Ofiste Kacey Musgraves Modu

Bu yıl 61.’si düzenlenen Grammy Ödülleri‘nde Golden Hour albümüyle en iyi albüm ödülünü kazanan Kacey Musgraves, country müzik türünün günümüzde en önemli temsilcilerinden biri olarak kabul edilmekte. 2014 yılında Same Trailer Different Park albümüyle en iyi country albümü, Merry Go ‘Round şarkısıyla en iyi country şarkısı ödülünü kazanan Kacey Musgraves, bugüne kadar söz ve müziğiyle birbirinden güzel çalışmalara imza attı. Eril bir dilin hakim olduğu country müzik türüne kadın duyarlılığıyla getirdiği özgün yorumla Kacey Musgraves, adından bundan sonra da söz ettirmeye devam edecek gibi görünüyor. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, ofiste çalışırken country müzik dinlemeyi seven okurlarımız için en güzel 10 Kacey Musgraves şarkısı önereceğiz.

Kısaca Kacey Musgraves

Kacey Musgraves, 21 Ağustos 1988 tarihinde ABD’nin Texas eyaletine bağlı Wood Country’nin Golden kasabasında dünyaya geldi. Müziğe olan yoğun ilgisi henüz küçük yaşlarda ortaya çıktı. Müziğe mandolin çalarak başladı, ilk şarkısını 8 yaşındayken yazdı. 12 yaşına geldiğinde, John DeFoore isimli yerel bir müzisyenden gitar dersleri aldı ve müzik bilgisini genişletti. Bu dönemde hemen her tür müziğe ilgi duyan Kacey Musgraves, 18 yaşına geldiğinde country müziğe merak sardı. Yaşadığı çevrede oldukça yaygın bir müzik türü olan country müzik, annesiyle birlikte katıldığı yerel müzik festivallerinde onu çok etkiledi. Yaptığı bestelerde artık country rifflerine ağırlık vermeye başladı.

2000 yılında Kacey Musgraves, ilk demo albümü Little Bit of Texas‘ı ailesinin sağladığı maddi destekle ve Alina Tatum‘la birlikte Texas Two Bits adıyla çıkarttı. İkinci demo albümü, 2002 yılında Movin’ On ile geldi. Bir yıl sonra, Wanted: One Good Cowboy isimli üçüncü demo albümünü çıkarttı. Dördüncü demo albümünü ise 2007 yılında kendi ismiyle çıkarttı. Ne var ki, dört demo albümü de ismini müzik çevrelerinde yeterince duyurmasını sağlamadı. Fakat 2007 yılında katıldığı Nashville Star yarışması, müzik kariyerinde önemli bir dönüm noktası oldu. Yarışmada her ne kadar 7. olsa da ismini müzik çevrelerinde duyurmayı başardı.

Kacey Musgraves’ın Profesyonel Müzik Kariyeri

Kacey Musgraves‘ın profesyonel müzik kariyeri 2008 yılında başladı. Texas eyaletine bağlı Austin merkezli plak şirketi Triple Pop‘la anlaşma imzalayan Musgraves, şarkılarını akustik olarak kayda aldı. Bu dönemde birçok ünlü ismin konserlerinin açılışını yaparak hayran kitlesini arttırmayı başardı. Sesinin yanı sıra yazdığı şarkı sözleriyle de dikkat çekmeyi başardı ve country müzik türü içinde yer alan birçok isme şarkı sözü yazdı. Bunlar içinde Martina McBride, Miranda Leigh Lambert, Deana Carter birkaçı.

Kacey Musgraves‘ın ilk stüdyo albümü, 2013 yılında Triple Pop şirketinden Apologize / See You Again albümüyle geldi. Hemen ardından, Mercury Nashville şirketinden Same Trailer Different Park albümünü çıkarttı. 2015 yılında Mercury Nashville şirketinden Pageant Material albümünü çıkarttı. Dördüncü stüdyo albümünü 2016 yılında aynı şirketten A Very Kacey Christmas ismiyle çıkarttı. 2018 yılında ise Golden Hour albümünü MCA Nashville şirketinden çıkarttı ve bu albümle 61. Grammy Ödülleri‘nde en iyi albüm ödülünü kazandı.

Müzik kariyeri boyunca Kacey Musgraves, country müzik türüne kendi yorumunu getirdi, eril bir dilin hakim olduğu bu türde kadın duyarlılığını yansıttı. Albümlerinde ayrıca, country müzik türünü disco ve pop müzik türleriyle de harmanladı ve yeni birtakım müzikal sentezler gerçekleştirdi. Yalnızca sesi ve şarkılarıyla değil, aynı zamanda sahne şovlarıyla da dinleyicilerini hayran bırakan Musgraves, sahneye simli kovboy çizmeleriyle çıkarak yaptığı müziği adeta üzerinde taşıyor.

En Güzel 10 Kacey Musgraves Şarkısı

Kacey Musgraves‘ın müzik serüvenini kısaca bu şekilde özetledikten sonra yazımızın bu kısmında, ofiste çalışırken country müzik dinlemeyi seven okurlarımız için en güzel 10 Kacey Musgraves şarkısı önereceğiz.

Golden Hour

Listemizin ilk sırasında, 2019 Grammy Ödülleri‘nde en iyi albüm ödülünü kazanmasını sağlayan albümüne ismini veren Golden Hour şarkısı var. Klasik country riffleriyle örülü bu şarkının sözleri son derece lirik. Şarkıda geçen “I used to get sad and lonely when the sun went down” (Güneş battığında çok üzülürdüm ve yalnızdım), “But it’s different now” (Fakat şimdi farklı), “’Cause I love the light that I’ve found in you” (Çünkü senin içinde bulduğum ışığı seviyorum)” sözleri dikkat çekici. Bu güzel şarkıyı dinlemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Merry Go ‘Round

En güzel 10 Kacey Musgraves şarkısı listemizin ikinci sırasında, Merry Go ‘Round var. 2014 yılında Kacey Musgraves‘a en iyi country şarkısı dalında Grammy Ödülü kazandıran bu şarkıda hayatın monotonluğu, yalnızlık, doğa sevgisi ve gerçek aşka duyulan özlem ön plana çıkıyor. Shane McAnally ile birlikte yazdığı bu güzel şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz.

Follow Your Arrow

Listemizin üçüncü sırasında, Follow Your Arrow şarkısı var. Kacey Musgraves‘ın kadın duyarlılığını en açık şekilde yansıtan şarkılarından biri olan bu şarkıda, kadınların yaratıcı gücüne dikkat çekilmekte. Kacey Musgraves‘a göre kadınlara erkekler tarafından ne kadar sınır çizilirse çizilsin, bu sınırları aşmak kadınların elinde. Başka deyişle, kadınların yaşadığı sorunlar erkeklerle ilgili olmaktan çok kendi kabullenişlerinin sonucu. Kadınların yaratıcı gücüne övgü niteliği taşıyan bu şarkı, aynı zamanda da kadınlara yaratıcılık konusunda ilham kaynağı olma amacı taşıyor. Bu güzel şarkıyı dinlemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Butterflies

En güzel 10 Kacey Musgraves şarkısı listemizin dördüncü sırasında, Golden Hour albümünün bir diğer hit şarkısı Butterflies var. Şarkıda Musgraves, insan hayatı ile kelebeklerin hayatı arasında ilişki kuruyor ve her günü kelebekler gibi dolu dolu yaşamak gerektiğinin altını çiziyor. Şarkıda country rifflerine eşlik eden “You give me butterflies” (Bana kelebekler ver) sözü, hayatı dolu dolu yaşama özleminin bir ifadesi. Bu güzel şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz.

High Horse 

Golden Hour albümünün bir diğer hit şarkısı High Horse, en güzel 10 Kacey Musgraves şarkısı listemizin beşinci sırasında. Şarkıda gösteriş merakı, olduğundan daha havalı görünme çabası, şöhret tutkusu ve her şeyde sürekli kazanma saplantısına müthiş bir yergi var. Şarkıdaki high horse (yüksek at) benzetmesi, insan doğasındaki saplantılı güdülere gönderme yapıyor. Şarkının müzikal bakımdan en önemli özelliği ise disco ve pop müzik temaları içermesi. Bu güzel şarkıyı dinlemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Wonder Woman

En güzel 10 Kacey Musgraves şarkısı listemizin altıncı sırasında, Wonder Woman var. Musgraves‘ın kadın duyarlılığını en güzel şekilde yansıtan şarkılarından biri olan bu şarkıda, kadınların özgür ve mutlu olmak için bir Superman‘e ihtiyaçlarının olmadığı, sıradan bir kadının da kendi hayatı içinde mucize kadın haline gelebileceği anlatılıyor. Şu şartla ki, hayal kırıklığı ve başarısızlığı göze almalılar. Bu şarkıda aslında, Musgraves‘ın kendi hayatının küçük bir özetini görebilirsiniz. Çıkarttığı dört demo albümünden istediği sonucu alamasa da denemekten vazgeçmedi ve kendi mucizesini kendisi yarattı, içindeki yaratıcı güç ve umutla. Bu güzel şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz.

Slow Burn

Listemizin yedinci sırasında, Slow Burn var. Şarkıda geçen “I’m alright with a slow burn” (Yavaş bir yanıkla iyiyim), “Taking my time, let the world turn” (Zamanımı alıyorum, dünyanın dönmesine izin ver) “I’m gonna do it my way, it’ll be alright” (Ben kendi yolumla yapacağım, iyi olacak) sözleri dikkat çekici. Bu şarkıda da Musgraves‘ın hayatından izler görebilirsiniz. Bu güzel şarkıyı dinlemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Happy & Sad

En güzel 10 Kacey Musgraves şarkısı listemizin sekizinci sırasında, Happy & Sad var. İnsanın yalnızca kendi olmayı başararak mutlu olabileceğini, kendisine ait olmayan bir yoldan giderse üzüntü ve mutsuzluktan kurtulamayacağını anlatan bu güzel şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz.

Oh, What A World

Listemizin dokuzuncu sırasında Oh, What A World var. Dünyanın anlaşılması güç birçok gizem barındırdığını söyleyen şarkıda gerçek aşkın tek gerçek sihir olduğunun altı çiziliyor. Bu güzel şarkıyı dinlemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Love is A Wild Thing

En güzel 10 Kacey Musgraves şarkısı listemizin onuncu sırasında, Love is A Wild Thing var. Gerçek aşkın hiç umulmayan bir yer ve zamanda kişinin karşısına çıkabileceğini, önünde sonunda herkesin gerçek aşkı bulacağını anlatan bu güzel şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir