Ofiste Itzhak Perlman Modu

Günümüzün en önemli keman virtüözlerinden biri olan Itzhak Perlman, 60 yıldan uzun süren müzik serüveni içinde klasik müziğin birbirinden güzel eserlerine kendi yorumunu katarak müzik severlerin gönlünde ayrı bir yer edindi. 1993 yılında vizyona giren Schindler’in Listesi filminin müziklerinde sergilediği performansla filmin başarısını katlayan Itzhak Perlman, 5 farklı dalda kazandığı Grammy Ödülü‘yle adından söz ettirmeye devam ediyor. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, ofiste çalışırken klasik müzik dinlemeyi seven okurlarımız için en güzel 10 Itzhak Perlman şarkısı önereceğiz.

Kısaca Itzhak Perlman

Itzhak Perlman, 31 Ağustos 1945 tarihinde Tel Aviv’de dünyaya geldi. Kemana olan ilgisi henüz çocuk yaşlarda belirmeye başladı. Radyoda dinlediği klasik müzik eserlerinden çok hoşlandığını fark eden ailesi, küçük Itzhak‘a 3 yaşındayken keman aldı. 4 yaşında geçirdiği çocuk felci sırasında tekerlekli sandalyeye mahkum olan küçük Itzhak‘ın en yakın arkadaşları keman ve klasik müzik oldu. 5 yaşına geldiğinde çok iyi keman çalmaya başlayan Itzhak‘ın ailesi, günün birinde dünyanın en iyi kemancılarından biri olacağını anlamıştı.

Müzik eğitimini Shulamit Konservatuarı ve Tel Aviv Müzik Akademisi‘nde sürdüren küçük Itzhak, 1958 yılında eğitimine New York’ta devam etmek için ailesiyle birlikte ABD’ye göç etti. 13 yaşında ve felçli bir çocuk olan Itzhak‘ın ABD’de hayatını ve müzik kariyerini devam ettirip ettiremeyeceğine dair başlangıçta şüpheleri olan ailesi, kemana ve klasik müziğe olan tutkusu sayesinde tüm zorlukların üstesinden gelebileceğine inandı. Kemandan ve klasik müzikten aldığı enerjiyle küçük Itzhak, zaman içinde tekerlekli sandalyeden kurtuldu ve koltuk değnekleriyle yürümeye başladı.

ABD’ye göç ettiğinde Itzhak Perlman‘ın iki büyük hayali vardı. Bunlardan biri poloroid fotoğraf makinesi almak, ikincisi televizyona çıkmaktı. Bu hayallerinden ikincisini, New York’a yerleştikleri 1958 yılında gerçekleştirmeyi başardı. “Harika çocuk” olarak katıldığı Ed Sullivan Show‘la bir gecede Amerikan kamuoyunun dikkatini çekti. Bununla birlikte, küçük Itzhak henüz dil bilmiyordu ve yaşadığı kültür şokunu üzerinden atamamıştı. Buna rağmen daha ilk yılda yakaladığı bu fırsat, geleceğini daha güvenilir adımlarla inşa etmek konusunda cesaretini arttırdı.

Itzhak Perlman’ın Müzik Serüveni

New York’ta geçirdiği süre içinde dil engelini aşan ve ABD’ye uyum sağlayan Itzhak Perlman, hayatının en önemli dönüm noktalarından birini 1964 yılında kazandığı Leventritt yarışmasıyla yaşadı. Bu başarının ardından sahneye çıkmaya ve konser turnelerine başladı. Olağanüstü yetenekleri sayesinde müzik otoritelerinden büyük takdir topladı ve 1975 yılında Brooklyn College Müzik Konservatuarı‘nda ders vermeye başladı. 1987 yılında Varşova ve Budapeşte’deki konserleri için İsrail Filarmoni Orkestrası‘na katıldı. 1990 yılında Moskova ve Leningrad’da konserler verdi.

Itzhak Perlman‘ın müzik serüveninde en önemli dönüm noktalarından biri, 1993 yılında vizyona giren Schindler’in Listesi filminde ünlü film müziği bestecisi John Williams‘ın eserini yorumlamasıydı. Filmin kendisi kadar müziğinin de çok beğenilmesi, Itzhak Perlman isminin daha geniş kitleler tarafından ilgi görmesini sağladı. 1994 yılında Uzakdoğu turnesine çıktı. Müzik serüveni boyunca onlarca albüm çıkarttı ve pek çok orkestrayla birlikte sayısız konsere imza attı. Dünyanın en tanınmış orkestralarında şef, müzik danışmanı, sanat yönetmeni gibi görevleri yerine getiren Itzhak Perlman, eşiyle birlikte hayatını New York’ta sürdürmekte ve müzik çalışmalarına devam etmekte.

En Güzel 10 Itzhak Perlman Şarkısı

60 yıldan uzun süren müzik serüveni içinde kemanıyla birlikte birbirinden güzel performanslara imza atan Itzhak Perlman‘ın en güzel 10 şarkısını seçmek oldukça zor. Fakat yine de bu performanslar içinde en güzel 10 tanesini okurlarımız için seçmeye çalışacağız. Ofiste çalışırken klasik müzik dinlemeyi seven okurlarımız, bu performansları dinleyerek keyifli anlar geçirecektir.

Schindler’s List

Listemizin ilk sırasında Schindler’s List var. John Williams tarafından film için bestelenen bu eserde Itzhak Perlman bazı kısımlarda orkestrayla birlikte, bazı kısımlarda ise solo olarak mükemmel bir performansa imza atıyor. 1990’lı yıllarda televizyon programlarında en sık duyduğumuz fon müziklerinden biri haline gelen bu güzel eseri buradan dinleyebilirsiniz.

Tango

En güzel 10 Itzhak Perlman şarkısı listemizin ikinci sırasında Tango var. Itzhak Perlman‘ın en sevilen yorumlarından biri olan bu şarkı, sanatçının üstün yeteneğini en açık şekilde sergilediği çalışmalarından biri. Eserin orijinal kaydını buradan, 2010 yılında Şili’de filarmoni orkestrasıyla birlikte sergilediği performansını buradan dinleyebilirsiniz.

The Four Seasons Spring

Listemizin üçüncü sırasında, Antonio Vivaldi‘nin ölümsüz eseri The Four Seasons Spring var. Barok klasik müziğinin en önemli temsilcilerinden biri olan Antonio Vivaldi, konçerto türünün ilk ve en önemli bestecisidir. Dönemine göre birçok yeniliği içinde barındıran eserleri ve özellikle de The Four Seasons Spring, klasik müziğin en önemli eserleri arasında yer almakta. Bu muhteşem eserin Itzhak Perlman yorumunu dinlemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Nocturne

En güzel 10 Itzhak Perlman şarkısı listemizin dördüncü sırasında, Frederic Chopin‘in başyapıtlarından biri olan Nocturne var. Polonyalı piyanist ve besteci Chopin, romantik dönem olarak bilinen dönemde daha çok piyano için eserler yazdı. Nocturne eserinde piyanoya eşlik eden keman, Itzhak Perlman‘ın yorumuyla mükemmel bir şekle bürünüyor. Bu güzel eseri buradan dinleyebilirsiniz.

Zigeunerweisen

Listemizin beşinci sırasında, İspanyol keman sanatçısı Pablo de Sarasate‘nin başyapıtı Zigeunerweisen var. Sarasate bu eseri 1878 yılında besteledi. Sarasate‘nin yaratıcılığını en iyi şekilde yansıtan bu eserini Itzhak Perlman‘ın yorumuyla dinlemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Introduction and Rondo Capriccioso

En güzel 10 Itzhak Perlman şarkısı listemizin altıncı sırasında, Fransız besteci Camille Saint-Saens‘in başyapıtı Introduction and Rondo Capriccioso var. 19. yüzyıl Fransa’sında senfonik şiir türünün en önemli isimlerinden biri olan Camille Saint-Saens, eserlerinde Fransa’nın sömürgelerinde uyguladığı vahşeti kınayan pek çok temaya yer verdi. Bestecinin en önemli eserlerinden biri olan Introduction and Rondo Capriccioso‘nun Itzhak Perlman yorumunu buradan dinleyebilirsiniz.

Cinema Paradiso

Listemizin yedinci sırasında, 1997 yılında vizyona giren Cinema Paradiso filminin soundtrackı var. İtalyan film müziği bestecisi Ennio Morricone tarafından bestelenen bu eser, Itzhak Perlman‘ın yorumuyla filmin başarısını yükseltti. Bu güzel eseri dinlemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Il Postino

En güzel 10 Itzhak Perlman şarkısı listemizin sekizinci sırasında, 1997 yılında John Williams‘la birlikte çıkarttığı Cinema Serenade albümünün en beğenilen çalışmalarından biri olan Il Postino var. Klasik müzikte romantik dönemin temalarını günümüze taşıyan bu güzel şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz.

Sabrina

Listemizin dokuzuncu sırasında, aynı albümde yer alan Sabrina var. Pittsburgh Senfoni Orkestrası‘nın eşlik ettiği bu şarkıyla ruhunuzu dinlendirebilir, zihninizi meşgul eden sorunlardan kurtulabilirsiniz. Bu güzel şarkıyı dinlemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Allegro

En güzel 10 Itzhak Perlman şarkısı listemizin onuncu sırasında, İtalyan besteci Joseph-Hector Fiocco‘nun başyapıtı Allegro var. Barok dönemin esintilerini taşıyan bu güzel eserin Itzhak Perlman yorumunu buradan dinleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

En güzel 10 Eric Clapton şarkısı için öneriler Ofix Blog'da...
En güzel 10 Pink Floyd şarkısı için öneriler Ofix Blog'da...
En güzel 10 Jason Mraz şarkısı için öneriler Ofix Blog'da...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir