin. Bal limonla birleştiğinde çok daha etkili hale gelmekte. Basit el bakımı yöntemleri içinde ballı limon maskesini 1 kaşık bal ve 1 kaşık limon suyunu karıştırarak kolayca hazırlayabilirsiniz. Kuru bir cilde sahipseniz, maskenin içine bir miktar zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Cildiniz yağlıysa zeytinyağı eklemenize gerek yok. Ballı limon maskesinin temizliğini ılık suyla yapabileceğiniz gibi, maden suyu ile de yapabilirsiniz. Maden suyu cilt hücrelerinizin sıkılaşmasına ve cilt çatlaklarının kapanmasına katkı sağlar.

Portakal ve domates ile el bakımı nasıl yapılır?

El bakımı için faydalı besinler arasında portakal ve domatesin farklı bir yeri var. C vitamini bakımından zengin olan portakal ve E vitamini bakımından zengin olan domatesi el bakımı için kolaylıkla değerlendirebilirsiniz. Portakal maskesini hazırlamak için 2 portakalın kabuklarını soyarak kurumasını sağlayabilirsiniz. Daha sonra bunları mutfak robotunuzda çekip yoğurt kıvamına gelinceye kadar üzerine süt ekleyebilirsiniz. Maskenizi hazırladıktan sonra ellerinize 15 dakika uygulayabilirsiniz. Portakal maskesi, cildinizin ihtiyaç duyduğu C vitaminini karşılamasına büyük katkı sağlar. C vitamini ciltte lezyon oluşumunu engeller, lekelere iyi gelir, ultraviyole ışınlarına karşı etkin bir koruma sağlar.

El bakımı konusunda domates maskesi de iyi bir çözüm olabilir. Domates maskesini 1 adet domatesi dilimleyerek hazırlayabilir, cildinize 15 dakika uygulayabilirsiniz. Temizliğini ise ılık suyla yapabilirsiniz. Kuru bir cildiniz varsa, domatesleri küçük küçük doğrayıp içine 2 kaşık badem tozu ekleyebilirsiniz. Kuru ciltlerde domates maskesi badem tozlarıyla daha etkili olmakta. Fakat yağlı bir cildiniz varsa, domates maskesinde badem tozu kullanmamalısınız. E vitamini bakımından zengin olan domates, cilde zarar veren serbest radikallerin dolaşımını önler, cildin daha fazla su tutmasına yardımcı olur ve bariyer fonksiyonunu güçlendirir. Soğuk kış günlerinde el bakımı için domates maskesinden yararlanırsanız cilt kuruluğu şikayetlerinizde azalma gözlemleyebilirsiniz. Uzun süreli şikayetleriniz içinse dermatologa başvurmanızda yarar var.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir