Ofiste Blues Modu

Afrika kökenli bir müzik türü olan blues müziğin 400 yıllık bir geçmişi var. Afrika’da cenaze törenlerinde söylenen ve kişinin çektiği acıları anlatan bu müzik türünün ismi, Afrika’nın yerel kültürlerinde acı, yas ve hüznün ifadesi olan çivit renginden gelmekte. Blues müzik en parlak dönemini 1950’lerin ikinci yarısından sonra, Afrika kökenli Amerikalı müzisyenler ve onların izinden giden isimlerle yaşadı. Bir zamanların en popüler müzik türü olan bluesun günümüzde de milyonlarca dinleyicisi mevcut. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, ofiste çalışırken blues dinlemeyi seven okurlarımız için en güzel 10 blues şarkısı önereceğiz.

The Thrill is Gone – B. B. King

Listemizin ilk sırasında, “blues müziğin efsanevi kralı” olarak anılan B. B. King‘in The Thrill is Gone şarkısı var. 1925 yılında Mississippi’de dünyaya gelen sanatçının asıl ismi Riley B. King. 1948 yılında kendisine verilen Beale Street Blues Boy (Beale Caddesi Bluescu Genç) lakabını daha sonra Blues Boy King (Bluesun Genç Kralı) anlamına gelen B. B. King şeklinde kullanmaya başladı. Blues tarihinin başyapıtlarından biri olarak kabul edilen The Thrill is Gone şarkısıyla bluesa getirdiği özgün yorum, B. B. King‘in dünya genelinde bir üne kavuşmasını sağladı. Bu güzel şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz.

Wonderful Tonight – Eric Clapton

En güzel 10 blues şarkısı listemizin ikinci sırasında, Eric Clapton‘ın Wonderful Tonight şarkısı var. Blues tarihinde çok özel bir yere sahip olan Eric Clapton, bu müzik türünün “zenci müziği”(!) olmaktan çıkıp evrensel bir müzik türü haline gelmesini sağlayan pek çok esere imza attı. Gelmiş geçmiş en güzel Eric Clapton şarkısı olarak kabul edilen Wonderful Tonight şarkısında Clapton, kız arkadaşı Patti Boyd‘un bir davet için uzun süren hazırlığını anlatırken, güzel şeyler için beklemeye değer mesajı veriyor. Bu güzel şarkının orijinal kaydını buradan, en güzel konser kayıtlarından birini ise buradan dinleyebilirsiniz.

I’m in The Mood – John Lee Hooker

Listemizin üçüncü sırasında, John Lee Hooker‘ın I’m in The Mood şarkısı var. Küçük yaşlarda gitar çalmaya başlayan John Lee Hooker, ilk dönemlerinde rock müziğe ilgi duyuyordu. Zaman içinde R&B’ye (Rythm and Blues) yöneldi ve bluesda kendine özgü bir yer edindi. En popüler dönemini 1960-1980 arası dönemde geçiren Hooker, Eddie Taylor‘dan Rolling Stones‘a kadar dönemin birçok ismine müziğiyle örnek oldu. Öyle ki, Rolling Stones şarkılarındaki temaların John Lee Hooker‘la ortak bir duygu evrenini paylaştığı yönünde genel bir kabul var. Hooker‘ın en beğenilen blues şarkılarından biri olan I’m in The Mood şarkısını dinlemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Ain’t No Sunshine – Bill Withers

Bill Withers‘ın Ain’t No Sunshine şarkısını en güzel 10 blues şarkısı listemizin dördüncü sırasına koyuyoruz. En popüler dönemini 1970-1985 yılları arasında yaşayan Bill Withers, müzik kariyeri boyunca üç kez Grammy Ödülü kazandı. Bill Withers‘ın şarkılarında bluesun arka planında country temaları dikkat çekici. En beğenilen şarkılarından Ain’t No Sunshine, Lean on Me ve Lovely Day bugüne pek çok şarkıcı tarafından coverlandı. Bill Withers‘ın gelmiş geçmiş en güzel şarkısı olarak kabul edilen ve country temalarıyla bluesa farklı bir lezzet kazandıran Ain’t No Sunshine şarkısını dinlemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Born Under A Bad Sign – Albert King

En güzel 10 blues şarkısı listemizin beşinci sırasında, Albert King‘in Born Under A Bad Sign şarkısı var. Asıl ismi Albert Nelson olan şarkıcı, 1967 yılında çıkarttığı Born Under A Bad Sign albümüyle King (Kral) unvanını elde etti. Blues tarihinde Albert King‘in en önemli özelliği, şarkılarında rock müzik temalarına bolca yer vermesinden geliyor. Kendine özgü gitar çalma şeklini anlatmak üzere kullanılan trailblazing sözcüğünün hakkını verircesine bluesun en özgün isimlerinden biri olmayı başaran Albert King‘in Born Under A Bad Sign şarkısını buradan dinleyebilirsiniz.

Evil is Going On – Luther Allison

Luther Allison‘ın Evil is Going On şarkısı, en güzel 10 blues şarkısı listemizin altıncı sırasında. Gitar çalmayı kendi kendine öğrenen Luther Allison, profesyonel müzik kariyerine 1957 yılında başladı. 1960’lı yıllarda müzik kulüplerinde çok sayıda canlı performans gerçekleştiren Luther Allison, 1972 yılında çıkarttığı Bad News is Coming albümünün hit şarkısı Evil is Going On ile müzik kariyerinin en parlak dönemini yaşadı. 1970’lerin en beğenilen blues şarkılarından biri olan ve blues severlerin bugün bile dinlemekten keyif aldığı bu şarkıyı dinlemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Hit The Road Jack – Ray Charles

En güzel 10 blues şarkısı listemizin yedinci sırasında, Ray Charles‘ın Hit The Road Jack şarkısı var. 7 yaşındayken görme yetisini kaybeden Ray Charles, görme engelliler okulunda öğrendiği piyanoyla müziğe başladı. Profesyonel müzik kariyerine Atlantic Records‘ta Ahmet Ertegün ile başlayan Ray Charles, en hit şarkısı Hit The Road Jack ile dünya çapında büyük bir üne ulaştı. Bugüne kadar birçok kez coverlanan bu şarkıyla Ray Charles, bluesun Gibson gitarından başka bir müzik aletiyle de yapılabileceğini gösterdi. 1960’ların en popüler şarkılarından biri olan Hit The Road Jack şarkısını buradan dinleyebilirsiniz.

If Trouble was Money – Albert Collins

Albert Collins‘ın If Trouble was Money şarkısı, en güzel 10 blues şarkısı listemizin sekizinci sırasında. Gitarının 5, 6 veya 7. perdesine taktığı kelepçeyle farklı bir sound elde eden Albert Collins, Fa minör tonundaki şarkılarıyla blues tarihinde yerini aldı. Profesyonel müzik kariyerine 1969 yılında başlayan Albert Collins‘a dünya çapında şöhret kazandıran If Trouble was Money şarkısını dinlemek için burayı tıklayabilirsiniz.

I’d Rather Go Blind – Etta James

En güzel 10 blues şarkısı listemizin dokuzuncu sırasında, Etta James‘in I’d Rather Go Blind şarkısı var. Blues tarihi içinde Etta James‘in en önemli özelliği caz, soul ve rock temalarını bluesda birleştirmesiydi. Başka deyişle bluesa müzikal çeşitlilik kazandıran Etta James, müzik kariyeri boyunca altı Grammy Ödülü kazanarak eşine az rastlanır bir başarıya imza attı. 1968 yılında çıkarttığı Tell Mama albümünün en hit şarkısı I’d Rather Go Blind, Etta James ismini blues tarihine yazdırdı. Bu güzel şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz.

Mannish Boy – Muddy Waters

Muddy Waters‘ın Mannish Boy şarkısı, en güzel 10 blues şarkısı listemizin onuncu sırasında. II. Dünya Savaşı öncesi dönemde bluesun en önemli isimlerinden biri olan Muddy Waters, kullandığı motiflerle kendisinden sonra gelen birçok isme ilham verdi. Şarkılarında rock temalarına özel bir yer veren Muddy Waters, 1950’lerin ikinci yarısından sonra İngiltere ve Avrupa müzik listelerinde üst sıralarda yer buldu. 1970’li yıllarda Rolling Stones ve The Band gibi birbirinden önemli müzik grupları tarafından defalarca coverlanan Mannish Boy şarkısını dinlemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Okey nasıl oynanır diye merak ediyorsanız Ofix Blog'u ziyaret edebilirsiniz...
En güzel 10 Passenger şarkısı için öneriler Ofix Blog'da...
En güzel 10 John Lennon şarkısı için öneriler Ofix Blog'da...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir