Ofiste Passenger Modu

2012 yılında çıkarttığı All The Little Lights albümünde yer alan Let Her Go şarkısıyla müzik listelerinde haftalarca zirvede yer bulan Passenger, yakın dönemde country, folk ve pop müzik türlerinde dikkat çeken isimlerden biri haline geldi. 2003 yılında Michael David Rosenberg ve Andrew Phillips öncülüğünde kurulan Passenger grubu dağıldıktan sonra grup ismini sahne ismi olarak kullanan Michael David Rosenberg, her yıla bir albüm sığdırarak oldukça verimli bir müzik kariyerine imza attı. Başta Let Her Go olmak üzere pek çok şarkısı birçok müzisyen ve müzik grubu tarafından coverlandı. Ed Sheeran, Kate Miller-Heidke, Josh Pyke, Lior Attar gibi isimlerle birlikte gerçekleştirdiği çalışmalar dijital kanallarda milyonlarca kez izlendi. Müzik serüvenine sokak müzisyeni olarak başlayan Passenger, katıldığı müzik festivallerinde gerçekleştirdiği solo performanslarla da geniş kitlelerin beğenisini kazandı. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, ofiste çalışırken Passenger dinlemeyi seven okurlarımız için en güzel 10 Passenger şarkısı önereceğiz. 

Passenger kimdir?

Passenger olarak bilinen Michael David Rosenberg, 17 Mayıs 1984 tarihinde Birleşik Krallık’a bağlı Brighton & Hove’da dünyaya geldi. Küçük yaşlardan itibaren müziğe ilgi duymaya başladı ve gitar çalmayı öğrendi. Parlak bir eğitim hayatı olmayan küçük Michael, 14 yaşına geldiğinde ilk şarkılarını yazmaya başladı. Bu dönemde zamanının büyük bölümünü dersleriyle değil, müzik yaparak geçiriyordu. Başka bir deyişle, müziğe olan aşırı ilgisi başka her şeyin önüne geçti. Bunun sonucunda 16 yaşında okulu bırakmaya kadar verdi. Böylelikle hayatını sokak müzisyeni olarak geçirmeye başladı. İlk olarak İngiltere’de, ardından Avustralya’da sokak müzisyenliği yaptı. 2002 yılında Royal Court’ta düzenlenen yardım konserinde iki şarkılık bir performans gerçekleştirmesi, geniş kitleler karşısındaki ilk sahne deneyimiydi. Bu konuda ailesinden ve özellikle babasından da destek gördü. Bu dönemde tanıştığı Andrew Phillips ile uzun yıllar devam edecek güzel bir dostluk kurdu. IE Music bünyesinde çalışan Andrew Phillips, söz yazarlığı ve bestecilik konusunda ona yardımcı oldu. 

2003 yılında Michael ve Andrew, birkaç arkadaşlarıyla birlikte Mike Rosenberg Band‘ı kurdular. Grubun basçısı Marcus O’Dair, bateristi Alon Cohen‘di. Klavyede ise Richard Brinklow vardı. Grubun adı daha sonra Passenger olarak değiştirildi. Grubun ilk ve tek albümü olan Wicked Man’s Rest 2007 yılında müzik severlerle buluştu. Albüme ismini veren Wicked Man’s Rest şarkısı Passenger grubunun dikkat çekmesini sağladı. Albümde ayrıca Walk In The Rain ve You’re On My Mind şarkıları öne çıktı. Bu şarkıları Michael David Rosenberg ve Andrew Phillips birlikte yazdılar. Bu sayede Michael, söz yazarlığı ve bestecilik konusunda ne kadar yetenekli olduğunu görme fırsatı buldu. Ne var ki, Passenger grubu 2009 yılında dağıldı. Ancak Michael‘in müziği bırakmak gibi bir düşüncesi yoktu. Grup ismi olan Passenger‘ın önemli bir beğeni kazanması nedeniyle Michael, bundan sonraki müzik yaşamını Passenger ismiyle sürdürmeye karar verdi. Passenger ismiyle ilk solo albümünü 2009 yılında Wide Eyes Blind Love ile çıkarttı. 

Passenger’ın Müzik Serüveni

Solo müzik kariyeri içinde Passenger, 2009 yılından itibaren pek çok başarıya imza attı. Albümlerinin yanı sıra katıldığı konserlerde gerçekleştirdiği canlı performansları da dikkat çekti. Müzik endüstrisinde heyecan yaratan bu gelişmeler Passenger isminin önce çıkmasını sağladı. Yalnızca İngiltere’de değil, aynı zamanda Avustralya’da da pek çok müzik etkinliğine katıldı. Özellikle müzik festivallerinde gerçekleştirdiği canlı performanslar, Passenger isminin popülerliğini arttırdı. Kendisi küçük yaşlardan itibaren sokak müzisyenliği yapmıştı. Bu sayede festivallerde gerçekleştirdiği canlı performanslara aslında çok önceden hazırdı. Bu süreçte sosyal medyayı da çok iyi kullandı. Özellikle dijital kanallar üzerinden çok daha geniş kitlelere ulaştı. Diğer taraftan, ilk solo albümü Wide Eyes Blind Love için en büyük desteği de yine Andrew Phillips‘ten gördü. Albümün yapımcılığını ve miksajını Andrew Phillips üstlendi. Vokalde ise Isobel Anderson eşlik etti. Albümde en çok Caravan, I See Love, Snowflakes şarkıları öne çıktı. Söz ve müziği kendisine ait olan Caravan şarkısı, özellikle country riffleri ile dikkat çekti. 

2010 yılında Passenger, ikinci albümü Divers and Submarines ile müzik severlerle tekrar buluştu. Albümde öne çıkan şarkılar arasında House On A Hill ve Community Centre yer aldı. Bu albümün ardından Flight Of The Crow geldi. Albümde yer alan Shape Of Love şarkısına eşlik eden Boy & Bear, şarkının ve albümün ilgi çekmesini sağladı. Bu şarkıda da özellikle country riffleri öne çıktı. Bu sayede albüm, Passenger ismini country müzik içinde öne çıkardı. Avustralya kökenli folk müzik grubu Boy & Bear‘la kurduğu bu ilişki, Passenger isminin folk müzikte de tanınmasını sağladı. Diğer taraftan Passenger, Avustralya’da pek çok müzisyenle ve müzik grubuyla çeşitli çalışmalara imza attı. Bu isimler arasında Kate Miller-Heidke, Josh Pyke, Lior Attar gibi isimler vardı. Passenger‘ın müzik serüveni 2012 yılında All The Little Lights, 2014 yılında Whispers, 2015 yılında Whispers II ile devam etti. 2016 yılında Young As The Morning, Old As The Sea albümünü çıkarttı. 

Müzik Dünyasında Passenger

Passenger‘ın müzik serüveni her yıl yeni bir albümle ilerledi. Bu süreçte kendisini takip eden kitle her geçen gün büyüdü. 2017 yılında The Boy Who Cried Wolf albümünü çıkarttı. 2018 yılında Runaway albümü müzik severlerle buluştu. Bu albüm İngiltere’de müzik listelerine 6, Avustralya’da ise 22 hafta boyunca zirvede kaldı. 2019 yılında Sometimes It’s Something, Sometimes It’s Nothing At All geldi. 2020 yılında pandemi koşullarına rağmen albüm çıkartmayı sürdürdü. Ve Patchwork‘ü müzik severlerin beğenisine sundu. Bu yılın başında çıkarttığı Songs For The Drunk And Broken Hearted albümü de müzik severler arasında büyük ilgi gördü. Solo albümlerinin yanı sıra canlı performanslarıyla da dikkatleri üzerine çekmeyi hep başardı. Bunlar içinde özellikle 2012 yılında gerçekleştirdiği performans büyük izler bıraktı. İngiliz şarkıcı ve söz yazarı Ed Sheeran‘ın Kuzey Amerika ve Avrupa konserlerinin açılışını yapması, özellikle yeni kitlelere ulaşmasını sağladı. Birlikte gerçekleştirdikleri Heart’s On Fire ve No Diggity gibi çalışmaları büyük beğeni topladı. 

En Güzel 10 Passenger Şarkısı

Passenger‘ın müzik serüvenini kısaca özetledikten sonra yazımızın bu kısmında, ofiste çalışırken Passenger dinlemeyi seven okurlarımız için en güzel 10 Passenger şarkısı önereceğiz. Bu şarkıları dinleyerek ofiste Passenger modu yaşayabilir, bu sayede keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Let Her Go

Listemizin ilk sırasında, Let Her Go var. 2012 yılında çıkarttığı All The Little Lights albümünün hit şarkısı olan Let Her Go, Passenger‘ın en sevilen şarkıları listesinde uzun yıllardır ilk sıradaki yerini koruyor. Başka bir deyişle Let Her Go şarkısı adeta kendi ismiyle özdeşleşti. Bugüne kadar birçok kez coverlanan bu şarkının söz ve müziği kendisine ait. Şarkıda geçen “Only know you love her when you let her go” (Onu sevdiğini sadece gitmesine izin verdiğinde anlarsın) sözü şarkının en akılda kalan kısımlarından biri oldu. Buna ek olarak şarkının nakaratı da çok beğenildi. Şarkının özellikle slow ritmi ve arpejleri Passenger‘ın sesiyle mükemmel bir uyum içinde. Bu güzel şarkıyı dinlemek için burayı tıklayabilirsiniz. 

Heart’s On Fire

En güzel 10 Passenger şarkısı listemizin ikinci sırasında, Heart’s On Fire var. Sözü ve müziği kendisine ait olan bu şarkı, 2014 yılında çıkarttığı Whispers albümünün en beğenilen şarkısı oldu. Şarkının romantik sözleri gerçek aşka verdiği değeri gösteriyordu. Bundan dolayı bu şarkı, yakın zamanların en beğenilen şarkılarından biri haline geldi. Şarkının orijinal versiyonunun yanı sıra Ed Sheeran ile birlikte yaptığı düet de büyük ilgi gördü. Ayrıca başka coverları da ilgi çekti. Bu güzel şarkının orijinal versiyonunu buradan, Ed Sheeran ile yaptığı düeti buradan dinleyebilirsiniz.

All The Little Lights

All The Little Lights şarkısı, en güzel 10 Passenger şarkısı listemizin üçüncü sırasında. Söz ve müziği Passenger‘a ait olan bu şarkı da yine özellikle country riffleriyle dikkat çekiyor. Buna ek olarak şarkının hızlı ritmi de dikkat çekici. Kendi hayat hikayesinden izler taşıyan bu şarkı, Amerikan müzik listelerinde 26 hafta boyunca zirvede yer buldu. Bu sayede en bilinen Passenger şarkılarından biri haline geldi. Bu güzel şarkıyı dinlemek için burayı tıklayabilirsiniz. 

When We Were Young

Listemizin dördüncü sırasında, When We Were Young var. Bu şarkı, Young As The Morning, Old As The Sea albümünün hit şarkılarından biriydi. Passenger‘ın geçmişe duyduğu özlemi ve yaşanmışlıklara verdiği değeri yansıtan bu şarkı, özellikle hayatı dolu dolu yaşamak gerektiği düşüncesinin altını çiziyor. Buna ek olarak geçmişte yaşananları bugüne oranla daha değerli buluyor. Bu güzel şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz.

Beautiful Birds

En güzel 10 Passenger şarkısı listemizin beşinci sırasında, aynı albümün bir diğer hit şarkısı Beautiful Birds var. Benzer temaların anlatıldığı bu şarkıda ise özellikle özgürlük duygusu daha fazla öne çıkıyor. Aynı şekilde gerçek aşk ve sadakat yüceltiliyor. Şarkıda kuş ve kafes imgeleri önemli. Bu imgelerin özellikle seçilmiş olması, şarkının verdiği mesajı güçlendiriyor. Ayrıca özgürlüğün yalnızlığa yol açtığına işaret ediliyor. Şarkının özellikle slow arpeji ile keman geçişleri ise güzelliğini arttırıyor. Bunlara ek olarak armonik yapısı da çok güzel. Bu güzel şarkıyı dinlemek için burayı tıklayabilirsiniz. 

Anywhere

Listemizin altıncı sırasında, yine aynı albümün bir diğer hit şarkısı olan Anywhere var. Diğerlerinden farklı olarak bu şarkıda country rifflerine rock ve R&B riffleri eşlik ediyor. Bununla birlikte bu riffler uyumu bozmuyor, harika bir armoni oluşturuyor. Bu şarkıda özellikle hayatın güzelliğine vurgu yapıyor. Buna ek olarak doğanın güzelliğine ve gerçek aşka duyduğu sevgiyi ifade ediyor. Özellikle doğa sevgisi, diğer temaları içinde taşıyor. Bundan dolayı bu tema, olduğundan daha değerli hale geliyor. Bu güzel şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz.

Setting Suns

En güzel 10 Passenger şarkısı listemizin yedinci sırasında, The Boy Who Cried Wolf albümünün hit şarkısı Setting Suns var. Şarkının özellikle slow ritmi ve güzel arpeji, içinde bulunduğumuz kış döneminde içinizi ısıtmak için iyi bir seçim olabilir. Hatta bu şarkıyı dinledikten sonra tüm soğuğa rağmen dışarı çıkıp dolaşmak isteyebilirsiniz. Ayrıca doğa gezintileri yapmak da isteyebilirsiniz. Bununla birlikte bu şarkı sizde geçmişe özlem duygusu yaratabilir. Buna ek olarak geleceğe duyduğunuz umudu güçlendirebilir. Bu güzel şarkıyı dinlemek için burayı tıklayabilirsiniz. 

If You Go

Listemizin sekizinci sırasında, Young As The Morning, Old As The Sea albümünün hit şarkılarından If You Go var. 1970’lerin romantizmini yansıtan bu şarkı da yine gerçek aşka verdiği değeri yansıtıyor. Şarkının en güzel kısımlarından biri şu şekilde. “And if you want to stay / I don’t think I’d for nothing more.” Yani “Ve kalmak istersen / Daha fazlasını isteyeceğimi düşünmüyorum.” Özellikle bu bölüm şarkıya ayrı bir güzellik katıyor. Üstelik şarkıda verilmek istenen mesajı güçlendiriyor. Bu güzel şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz.

Everything

En güzel 10 Passenger şarkısı listemizin dokuzuncu sırasında, aynı albümün bir diğer hit şarkısı Everything var. Benzer temaları işleyen bu şarkıda “When you’ve got love / You’ve got everything” (Aşka sahip olduğunda / Her şeye sahipsin) kısmı özellikle dikkat çekici. Bu sayede şarkının yansıttığı lirizm güçleniyor. Buna ek olarak 1970’lerin romantizmi hissediliyor. Böylelikle şarkının yarattığı çağrışımlar güçleniyor. Bu güzel şarkıyı dinlemek için burayı tıklayabilirsiniz. 

Hell Or High Water

Listemizin onuncu sırasında, 2018 yılında çıkarttığı Runaway albümünün hit şarkısı Hell Or High Water var. Hayatın anlamını sorgulayan bu güzel şarkı, özellikle kalbi kırık bir sevgilinin duygularını yansıtıyor. Gerçek aşka duyduğu özlem bu şarkıda bir kez daha dile geliyor. Aynı şekilde sadakat kavramını da yüceltiyor. Buna ek olarak şarkının klibi de çok güzel. Klipte kullanılan retro görüntü efektleri özellikle geçmişe özlem duygusunu yansıtıyor. Buna ek olarak klibin çekildiği mekan, yansıttığı çelişkilerle mükemmel bir uyum içinde. Klipte Passeger‘ı sürekli hareket halinde izliyoruz. Bu sayede arayış duygusunun altı çiziliyor. Bu güzel şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir