Ofiste Jamala Modu

24 Şubat’ta Ukrayna’da başlayan Rus işgali tüm dünyada derin bir üzüntü yarattı. Uluslararası hukuka göre hiçbir meşruiyeti bulunmayan ve tüm insani değerlere aykırı şekilde gerçekleşen bu işgal nedeniyle Rus ordusu halihazırda Ukraynalıların hayatlarını tehdit etmeye devam ediyor. İşgal nedeniyle ülkesini terk etmek zorunda kalan yüz binlerce Ukraynalıdan biri, 2016 Eurovision Şarkı Yarışması‘nda birincilik kazanan ünlü şarkıcı Jamala‘ydı. Kırım Tatarlarının 1944 yılında yaşadığı trajik olayları anlattığı 1944 isimli şarkısıyla Eurovision‘da birinciliği kazanan Jamala, çocuklarıyla birlikte yaptığı zorlu bir yolculuğun ardından ülkemize geldi. Halihazırda Ukrayna’da Rus işgali devam ederken Jamala, katıldığı televizyon programları ve verdiği demeçlerle kamuoyunun dikkatini bu konuya çekmeye devam ediyor. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, Jamala‘nın kim olduğunu, hayatını ve müzikal çalışmalarını merak eden okurlarımız için kısa bilgiler paylaşacağız. Ofiste çalışırken Jamala dinlemek isteyen okurlarımız için en güzel 10 Jamala şarkısı önereceğiz. Bu vesileyle Ukrayna’daki Rus işgalini kınıyor, işgalin bir an önce bitmesini diliyoruz. 

Jamala kimdir?

Jamala olarak bilinen Susana Jamaladinova (Susana Cemaleddinova), 27 Ağustos 1983 tarihinde SSCB’ye bağlı Kırgızistan’ın Oş kentinde dünyaya geldi. Babası Müslüman bir Kırım Tatarı’ydı ve ailesi Stalin döneminde Kırgızistan’a sürülmüştü. 1989 yılında küçük Susana ve ailesi, ata yurdu olan Kırım’a geri döndü. Susana‘nın müziğe olan ilgisi küçük yaşlarda ortaya çıktı. Bu ilgi aslında ailesinden geliyordu. Nitekim annesi ve babası birer müzisyendi. Babası akordeon çalarken annesi piyanoyla ona eşlik ediyordu. Müzik öğretmeni olan annesi, Susana‘nın müzik kulağının güçlü olduğunu küçük yaşlarda fark etmişti. Aile aynı zamanda da çokkültürlüydü. Ailede Ukraynacanın yanı sıra Azerice, Yunanca ve Ermenice şarkılar söyleniyordu. Aile içinde düzenledikleri partilerde müzik ve çokkültürlülük iç içe geçmişti. Evlerinde müzik hiç eksik olmazken farklı kültürler bir arada yaşıyordu. Müziğe yeteneğinin anlaşılması üzerine Susana‘nın müzik eğitimi alması uygun görüldü. Böylelikle Alushta Müzik Okulu‘na girişi sağlandı. Burada piyano eğitimi aldı. 

Profesyonel anlamda ilk müzik kaydını 9 yaşındayken 12 arkadaşıyla birlikte Kırım Tatar şarkılarından oluşan albümle yapan Jamala, ileride önemli yerlere geleceğini göstermişti. Alushta Müzik Okulu‘nda tamamladığı piyano eğitiminin ardından, Kiev’de bulunan Çaykovski Müzik Akademisi‘nde opera şan eğitimi aldı. Daha sonra Simferopol Müzik Okulu‘nda eğitimini sürdürdü. 2009 yılında Letonya’nın Jürmala kentinde düzenlenen New Wave Uluslararası Genç Pop Şarkıcıları Yarışması‘nda kazandığı büyük ödül, Jamala‘nın profesyonel müzik kariyerinde önemli bir dönüm noktası oldu. Aldığı müzik eğitiminden sonra kazandığı bu uluslararası ödül, Jamala‘nın müzik kariyerinde emin adımlarla ilerlediğini gösteriyordu. İlk albümünü 2011 yılında For Every Heart ismiyle çıkarttı. 2 yıl sonra çıkarttığı All Or Nothing albümüyle dikkatleri bir kez daha üzerine çekti. 2014 yılında üçüncü albümü Thank You müzik severlerle buluştu. 2016 yılında düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması ise müzik kariyerinin en büyük dönüm noktası oldu. 1944 isimli şarkısıyla kazandığı 534 puanla birinci oldu. 

Jamala ve 1944

1944 şarkısı pek çok bakımdan Eurovision tarihinde benzeri olmayan özellikler taşıyordu. Her şeyden önce şarkının konusu ve işlediği temalar çok farklıydı. Nitekim o güne kadar “hafif sözlü” ve eğlenceli şarkıların yarıştığı Eurovision‘da 1944 farklı bir yerde duruyordu. Bu nedenle başlangıçta çok az insan 1944‘ün başarılı olacağına inanıyordu. Şarkının adı bile sadece bir şarkı adı olmanın ötesinde, Kırım Tatarlarının acı bir dönemini ifade ediyordu. Şarkının sözleri ve özellikle nakarat kısmı o yıllarda gerçekleşen trajik olayları yansıtıyordu. Nakaratın Tatar Türkçesiyle söylenmiş olması da ayrıca dikkat çekiciydi. Jamala 1944 şarkısında hüzünlü melodileri kişisel tarihiyle bütünleştirmişti. Büyükannesinin yaşadığı acıları samimi ve özgün bir yorumla seslendirdiği 1944 Jamala için çok büyük bir öneme sahipti. Jamala Eurovision birinciliği sayesinde Kırım Tatar sürgününü dünya kamuoyunda uzunca bir süre sonra tekrar gündeme getirmiş oldu. Ata yurdu Kırım’da Tatar Türklerinin yüzlerce yıldır devam eden sorunları böylelikle dünya kamuoyunda geniş bir yer buldu. 

1944 şarkısı neyi anlatıyor?

1944 yılının Mayıs ayında Stalin, Tatar halkının Kırım’dan sürgün edilmesi emrini verdi. Sürgün kararı 18 Mayıs günü sabah saat 03:00 itibariyle uygulanmaya başlandı. Sovyet güçlerine bağlı askerler Tatarların kapılarına dayandı. Sadece 15 dakika içinde eşyalarını toplamalarını istediler. Kapısı çalınan Tatarlardan biri de Jamala‘nın büyükannesi Nazalkhan‘dı. Kendisi aslında varlıklı bir insandı. Ailesinden kendisine epeyce mülk kalmıştı. Sürgün kararıyla birlikte bu zenginlikler artık Rusların kontrolüne geçecekti. Nazalkhan‘ın 4 kız, 1 erkek çocuğu vardı. Çocuklarıyla birlikte Orta Asya’ya sürgün edileceği kendisine bildirildi. Aç ve susuz bir şekilde günlerce süren tren yolculuğu sırasında Nazalkhan‘ın en küçük kızı bu yolculuğa dayanamayarak hayatını kaybetti. Ailenin daha sonra Kırgızistan’da devam eden öyküsü de birçok bakımdan dramatikti. Jamala 1944 şarkısında, büyükannesi Nazalkhan ve Kırım Tatarlarının yaşadığı bu acıları anlattı. Şarkının nakarat kısmı ise ülkemizde Ey Güzel Kırım ismiyle bilinen Tatar halk türküsünden bir bölüm içeriyor. 

Ukrayna’daki Rus İşgali ve Jamala

1944 şarkısıyla elde ettiği başarının ardından Jamala, uluslararası birçok platformda Kırım Tatarlarının sorunlarına dikkat çekti. Onların adeta sözcüsü ve bir anlamda kültür elçisi oldu. Ne var ki Kırım Tatarlarının yaşadığı acılar geçmişte kalmadı. 2014 yılında Kırım’ın Ruslar tarafından ilhak edilmesi, Kırım halkının yeniden Rus zulmüne uğramasına neden oldu. 1944‘ü yazarken Jamala, bu ilhaktan duyduğu üzüntüyü de şarkısına yansıtmıştı. 2017 yılında Jamala, Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü‘nün iyi niyet elçisi oldu. 24 Şubat 2022’de Ukrayna’da başlayan Rus işgali ise tüm Ukraynalılar için olduğu gibi Jamala için de yeni bir dönemin habercisiydi. İşgalin hemen ardından Jamala, sosyal medya hesapları üzerinden savaş karşıtı paylaşımlar yaptı. Bu yolla Ukrayna’yı destekleme çağrısında bulundu. Çocuklarıyla çıktığı zorlu yolculuğun fotoğraflarını hesaplarından paylaşması, Ukrayna’da yaşanan insani sorunların boyutlarını kamuoyunun gündemine bir kez daha taşıdı. Halen İstanbul’da bulunan Jamala‘ya bundan sonraki hayatında başarılar diliyor, Rus işgalinin bir an önce sona ermesini temenni ediyoruz. 

En Güzel 10 Jamala Şarkısı

Jamala‘nın hayatı ve müzikal çalışmaları hakkında paylaştığımız bu kısa bilgilerin ardından yazımızın bu kısmında, Jamala‘nın en güzel 10 şarkısını kısaca tanıtacağız. Profesyonel müzik kariyerde bugüne kadar 4 albüme imza atan Jamala, birçok dilde birbirinden güzel şarkılar seslendirmekte. Nitekim kendisi Kırım Tatarcası ve Ukraynacanın yanı sıra Rusça ve İngilizce şarkılarda da sesini başarılı bir şekilde kullanıyor. Kamuoyunda daha çok 1944 şarkısıyla bilinse de aslında diğer pek çok şarkısında da başarılı bir performans sergilemekte. Biz bu yazımızda Jamala‘nın en güzel şarkılarından sadece 10 tanesini kısaca tanıtmakla yetineceğiz. Jamala‘nın diğer tüm şarkılarını online kanallar üzerinden veya dijital platformlardan dinleyebilirsiniz. Bu şarkılarla birlikte ofiste çalışırken Jamala modu yaşayabilirsiniz.

1944

Listemizin ilk sırasında, elbette ki Jamala‘nın kült şarkısı haline gelen 1944 var. 2016 yılında İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlenen 61. Eurovision Şarkı Yarışması, Jamala‘nın müzik kariyerinde ve tüm hayatında büyük bir dönüm noktası oldu. Jamala‘nın Eurovision başarısı aynı zamanda Kırım’da da büyük heyecan yarattı. Jamala ve ailesi Kırım’da Tatar halkının büyük övgüsünü kazandı. Kırım’da yaşayan ailesi Tatarların tebriklerini kabul etti. Hatta Ukrayna’yı desteklemeyen Tatarlar bile 1944 şarkısından dolayı Jamala‘ya teşekkürlerini ilettiler. 1944 şarkısının klip çekimi ise Ukrayna’nın Çernovtsi bölgesinde terk edilmiş bir askeri alanda gerçekleşti. Bu güzel şarkıyı dinlemek için burayı tıklayabilirsiniz. 

Unutmasan

Listemizin ikinci sırasında, 2013 yılında çıkarttığı All Or Nothing albümünün hit şarkılarından Unutmasan var. Güzel Türkçemizi dünya müzik severlerine duyuran bu şarkıda Jamala, en az 1944 şarkısı kadar başarılı bir performansa imza atıyor. Nitekim şarkının slow ritmiyle bütünleşen melodisi ve sözleri, Jamala‘nın yaptığı nağmelerle ayrı bir güzellik kazanmakta. Şarkıdaki lirizm bir taraftan hüzünlü bir aşk hikayesini anlatıyor. Bir taraftan da yurdundan sürgün edilen Tatarların yarım kalmış aşklarına işaret ediyor. Bu güzel şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz.

For Every Heart

Listemizin üçüncü sırasında, Jamala‘nın 2011 yılında çıkarttığı albüme ismini veren For Every Heart var. Gerçek aşkın doğasına ışık tutan bu şarkı, Jamala‘nın sesini özellikle R&B riffleriyle ne kadar ustaca kullandığını göstermekte. Diğer taraftan şarkının slow ritmi ve verdiği mesaj 1970’lerin romantizmini hatırlatıyor. Jamala‘nın en dikkat çeken özelliklerinden biri de canlı performanslarında gösterdiği başarıdır. Özellikle vücut dili ve mimikleriyle şarkılarını adeta yaşıyor, yaşatıyor. Ayrıca kıyafet seçimleri de çok başarılı. Bu güzel şarkıyı dinlemek için burayı tıklayabilirsiniz. 

It’s Me, Jamala

Listemizin dördüncü sırasında, aynı albümün bir diğer başarılı çalışması olan It’s Me, Jamala var. Şarkıda bir taraftan R&B ve soul, bir taraftan da punk ve caz riffleri mevcut. Kendi adını taşıyan bu şarkının müzikal bakımdan bu kadar geniş bir çeşitlilik içermesi aslında Jamala‘nın hayatı ve sanatçı kişiliğiyle örtüşmekte. Kendisi hayatı boyunca farklı müzikal ve kültürel ortamlarda bulundu. Böylelikle müzikalite konusunda birbirinden ilginç deneyimler kazandı. Jamala‘nın hayatı ve kişiliğini yansıtan bu güzel şarkının klibi de oldukça renkli. Bu güzel şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz.

You’re Made Of Love

En güzel 10 Jamala şarkısı listemizin beşinci sırasında, For Every Heart albümünün başarılı çalışmalarından You’re Made Of Love var. Şarkıda tüm insanların aynı gökyüzü altında yaşadığına ve hiç kimsenin yalnız olmadığına yönelik göndermeler mevcut. İnsanı insan yapan temel değerin aşk olduğunu ifade eden Jamala‘nın bu şarkısını da keyifle dinleyebilirsiniz. Şarkının sözleri ve melodisiyle Jamala‘nın R&B riffleri harika bir uyum içinde. Bu güzel şarkıyı dinlemek için burayı tıklayabilirsiniz. 

Find Me

Listemizin altıncı sırasında, aynı albümün bir diğer başarılı çalışması olan Find Me var. Bu şarkıda da yine gerçek aşka yönelik övgüler mevcut. Hayatta hiçbir şeyin aşkın yerini tutamayacağını ifade eden bu şarkıyı dinlerken aşkın sıcaklığını hissedebilirsiniz. Şarkıda Jamala‘nın özellikle R&B rifflerindeki başarısına bir kez daha tanık oluyoruz. Bu güzel şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz.

History Repeating

En güzel 10 Jamala şarkısı listemizin yedinci sırasında, aynı albümde yer alan History Repeating var. Alex Gifford‘a ait olan bu şarkıyı ilk olarak Shirley Bassey 1997 yılında seslendirdi. Jamala‘nın şarkıya getirdiği yorum da gayet başarılı. Tarihin tekerrürden ibaret olduğunun altını çizen bu güzel şarkıyı dinlemek için burayı tıklayabilirsiniz. 

My Lover

Listemizin sekizinci sırasında, 2016 yılında çıkarttığı 1944 albümünde yer alan My Lover var. Şarkıda gitar telleri ile kalbin titreşimleri arasında kurulan ilişki dikkat çekici. Ayrıca insanın kendisiyle yüzleşmesini sağlayan temel değer olarak aşk ön plana çıkıyor. Jamala‘ya göre aşk olmadığında insanın diğer canlılardan bir farkı kalmamakta. Bu güzel şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz.

All Or Nothing

En güzel 10 Jamala şarkısı listemizin dokuzuncu sırasında, 2013 yılında çıkarttığı albüme ismini veren All Or Nothing var. Jamala‘nın 1970’lerin romantizmini yansıtan bu güzel şarkısı özellikle blues riffleriyle dikkat çekmekte. Şarkıda aşk ve özgürlük ilişkisine dair yaptığı vurgular da ayrıca dikkat çekici. Bu güzel şarkıyı dinlemek için burayı tıklayabilirsiniz. 

Perfect Man

Listemizin son sırasında, 1944 albümünün başarılı çalışmalarından Perfect Man var. Bu şarkıda da diğerlerinde olduğu gibi gerçek aşka övgüler mevcut. Fakat aşkın bir rutine dönüşmesi eleştiri konusu. Mükemmel bir sevgilinin ne demek olduğunu sorgulayan bu şarkı, hareketli ritmiyle de dikkat çekici. Bu güzel şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

En güzel 10 Carlos Santana şarkısı için öneriler Ofix Blog'da...
Okey nasıl oynanır diye merak ediyorsanız Ofix Blog'u ziyaret edebilirsiniz...
En güzel 10 Jason Mraz şarkısı için öneriler Ofix Blog'da...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir