En etkili antiviral bitki çayları nelerdir?

Tüm dünyada korku ve paniğe yol açan koronavirüsle mücadele için alınan önlemler her geçen gün arttırılıyor. Bu mücadelede bağışıklık sistemimizi güçlendirmek büyük önem taşımakta. Özellikle de virüslere karşılı etkili antiviral bitki çayları, koronavirüsle mücadelede iyi bir yöntem olabilir. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, en etkili antiviral bitki çayları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

Ada Çayı

Listemizin ilk sırasında, ada çayı var. Medikal bitkiler arasında ada çayının özel bir önemi var. Ada çayı bitkisi ve ada çayı çeşitleri, tarih boyunca pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmış. Ada çayı yetiştiriciliği, tarih boyunca hemen her toplumda ilgi görmüş. Bileşimindeki A, B6, C ve K vitaminleri ile niasin, pridoksin, tiamin gibi maddeler sayesinde ada çayı, virüslere karşı bağışıklık sistemini güçlendirici etkilere sahip. Ada çayı çiçeği, ada çayı yaprağı ve tıbbi ada çayı bu nedenle, tarih boyunca pek çok incelemeye de konu olmuş. Antiviral özelliğinin yanı sıra ada çayının özellikleri arasında strese iyi gelme, tansiyonu ve ateşi düşürme, terlemeyi azaltma gibi özellikler de mevcut. Online ofis marketiniz Ofix.com‘da satışı devam eden Doğadan ada çayı 1.32 g x 20 adet ürünümüzün fiyatını öğrenmek ve sipariş vermek için burayı tıklayabilirsiniz.

Rezene Çayı

En etkili antiviral bitki çayları listemizin ikinci sırasında, rezene çayı var. Güçlü bir antiviral bitki olan rezene, B kompleks ve C vitaminleri bakımından oldukça zengin. Rezenenin etkisini arttırmak için içine bir miktar kimyon katabilirsiniz. Kimyonlu rezene çayı viral enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemini daha fazla güçlendirmekte. Rezene çayının faydaları arasında kasları yumuşatma, spazmlara iyi gelme, mide gazı ve şişkinliği azaltma gibi özellikler de mevcut. Rezene çayı kullananlar ayrıca, uykusuzluk sorununu daha az yaşamakta. Özellikle de mevsim geçişlerinde uykusuzluk sorunu yaşıyorsanız rezene çayı, rezene tohumu çayı veya rezene anason çayı iyi gelebilir. Dahası, emziren annelere rezene çayı önerildiği de bilinmekte. Bununla birlikte, uyumayan bebeklere rezene çayı içirmekten kaçınmalısınız. Rezene çayındaki etken maddelerin bebekler üzerinde nasıl bir etki yaratacağını öngörmek güçtür. Ofix.com‘da satışı devam eden Doğadan bitki çayı rezene 2 g x 20 adet ürünümüzün fiyatını öğrenmek ve sipariş vermek için burayı tıklayabilirsiniz.

Biberiye Çayı

Listemizin üçüncü sırasında, biberiye çayı var. Bileşiminde yüksek miktarda C, D, E ve K vitaminleri ile demir, kalsiyum ve fosfor gibi faydalı mineraller barındıran biberiye, bağışıklık sistemi için çok faydalı bir bitki. Biberiyenin faydaları arasında vücuttaki iltihapları iyileştirme ve hazımsızlığa iyi gelme gibi etkiler mevcut. Taze biberiye çayı kilo verme ve formda kalmaya da yardımcı oluyor. Koronavirüsle mücadele için vücut direncinizi arttırmak amacıyla biberiyeyi ister çay olarak tüketebilir, isterseniz örneğin domates sosu içinde yemeklerde kullanabilirsiniz. Biberiye suyunun faydaları da en az biberiyenin faydaları kadar etkili. Biberiyenin tadını acı buluyorsanız, kayısılı biberiyeli form çayları iyi bir seçim olabilir.

Nane Çayı

En etkili antiviral bitki çayları listemizin dördüncü sırasında, nane çayı var. Ülkemizde çok sevilen ve birçok yemek ve salatada kullanılan nanede bol miktarda A ve C vitamini, potasyum, kalsiyum, demir, çinko, folik asit, lif ve protein var. Koronavirüsle mücadele için bağışıklık sisteminizi güçlendirmek amacıyla naneyi ister kuru nane çayı, isterseniz taze nane çayı yani yeşil nane çayı şeklinde tüketebilirsiniz. Fakat, diğer bitki çaylarında olduğu gibi nane çayını da kaynatarak değil, demleyerek yapmanız gerektiğini hatırlatalım. Tıbbi nane çayı etkili bir antiviral bitki çayı olduğu gibi, etkisini arttırmak için kekikten de yararlanabilirsiniz. Nane kekik çayı ile bağışıklık ve sindirim sistemlerinizi daha etkin bir şekilde güçlendirebilirsiniz. Bu konuda ayrıca, nane limon çayı da iyi bir seçim olabilir. Ofix.com‘da satışı devam eden Doğadan bitki çayı nane limon 2 g x 20 adet ürünümüzün fiyatını öğrenmek ve sipariş vermek için burayı tıklayabilirsiniz.

Kuşburnu Çayı

Listemizin beşinci sırasında, kuşburnu çayı var. Eski başbakanlardan Tansu Çiller ile birlikte anılan kuşburnu çayı, güçlü bir C vitamini deposudur. İster kuru kuşburnu çayı, isterseniz taze kuşburnu çayı tüketerek koronavirüse karşı bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Sallama kuşburnu çayı da yine, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, soğuk algınlığı ve grip için faydalı oluyor. İçi tüylü ve bol miktarda tohuma sahip olan kuşburnundan yapılan organik kuşburnu bitki çayı, mevsim geçişlerinde vücut direncini yükseltmek için çok faydalı. Kuşburnu çayı ayrıca, ses tellerindeki iltihaplara iyi geliyor, kas ağrıları ve yorgunluğu azaltıyor, hormonların düzgün şekilde çalışmasına katkı sağlıyor ve kanı temizliyor. Kuşburnunu isterseniz soğuk kuşburnu çayı şeklinde de tüketebilirsiniz. Ya da içine bir miktar tarçın ekleyerek tarçınlı kuşburnu çayı şeklinde de tüketebilirsiniz. Bu sayede etkisini daha da arttırabilirsiniz. Ofix.com‘da satışı devam eden Doğadan meyve çayı kuşburnu 2.5 g x 20 adet ürünümüzün fiyatını öğrenmek ve sipariş vermek için burayı tıklayabilirsiniz.

Ekinezya Çayı

En etkili antiviral bitki çayları listemizin altıncı sırasında, ekinezya çayı var. Soğuk algınlığı ve grip vakıalarının arttığı dönemlerde sıkça tüketilen ekinezya çayı demir, bakır, kalsiyum, sodyum, yağ asitleri ile A, B2, C ve E vitamini bakımından oldukça zengin bir bileşime sahip. Ekinezya çayının faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra halsizliğe iyi gelme, eklem ağrılarını azaltma ve kanserden koruma gibi etkiler mevcut. Ekinezya çayı zayıflama amacıyla da bahar ve yaz aylarında tercih edilmekte. Bununla birlikte, ekinezya çayının bazı alerjik etkilere yol açabileceğini belirtmek isteriz. Vücudunuzda alerjik reaksiyonlara yatkınlık varsa, ekinezya çayının yararları konusunda aceleci davranmamanızı tavsiye ederiz. Bu konuda en doğru yönlendirmeyi hekiminiz yapabilir. Ofix.com‘da satışı devam eden Doğadan bitki çayı ekinezya 2 g x 20 adet ürünümüzün fiyatını öğrenmek ve sipariş vermek için burayı tıklayabilirsiniz.

Melisa Çayı

Listemizin yedinci sırasında, melisa çayı var. Halk arasında oğul otu, limon nanesi veya limon otu gibi isimlerle de anılan melisa bitkisi, oldukça rahatlatıcı bir bitkidir. Çok güzel bir kokusu olan melisa otu, diğer bitki çaylarında olduğu gibi, kanatılarak tüketildiğinde tüm etkisini yitirmekte. Koronavirüsle mücadele için melisa çayı tüketmek istiyorsanız, yatmadan 1 saat önce demleyerek tüketme yolunu tercih edebilirsiniz. Hem bu sayede daha rahat bir uyku uyuyabilirsiniz. Melisa çayının faydaları arasında antiviral etkilerin yanı sıra metabolizmayı uykuya hazırlama gibi bir özellik de var. Bununla birlikte, melisa çayının tadını ekşi bulanlar içine bir miktar bal karıştırma yoluna gidebiliyor. Melisa çayının bu şekilde tüketilmesi, kan şekerinin yükselmesine ve metabolizmanın hızlanmasına yol açar. Ki bu da uykuya dalmayı zorlaştırır. Ofix.com‘da satışı devam eden Doğadan bitki çayı melisa 1.5 g x 20 adet ürünümüzün fiyatını öğrenmek ve sipariş vermek için burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir