En etkili doğal antibiyotikler nelerdir?

Ülkemizde antibiyotik kullanımı son yıllarda azalmış olsa da yine de yüksek düzeyde. Antibiyotik satışının reçeteye bağlanması, gereksiz kullanımları bir ölçüde azalttı. Fakat yine de pek çok hasta, gereksiz yere hekiminden antibiyotik yazmasını istemekte. Gerekli durumlarda hekimler antibiyotikleri zaten yazıyor ve gereksiz kullanılan antibiyotikler vücuda yarardan çok zarar veriyor. Oysa doğal antibiyotikler vücudun savunma sistemini güçlendirdiği gibi, aşırıya kaçılmadığı sürece vücuda zarar vermiyor, bağırsak floramızı bozmuyor. Üstelik, en etkili doğal antibiyotikler karşısında bile bakteriler herhangi bir rezistans geliştiremiyor.

Yaz aylarının yaklaştığı bugünlerde yaşanan ani sıcaklık değişimleri, enfeksiyonlara karşı vücut direncimizi düşürmekte. Mevsim geçişlerinde artan enfeksiyon risklerine karşı ve hafif nitelikteki enfeksiyonlardan kurtulmak için doğal antibiyotiklere yönelmek doğru bir yaklaşım olacaktır. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, en etkili doğal antibiyotikler hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Propolis

En etkili doğal antibiyotikler listemizin ilk sırasında propolis var. Arılar tarafından üretilen propolisin doğal antibiyotikler arasında en güçlüsü olduğunu söyleyebiliriz. Propolis yalnızca nezle ve grip gibi enfeksiyonlar için değil, aynı zamanda her türlü iltihaptan kanser vakıalarına kadar pek çok hastalığa da iyi gelmekte. Bal arılarının ürettiği ve kovanı temizlemek için kullandıkları propolis, kovanı dış etkilere, zararlı madde ve mikroorganizmalara karşı korumakta. Propolisin bileşiminde yüksek miktarda demir, kalsiyum, magnezyum, çinko, bakır, B kompleks vitaminleri, flavonoid yağlar ve çeşitli aminoasitler bulunmakta. Bu bileşimi sayesinde propolis, vücudumuzun savunma mekanizmalarını hızlı ve etkin bir şekilde güçlendirmekte.

Sarımsak

Geleneksel tıpta yüzlerce yıldır birçok hastalığın tedavisinde kullanılan sarımsak, en etkili doğal antibiyotikler listemizin ikinci sırasında. A, B6 ve C vitaminleri, protein, potasyum, kalsiyum ve demir bakımından zengin bir besin olan sarımsak, güçlü antibiyotik etkisi sayesinde enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemimizi güçlendirmekte. Özellikle de bakteri, mantar ve virüsleri yok etme kapasitesi yüksek olan sarımsak, bağırsak floramızdaki yararlı bakterilere zarar vermediği gibi, bunlar için iyi bir prebiyotik kaynağı. Kokusundan dolayı tüketimine biraz soğuk bakılsa da çiğ olarak tüketildiğinde çok daha faydalı. Sarımsak ayrıca, hücre onarımını sağlıyor, kansere yakalanma riskini azaltıyor, kanserli hücrelerin büyümesini yavaşlatıyor, saç ve cilde iyi geliyor. Fakat, sarımsağı günde 1 dişten fazla tüketmemelisiniz. Aksi durumda kanamalara yol açabilir.

Soğan

En etkili doğal antibiyotikler listemizin üçüncü sırasında soğan var. A, B kompleks ve C vitaminleri, sülfür, fosfor, kükürt, iyot, silis ve çeşitli fermentler bakımından zengin bir besin olan soğanı yemeklere lezzet katması için hemen her yemeğin içinde kullanıyoruz. Fakat piştiği zaman besin değerini ciddi ölçüde kaybeden soğan, çiğ olarak tüketildiğinde veya kür olarak uygulandığında çok daha faydalı. Antibiyotik özelliği güçlü olan soğan, içerdiği yüksek sülfür miktarından dolayı toksinleri atmayı kolaylaştırmakta ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmekte. Soğan da yine sarımsak gibi, bağırsaklarımızda yaşayan yararlı bakteriler için iyi bir prebiyotik kaynağı. Soğan ayrıca, kolesterolün yükselmesini ve kanın pıhtılaşmasını önlüyor, kanın temizlenmesine yardımcı oluyor, idrar söktürüyor ve sindirimi kolaylaştırıyor.

Kefir

Keçi veya inek sütü ile özel bir maya kullanılarak hazırlanan kefir, en etkili doğal antibiyotikler listemizde dördüncü sırada. Düzenli kefir tüketimi, gribal enfeksiyonlar başta olmak üzere pek çok hastalığı önlemede oldukça etkin. Probiyotik özelliği sayesinde bağırsak floramızdaki yararlı bakterilerin çoğalmasını sağlayan kefir, sindirim sistemimize faydalı olduğu gibi, aynı zamanda da zararlı mikroorganizmaların yok edilmesine katkı sağlıyor. Bununla birlikte, özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı etkin bir doğal antibiyotik olan kefiri günde 2 bardaktan fazla tüketmemek gerek. Fazla kefir tüketimi alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

Nar

En etkili doğal antibiyotikler listemizin beşinci sırasında nar var. Kış aylarının en fazla tüketilen meyvelerinden biri olan nar, çok iyi bir antioksidan kaynağı. Orta büyüklükte bir nar, günlük C vitamini ihtiyacımızın yarıya yakınını karşılamakta. Narda ayrıca K vitamini, manganez, potasyum, fosfor, demir ve çinko oranı yüksek. Bu özellikleri sayesinde hücre içi sıvı dengesini sağlıyor, hücreleri yeniliyor, antikor üretimine katkı sağlıyor, dokuları onarıyor, iltihapların daha kısa sürede iyileşmesini sağlıyor. Nardaki polifenoller ve antosiyaninler, damar tıkanıklığına iyi geliyor ve tansiyonun düşmesine yardımcı oluyor. Bununla birlikte, nardaki K vitamini kandaki pıhtılaşmayı arttırdığı için kan sulandırıcı ilaç kullananların nar tüketmesi pek tavsiye edilmemekte.

Turp

Listemizin altıncı sırasında turp var. İçeriğinde yüksek miktarda C vitamini, fosfor, folik asit ve lif barındıran turp, aynı zamanda da iyi bir antioksidan kaynağı. Gribal enfeksiyonlara karşı vücut direncini yükselten turp, bağışıklık sistemimizin yanı sıra sindirim ve boşaltım sistemimizi de destekliyor. Ülkemizde birçok salata içinde kullanılan turp, bal ile birlikte tüketildiğinde daha güçlü bir doğal antibiyotik haline gelmekte. Bununla birlikte, turpun en faydalı kısmı kabuğudur. Turpu çok iyi bir şekilde yıkayıp yarım saat kadar sirkeli suda beklettikten sonra arıtarak kabuklarıyla birlikte tüketirseniz, faydalarından daha etkin bir şekilde yararlanabilirsiniz.

Ispanak

En sağlıklı doğal antibiyotikler listemizin yedinci sırasında ıspanak var. Besin değeri açısından son derece zengin bir sebze olan ıspanakta yüksek miktarda demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum, A ve C vitaminleri, folik asit ve lif bulunmakta. Özellikle de bitkisel demir için iyi bir kaynak olan ıspanak, kan hücrelerini besliyor ve enfeksiyonlara karşı vücudun antikor üretimini destekliyor. Fakat, pek çok yeşil sebzede olduğu gibi ıspanak da fazla pişirildiğinde besin değerini yitirmekte. Aslında en güzeli, buharda haşlama yöntemiyle pişirmek. Ve tabii, ıspanak tüketiminizi arttırmak adına ıspanaklı börek ve benzeri yiyeceklerden uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Brokoli

Küçük yeşil yumrular halinde hemen her mevsim sofralarımızı süsleyen brokoli, en etkili doğal antibiyotikler listemizde sekizinci sırada. Görüntüsü karnabahara benzeyen brokolide yüksek miktarda A, C, E ve K vitamini ile oksidan madde bulunmakta. Bu bileşimi sayesinde atardamarların kan pompalamasını kolaylaştıran brokoli, kalp ve damar sisteminde gelişen hasarları önlüyor, kalp krizi riskini azaltıyor. Özel lifleri sayesinde sindirim sistemini ve bağırsak florasını güçlendiriyor, iltihapların ilerlemesini yavaşlatıyor. Brokoliyi salata olarak tüketmeyi tercih ediyorsanız, sarımsaklı yoğurtla birlikte tüketmeyi deneyebilirsiniz. Bu sayede hem acı tadını bastırır, hem de besin değerini yükseltebilirsiniz.

Zencefil

En etkili doğal antibiyotikler listemizin dokuzuncu sırasında zencefil var. Ülkemizde daha çok çay olarak tüketilen zencefil, özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarına ve soğuk algınlığına iyi gelmekte. Gribal enfeksiyonların yanı sıra iltihap ve bakterilere karşı da vücut direncimizi arttıran zencefil, mukoza tabakası üzerinde onarıcı etkilere sahip olduğu için zararlı mikroorganizmalara karşı doğal savunma mekanizmalarımızı güçlendirmekte. Tek başına kullanıldığında bile güçlü bir doğal antibiyotik olan zencefilin etkisini arttırmak için tarçın ve limonla birlikte tüketmeyi tercih edebilirsiniz.

Kivi

Listemizin onuncu sırasında kivi var. Birçok meyveden daha fazla miktarda vitamin içeren kivi, enfeksiyonlar karşısında savunma sistemimizi güçlendiriyor, sindirime yardımcı oluyor, astıma iyi geliyor, kan şekerini düzenliyor. İyi bir antioksidan kaynağı olan kivi, vücutta dolaşan serbest radikalleri etkisiz hale getirmede oldukça faydalı. Kivi ayrıca kalsiyum, demir ve magnezyum bakımından da zengin bir meyve. Bu özellikleri sayesinde kan dolaşımını hızlandıran kivi, aynı zamanda da strese iyi geliyor ve yaşlanmayı geciktiriyor.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir