Ofiste John Lennon Modu

Efsanevi müzik grubu The Beatles‘ın üyelerinden John Lennon hem müzik tarihinde, hem de popüler kültürde çok özel bir yere sahip. ABD Başkanı Nixon döneminde Amerikan kamuoyunda Vietnam Savaşı en sert şekilde sorgulanırken John Lennon, yazdığı şarkılarda ve düzenlediği eylemlerde savaş karşıtı bir duruş sergileyip hümanist dünya görüşünü savunduğu için yönetim tarafından açıkça hedef alındı. Duruşunu hiç bozmadan barışı, sevgiyi, sosyal adaleti anlatan şarkılarıyla milyonların gönlünü kazanan John Lennon, 1980 yılında işlenen bir cinayet sonucu hayata veda etmiş olsa da bu değerleri paylaşan hayranlarının gönlünde yaşamaya devam ediyor. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, ofiste çalışırken John Lennon dinlemeyi seven okurlarımız için en güzel 10 John Lennon şarkısı önereceğiz. 

Kısaca John Lennon

John Lennon, 8 Ekim 1940 tarihinde İngiltere’nin Liverpool kentinde işçi bir ailede dünyaya geldi. Küçük John 2 yaşındayken, annesi ve babası boşandı. Teyzesi ve amcası tarafından büyütülen John‘un müziğe olan yoğun ilgisi henüz küçük yaşlardan itibaren ortaya çıkmaya başladı. 15 yaşına geldiğinde, annesinin hediye ettiği gitarla müzik tutkusu daha da güçlü hale geldi. Bu dönemde tanıştığı Paul McCartney‘le birlikte müzik yapmak her ikisi için de büyük bir mutluluk kaynağıydı. Daha sonra aralarına katılan George Harrison ve Stu Sutcliffe‘le birlikte, daha sonraları The Beatles adını alacak olan The Silver Beatles grubu kurulmuş oldu.

Bu dönemde John Lennon, hayatının en büyük acılarından birini yaşadı. Caddede karşıdan karşıya geçerken annesi, bir polis otomobili tarafından ezildi. Bu olayın ardından müziğe bir süre ara veren John Lennon, 1960 yılında gruba tekrar döndü. The Beatles adını alan grup, ilk 45’liği Love Me Do‘yu Ekim 1962’de çıkarttı. Albüm kısa sürede ilgi topladı ve müzik otoritelerinin dikkatini çekti. Hatta birçok eleştirmen, The Beatles grubunu “gelmiş geçmiş en iyi müzik grubu” olarak nitelendirmeye başladı.

1960’lı yıllarda The Beatles grubu, birbirinden güzel çok sayıda çalışmaya imza attı. Bu çalışmalarla birlikte The Beatles, yalnızca bir müzik grubu olmanın ötesinde, aynı zamanda bir yaşam tarzının ifadesi haline geldi. Hal böyle olunca, katıldıkları etkinliklerden yaptıkları konuşmalara kadar hemen her şeyleri dikkat çekmeye başladı. Örneğin, 1966 yılında Filipinler’e gittikleri sırada devlet başkanın eşi The Beatles‘ı kahvaltı için davet etti. Fakat grubun resmi davetleri kabul etmediklerini açıklaması medyada günlerce konuşulan bir olay haline geldi.

Benzer bir durum, John Lennon‘ın Amerika’da yaptığı bir röportajda sarf ettiği “The Beatles şu anda İsa‘dan daha popüler!” açıklamasında da yaşandı. Aslında televizyonun ve popüler kültürün etkisine işaret eden bu açıklama, John Lennon‘ın müzik kariyeri boyunca toplumun bazı kesimleri tarafından hedef alınmasına yol açtı.

Popüler Kültürde John Lennon

1960’ların ikinci yarısında John Lennon, New York’a yerleşti ve müzik çalışmalarını ABD’de sürdürmeye başladı. Dönemin ABD Başkanı Nixon‘ın savaş yanlısı politikalarını eleştiren etkinliklere katılması, Amerikan otoritelerini rahatsız etmeye başladı. 1967 yılında Richard Lester‘ın yönettiği How I Won The War adlı savaş karşıtı komedi filminde başrol oynaması, ABD yönetiminin hoşuna gitmedi. Daha sonra The Beatles üyeleriyle birlikte rol aldığı A Hard Day’s Night, Help, Magical Mystery Tour ve Yellow Submarine filmlerinde savaş karşıtı bir duruş sergiledi ve hümanist dünya görüşünü ifade etti. Hal böyle olunca, Nixon yönetimi tarafından “ulusal tehlike” olarak nitelendirildi ve hedef gösterildi, sınır dışı edilmesi için çalışmalar yapıldı.

Amerikan kamuoyunda Vietnam Savaşı’nın en sert şekilde sorgulandığı bu dönemde John Lennon, şarkılarında savaş karşıtı bir duruş sergilemeye ve hümanist dünya görüşünü savunmaya devam etti. Kendisine en büyük destek, Japon asıllı ABD vatandaşı avangard sanatçı Yoko Ono‘dan geldi. 1969 yılında Yoko Ono‘yla evlendi. Bu dönemde Yoko Ono ve John Lennon ile The Beatles üyeleri arasındaki görüş ayrılıkları artmaya başladı. Bunun üzerine Lennon, The Beatles‘tan ayrıldı ve müzik kariyerine solo albümlerle devam etti.

1970’li yıllarda John Lennon, solo müzik kariyerinde çok sayıda iniş çıkış yaşadı. Albümleri beklediği ilgiyi görmeyince müzikten bir süre uzak durdu. 1970’lerin sonlarına doğru eski popülaritesini tekrar kazandı. Ne var ki, 8 Aralık 1980 tarihinde, akli dengesi yerinde olmayan Mark David Chapman tarafından öldürüldü. Son albümü Double Fantasy, ölümünden sadece 1 ay önce yayınlanmıştı. Müzik kariyerinde tekrar zirveye yükseldiği bir sırada gelen bu ölüm, tüm dünyadaki John Lennon hayranlarını üzüntüye boğdu.

En Güzel 10 John Lennon Şarkısı

John Lennon‘ın müzik serüvenini kısaca bu şekilde özetledikten sonra yazımızın bu kısmında, ofiste çalışırken John Lennon dinlemeyi seven okurlarımız için en güzel 10 John Lennon şarkısı önereceğiz.

Imagine

Listemizin ilk sırasında, John Lennon‘ın kült şarkısı olarak bilinen Imagine var. 1971 yılında çıkarttığı Imagine albümüne ismini veren bu şarkıda Lennon, ütopik bir dünya hayali sunmaktan çok, aynı değerleri paylaşan insanların birlikte oluşturacakları güce dikkat çekiyor. Şarkıda geçen “You may say that I’m a dreamer” (Hayalperest olduğumu söyleyebilirsin), “But I’m not the only one” (Fakat ben sadece bir kişi değilim), “I hope someday you’ll join us” (Bir gün bize katılacağını umuyorum), “And the world will live as one” (Ve dünya birlik içinde olacak) sözleri dikkat çekici. Bu güzel şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz.

Oh My Love

En güzel 10 John Lennon şarkısı listemizin ikinci sırasında, aynı albümün bir diğer kült şarkısı Oh My Love var. Sözlerini Yoko Ono‘yla birlikte yazdıkları bu şarkıda John Lennon, gerçek aşkın insanın gözlerini nasıl açtığına dikkat çekiyor. Lennon‘a göre gerçek aşk, insanı özgürleştirecek yegane güçtür. Bu güzel şarkıyı dinlemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Woman

Listemizin üçüncü sırasında Woman var. 1980 yılında çıkarttığı Double Fantasy albümünün en sevilen şarkılarından biri olan bu şarkıyı Lennon, Yoko Ono‘ya ithaf etti. Yoko‘ya aşkını defalarca tekrarladığı bu şarkıda böylelikle John Lennon ve Yoko Ono aşkı ölümsüzleşti. Bu güzel şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz.

Stand By Me

En güzel 10 John Lennon şarkısı listemizin dördüncü sırasında, Stand By Me var. Ünlü soul müzik şarkıcısı Ben E. King‘in 1961 yılında bestelediği bu şarkı, 1960 ve 1970’li yıllarda en fazla coverlanan şarkılardan biriydi. John Lennon‘ın 1975 yılında çıkarttığı Rock ‘n’ Roll albümünde yer alan coverını buradan dinleyebilirsiniz.

Love

Listemizin beşinci sırasında Love var. 1970 yılında çıkarttığı John Lennon / Plastic Ono Band albümünün kült şarkılarından biri olan bu şarkıda Lennon, “akis” olarak bilinen söz sanatını başarılı şekilde uygulamakta. Şarkıda geçen “Love is real, real is love” (Aşk gerçektir, gerçek aşktır), “Love is feeling, feeling love” (Aşk hissetmektir, hissetmek aşktır) sözleri son derece naif bir anlatıma sahip. Bu güzel şarkıyı dinlemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Give Peace A Chance

En güzel 10 John Lennon şarkısı listemizin altıncı sırasında, Give Peace A Chance var. 1969 yılında çıkarttığı Live Peace in Toronto albümünün hit şarkılarından biri olan bu şarkıda Lennon, bir dönem gençliğinin ortak duygu ve düşüncelerini ifade ediyor. Şarkıda defalarca tekrarlanan “All we are saying is give peace a chance” (Bizim tek söylediğimiz barışa bir şans vermek) sözü, 1970’lerin hemen tüm protesto ve gösterilerinde slogan olarak kullanıldı. Bu güzel şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz.

Working Class Hero

Listemizin yedinci sırasında, Working Class Hero var. 1970 yılında çıkarttığı John Lennon / Plastic Ono Band albümünün hit şarkılarından biri olan bu şarkıda Lennon, kapitalist toplum düzeninden kaynaklanan sorunlarla ilgili eleştirilerini ifade ediyor. Şarkıda yer alan country müzik riffleri, yapılan eleştirilerin naifliğini ve gücünü arttırmakta. Bu güzel şarkıyı dinlemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Instant Karma

En güzel 10 John Lennon şarkısı listemizin sekizinci sırasında, Instant Karma var. 1972 yılında çıkarttığı Live in New York City albümünün hit şarkılarından biri olan bu şarkıda Lennon, New York’a yerleştikten sonra başına gelen olaylara ironik göndermeler yapıyor. Şarkının nakarat kısmında geçen “Well we all shine on” (Hepimiz parlıyoruz), “Like the moon and the stars and the sun” (Ay ve yıldızlar ve güneş gibi) sözleri dikkat çekici. Bu güzel şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz.

Mind Games

Listemizin dokuzuncu sırasında, Mind Games var. 1973 yılında çıkarttığı albüme ismini veren bu şarkıda John Lennon, akıl oyunlarına karşı verilecek en güzel cevabın gerçek aşk olduğuna dikkat çekiyor. Şarkıda geçen “Love is the answer and you know that for sure” (Aşk cevaptır ve bunu kesin olarak biliyorsun), “Love is a flower” (Aşk bir çiçektir), “You got to let it, you gotta let it grow” (Ona izin vermelisin, büyümesine izin vermelisin) sözleri dikkat çekici. Bu güzel şarkıyı dinlemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Jealous Guy

En güzel 10 John Lennon şarkısı listemizin onuncu sırasında, Jealous Guy var. 1971 yılında çıkarttığı Imagine albümünün hit şarkılarından biri olan bu şarkıda John Lennon, aşkın kırılgan bir doğası olduğuna işaret ediyor. Gerçek aşkın her şeyden değerli olduğunu anlatan bu güzel şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir