Ofiste Dire Straits Modu

1980’lerin en popüler punk, rock ve blues gruplarından biri olan Dire Straits, iniş çıkışlarla dolu müzik kariyeri boyunca birbirinden güzel şarkılara imza attı. David ve Mark Knopfler kardeşlerin öncülüğünde kurulan grup, David Knopfler‘in gruptan ayrılmasından sonra Mark Knopfler‘le birlikte en popüler dönemlerini yaşadı. 1990’larda gelişen yeni müzik akımları Dire Straits‘in dağılmasına yol açmış olsa da Sultans of Swing, Brothers in Arms, Money for Nothing gibi şarkıları günümüzde de beğeniyle dinleniyor. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, ofiste çalışırken Dire Straits dinlemeyi seven okurlarımız için en güzel 10 Dire Straits şarkısı önereceğiz.

Kısaca Dire Straits

Dire Straits grubu, 1977 yılında David ve Mark Knopfler kardeşler tarafından John Illsey ve Pick Withers‘ın katılımıyla kuruldu. Grubun ilk ismi Cafe Racers olarak belirlenmişti. Dire Straits ismi, prova yapmak için yaşadıkları sorunlara gönderme yapmak için bir arkadaşları tarafından önerildi. Nitekim grup, prova yapacak başka yer bulamadığı için bir arkadaşlarının mutfağında prova yapmak zorunda kalmıştı. Bu nedenle, “zor durumda olmak” anlamına gelen Dire Straits ismini grup ismi olarak belirlediler.

Dire Straits, ilk performanslarını dönemin en ünlü punk rock mekanlarından biri olan Rock Garden‘da sergiledi. İlk hayran kitlesini burada bulan grup, kısa sürede büyük ilgi görmeye başladı. Hazırladıkları Sultans of Swing isimli ilk demo özel bir radyo programında çalındıktan sonra, müzik otoritelerinin dikkatini çekmeye başladılar. Grup tarihinin yanı sıra popüler müzik tarihinin de en önemli şarkılarından biri olan bu şarkı, 1978 yılında çıkarttıkları ilk albümleriyle yüz binlerce müzikseverin beğenisini kazandı.

Sultans of Swing şarkısı o kadar beğenildi ki, albümün dağıtımı yalnızca İngiltere’yle sınırlı olsa da Dire Straits‘in ismini dünyaya duyurdu. Grubun ilk turnesi Kuzey Amerika’ya yapıldı. Turne sırasında grubun canlı performansını izleyip çok beğenen Bob Dylan, gruba birlikte çalışmayı teklif etti. Dönemin efsane isimlerinden biri olan Bob Dylan‘la çalışmaya başlamaları, Dire Straits‘in yükseliş sürecine ivme kazandırdı.

Knopfler Kardeşlerin Yol Ayrımı

1980 yılında Dire Straits, iki dalda Grammy ödülüne aday gösterildi. Ne var ki, grubun üçüncü albümünün yapımı sırasında Knopfler kardeşlerin arasında yaşanan gerginlik, David Knopfler‘in gruptan ayrılmasına yol açtı. David Knopfler müzik kariyerine solo devam ederken Dire Straits‘in ayakta kalması büyük ölçüde Mark Knopfler tarafından sağlandı. Üstelik, David Knopfler döneminde yaratıcılığını göstermede başarısız olduğunu düşünen Mark Knopfler, bu dönemde yaratıcılığını daha iyi şekilde gösterme fırsatı buldu.

1980’li yıllarda Dire Straits, Mark Knopfler öncülüğünde farklı müzik türlerinde şarkılar üretmeye başladı ve daha geniş kitlelere ulaşma fırsatı yakaladı. Özellikle de Making Movies albümü, bu değişimin kilometre taşı olarak değerlendirilmekte. Albümde punk müzik rifflerine eşlik eden blues müzik, jazz ve contry müzik riffleri, grubun müzikal sentezlerde ne kadar başarılı olduğunu ispatladı. Mark Knopfler döneminde dikkat çeken konulardan bir diğeri de şarkı sürelerinin epeyce uzamasıydı. Öyle ki, 14 dakikalık Telegraph Road şarkısı, dönemin en dikkat çeken şarkılarından biri oldu. David Knopfler döneminde daha minimalist bir çizgide şarkılar üreten grup, Mark Knopfler döneminde daha maksimalist ve deneysel çalışmalara yöneldi.

Dire Straits‘in 1985 yılında çıkarttığı Brothers in Arms albümü, İngiltere’de en çok satan albüm olmayı başardı. 9 şarkıdan oluşan albümün neredeyse tüm şarkıları hit oldu ve dünya müzik listelerinde üst sıralarda yer buldu. Özellikle de Money for Nothing şarkısı, içerdiği punk müzik riffleriyle büyük beğeni topladı. Bu şarkıyı Mark Knopfler, bir elektronik dükkanında karşılaştığı elemanın dönemin müzisyenleri hakkındaki şikayetlerinden yola çıkarak yazmıştı.

Zirveden Dağılmaya

1985 yılında Philadelphia Jfk ve Londra Wembley Stadyumu’nda eş zamanlı olarak gerçekleştirilen ve tüm zamanların en büyük konserlerinden biri olarak kabul edilen Live Aid‘de gösterdikleri performans, Dire Straits‘in ününü zirveye taşıdı. Ne var ki artan ün, beraberinde ayrılığı getirdi. 1988 yılında Mark Knopfler, Dire Straits‘in resmen dağıldığını açıkladı. Dağılma gerekçesini ise yaptıkları müziğin gerçekten anlaşılmadığı, sırf popüler oldukları için dinlenildiği şeklinde açıkladı.

1991 yılında Dire Straits, On Every Street albümüyle yeniden bir araya geldi. Ne var ki bu albüm, Dire Straits hayranlarını hayal kırıklığına uğrattı ve beklenen ilgiyi görmedi. Albümün ardından çıktıkları dünya turnesi de başarısız geçince, Dire Straits döneminin artık kapandığını düşünen grup üyeleri kendi yollarına gitmeyi kararlaştırdılar. 1996 yılında Mark Knopfler, solo müzik kariyerine Golden Heart‘la devam etme kararı aldı.

En Güzel 10 Dire Straits Şarkısı

Dire Straits‘in müzik serüvenini kısaca bu şekilde özetledikten sonra yazımızın bu kısmında, ofiste çalışırken Dire Straits dinlemeyi seven okurlarımız için en güzel 10 Dire Straits şarkısı önereceğiz. 

Sultans of Swing

Listemizin ilk sırasında, Dire Straits‘in kült şarkısı Sultans of Swing var. Mark Knopfler‘e ait olan bu şarkı, 1970’lerin sonları ile 1980’lerin ilk yarısında Dire Straits‘in dünya genelinde büyük bir hayran kitlesine ulaşmasını sağladı. Dönemin popüler rock’n roll rifflerinden farklı olarak punk rock riffleriyle süslü bu şarkıda, hayatın rutinlerini kırıp yaratıcılığını kullanmak isteyen insanların izlerini görebilirsiniz. Bu güzel şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz.

Brothers in Arms

En güzel 10 Dire Straits şarkısı listemizin ikinci sırasında, Brothers in Arms var. Dire Straits‘in 1985 yılında çıkarttığı albüme ismini veren bu şarkı da yine Mark Knopfler‘in en beğenilen şarkılarından biri. Dire Straits‘in en popüler olduğu dönemde başarısını pekiştiren bu şarkıda, savaşın anlamsızlığı düşüncesi etrafında barışa ve kardeşliğe övgü var. Bu güzel şarkıyı dinlemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Money for Nothing

Listemizin üçüncü sırasında, Dire Straits‘in bir diğer kült şarkısı Money for Nothing var. Brothers in Arms albümünün ikinci hit şarkısı olan bu şarkıyı Mark Knopfler, bir elektronik dükkanında karşılaştığı elemanın dönemin müzisyenleri hakkındaki şikayetlerinden yola çıkarak yazdı. 1985 yılının dünya müzik listelerinde haftalarca üst sıralarda yer bulan bu güzel şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz.

Expresso Love

En güzel 10 Dire Straits şarkısı listemizin dördüncü sırasında, Expresso Love var. 1980 yılında çıkarttıkları Making Movies albümünün en beğenilen şarkılarından biri olan bu şarkıda, tüketim toplumunun gerçek aşk ve sevgiyi nasıl öldürdüğünün eleştirisi yapılıyor. Bu güzel şarkıyı dinlemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Tunnel of Love

Listemizin beşinci sırasında, Tunnel of Love var. Making Movies albümünün çıkış şarkısı olan bu şarkıda Mark Knopfler, gerçek aşkı bulmanın ve yaşatmanın güçlüklerine işaret ediyor. Punk müzik rifflerine güçlü bir lirizmin eşlik ettiği bu güzel şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz.

Lady Writer

En güzel 10 Dire Straits şarkısı listemizin altıncı sırasında, Lady Writer var. 1979 yılında çıkarttıkları Communique albümünün hit şarkılarından biri olan bu şarkı, kadının toplumdaki yerini sorgulayan çok sayıda ironi içeriyor. Bu güzel şarkıyı dinlemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Six Blade Knife

Listemizin yedinci sırasında, Six Blade Knife var. 1978 yılında çıkarttıkları Dire Straits albümünün hit şarkılarından biri olan bu şarkıda blues müzik riffleri öne çıkmakta. Bu güzel şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz.

Where Do You Think You’re Going

En güzel 10 Dire Straits şarkısı listemizin sekizinci sırasında, Where Do You Think You’re Going var. Communique albümünün bir diğer hit şarkısı olan bu şarkıda Mark Knopfler, rock müzik riffleri eşliğinde aşk ve özgürlük ilişkisini sorguluyor. Bu güzel şarkıyı dinlemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Skateaway

Listemizin dokuzuncu sırasında Skateaway var. Making Movies albümünün bir diğer hit şarkısı olan bu şarkıda Mark Knopfler, punk müzik riffleri eşliğinde gündelik hayatın sıkıcılığını ve anlamsızlığını eleştiriyor. Bu güzel şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz.

Once upon A Time in the West

En güzel 10 Dire Straits şarkısı listemizin onuncu sırasında, Once upon A Time in the West var. Communique albümünün çıkış şarkısı olan bu şarkıda punk müzik rifflerine rock ve country riffleri eşlik ediyor. Beyaz adamın medeniyet adına kendisine ve doğaya verdiği zararları anlatan bu güzel şarkıyı dinlemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Go oyunu hakkında faydalı bilgiler Ofix Blog'da...
Jamala'nın hayatı ve şarkıları hakkında merak ettiğiniz konuları Ofix Blog'da bulabilir, Jamala şarkılarını daha yakından tanıyabilirsiniz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir