Ofiste Jason Mraz Modu

Amerikalı şarkıcı ve söz yazarı Jason Mraz, soul müzik türünün günümüzde en dikkat çeken isimlerinden biri. 2008 yılında çıkarttığı üçüncü albümündeki I’m Yours şarkısıyla dünya müzik listelerinde 76 hafta boyunca ilk 10’da yer almayı başaran ve bugüne kadar iki Grammy Ödülü kazanan Jason Mraz, müzik kariyeri boyunca birbirinden güzel çalışmalara imza attı. Soul müziğin tüm karakteristik özelliklerini taşıyan bu çalışmalarıyla Jason Mraz, müziğin uyandırdığı duygu ve heyecanların, yarattığı enerjinin ne denli yoğun olabileceğini gösterdi. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, ofiste enerjinizi yükseltebilecek en güzel 10 Jason Mraz şarkısı önereceğiz.

Kısaca Jason Mraz

Jason Mraz, 23 Haziran 1977 tarihinde ABD’nin Virginia eyaletine bağlı Mechanicsville kasabasında dünyaya geldi. Aslen Çek kökenli olan Jason Mraz‘ın anne ve babası, Jason 5 yaşındayken boşanmıştı. Buna rağmen Mechanicsville’de rahat bir çocukluk dönemi geçirdi. Müziğe ve dansa ilgisi henüz bu dönemlerde ortaya çıkmıştı. Lise eğitimini Lee Davis’te tamamladıktan sonra, 1995 yılında New York’a gitti ve Amerikan Müzik ve Drama Akademisi‘nde müzik ve dans eğitimi aldı.

New York’ta geçen üniversite yıllarının ardından Jason Mraz, 1999 yılında Güney Kaliforniya’da San Diego şehrine yerleşti. Müzik piyasasında genç yeteneklerin büyük ilgi gördüğü bu şehirde, Elgin Park grubuna katıldı. Beste yapmaya küçük yaşlarda başlayan Jason Mraz‘ın en büyük hayali, günün birinde kendi albümünü yapıp adını kitlelere duyurmaktı. Bu dönemde tanıştığı perküsyonist Toca Rivera‘yla birlikte Java Joe’daki Ocean Beach‘te 3 yıl boyunca canlı müzik yaptı. Programları dinleyiciler tarafından büyük beğeni toplayan Mraz, bölgede geniş bir hayran kitlesi edindi. 

2001 yılında Jason Mraz, hayatının fırsatını yakaladı ve Elektra Records‘la albüm sözleşmesi imzaladı. Bir yıl süren çalışmaların ardından, ilk albümü Waiting for My Rocket to Come‘ı 2002 yılında çıkarttı. John Alagia‘nın yapımcılığını üstlendiği albümün en başarılı çalışmalarından biri olan The Remedy (I won’t Worry) şarkısı müzik severler tarafından büyük beğeni topladı. Amerika’da müzik piyasasının nabzını tutan Billboard 200 listesine 55. sıradan girmeyi başaran bu albüm, bir yıl içinde 500 bin satış rakamına ulaştı. Katıldığı programlarda canlı performanslarıyla kitleleri etkilemeyi başaran Mraz, henüz ilk albümüyle adını büyük kitlelere duyurmayı başardı.

Jason Mraz’ın Müzik Serüveni

Jason Mraz‘ın müzik serüveninde en önemli dönüm noktası, 2005 yılında çıkarttığı Mr. A-Z albümüydü. ABD’de ilk hafta içinde 100 binin üzerinde satan bu albüm, Billboard 200 listesine 5. sıradan girmeyi başardı. Atlantic Records‘tan çıkarttığı ve yapımcılığını U2, The Rolling Stones gibi ünlü müzik gruplarının albümlerini hazırlayan Steve Lillywhite‘ın üstlendiği bu albümde kullandığı pop rock ve caz temaları ile blues temaları, soul müzik türünde Jason Mraz isminin farklılaşmasını sağladı. Albümün öne çıkan şarkıları ise Life is Wonderful ile Geek in the Pink şarkılarıydı.

2008 yılında Jason Mraz, üçüncü albümünü We Sing. We Dance. We Steal Things. ismiyle çıkarttı. Yine Atlantic Records‘tan çıkan bu albüm, daha büyük bir başarı yakaladı ve Billboard 200 listesine 3. sıradan girdi. Albümün en başarılı çalışması ise şüphesiz ki I’m Yours şarkısıydı. Dünya müzik listelerinde 76 hafta boyunca ilk 10’da yer alan bu şarkı, Jason Mraz isminin tüm dünyada tanınmasını sağladı. Albümün satış rakamı dünya genelinde 20 milyonu aştı. Bu albüm sayesinde Mraz artık tüm dünyanın tanıdığı bir soul müzik sanatçısı haline geldi. 

2012 yılında Jason Mraz, dördüncü albümünü Love is A Four Letter Word ismiyle çıkarttı. Yapımına 2009 yılında başlanan albümün tamamlanması 3 yıl sürdü. Bunun nedeni, şarkıların her defasında farklı şekilde çalınması ve kayıtlar sırasında üzerine yeni bir şeyler eklenmesiydi. Albümün aslında 2011 yılında tamamlandığı açıklanmıştı. Fakat Marz ve ekibi tüm albümü akustik soundla tekrar kaydetmek isteyince süreç uzadı. Bununla birlikte, bu albüm de dinleyicilerin büyük beğenisini topladı ve Billboard 200 listesine 2. sıradan girdi.

Jason Mraz‘ın müzik serüveni, 2014 yılında çıkarttığı Yes! albümü ile 2018 yılının Ağustos ayında çıkarttığı Know albümüyle devam etti. Şarkılarını “ruh halini değiştirmek ve umutla bakabilmek” için yazdığını sık sık belirten Mraz, 2010 yılında en iyi pop vokal kategorisinde iki Grammy Ödülü‘ne layık görüldü. 19 Temmuz 2013 tarihinde Live Park‘taki konseriyle Türk dinleyicilerinden de tam not almayı başardı. Antarktika seyahatiyle küresel ısınma sorununa dikkat çeken Jason Mraz, aynı zamanda da çevre duyarlılığı oldukça yüksek bir müzik insanı.

En Güzel 10 Jason Mraz Şarkısı

Jason Mraz‘ın müzik serüvenini bu şekilde kısaca özetledikten sonra yazımızın bu kısmında, en güzel 10 Jason Mraz şarkısı önereceğiz. Aynı zamanda da soul müzik türünün en başarılı örnekleri arasında yer alan bu şarkılarla ofiste Jason Mraz modu yaşayabilir, kendinizi bambaşka bir ruh hali içinde hissedebilir, birbirinden güzel ve yaratıcı çalışmalara imza atabilirsiniz.

I’m Yours

Listemizin ilk sırasında, I’m Yours şarkısı var. Dünya müzik otoritelerince Jason Mraz‘ın en iyi şarkısı olarak kabul edilen bu şarkı, tüm zamanların en iyi soul müzik şarkıları içinde ilk 10’da yer almakta. Şarkıda aşkın gücünü anlatan Jason Mraz, aşk ve özgürlük ilişkisine kendi penceresinden bir yorum getiriyor. Hareketli ritmi ve Mraz‘a eşlik eden vokallerin başarılı performansıyla renk kattığı bu güzel şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz.

The Remedy (I won’t Worry)

En güzel 10 Jason Mraz listemizin ikinci sırasında, The Remedy (I won’t Worry) var. İlk albümünün ilk hit şarkısı olan bu şarkıda Jason Mraz, pop temaları ile pop rock temalarını bir araya getiriyor. Lauren Christy, Graham Edwards ve Scott Spock‘la birlikte yaptıkları bu şarkıda, Amerikan toplumundaki yabancılaşmayı ironik bir şekilde ele alıyor. Şarkıda geçen “You can turn off the sun but I’m still gonna shine and I’ll tell you why” (Güneşi kapatabilirsin ama ben hâlâ parlayacağım ve neden olduğunu anlatacağım) sözü dikkat çekici. Bu güzel şarkıyı dinlemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Life is Wonderful

Jason Mraz‘ın dünya genelinde en fazla çalınıp söylenen şarkılarından biri olan Life is Wonderful şarkısını, en güzel 10 Jason Mraz şarkısı listemizde üçüncü sıraya koyuyoruz. Hayatı kendi penceresinden sorgulayan ve anlamlandırmaya çalışan bu şarkıda Mraz, “Life is so full of love” (Hayat aşk dolu) diyerek hayatın harika olduğuna işaret ediyor. Bu şarkının en güzel canlı kayıtlarından birini buradan dinleyebilirsiniz.

Geek in the Pink

En güzel 10 Jason Mraz şarkısı listemizin dördüncü sırasında Geek in the Pink var. Mr. A-Z albümünün Life is Wonderful‘dan sonra ikinci hit şarkısı olan bu şarkıda Jason Mraz, telafisi olmayan tek şeyin zaman olduğunun altını çiziyor. Reggae, hip hop ve pop rock temaları içeren bu şarkıyla Mraz, soul müziğe farklı bir renk kazandırmakta. Bu güzel şarkıyı dinlemek için burayı tıklayabilirsiniz.

I won’t Give Up

Love is A Four Letter Word albümünün en başarılı çalışmalarından biri olan I won’t Give Up şarkısını en güzel 10 Jason Mraz şarkısı listemizde beşinci sıraya koyuyoruz. Sözlerini Michael Natter‘le birlikte yazdıkları bu şarkıda Jason Mraz, gerçek aşkın sonsuza kadar devam edeceğini vurguluyor. Bu güzel şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz.

Lucky

En güzel 10 Jason Mraz şarkısı listemizin altıncı sırasında Lucky var. Colbie Caillat ve Tim James Fagan‘la birlikte yaptıkları bu şarkı, We Sing. We Dance. We Steal Things. albümünün en başarılı çalışmalarından biri. Şarkıda Jason Mraz, gerçek aşkı bulan kişilerin ne kadar şanslı olduğuna işaret ediyor. Bu güzel şarkıyı dinlemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Best Friend

Yes! albümünün en başarılı çalışmalarından biri olan Best Friend şarkısını en güzel 10 Jason Mraz şarkısı listemizde yedinci sıraya koyuyoruz. İnsanın en iyi arkadaşının aşk olduğunu vurgulayan şarkıda Jason Mraz, hayatın aşk sayesinde güzel ve anlamlı hale geldiğini anlatıyor. Bu güzel şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz.

The Woman I Love

En güzel 10 Jason Mraz şarkısı listemizin sekizinci sırasında, The Woman I Love var. Love is A Four Letter Word albümünün en başarılı çalışmalarından biri olan bu şarkıda Mraz, pop rock temaları ile soul müziği harmanlamakta. David Hodges‘le birlikte yaptıkları bu güzel şarkıyı dinlemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Living in the Moment

Aynı albümün bir diğer başarılı çalışması Living in the Moment‘i, en güzel 10 Jason Mraz şarkısı listemizde dokuzuncu sıraya koyuyoruz. Rick Nowels‘le birlikte yaptıkları bu şarkıda Mraz aklında, kalbinde ve ruhunda huzur bulanların hayatın her anını tadını çıkartarak yaşayacaklarına işaret ediyor. Bu güzel şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz.

Make It Mine

En güzel 10 Jason Mraz şarkısı listemizin onuncu sırasında, Make It Mine var. We Sing. We Dance. We Steal Things. albümünde yer alan bu şarkıda Mraz, gerçek aşkı bulacağı zamana kadar kişinin umudunu yitirmemesi gerektiğini anlatıyor. Bu güzel şarkıyı dinlemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir