En etkili doğal antidepresanlar nelerdir?

Depresyon ve benzeri psikolojik hastalıklara iyi gelen antidepresanlara yönelik ilgi son yıllarda hızlı bir yükseliş ivmesi içinde. Antidepresan kullanımı arttığı gibi, kullanıcıların yaş ortalamasında da düşüş görülmekte. Antidepresanların birçoğunda kullanılan etken maddeler, zaman içinde bağımlılık yapabiliyor ve kişinin yaşam kalitesini düşürebiliyor. Oysa doğal antidepresanlar, bilinçli kullanıldığında hiçbir yan etkiye yol açmadığı gibi, daha uzun süre psikolojik rahatlama sağlıyor ve metabolizmanın düzene girmesine yardımcı oluyor. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, en etkili doğal antidepresanlar hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Antidepresan ilaç kullanıyorsanız, doğal antidepresanlardan nasıl yararlanabileceğinizi hekiminize danışabilirsiniz.

Sızma Zeytinyağı

Listemizin ilk sırasında sızma zeytinyağı var. Sızma zeytinyağıyla ilgili yapılan bilimsel araştırmalara göre düzenli olarak sızma zeytinyağı tüketimi, kişideki depresyon düzeyinin azalmasına büyük bir etki yapmakta. Sızma zeytinyağındaki oleik asit, polifenoller ve A, D, E, K vitaminleri kalp ve beyin sağlığını güçlendiriyor, kişideki anksiyete ve kaygı bozukluğuna iyi geliyor, hafıza ve öğrenme yeteneklerini geliştiriyor. Güçlü bir doğal antidepresan olan sızma zeytinyağı, şeker metabolizmasını düzene sokuyor, yoğun stres altında çalışan kişilerde artan kortizol miktarına bağlı olarak yükselen insülin düzeyinin dengede seyretmesine yardımcı oluyor. Bununla birlikte, sızma zeytinyağı fazla bekletilmeden tüketilmesi gereken bir besin. Bu nedenle, tüketim miktarınızın üzerinde sızma zeytinyağı almamanızı ve sızma zeytinyağını fazla bekletmeden tüketmenizi tavsiye ederiz.

Sarımsak

En etkili doğal antidepresanlar listemizin ikinci sırasında sarımsak var. Depresyon ve benzeri psikolojik hastalıklarla mücadelede kişide mutluluk hissi uyandıran dopamin ve serotonin hormonlarının etkisi büyük. Vücudumuzdaki dopaminin yarısını beynimiz, yarısını da bağırsaklarımız üretiyor. Serotoninin ise yüzde 70’i bağırsaklarımızda üretiliyor. Bağırsak sağlığı için son derece gerekli ve faydalı olan probiyotikler, bağırsaklarımızda yaşayan ve dopamin ile serotonin salgılanmasına yardımcı olan maddeleri ortaya çıkartan yararlı bakterilerdir. Prebiyotikler ise bu bakterilerin hem miktarını, hem de çalışma şeklini olumlu yönde etkileyen besin ögeleridir. Prebiyotik bakımından zengin gıdaların başında gelen sarımsak, bağırsak floramızı güçlendirir ve daha fazla dopamin ve serotonin salgılanmasına katkı sağlar.

Süt veya Süt Ürünleri

Listemizin üçüncü sırasına koyduğumuz süt veya süt ürünleri protein, demir, kalsiyum, magnezyum, bakır, çinko fosfor ile A, B12, D ve E vitaminleri açısından oldukça zengin kaynaklardır. Günde 1 bardak süt veya süt ürünleri tüketerek bağırsak floranızı güçlendirebilir, vücudunuzdaki probiyotik ve dolayısıyla serotonin ve dopamin miktarını arttırabilirsiniz. Özellikle de keçi veya inek sütünden özel bir maya kullanılarak hazırlanan kefir, yüksek probiyotik özelliği nedeniyle bağırsak sağlığı için çok faydalı bir besin. Depresyon ve benzeri bir psikolojik hastalığınız varsa en etkili doğal antidepresanlar içinde yer alan kefiri günde 1 bardak tüketerek kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Kefir tüketmek istemiyorsanız, günde 1 kase ev yapımı yoğurt tüketebilirsiniz.

Kuruyemişler

Günlük olarak almamız gereken protein, vitamin ve mineralleri yeterince alamadığımızda, depresyon ve benzeri psikolojik hastalıklara daha kolay yakalanabiliyoruz. Oysa kuruyemişler bu gibi eksiklikleri gidermemiz için büyük fırsatlar sunuyor. Özellikle de omega-3 ve magnezyum bakımından zengin kuruyemişler, vücudumuzdaki serotonin miktarının yükselmesine büyük katkı sağlıyor. En etkili doğal antidepresanlar listemizde dördüncü sıraya koyduğumuz kuruyemişler içinde en çok ceviz, fındık ve badem, omega-3 ve magnezyum bakımından zengin kuruyemişlerdir. Bu bağlamda ayrıca kabak çekirdeği, ay çekirdeği ve kaju fıstığını da değerlendirebilirsiniz.

Kuru Baklagiller

Kuru baklagillerin en önemli özelliği, glisemik indekslerinin düşük olması ve buna karşın yüksek bir doyuruculuk özelliğine sahip olmalarıdır. Bu nedenle daha çok diyet dönemlerinde tüketilen kuru baklagiller, aslında vitamin ve mineraller bakımından da zengin besinlerdir. En etkili doğal antidepresanlar listemizde beşinci sıraya koyduğumuz kuru baklagiller içinde ülkemizde en çok kuru fasulye sevilmekte. Hatta kuru fasulye için “milli yemeğimiz” benzetmesi yapılmakta. Kuru fasulyenin yanı sıra kırmızı mercimek ve nohut da ülkemizde en çok sevilen kuru baklagiller içinde yer alıyor. Bu besinleri düzenli olarak tüketerek vücudunuzun daha fazla serotonin ve dopamin salgılamasını sağlayabilirsiniz.

Ispanak 

En etkili doğal antidepresanlar listemizin altıncı sırasında ıspanak var. Vücudumuzun serotonin üretmesi için gerekli bitkisel demir ve folik asit için iyi bir kaynak olan ıspanak, aynı zamanda kalsiyum, potasyum, magnezyum, A ve C vitaminleri ve lif bakımından da zengin bir besin. Sinir sistemi için en önemli minerallerden biri olan çinkonun emilimini arttıran ıspanak, kan dolaşımının düzene girmesine ve kötü kolesterolün düşmesine de katkı sağlıyor. Haftada 2-3 öğün ıspanak tüketerek vücudunuzun vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayabilir, sinir ve kan hücrelerinizin ihtiyaç duyduğu maddeleri sağlayarak kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Pırasa

Ülkemizde daha çok zeytinyağlı olarak tüketilen pırasa, en etkili doğal antidepresanlar listemizin yedinci sırasında. Lif bakımından zengin bir besin olan pırasa A, C ve K vitaminleri ile kaempferol ve folat bakımından iyi bir kaynak. Bu maddeler sayesinde kanı temizliyor, damarları güçlendiriyor, metabolizmanın düzene girmesine katkı sağlıyor. Pırasa ayrıca, sinir sistemini olumsuz etkileyen ve psikolojik hastalıkların yanı sıra bazı kalp damar hastalıklarına da yol açabilen homosistein amino asidinin kandaki miktarının düşmesine yardımcı oluyor. Depresyon ve benzeri psikolojik hastalıklara bağlı olarak şişkinlik ve kabızlık gibi şikayetleriniz varsa, pırasa tüketiminizi arttırarak bu şikayetlerinizde rahatlama sağlayabilirsiniz.

Yeşil Çay

En etkili doğal antidepresanlar listemizin sekizinci sırasında yeşil çay var. Polifenol bileşikler yönünden zengin yeşil çay, içerdiği yüksek miktarda flavonoid ve kateşin nedeniyle hem antioksidandır, hem de vücuttaki antioksidanları aktive etmek gibi bir özelliğe sahiptir. Serbest radikallere karşı doğal bir koruma kalkanı oluşturan yeşil çay, limonla birleştiğinde daha güçlü hale gelmekte. Günlük düzenli olarak limonlu yeşil çay tüketerek vücudunuzda antioksidan miktarını ve demir emilimini arttırabilir, metabolizmanızın düzene girmesine katkı sağlayabilirsiniz. Fakat herhangi bir antidepresan ilaç kullanıyorsanız, ilacınızın yeşil çayla olumsuz bir etkileşime girip girmeyeceğini mutlaka hekiminize danışmalısınız.

Editörün Tavsiyesi: Doğadan Limon Aromalı Bardak Poşet Yeşil Çay

Poşet çaylar, özellikle de bitki çayları söz konusu olduğunda temel tüketim şeklimiz haline geldi. Dökme çaylardan farklı olarak poşet çaylar, sunduğu hızlı ve pratik çözümler sayesinde iş yükümüzü azaltıyor, çayı tüketmemizi kolaylaştırıyor. Limonlu yeşil çay için Doğadan limon aromalı bardak poşet çay iyi bir seçim olabilir. Türkiye’nin ilk poşet çay markası olan Doğadan, 40 yıldan uzun bir süredir siyah çay ile bitki ve meyve çayı tüketimimize olumlu bir katkı sağlıyor. Paket içi miktarı 20 adet olan bu ürünlerle ofisinizde hızlı ve kolay bir şekilde lezzetli bir limonlu yeşil çay hazırlayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir