Elif Çoban: Çikolatanın taçsız kraliçesi…

Türkiye’nin en önemli sanayi ve gastronomi merkezlerinden biri olan Gaziantep, tatlı atıştırmalıklar kategorisinde birçok girişime ev sahipliği yapmakta. 1989 yılında Gaziantep’te kurulan Şölen Çikolata, çikolata ve dolgulu bisküvi pazarında yüzde 30’luk bir paya sahip. Şirketin 2010 yılından bu yana CEO’luğunu üstlenen Elif Çoban, başta Biscolata olmak üzere Milango, Ozmo, Luppo, Lokkum gibi markalarıyla Şölen Çikolata‘nın büyümesinde en önemli rolleri üstlendi. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da her Pazartesi yer verdiğimiz başarı hikayeleri köşemizde bu hafta, Şölen Çikolata‘nın CEO’su Elif Çoban‘ın başarı hikayesini okurlarımızla paylaşacağız.

Çoban Ailesi ve Şölen Çikolata

Sivas’ta yaşayan ve ticaretle uğraşan Çoban Ailesi, 1979 yılında Gaziantep’e taşınarak marketçilik ve kozmetikle uğraşmaya başladı. Gaziantep pazarında çikolata alanında büyük bir boşluk olduğunu gören aile, yıllar içinde elde ettiği birikimlerle 1989 yılında ilk fabrikasını satın alarak Şölen Çikolata‘yı kurdu. 50 kişilik bir ekiple çikolata üretimine başlayan şirket, kısa süre içinde üretim tesislerinin sayısını dörde çıkarmayı başardı. Gaziantep 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde 2’si depo olmak üzere 6 binada ve toplam 100 bin metrekarelik alanda üretimini sürdürdü.

Şölen Çikolata‘nın ilk ürünleri çikolata ve çikolatalı ürünler, bisküvi, kraker, kek, şeker ve lokum kategorilerindeydi. Zaman içinde ürün yelpazesine sakız, gofret ve değişik unlu mamuller de eklendi. Fakat şirket, Türkiye pazarından çok yurt dışı pazarlara, özellikle de Rus ve Orta Asya pazarına odaklanmıştı. Sovyetler Birliği’nin dağılıp Rusya ve Orta Asya Türk devletlerinin dünya pazarlarıyla bütünleşme çabasının hız kazandığı 1990’lı yıllarda şirket, bu bölgeye büyük miktarlarda ihracat gerçekleştirdi. Rusya ve Türk devletlerinin yanı sıra ihracatının önemli bir bölümünü Irak’a yapan şirket, 2001 yılında ihracat yaptığı ülkelerin sayısını 66’ya çıkarttı.

Şirketin İstanbul’daki ilk ofisi 1994 yılında, ilk fabrikası ise 2009 yılında Silivri’de kuruldu. Unlu mamullerin üretimi için 100 milyon dolara kurulan bu fabrikada 1800 kişi istihdam edildi. 2005 yılında Gaziantep’te ise 4. Organize Sanayi Bölgesi’nde 600 milyon liralık yatırımla yeni bir fabrika kuruldu ve 120 bin metrekarelik kapalı alanda üretim faaliyetleri tek çatı altında toplandı. 

Şölen Çikolata ve Elif Çoban

Elif Çoban, 7 çocuklu Çoban Ailesi‘nin 4. çocuğu olarak Gaziantep’te dünyaya geldi. Gaziantep Kız Lisesi‘ni birincilikle bitirdikten sonra lisans eğitimini 1990 yılında ODTÜ‘de ekonomi bölümünde “şeref derecesi”yle tamamladı. 1990-1993 yılları arasında Bilkent Üniversitesi‘nde ekonomi bölümünde asistanlık yaparken, eş zamanlı olarak ekonomi yüksek lisansını bitirdi. Doktora öğrenimine başladıktan sonra, akademik kariyerini sonlandırıp iş hayatına atılmaya karar verdi. İlk iş deneyimini İzmir’de Yaşar Holding‘de gerçekleştirdikten sonra farklı sektörlerde değişik pozisyonlarda görev yaptı.

1996 yılında Elif Çoban, Şölen Çikolata‘da ihracattan sorumlu yönetim kurulu üyesi olarak çalışmaya başladı. Kendisinin aslında, aile şirketinde kariyerini sürdürmek yönünde bir düşüncesi yoktu. Fakat, Lübnan’dan gelen ve yanıtlanmayan İngilizce bir faksa verdiği cevap, şirketin Lübnan’a ihracat yapmasını sağladı. Bununla birlikte, ihraç edilen ürünler konteynerle değil, tır kasasında gönderilmişti. Lübnan’dan gelen şikayet üzerine Elif Çoban, müşteri şikayetlerini incelemeye ve ihracat operasyonunda aksayan yönleri tespit etmeye başladı. Geliştirdiği çözüm önerileriyle şirketin ihracat başarısını arttıran Elif Çoban, abisi İsmail Çoban‘ın teklifi üzerine Şölen Çikolata‘ya ihracattan sorumlu yönetim kurulu üyesi olarak giriş yaptı.

Bu dönemde şirketin yönetimini abileri üstlenmişti. Elif Çoban‘ın eğitimini ekonomi üzerine yapmış olması ve özellikle maliye ve bütçe konusunda tecrübesinin olması, şirketin hem ihracat operasyonunu güçlendirmesini sağladı, hem de kontrollü büyüme sürecini başlattı. Lübnanlı müşterinin daveti üzerine katıldığı fuarda açtıkları 9 metrekarelik stantta en çok dolgulu gofretlerin beğenilmesi üzerine, Lübnan pazarına bu ürünlerin girişini sağladılar. Ardından, dünya genelinde birçok fuara katıldılar ve yeni pazarlara açıldılar. Bu dönemde şirket, çikolata ihracatında büyük bir ivme yakaladı ve Türkiye’nin en fazla çikolata ihraç eden firması haline geldi. Öyle ki, 200’ün üzerinde ürün çeşidi 100’den fazla ülkeye ihraç edildi.

Büyümenin Motor Gücü Biscolata

2000’li yıllarda Şölen Çikolata, kurumsallaşma yönünde büyük bir atılım gösterdi. Dışarıdan tutulan danışmanlarla birlikte kurumsallaşma sürecini hızla tamamlayan şirket, satıştan finans ve ihracata kadar her alanda operasyonel gücünü pekiştirdi. Diğer kardeşlere göre daha hırslı, daha tutkulu ve yönetici pozisyonu için daha istekli olduğu değerlendirilen Elif Çoban, 2010 yılında Şölen Çikolata‘nın CEO’luğunu üstlendi.

2010 yılından bu yana Elif Çoban, şirketin çikolata ve dolgulu bisküvi kategorilerine odaklanması konusunda özel bir çaba sarf etti. Tatlı atıştırmalıklarda yerli ve yabancı oyuncular karşısında etkin bir rekabet gösterebilmesi için bu odaklanmanın şart olduğuna inandı. Her kategoride küçük bir oyuncu olarak varlık göstermektense, bulunduğu kategoride liderliği tercih etti. Bu dönemde Biscolata markası, şirketin yerli çikolata ve dolgulu bisküvi pazarında büyümesinde motor güç haline geldi. Gaziantep ve İstanbul’da yapılan yeni yatırımlarla üretim kapasitesi arttırıldı.

Biscolata markasının hedef kitlesi kadınlardı ve televizyon reklamları aracılığıyla hedef kitleye ulaşmak için subliminal mesajlar verildi. İlk olarak Starz ile başlayan Biscolata ürünlerinin çeşitleri zaman içinde Mood, Pia, Veni, Stix, Nirvana, Tria ve Minis‘le 8’e ulaştı. Elif Çoban‘ın belirlediği büyüme stratejisi doğrultusunda şirket, başka alanlara yönelmek veya yatırım yapmaktan kaçındı, kendi kulvarında pazar gücünü arttırmayı hedefledi. Çikolatayı lüks tüketim ürünü olmaktan çıkartıp günlük tüketime sokmayı amaçladı. 

2017 yılına gelindiğinde Biscolata ürünleri, Şölen Çikolata‘nın en bilinen ürünleri haline geldi. Gerçek çikolatadan üretilen ve çikolata tutkunlarına farklı lezzetler sunan bu ürünler sayesinde şirket, yüzde 24 oranında büyüyerek 850 milyon lira ciro yaptı. 2017 yılında 160 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren şirketin 2023 yılı için ihracat hedefi 400 milyon dolar düzeyinde. Yeni marka yaratma süreçlerini bundan sonra da sürdürmek isteyen şirket hem Türkiye pazarında, hem de dünya pazarında küresel bir oyuncu olma hedefine doğru hızla ilerliyor. Şirketin toplam çalışan sayısı 2 binin üzerinde.

Ofis dostu Biscolata ürünleri Ofix.com’da!

Elif Çoban‘ın hayatından kesitler sunarak başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en sık sipariş verdiği Biscolata ürünleri içinde ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Biscolata Mood Sütlü Çikolata Kremalı Bisküvi

Listemizin ilk sırasında, Biscolata Mood sütlü çikolata kremalı bisküvi var. Koli içi miktarı 12 adet olan bu ürünlerin paket ağırlığı 40 gram. 1 paketinin enerji miktarı 199 kcal, karbonhidrat miktarı 23.6 gram, yağ miktarı ise 11.7 gram. Ofiste çalışırken atıştırmalık bir şeyler yeme ihtiyacı hissettiğinizde bu ürünleri tüketebilirsiniz. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Biscolata Starz Bitter Çikolata Kaplamalı Bisküvi

Listemizin ikinci sırasında, Biscolata Starz bitter çikolata kaplamalı bisküvi var. Koli içi miktarı 24 adet olan bu ürünlerin paket ağırlığı 50 gram. 1 paketinin enerji miktarı 258.4 kcal, karbonhidrat miktarı 29.3 gram, yağ miktarı ise 14.1 gram. Ofisinizde çay veya kahve keyfinize eşlik edecek bu ürünleri misafirlerinize de ikram edebilirsiniz. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Biscolata Veni Fındık Kremalı Gofret

Listemizin üçüncü sırasında, Biscolata Veni fındık kremalı gofret var. Koli içi miktarı 12 adet olan bu ürünlerin paket ağırlığı 50 gram. 1 paketinin enerji miktarı 250.1 kcal, karbonhidrat miktarı 26.5 gram, yağ miktarı ise 15.9 gram. İncecik iki gofret arasında yoğun çikolata lezzeti sunan bu ürünleri ofisinizde dilediğiniz zaman keyifle tüketebilirsiniz. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden Biscolata ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir