En etkili antioksidan bitki çayları nelerdir?

Vücudumuzda hasar yapıcı molekülleri temizleyerek hücrelerin korunmasını sağlayan antioksidanlar, sağlığımızı korumamıza büyük katkı sağlıyor. Antioksidan vitaminler ve antioksidan meyveler vücudumuzun doğal savunma mekanizmalarını güçlendiriyor. Doğal antioksidanlar yetersiz kaldığında ise vücuda antioksidan takviyesi almak veya antioksidan vitamin hapları kullanmak gerekebiliyor. Kanser başta olmak üzere pek çok hastalığın nedenleri arasında yer alan serbest radikallerin vücutta dolaşımını ve çoğalmasını önleyen antioksidanlar için bitki çayları iyi birer kaynaktır. Peki, en etkili antioksidan bitki çayları nelerdir? Ofix Blog’da bu haftaki sağlık köşemizde, en etkili antioksidan bitki çayları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

Yeşil Çay

En etkili antioksidan bitki çayları listemizin ilk sırasında, yeşil çay var. İyi bir antioksidan kaynağı olan yeşil çay, aynı zamanda da vücudumuzdaki antioksidanları aktive etmek gibi bir özelliğe sahip. Serbest radikallere karşı doğal bir koruma sağlayan yeşil çayın faydaları arasında kanseri önlemek ilk sırada yer almakta. Yeşil çay demleme yoluyla veya poşet çaylarla tüketildiğinde vücuda doğal antioksidan desteği sağlar. Günde 1-2 bardak organik yeşil çay tüketen pek çok Uzakdoğu ülkesinde kansere yakalanma riskinin azaldığı bilinmekte. Yeşil çay ayrıca strese iyi gelir, sindirime yardımcı olur, kalp sağlığını güçlendirir, trigliseridleri düşürür, yağ yakımını ve kilo vermeyi kolaylaştırır.

Yeşil çayın etkisini arttırmak için limonla birlikte tüketmeyi deneyebilirsiniz. Limonla birlikte tüketildiğinde yeşil çayın etkisinin yedi kata kadar arttığına dair pek çok çalışma mevcut. C vitamini bakımından zengin bir besin olan limon, yeşil çayla birleştiğinde daha güçlü bir antioksidan haline gelmekte. Limonlu yeşil çay yağ yakımını hızlandırdığı için kilo verme konusunda daha etkilidir. En kuvvetli antioksidan bitki çaylarından biri olan yeşil çay, yaz aylarında ciltte oluşan hasarlara da iyi gelmekte. Yeşil çayda bulunan C ve E vitaminlerinin yanı sıra pantenol maddesiyle cildinizi ve saç derinizi besleyebilirsiniz. Daha kalıcı sonuçlar için poşet yeşil çay yerine yeşil çay yağı gibi ürünleri tercih edebilirsiniz. Yeşil çay çeşitleri arasında limonlu yeşil çaya alternatif olarak yaseminli yeşil çay, ananaslı yeşil çay ve naneli yeşil çay çeşitlerini de deneyebilirsiniz.

Papatya Çayı

En etkili antioksidan bitki çayları listemizin ikinci sırasında, papatya çayı var. Ülkemizde oldukça sevilen bir bitki çayı olan papatya çayının sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisi Antik çağdan beri bilinmekte. O kadar ki, papatya çayı Kleopatra ile birlikte anılmakta. Güçlü antioksidanlar içinde yer alan papatya çayı, ofiste veya evde çalışırken sinirlerinizi yatıştırabilir. Özellikle organik papatya çayı, antioksidan madde bakımından çok zengindir. Ofiste veya evde kuru papatya çayı veya ballı papatya çayı ile antioksidan alımınızı arttırabilir, stres kaynaklı kaygı ve endişelerinizi giderebilirsiniz.

Papatya çayının faydaları arasında vücut direncini yükseltme, baş ağrısı ve uykusuzluk ile strese iyi gelme etkileri var. Papatya çayı mide sağlığına da iyi gelir ve bağırsakları rahatlatır. Antioksidan beslenme şeklinde papatya çayı, mide asidini dengeler ve bağırsak gazı oluşumunu engeller. En etkili antioksidan bitki çayları içinde papatya çayı için sarı papatya çayı ve mayıs papatyası çayı iyi birer seçimdir. Sallama papatya çayı kullanmayı tercih ediyorsanız, papatya rezene çayı ile vücudunuzun antioksidan alımını arttırabilirsiniz.

Ihlamur Çayı

En etkili antioksidan bitki çayları listemizin üçüncü sırasında, ıhlamur çayı var. Antioksidan içeren bitkiler içinde ıhlamurun bileşiminde kersitin, astragalin, tilirozit gibi flavonoidler bol miktarda bulunur. Bu sayede en iyi antioksidan bitkilerden biri haline gelen ıhlamurda klorojenik ve kafeik gibi fenolik asitler bağışıklık sistemine iyi gelir. Antioksidan çay çeşitleri arasında ıhlamur, bileşimindeki linalol, geraniol ve farnesol gibi faydalı maddeler sayesinde hızlı etki gösterme özelliğine sahiptir. Bu nedenle ıhlamur, ülkemizde daha çok enfeksiyon dönemlerinde tüketilmekte. Oysa ıhlamur tüketmek için herhangi bir enfeksiyona yakalanmayı beklememelisiniz. Vücut direnciniz ne kadar güçlü olursa, enfeksiyonlara yakalanma riskiniz o kadar azalır.

Ihlamur bitkisi bağışıklığın yanı sıra kalp ve damar sağlığı için de çok faydalı bir bitkidir. Günde 1 bardak ıhlamur çayı tüketerek kan basıncınızı dengeleyebilirsiniz. Ihlamurun faydaları arasında kas kasılmalarını azaltma etkisi de mevcut. Ofiste veya evde uzun süre hareketsiz kalma nedeniyle kas kasılması sorunu yaşıyorsanız, basit ve orta dereceli ağrılara ıhlamur çayı iyi gelebilir. En etkili antioksidan bitki çayları içinde ıhlamur çayını poşet çay veya dökme çay şeklinde tüketebilirsiniz. Fakat ıhlamur kaynatmak için demlik kullanırken dikkatli olmalısınız. Demlikte uzun süre kaynatılan ıhlamurda çeşitli toksinler oluşmakta. Poşet ıhlamur çayı için zencefilli ıhlamur veya ıhlamur zencefil karışımları, papatya ıhlamur çayı ve ballı zencefilli ıhlamur ürünleri iyi birer seçim olabilir. Ayrıca, ıhlamur nane limon karışımları da C vitamini antioksidan bakımından iyi birer kaynaktır.

Kuşburnu Çayı

En etkili antioksidan bitki çayları listemizin dördüncü sırasında, kuşburnu çayı var. Eski başbakanlardan Tansu Çiller ile birlikte anılan kuşburnu çayı, güçlü bir C vitamini deposudur. İster kuru kuşburnu çayı, isterseniz taze kuşburnu çayı tüketerek vücudunuzun antioksidan alımını arttırabilirsiniz. Kuşburnu çay çeşitleri içinde taze kuşburnu çayı hazırlamak ofiste veya evde çalışırken pek mümkün olmayabilir. Bunun yerine sallama kuşburnu çayı çeşitleriyle vücudunuzun antioksidan ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Kuşburnu bitki çayı çeşitleri arasında soğuk kuşburnu çayı yaz aylarında iyi bir seçim olabilir. Kuşburnu poşet çay çeşitleri içinde ise ıhlamur kuşburnu çayı, kuşburnu tarçın çayı ve kuşburnu zencefil çayı iyi birer seçim olabilir.

Antioksidan içeren meyveler arasında kuşburnu, bağışıklık sistemini güçlendirir, soğuk algınlığı ve gribe iyi gelir. İçi tüylü ve bol miktarda tohuma sahip olan kuşburnundan yapılan organik kuşburnu bitki çayı, mevsim geçişlerinde vücut direncini yükseltmek için çok faydalı. Doğal kuşburnu çayı doğal antioksidanlar için iyi bir kaynaktır. Kuşburnu çayı ayrıca, ses tellerindeki iltihaplara iyi gelir, kas ağrıları ve yorgunluğu azaltır, hormonların düzgün şekilde çalışmasına katkı sağlar, kanı temizler. Kuşburnunu isterseniz soğuk kuşburnu çayı şeklinde tüketebilirsiniz. Ya da içine bir miktar tarçın ekleyerek tarçınlı kuşburnu çayı şeklinde de tüketebilirsiniz. Bu sayede etkisini arttırabilirsiniz.

Ada Çayı

En etkili antioksidan bitki çayları listemizin beşinci sırasında, ada çayı var. Antioksidan ürünler arasında ada çayı, Antik çağdan beri pek çok incelemeye konu olmuş. Bileşimindeki A, B6, C ve K vitaminleri ile niasin, pridoksin, tiamin gibi maddeler sayesinde ada çayının faydaları oldukça geniş. İster beyaz ada çayı olsun, ister yabani ada çayı, isterse ada çayı tohumu, bu bitkinin her türlü kullanımı sağlık açısından pek çok faydayı beraberinde getiriyor. Bağışıklık sistemini güçlendiren ada çayı, strese iyi geliyor, tansiyonu ve ateşi düşürüyor, terlemeyi azaltıyor. Fakat, kronik bir hastalığınız varsa ada çayı tüketmeden önce hekiminize danışmanızda yarar var.

Ada çayı yetiştiriciliği konusunda ülkemiz oldukça şanslı sayılır. Ilıman iklimleri seven ada çayı, 70-80 santimlik ağaçlarda yetişir. Akdeniz ada çayı ülkemizde daha çok taze ada çayı ve kuru ada çayı olarak tüketilmekte. Ada çayı yaprağı aynı zamanda medikal tedavilerde kullanılmakta. Ada çayı kürü pek çok hastalığa iyi gelmekte. En etkili antioksidan bitki çayları içinde ada çayının bileşimindeki fenolik asitler, vücuttaki serbest radikalleri uzaklaştırır. Ada çayı yağı, karaciğeri temizler, safra kesesini çalıştırır ve balgam söktürür. İçerdiği A ve K vitaminleri ile potasyum ve magnezyum sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren ada çayı, kişiyi daha dinç ve enerjik hale getirir. Zengin bir potasyum kaynağı olan ada çayı bitkisi, vücudun su ve mineral dengesini korumasına da büyük katkı sağlar.

Melisa Çayı

En etkili antioksidan bitki çayları listemizin altıncı sırasında, melisa çayı var. Halk arasında oğul otu, limon nanesi veya limon otu gibi isimlerle de anılan melisa bitkisi, oldukça rahatlatıcı bir bitkidir. Antioksidan bakımından güçlü bir bileşime sahip melisa bitkisi, aynı zamanda da antiseptik özelliğe sahip olduğu için uçuk, yara, sinek ısırığı gibi şikayetlere iyi gelir. Melisa çayı için halk arasında daha çok limonlu melisa çayı tüketimi yaygın. Bununla birlikte, melisa çayının tadını ekşi bulanlar içine bir miktar bal karıştırma yoluna gidebiliyor. Melisa çayının bu şekilde tüketilmesi, kan şekerinin yükselmesine ve metabolizmanın hızlanmasına yol açar.

Çok güzel bir kokusu olan melisa otu, diğer bitki çaylarında olduğu gibi, kanatılarak tüketildiğinde tüm etkisini yitirmekte. En etkili antioksidan bitki çayları içinde melisa çayı tüketirken kaynatma yöntemini değil, demleme yöntemini kullanmalısınız. Aynı zamanda da uykusuzluğa iyi gelen melisa çayını yatmadan 1 saat önce demleyerek tüketme yolunu tercih edebilirsiniz. Hem bu sayede daha rahat bir uyku uyuyabilirsiniz. Melisa çayının faydaları arasında antioksidan desteği sağlamanın yanı sıra metabolizmayı uykuya hazırlama gibi bir özellik var.

Ekinezya Çayı

En etkili antioksidan bitki çayları listemizin yedinci sırasında, ekinezya çayı var. Mevsim geçişlerinde tüketimi artan ekinezya çayı demir, bakır, kalsiyum, sodyum, yağ asitleri ile A, B2, C ve E vitaminleri bakımından oldukça zengin bir bileşime sahip. Ülkemizde daha çok kış aylarında tüketilen ekinezyalı çay çeşitleri arasında ekinezyalı kış çayı daha fazla ilgi görüyor. İyi bir antioksidan kaynağı olan ekinezya çayının faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra halsizliğe iyi gelme, eklem ağrılarını azaltma ve kanserden koruma gibi etkiler mevcut. Ekinezya çayı zayıflama amacıyla da bahar ve yaz aylarında tercih edilmekte.

Bununla birlikte, ekinezya çayı tüketirken dikkatli olmak gerekir. Çünkü ekinezya çayı bazı alerjik etkilere yol açabilmekte. Vücudunuzda alerjik reaksiyonlara yatkınlık varsa, ekinezya çayının yararları konusunda aceleci davranmamalısınız. Bu konuda en doğru yönlendirmeyi hekiminiz yapabilir. Antioksidan bakımından zengin bir bileşime sahip ekinezya için vücudunuzda alerjik etki oluşmuyorsa ekinezya çayını kansere karşı korunma amaçlı tüketebilirsiniz. En etkili antioksidan bitki çayları içinde ekinezya çayı vücudunuzdaki serbest radikallere karşı bağışıklık sisteminizi güçlendirir. 

Zencefil Çayı

En etkili antioksidan bitki çayları listemizin sekizinci sırasında, zencefil çayı var. Geleneksel tıpta ve günümüz ilaç sanayisinde etkin bir şekilde kullanılan zencefil ister kök, ister toz baharat olarak kullanılsın, her iki kullanım şeklinde de sağlık açısından çok faydalı bir bitki. Zencefilde bol miktarda A, B6, C ve D vitamini, uçucu yağlar ve fenol bileşik var. Taze zencefil çayı veya toz zencefil çayı kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum, demir, kobalamin, lif ve protein bakımından zengindir. Bu bileşenlerden dolayı güçlü bir antioksidan olan zencefil çayı, vücudumuzda oksitleri temizlemede oldukça etkilidir.

Ülkemizde daha çok çay olarak tüketilen zencefil, özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarına ve soğuk algınlığına iyi gelmekte. Mevsim geçişlerinde tüketimi artan zencefil çayının etkisini arttırmak için bir miktar bal ve limonla birlikte tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Ballı limonlu zencefil çayı, gribal enfeksiyonların yanı sıra iltihap ve bakterilere karşı da vücut direncinizi arttırır. Kuru zencefil çayı, mukoza tabakası üzerinde daha etkilidir. Ballı zencefil çayı ise zararlı mikroorganizmalara karşı doğal savunma mekanizmalarını güçlendirir.

En etkili antioksidan bitki çayları Ofix.com’da!

Online ofis marketiniz Ofix.com, bitki çayları konusunda zengin bir ürün çeşitliliğine sahip. En etkili antioksidan bitki çayları arasında yeşil çay, papatya çayı, ıhlamur çayı, kuşburnu çayı, ada çayı, melisa çayı, ekinezya çayı ve zencefil çayı için siparişlerinizi bitki çayları kategorimizden verebilirsiniz. Kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için Ofix Plus üyeliğimize göz atabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir